Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:01:55

Αποστολέας Θέμα: επικουρικοι ιατροι  (Αναγνώστηκε 64929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

5 Ιανουαρίου 2022, 18:37:59
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Σπύρος Κ.


Καλή χρονιά!
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει επίσημη αναφορά στο τι ισχύει όσον αφορά τις ποινές σε περίπτωση παραίτησης επικουρικού σε παράταση; εγώ είμαι βέβαιος ότι ισχύουν οι ίδιες ποινές διετούς αποκλεισμού που ισχύουν και σε ό,τι αφορά την κανονική σύμβαση, αλλά κάποιοι συνάδελφοι διαφωνούν ότι υπάρχει ποινή στην παράταση και ψάχνουμε επίσημη θέση.

5 Ιανουαρίου 2022, 23:06:02
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Νομίζω πως όταν δίνεται παράταση στους επικουρικούς γιατρούς δεν απαιτείται αίτηση παράτασης εκ μέρους του γιατρού, ούτε υπάρχει έστω και ολιγοήμερη διακοπή της αρχικής σύμβασης και υπογραφή νέας. Η σύμβαση εργασίας παραμένει η ίδια, αλλάζει μόνο ως προς το  χρόνο λήξης της . Άρα για να διακοπεί η σύμβαση επικουρικού γιατρού σε παράταση απαιτείται αίτηση παραίτησης εκ μέρους του γιατρού.
Αν αμέσως μετά ο παραιτηθείς (επικουρικός γιατρός σε παράταση) θέλει να εγγραφεί ξανά σε κατάλογο επικουρικών καλείται να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση όπου μεταξύ άλλων δηλώνει : "κατά την τελευταία διετία δεν έχω παραιτηθεί από άλλη θέση επικουρικού ιατρού ή δεν έχω αποποιηθεί δυο φορές την επιλογή μου σε θέση επικουρικού ιατρού". (δικαιολογητικό ι. του άρθρου 3 της Κοινής Υπουργικής Απόφασης Α2α/οικ.24317/2016 (ΦΕΚ 1005/Β/12-4-2016)) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μα αφού παραιτήθηκε, πως θα δηλώσει ότι δεν παραιτήθηκε?
Πιστεύω πως είναι ξεκάθαρο ότι η διετής ποινή για την παραίτηση από θέση επικουρικού ισχύει και κατά τη διάρκεια της παράτασης. Είναι και αυτό μια ιδιότυπη κατάσταση ομηρείας του επικουρικού γιατρού, δυστυχώς.
Ως προς την επίσημη αναφορά που είπατε, δεν γνωρίζω.

8 Ιανουαρίου 2022, 16:30:37
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Σπύρος Κ.


Συμφωνώ κι εγώ, με τη διαφορά ότι ο ιατρός υπογράφει την αίτηση παράτασης της σύμβασης (ουσιαστικά ότι την αποδέχεται). Σε κάθε περίπτωση, αφού στην πορεία της παράτασης απαιτείται παραίτηση, νομίζω κι εγώ ότι ισχύουν οι ίδιες ποινές. Ευχαριστώ.

Λέξεις κλειδιά: επικουρικοι ιατροί 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
153089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Φεβρουαρίου 2021, 22:41:09
από Argirios Argiriou
21 Απαντήσεις
25807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιανουαρίου 2017, 18:38:32
από iceman
0 Απαντήσεις
10552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 19:24:16
από Argirios Argiriou
10 Απαντήσεις
9312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2012, 11:14:33
από Gatekeeper
12 Απαντήσεις
58726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουνίου 2020, 13:15:51
από Διαγραμμένος