Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 16:02:26

Αποστολέας Θέμα: Κρατήσεις σε νέους ασφαλισμένους που εργάζονται στο Ε.Σ.Υ.  (Αναγνώστηκε 11812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Μαρτίου 2008, 15:31:25
Αναγνώστηκε 11812 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μόλις σήμερα πληροφορήθηκα (μετά από ερώτησή μου για το ύψος των κρατήσεων) από το γραφείο μισθοδοσίας του νοσοκομείου ότι εδώ και 6 χρόνια που εργάζομαι στο Ε.Σ.Υ., αν και νέος ασφαλισμένος (έναρξη ασφάλισης στο ΤΣΑΥ μετά την 1-1-1993), μου γίνονταν κρατήσεις ως παλιός ασφαλισμένος!!! Ουσιαστικά πλήρωνα τσάμπα!!!
Η απάντηση στην έξαλλη ερώτησή μου «Γιατί έγινε αυτό;» ήταν ότι έπρεπε να τους ενημερώσω ότι είμαι νέος ασφαλισμένος όταν παρουσιάστηκα για να διοριστώ!!
Κάτι σαν «Γειά σας, ονομάζομαι Σκούφαλος, ήρθα να διοριστώ και είμαι νέος ασφαλισμένος»;;;
Αν δεν ερωτηθώ, πώς θα ενημερώσω;;; Είναι σοβαρές απαντήσεις αυτές; Τώρα μου ζητούν να υποβάλω μια υπέυθυνη δήλωση (με ημερομηνία της δήλωσης την ημέρα διορισμού μου, δηλ πριν 6 χρόνια !!!) που να δηλώνω ότι είμαι νέος ασφαλισμένος. Ουσιαστικά μου ζητάνε το χαρτί που ξέχασαν να μου ζητήσουν όταν εμφανίστηκα να διοριστώ! Αμ πως! Σιγά μην τους κάνω τη χάρη.

Όσοι συνάδελφοι είναι νεόι ασφαλισμένοι και εργάζονται στο ΕΣΥ καλούνται να ελέγξουν την ανάλυση των αποδοχών τους (δείτε στα επισυναπτόμενα αρχεία), κι αν δουν κρατήσεις για «ΤΠΔΥ» και «Κράτηση υπέρ Δημοσίου» να απευθυνθούν στο γραφείο μισθοδοσίας και να ζητήσουν τη διακοπή τους καθώς και την αναδρομική επιστροφή τους.
Μου ανέφεραν ότι οι κρατήσεις για ΜΤΠΥ και ΤΕΑΔΥ γίνονται σε όλους ανεξάρτητα αν είναι νέοι ή παλιοί ασφαλισμένοι. (Θα το ψάξω όμως κι αυτό)

Δυστυχώς μου είπαν ότι η δυνατότητα αναδρομικής επιστροφής περιορίζεται στην τριετία στις κρατήσεις του δημοσίου και στην πενταετία για το ΤΠΔΥ (ή το αντίστροφο γιατί δεν θυμάμαι πολύ καλά λόγω της αυξημένης ενδοκράνιας πίεσης που αντιμετώπιζα εκείνη τη στιγμή!).

Επίσης, ένα σοβαρότατο πρόβλημα είναι ότι στις περιπτώσεις αναδρομικής επιστροφής, από το δημόσιο γενικότερα, υπάρχουν σημαντικότατες κρατήσεις που φτάνουν στο 50%-60% του αρχικού ποσού!

Σίγουρα θα το ψάξω παραπάνω μέσω δικηγόρου. Αν όσα μου επιστραφούν αναλογούν, λόγω των αυξημένων κρατήσεων, σε 50%-40% του αρχικού ποσού, θα στραφώ έναντι των υπαλλήλων ή/και του νοσοκομείου για αμέλεια, διεκδικώντας το υπόλοιπο ποσό ως το σύνολό του καθώς και για τα χρόνια που δεν καλύπτει η αναδρομικότητα. Θα ζητήσω κι αυτά τα ωραία που βάζουν οι δικηγόροι για ψυχική οδύνη κι ότι άλλο προβλέπεται. Και έντοκα. Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει!
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2008, 20:50:06 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Σεπτεμβρίου 2008, 14:39:15
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Διαμαντή για δες παρόμοια με το θέμα σου απόφαση του Συνηγόρου του πολίτη:

20 Σεπτεμβρίου 2008, 17:07:21
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ Μάνο,
σ' ευχαριστώ θερμά. Θα το μελετήσω αναλυτικά μιας και απ' ότι είδα με μια πρώτη αρχική ανάγνωση η υπόθεση εμφανίζει ομοιότητες αλλά και διαφορές.

2 Δεκεμβρίου 2008, 10:21:27
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

tabis


Συνάδελφε μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις και για τις κρατήσεις που γίνονται από τις εφημερίες?

2 Απριλίου 2014, 21:09:27
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Οι νέοι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ στο δημόσιο (μετά το 1993) δεν υπόκεινται σε παρακράτηση 1% υπέρ του ΤΠΔΥ (τομέας πρόνοιας δημοσίων υπαλλήλων) σύμφωνα με το νόμο 3986/2011 άρθρο 38 παρ. 2β καθώς δεν ασφαλίζονται στο δημόσιο, αλλά τους παρακρατείται 1% από τις πάσης φύσεως αποδοχές (μισθός εφημερίες) υπέρ ΟΑΕΔ.
Η εισφορά αυτή δεν αναγράφεται στη φορολογική δήλωση, αντίθετα με την ειδική εισφορά αλληλεγγύης του ίδιου νόμου στο άρθρο 29 που είναι 1% για εισοδήματα έως 18.000 ευρώ. 
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

14 Ιουλίου 2014, 02:11:55
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΕΓΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 175 ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
Περιγραφή ακινήτου
Πρόκειται για ακίνητο το οποίο περιήλθε στην ιδιοκτησία του ΤΣΑΥ με το Ν 2071/15-7-1992 άρθρο 138 στο οποίο
αναφέρεται ότι η ακίνητη περιουσία της Στέγης Υγειονομικών περιέρχεται στην κυριότητα του ΤΣΑΥ.
Το 6όροφο κτίριο, συνολικής επιφάνειας 2.700,50 m2, με ισόγειο και υπόγειο ανηγέρθη με οικοδομική άδεια με
αριθμ. 6115/9-1-1961.Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εντός σχεδίου πόλης.
Το κτίριο χρησιμοποιήθηκε ως στέγη υγειονομικών μέχρι τον Απρίλιο του 2005. Έκτοτε παραμένει κλειστό, εκτός
από τα δύο μισθωμένα ισόγεια καταστήματα με 150 m2 και 124 m2.


Οι κρατήσεις υπέρ της ανύπαρκτης Στέγης Υγειονομικών είναι 2 ευρώ/μήνα.


ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

14 Ιουλίου 2014, 05:56:11
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Για αυτό το λόγο μας κρατούν 2 ευρώ το μήνα;
Είχα την εντύπωση οτι το 2ευρω είναι για τη στέγη που μας παρέχουν κατα τη διάρκεια των εφημεριών...

14 Ιουλίου 2014, 19:31:27
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΕΓΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 175 ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
...............................................
Οι κρατήσεις υπέρ της ανύπαρκτης Στέγης Υγειονομικών είναι 2 ευρώ/μήνα.
Αν υπολογίσουμε περίπου 50 χιλιάδες ενεργούς αριθμούς μητρώου (βάζω και τους εν ενεργεία ιδιώτες, δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη κράτηση και στους συνταξιούχους) μιλάμε για ένα ποσό 100 χιλιάδων ευρώ το μήνα; 1 εκατομμύριο 200 χιλιάδες το χρόνο;
Που πάνε αυτά τα λεφτά; Σε ομόλογα που στη συνέχεια κουρεύονται;
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουλίου 2014, 19:33:26 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

5 Απριλίου 2015, 23:54:08
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

iceman


ΜΤΠΥ: Ποιες κρατήσεις καταργούνται βάσει του Ν. 4254/2014

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
The winner takes it all........

6 Απριλίου 2015, 00:26:22
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΜΤΠΥ: Ποιες κρατήσεις καταργούνται βάσει του Ν. 4254/2014

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αφορά τους επικουρικούς ιατρούς.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

6 Απριλίου 2015, 06:54:57
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ALTERNATIVE


Ποιές κρατήσεις καταργούνται τελικά? Τους επιμελητές β δεν τους αφορά? Λες και αν μονιμοποιηθούμε θα πάρουμε ποτέ ΕΦΑΠΑΞ!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαρτίου 2014, 15:15:41
από GirousisN
0 Απαντήσεις
12547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2019, 22:09:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
18951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Οκτωβρίου 2019, 07:53:22
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαρτίου 2023, 00:09:58
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2023, 08:50:41
από Argirios Argiriou