Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:13:56

Αποστολέας Θέμα: Παραίτηση πριν τη συμπλήρωση 1 έτους υπηρεσίας. Υπάρχουν συνέπειες;  (Αναγνώστηκε 7385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Δεκεμβρίου 2009, 12:11:41
Αναγνώστηκε 7385 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Μεταφέρω ερωτήματα συναδέλφου ο οποίος υπηρετεί 11 μήνες σε θέση επιμελητή Β' που κατέλαβε μέσω αγροτικού:

- Μπορεί να παραιτηθεί και να διεκδικήσει άλλη θέση μέσω της προκήρυξης των αγροτικών ή η μη συμπλήρωση έτους
(είπαμε ότι έχει 11 μήνες στη θέση που είναι) θα αποτελέσει εμπόδιο στην υποβολή αίτησης για νέα θέση και τελικά βρεθεί παραιτημένος και ξεκρέμαστος;

- Η υποβολή παραίτησης είναι δυνατόν να ανακληθεί από τον ίδιο;

Σημείωση: Έχει προηγούμενη υπηρεσία 26 μηνών σε άλλο Π.Ι. από το οποίο παραιτήθηκε και στη συνέχεια κατέλαβε την παρούσα θέση. Είναι δυνατόν η υπηρεσία να λειτουργήσει αθροιστικά στο πρώτο ερώτημα;

Ευχαριστώ.


10 Δεκεμβρίου 2009, 14:59:51
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Όσο αφορά στη διεκδίκηση νέας θέσης, δεν υπάρχει πρόβλημα αν γίνει μέσω λίστας αγροτικών ιατρείων (γιατί αυτές γίνονται θέσεις ΕΣΥ αφού τις καταλάβει γενικός γιατρός). Υπάρχει όμως θέμα αν γίνει απ' τις θέσεις που προκηρύσσονται εξαρχής ως "θέση ΕΣΥ", όπου νομίζω ότι δεν μπορεί να συμμετέχει αν δεν περάσουν 2 χρόνια απ' την παραίτησή του.
Για ανάκληση της παραίτησης δεν ξέρω, ίσως αν δεν έχει περάσει μεγάλο διάστημα απ' την υποβολή της να μπορεί να γίνει.

10 Δεκεμβρίου 2009, 20:11:29
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....Για ανάκληση της παραίτησης δεν ξέρω, ίσως αν δεν έχει περάσει μεγάλο διάστημα απ' την υποβολή της να μπορεί να γίνει...

Είναι όπως ακριβώς παρατέθηκαν.
Ως προς την παραίτηση: Δες τε τον Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα. Μπορεί να ανακαλέσει την παραίτηση (δεν θυμάμαι σίγουρα το διάστημα, αλλά -αν θυμάμαι καλά- σε ένα μήνα η παραίτηση καθίσταται οριστική και στο διάστημα αυτό μπορεί να ανακληθεί).
 Πολύ πρόσφατα είχα γιατρό στη μονάδα μας (Επιμ. Β' Γ.Ι.) που παραιτήθηκε, αλλά λίγες βδομάδες μετά ανεκάλεσε και σε ερώτημά μου στις αρμόδιες υπηρεσίες, έλαβα την απάντηση ότι "εξακολουθεί να είναι γιατρός της Μονάδας κανονικά", αφού ανεκάλεσε.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

29 Σεπτεμβρίου 2012, 09:06:04
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο αφορά στη διεκδίκηση νέας θέσης, δεν υπάρχει πρόβλημα αν γίνει μέσω λίστας αγροτικών ιατρείων (γιατί αυτές γίνονται θέσεις ΕΣΥ αφού τις καταλάβει γενικός γιατρός). Υπάρχει όμως θέμα αν γίνει απ' τις θέσεις που προκηρύσσονται εξαρχής ως "θέση ΕΣΥ", όπου νομίζω ότι δεν μπορεί να συμμετέχει αν δεν περάσουν 2 χρόνια απ' την παραίτησή του..

Ισχύει ακόμη η δυνατότητα παραίτησης σε διάστημα μικρότερο των δύο ετών από την ανάληψη υπηρεσίας και άμεσης διεκδίκησης νέας θέσης μέσω της προκήρυξης των αγροτικών (δηλαδή χωρίς την ποινη των 2 ή 5 ετών;)

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Φεβρουαρίου 2015, 23:59:29
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2016, 22:08:12
από Αρχίατρος
10 Απαντήσεις
68108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Φεβρουαρίου 2021, 13:02:57
από Γαληνός
0 Απαντήσεις
25029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2022, 23:55:03
από gdimitr
6 Απαντήσεις
4543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Νοεμβρίου 2023, 03:07:54
από Όμηρος