Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:20:12

Αποστολέας Θέμα: Οίκος Ναύτου (ΝΑΤ).  (Αναγνώστηκε 25245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Μαρτίου 2010, 12:27:54
Αναγνώστηκε 25245 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Μαρτίου 2012, 21:33:58
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η οργή της κοινωνίας δεν συγκρατείται πλέον.
Η συναγωνίστρια υπερδημοσιογράφος του Mega κ. Όλγα Τρέμη, επιρρίπτει ανοιχτά στο πρόσωπο των φμφ την ευθύνη για την ασύλληπτη ταλαιπωρία των απόμαχων της θάλασσας.
Αγνό χάος και συσσωρευμένη οργή, στο βίντεο του Mega, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

Και η Όλγα
αντι-φμφ
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

24 Μαρτίου 2012, 10:53:04
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
“Σας υπενθυμίζουμε ότι η χρήση ατομικών συνταγολογίων των ασφαλισμένων είναι απαγορευτική” .
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εμείς στα Κ.Υ ή γενικά στο ΕΣΥ συνταγογραφούμε στα ατομικά βιβλιάρια ή όχι??

24 Μαρτίου 2012, 20:38:40
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Απ' ότι βλέπω το έγγραφο έχει ημερομηνία 09-11-2011.
Προφανώς απευθύνεται μόνο σε συμβεβλημένους γιατρούς.
Στην περιοχή μου ( με πολλούς ασφαλισμένους του ΟΝ) οι του ΕΣΥ συνταγογραφούμε στα ατομικά βιβλιάρια μέχρι σήμερα χωρίς πρόβλημα αφού δεν έχουμε πρόσβαση στο διαφορετικό ηλεκτρονικό σύστημα συνταγογράφησης του ΟΝ* και ούτε έχουμε προμηθευτεί τα ειδικά συνταγολόγια που αναφέρει το έγγραφο.

*Το οποίο φυσικά πληρώθηκε για να δουλέψει ή μάλλον να ταλαιπωρήσει τον κόσμο για 1 χρόνο και να καταργηθεί με την επικείμενη είσοδο του ΟΝ στον ΕΟΠΥΥ.

26 Μαρτίου 2012, 12:26:06
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Βρέθηκαν και πάλι λεφτά για τους φμφ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
26/03/2012 | 12:12

Χωρίς αναμονή και ταλαιπωρία εξυπηρετούνται πλέον από τον Οίκο Ναύτου οι ασφαλισμένοι, όπως είπε στο ΣΚΑΪ η πρόεδρος του Οίκου Μαρία Δίπλα.

Δήλωσε ότι καλύφθηκαν ήδη οι δαπάνες προς τον Φαρμακευτικό Σύλλογο Πειραιώς και τις επόμενες ημέρες θα καλυφθεί και η δαπάνη προς τον Φαρμακευτικό Σύλλογο Αθηνών.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

26 Μαρτίου 2012, 22:21:26
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 22/03/2012
Αποσαφηνίστηκαν οι παροχές αλλά και οι υπηρεσίες που θα λαμβάνουν οι ασφαλισμένοι του Οίκου Ναύτου από τον ΕΟΠΥΥ - που αποτελεί τον μεγαλύτερο φορέα παροχών υπηρεσιών Υγείας σήμερα - στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε μεταξύ του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης με εκπροσώπους του κλάδου.
Ειδικότερα κατά τη συνάντηση δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις από τον Γ.Γ. του Υπουργείου Υγείας, κ. Αντώνη Δημόπουλο, αλλά και από τον Αντιπρόεδρο του ΕΟΠΥΥ, κ. Κυριάκο Σουλιώτη.
Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε στους εκπροσώπους της ΠΝΟ ο κ. Κ.Σουλιώτης το επίπεδο των παροχών του ΕΟΠΥΥ, σε καμία περίπτωση δεν θα είναι υποδεέστερο από το αντίστοιχο του Οίκου Ναύτου, γεγονός που αποδέχτηκαν οι εκπρόσωποι της ΠΝΟ.
Ενδεικτικό των προθέσεων του Υπουργείου Υγείας, αλλά και του ΕΟΠΥΥ είναι το γεγονός, όπως υπογράμμισε ο κ.Σουλιώτης κατά τη συνάντηση, ότι θα αξιοποιηθούν άμεσα: νοσοκομείο του Οίκου Ναύτου, το οποίο δεν λειτουργεί επί σειρά ετών, καθώς και εργαστήρια και υποδομές του Ταμείου προς όφελος των ασφαλισμένων.

Παράθεση
θα αξιοποιηθούν άμεσα: νοσοκομείο του Οίκου Ναύτου, το οποίο δεν λειτουργεί επί σειρά ετών
Το συγκεκριμένο νοσοκομείο είναι εγκαταλελειμμένο για χρόνια, λεηλατημένο και κατεστραμένο. Η μόνη αξιοποίηση που μπορεί να γίνει είναι η πώληση αν αυτό εννοεί.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

« Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαρτίου 2012, 22:34:46 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

27 Μαρτίου 2012, 11:05:01
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σύμφωνα με τα όσα δήλωσε στους εκπροσώπους της ΠΝΟ ο κ. Κ.Σουλιώτης το επίπεδο των παροχών του ΕΟΠΥΥ, σε καμία περίπτωση δεν θα είναι υποδεέστερο από το αντίστοιχο του Οίκου Ναύτου, γεγονός που αποδέχτηκαν οι εκπρόσωποι της ΠΝΟ.
Τι ακριβως σημαίνει η χρήση του μέλλοντα (θα είναι ---> υποθετικός ή ευκτικός ? ή κάτι σαν τον UNREAL PAST των αγγλικών). Το επίπεδο παροχών του ΕΟΠΥΥΥΥΥ είναι συγκεκριμένο και σαφές, δημοσιευμένο σε ΦΕΚ.
Άμα γνωρίζει κανείς συνάδερφος το επίπεδο παροχών τον Ο. Ν. για να κάνουμε σύγκριση...

27 Μαρτίου 2012, 11:08:57
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Συνεργάτης του Φόρουμ που ήταν μεταμφιεσμένος σε τραπεζομάντηλο και παρακολούθησε τη συνάντηση, μας αποκάλυψε την ακριβή στιχομυθία:

Εκπρόσωποι της ΠΝΟ: - Δεν θέλουμε να καταντήσουμε σαν τους ΕΟΠΥΥΥΥΥΥτζήδες!
Κ. Σουλιώτης: - Μην ανησυχείτε! Όσο είμαι εγώ στα πράγματα, δεν θα το επιτρέψω.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2012, 11:58:29 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

28 Μαρτίου 2012, 11:55:46
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Τελικά έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει από Δευτέρα; Το μόνο επίσημο έγγραφο μέχρι στιγμής είναι το ΦΕΚ που βάζει τον Οίκο Ναύτου στον ΕΟΠΥΥ. Έτσι κι αλλιώς, οι συμβάσεις των συμβεβλημένων λήγουν στις 31/3 και από πλευράς ΟΝ δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση. Οπότε τους ασφαλισμένους φαντάζομαι ότι μόνο ως ΕΟΠΥΥούχους μπορεί να τους εξετάσει κανείς... Και φαντάζομαι, πλέον, με τα ("ανεσταλμένα") ποσοστά συμμετοχής του Βουδούρη...

29 Μαρτίου 2012, 10:44:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Ένταξη του ΝΑΤ στον ΕΟΠΥΥ, από 1/4/2012.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1 Απριλίου 2012, 22:02:47
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ένταξη του ΝΑΤ στον ΕΟΠΥΥ, από 1/4/2012.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1η Απριλίου σήμερα.
Περιττό να πούμε ότι η επιλογή "Οίκος Ναύτου" δεν έχει περάσει στο e-syntagografisi οπότε από αύριο συνταγογράφηση μόνο στο ενιαίο συνταγολόγιο αφού όπως λέει και το παραπάνω έγγραφο καταργήθηκε η συνταγογράφηση στα βιβλιάρια ασφαλισμένων του Ο.Ν.
Εκτός αν κατά τη διάρκεια της νύχτας τα κομάντο της ΗΔΙΚΑ προβούν στις αλλαγές στο e-syntagografisi προσθέτοντας τον Ο.Ν. και κάνοντας τις τροποποιήσεις για συνταγογράφηση με τη δραστική ουσία. (Εντάξει βρε παιδιά. Λέμε και καμιά @#$% να περνάει η ώρα!)

1 Απριλίου 2012, 22:06:16
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πριν από 1 λεπτό τσέκαρα για τη δραστική και ακόμη ΔΕΝ...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

2 Απριλίου 2012, 14:05:10
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


SOS: Προσπαθώ να μπώ στο site του Οίκου Ναύτου και είναι πεσμένο! Μόλις πρίν λίγα λεπτά έμαθα ότι τις μηνιαίες καταστάσεις επισκέψεων έπρεπε να τις εκτυπώνουμε και να τις καταθέτουμε στον Οίκο Ναύτου! Από τον τοπικό Οίκο Ναύτου δεν είχαμε καμία ενημέρωση παρά τις πολλές ερωτήσεις που κάναμε. Πως γίνεται αυτό? Δηλαδή θα μου φάνε τα λεφτά από τον Αύγουστο και μετά? (Από τον ΜΑΙΟ του 11 μου χρωστάνε!)

2 Απριλίου 2012, 14:19:39
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
SOS: Προσπαθώ να μπώ στο site του Οίκου Ναύτου και είναι πεσμένο! Μόλις πρίν λίγα λεπτά έμαθα ότι τις μηνιαίες καταστάσεις επισκέψεων έπρεπε να τις εκτυπώνουμε και να τις καταθέτουμε στον Οίκο Ναύτου! Από τον τοπικό Οίκο Ναύτου δεν είχαμε καμία ενημέρωση παρά τις πολλές ερωτήσεις που κάναμε. Πως γίνεται αυτό? Δηλαδή θα μου φάνε τα λεφτά από τον Αύγουστο και μετά? (Από τον ΜΑΙΟ του 11 μου χρωστάνε!)

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τις μηνιαίες καταστάσεις.Αφού στην ηλεκτρονική εφαρμογή για καταχώρηση των επισκέψεων των ασθενών (+-παραπομπές εξετάσεων-ειδικές εξετάσεις απο τον ίδιο τον ιατρό κλπ)
έγραφε το συγκεκριμένο ποσό που πρέπει να αποζημιωθείς καθώς κα το πόσο κοντά είσαι στο πλαφόν.Ακόμα και τον Αριθ.Λογαριασμού της τράπεζας που δέχεσαι της πληρωμές έγραφε.
Τί να πώ; Εγώ μπήκα στον οίκο Ναύτου για το πολύ μικρό χρονικό διάστημα απο τον Νοεμ 11 ως τώρα.Φυσικά δεν έχω πληρωθεί.Δεδομένου ότι απο τότε που άνοιξα το ιδιωτικό μου ιατρείο (Ιούνιος 11)
δεν έχω πάρει ούτε ενα ευρώ απο κανένα ταμείο (ΟΠΑΔ,ΙΚΑ ,ΝΑΤ και  ΕΟΠΥΥ) αυτό δεν μου φαινεται αξιοπερίεργο. :(
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

2 Απριλίου 2012, 14:26:04
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είδα αυτό και μάλλον κάπου έπρεπε να τα περνάμε...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2010, 10:37:57
από anastasios theodoridis
31 Απαντήσεις
24795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2011, 23:36:49
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
10411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Απριλίου 2023, 22:28:26
από Argirios Argiriou