Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:32:07

Αποστολέας Θέμα: Οργάνωση - Εξοπλισμός ιδιωτικού ιατρείου  (Αναγνώστηκε 446849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Νοεμβρίου 2011, 11:40:55
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
NIKOS TSATSOS MEDICAL:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

24 Νοεμβρίου 2011, 13:19:43
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

kokoris


καλημέρα συνάδελφοι ,πολύ καλά τα προϊόντα που μπορούν να μας λύσουν τα χέρια ,καλό είναι να τα βλέπουμε να παίρνουμε ιδέες και μετά να τα παραγγελνουμε από το ebay η άλλα ξένα δίκτυα στην μισή τιμή η και ακόμη πιο φτηνά

24 Νοεμβρίου 2011, 14:55:35
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
καλημέρα συνάδελφοι ,πολύ καλά τα προϊόντα που μπορούν να μας λύσουν τα χέρια ,καλό είναι να τα βλέπουμε να παίρνουμε ιδέες και μετά να τα παραγγελνουμε από το ebay η άλλα ξένα δίκτυα στην μισή τιμή η και ακόμη πιο φτηνά

Βλέποντας  το thread αυτό ,ακριβώς το ιδιο πράγμα σκεφτόμουν.Πάρα πολλά απο τα προιόντα των διαφόρων εταιριών που παρουσιάζονται εδώ μπορεί να να τα πάρει κανείς σε μισό κόστος + τα έξοδα αποστολής...
Έχω ένα Nonin Onyx II οξύμετρο δακτύλου που το αγόρασα μέσω ιντερνετ απο μια αντιπροσωπεία στην Αγγλία για 240 Ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής...σε κατάστημα ιατρικών ειδών (δίπλα στο σπιτι μου) πωλείται για 400 ευρώ.
Δυστηχώς αυτό το παράδειγμα είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.Οι τιμές των προιόντων που εμφανίζονται εδώ απο ελληνικές εταιρίες είναι εξωπραγματικές...
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

24 Νοεμβρίου 2011, 20:31:20
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Πολύ καλός φορητός αναλυτής αερίων αίματος της Abott - με κόστος αναλωσίμων περίπου 8 ευρώ/δείγμα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Δεκεμβρίου 2011, 13:33:01
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
H Ηλικία μεγαλώνει, οι απαιτήσεις μου και οι ιατρικές πράξεις που θέλω να κάνω αυξάνονται και ένα από τα πράγματα που έψαχνα είναι ένα τρόπο να βλέπω με μεγέθυνση και φωτισμό.
Εάν εξαιρέσει κανείς το για άμεση χρήση αλλά με 2χ μεγέθυνση φωτιστικό που περιγράφω Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος οι ανάγκες μου για μεγαλύτερη μεγέθυνση με οδήγησαν μετά από μια συζήτηση που είχα με τον Αργύρη και μια υπόδειξη του στην αγορά γυαλιών με Keplerian λούπες 6X μεγέθυνση με δικό τους φωτιστικό LED.

Στις επισυναπτόμενες εικόνες μπορείτε να δείτε τα γυαλιά με το φωτιστικό και την μπαταρία του.
Το κόστος μου ήρθε κοντά στα 180 ευρώ και η αγορά έγινε από το ebay. Δεν πέρασε από τελωνείο και δεν νομίζω ότι μπορώ να το βάλω στα έξοδα αλλά αξίζει.
Είχα παλαιότερα χρησιμοποιήσει λουπες 4x αλλά αυτές παρά την αύξηση της μεγέθυνσης δεν έδειξαν να έχουν περισσότερες απαιτήσεις.
Η βασική τους απαίτηση είναι ότι θέλουν σταθερό κεφάλι γιατί σε τέτοιες μεγεθύνσεις το βάθος πεδίου είναι μικρό. Επίσης, στην αρχή πρέπει να ρυθμίσεις προσεκτικά την διακορική απόσταση και την απόσταση από το μάτι σου.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς πλέον ακόμη και πράγματα που δεν έβλεπα είναι εντυπωσιακά ορατά.....

Ένα άρθρο για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου 2011, 00:23:36 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Δεκεμβρίου 2011, 00:41:04
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχω δύο στηθοσκόπια που χρησιμοποιώ:
Το Littmann 3200 και το Littmann cardiology III.

Το cardiology III το πήρα στην ειδικότητα και με βόλεψε καθώς είχε και κώδωνα ενηλίκων και παιδικό. Επίσης, ο κοντύτερος διπλού αυλού σωλήνας έχει φανταστική ακουστική. Δεν το αλλάζω με τίποτα.

Το littmann 3200 το πήρα για να το κάνω διασύνδεση με τον ηλεκτρονικό φάκελο. Είναι αμιγώς ψηφιακό και μπορεί να καταγράψει και στείλει τον ήχο με bluetooth σε λογισμικό που το συνοδεύει. έχει υπέρ και κατά.
Υπέρ:
- Η μεγέθυνση που κάνει σου επιτρέπει να ακούς φυσήματα που μέχρι τώρα ήταν αδύνατο να ακούσεις....
- Εάν ο γιατρός λόγω μεγάλης ηλικίας έχει κάποιου βαθμού βαρηκοΐα, θα γίνει το αγαπημένο του στηθοσκόπιο. Μου έτυχε συνάδελφος που το δοκίμασε και "ξανάνιωσε"...
- Σου επιτρέπει να καταγράφεις και να συγκρίνεις τους ήχους στο λογισμικό του και να βλέπεις τις καμπύλες του ήχου που σημαίνει αντικειμενικές μετρήσεις....
Κατά:
- Εάν ο ασθενής έχει τρίχες, τα παράσιτα είναι στο φούλ
- Απαιτεί δικό του bluetooth doogle και εάν έχεις και άλλα bluetooth μηχανήματα αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα.
- H επικοινωνία με το bluetooth δεν γίνεται βάση στανταρ πρωτοκόλλων ήχου αλλά μεταφέρει δεδομένα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα πλην του δικού του.

Πρόσφατα βρήκα ότι μπορεί κανείς να αγοράσει μόνο το σώμα του littmann cardiology III χωρίς τον κώδωνα. Αυτό σε συνδυασμό με FM μικροπομπό μου έβαλε την ιδέα να κάνω το cardiology III να εκπέμπει ότι φτάνει στα αυτιά σου σε συχνότητα στα άκρα των FM. Αρκεί ένα ραδιοφωνάκι συνδεμένο σε USB κάρτα ήχου Η/Υ και ένας buzzer για να έχεις ένα πολύ καλό στηθοσκόπιο με τις δυνατότητες του 3200 σε αρχειοθέτηση και πολύ πρακτικό. Έχω ήδη παραγγείλει το σώμα και θα παίξω λίγο κατά τις διακοπές οπότε θα σας έχω σύντομα νέα....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Ιανουαρίου 2012, 17:45:49
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

(Αναλώσιμα Ιατρικά υλικά, κυρίως ορθοπαιδικά).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Ιανουαρίου 2012, 12:20:35
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

obmed


Γνωρίζει κανείς αν οι αγορές που γίνονται μέσω μέσω ebay κ.λπ. μπορούν να περαστούν στα έξοδα του ιατρείου;

8 Ιανουαρίου 2012, 12:42:08
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωρίζει κανείς αν οι αγορές που γίνονται μέσω μέσω ebay κ.λπ. μπορούν να περαστούν στα έξοδα του ιατρείου;
Ναι, αν έχετε δηλώσει ότι εκτελείτε συναλλαγές με το εξωτερικό. Θα σας ενημερώσει ο λογιστής σας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

8 Ιανουαρίου 2012, 13:15:22
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

obmed


Ευχαριστώ πολύ.

Και ένα ακόμη site με μηχανήματα και αναλώσιμα που δεν είδα να έχει αναφερθεί:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

8 Ιανουαρίου 2012, 14:56:33
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχω δύο στηθοσκόπια που χρησιμοποιώ:
Το Littmann 3200 και το Littmann cardiology III.

Το cardiology III το πήρα στην ειδικότητα και με βόλεψε καθώς είχε και κώδωνα ενηλίκων και παιδικό. Επίσης, ο κοντύτερος διπλού αυλού σωλήνας έχει φανταστική ακουστική. Δεν το αλλάζω με τίποτα.

Το littmann 3200 το πήρα για να το κάνω διασύνδεση με τον ηλεκτρονικό φάκελο. Είναι αμιγώς ψηφιακό και μπορεί να καταγράψει και στείλει τον ήχο με bluetooth σε λογισμικό που το συνοδεύει. έχει υπέρ και κατά.
Υπέρ:
- Η μεγέθυνση που κάνει σου επιτρέπει να ακούς φυσήματα που μέχρι τώρα ήταν αδύνατο να ακούσεις....
- Εάν ο γιατρός λόγω μεγάλης ηλικίας έχει κάποιου βαθμού βαρηκοΐα, θα γίνει το αγαπημένο του στηθοσκόπιο. Μου έτυχε συνάδελφος που το δοκίμασε και "ξανάνιωσε"...
- Σου επιτρέπει να καταγράφεις και να συγκρίνεις τους ήχους στο λογισμικό του και να βλέπεις τις καμπύλες του ήχου που σημαίνει αντικειμενικές μετρήσεις....
Κατά:
- Εάν ο ασθενής έχει τρίχες, τα παράσιτα είναι στο φούλ
- Απαιτεί δικό του bluetooth doogle και εάν έχεις και άλλα bluetooth μηχανήματα αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα.
- H επικοινωνία με το bluetooth δεν γίνεται βάση στανταρ πρωτοκόλλων ήχου αλλά μεταφέρει δεδομένα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα πλην του δικού του.

Πρόσφατα βρήκα ότι μπορεί κανείς να αγοράσει μόνο το σώμα του littmann cardiology III χωρίς τον κώδωνα. Αυτό σε συνδυασμό με FM μικροπομπό μου έβαλε την ιδέα να κάνω το cardiology III να εκπέμπει ότι φτάνει στα αυτιά σου σε συχνότητα στα άκρα των FM. Αρκεί ένα ραδιοφωνάκι συνδεμένο σε USB κάρτα ήχου Η/Υ και ένας buzzer για να έχεις ένα πολύ καλό στηθοσκόπιο με τις δυνατότητες του 3200 σε αρχειοθέτηση και πολύ πρακτικό. Έχω ήδη παραγγείλει το σώμα και θα παίξω λίγο κατά τις διακοπές οπότε θα σας έχω σύντομα νέα....
Τόση ιστορία με τα στηθοσκόπια για ποιό λόγο;;
Αν ακούσεις ένα οποιοδήποτε φύσημα σε εναν ασθενή δεν θα τον στείλεις για έλεγχο υπερηχογραφικό;;
Η εποχή της ακροαστικής βυζαντινολογίας έχει περάσει προ πολλού.Φυσήματα όπως το "Austin Flynt".."Graham Steel"..
...η διάρκεια του crescendo ...ο ρόλος του  πρωτοδιαστολικού καλπασμού.. δεν έχουν παρά ιστορική σημασία.
Εκτός και άν αποτελεί ενα είδος προσωπικής δοκιμασίας κλινικών ικανοτήτων.
Για να ακούσεις π.χ ενα συστολικό φύσημα αορτικής στένωσης ή μιτροειδικής ανεπάρκειας ,τον ήχο της περικαρδιακής τριβής
ή τους υγρούς ρόγχους αρχόμενου πνευμονικού οιδήματος ενα οποιοδήποτε στηθοσκόπιο θα κάνει την δουλειά του.

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

8 Ιανουαρίου 2012, 18:32:19
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
........
Τόση ιστορία με τα στηθοσκόπια για ποιό λόγο;;
Αν ακούσεις ένα οποιοδήποτε φύσημα σε εναν ασθενή δεν θα τον στείλεις για έλεγχο υπερηχογραφικό;;
Η εποχή της ακροαστικής βυζαντινολογίας έχει περάσει προ πολλού.Φυσήματα όπως το "Austin Flynt".."Graham Steel"..
...η διάρκεια του crescendo ...ο ρόλος του  πρωτοδιαστολικού καλπασμού.. δεν έχουν παρά ιστορική σημασία.
Εκτός και άν αποτελεί ενα είδος προσωπικής δοκιμασίας κλινικών ικανοτήτων.
Για να ακούσεις π.χ ενα συστολικό φύσημα αορτικής στένωσης ή μιτροειδικής ανεπάρκειας ,τον ήχο της περικαρδιακής τριβής
ή τους υγρούς ρόγχους αρχόμενου πνευμονικού οιδήματος ενα οποιοδήποτε στηθοσκόπιο θα κάνει την δουλειά του.

Να σου πω:
Κατ αρχήν θα ήθελα να κρατάω και πνευμονικούς και καρδιακούς ήχους στο αρχείο μου για δύο λόγους: Περνάει αρκετός κόσμος από το ιατρείο, η μνήμη μου είναι μικρή και θα ήθελα να μπορώ να συγκρίνω. Δεύτερο, στο ίδιο ιατρείο δουλεύει και η γυναίκα μου και όπου έχεις πάνω από ένα ιατρό σε ιατρείο, η αρχειοθέτηση είναι must εάν θέλεις να κάνεις ομαδική δουλειά.
Κατά δεύτερο, υπέρηχο και με καρδιακή κεφαλή έχω, αλλά δυστυχώς δεν έχει doppler. Παρόλα αυτά τον χρησιμοποιώ κάποιες φορές και με βολεύει σε συνδυασμό με το τι ακούω για μια πρώτη εκτίμηση. Τώρα, έχω πάψει να στέλνω για υπέρηχο καρδιάς γενικώς, θέλω να ξέρω τι μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί γιατί οι διαφορές από μηχάνημα σε μηχάνημα είναι συχνά τραγικά μεγάλες. Και συνήθως πλέον, όταν με ενδιαφέρει καρδιολογικώς ο ασθενής τον στέλνω συστημένο σε συγκεκριμένο καρδιολόγο που ξέρω τι θα λάβω, κατά προτίμηση σε δημόσιο νοσοκομείο για να μην κατηγορηθώ για παραβάσεις του "κώδικα ιατρικής δεοντολογίας". Όταν δεν θέλω να έχω άποψη, δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι καμπύλες, ούτε οι μετρήσεις.
Γενικά, θεωρώ πολύ ακριβό το triplex καρδιάς για έλεγχο γενικώς..... και εάν σου φέρουν και από κανένα μηχάνημα/καρδιολόγο .... ουδέν σχόλιο.
Προσωπικές απόψεις και γούστα.

Επί τη ευκαιρία, αγόρασα συνδετικά μεταλλικά, μισό μέτρο σωληνάκι και ένα πουάρ και μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω όλα τα μεγέθη (από βρεφικό έως ΧΧΛ) των περιχειρίδων που είχα στο Riester   υδραργυρικό πιεσόμετρο που έχω. Από το μεταλλικό συνδετικό μπορώ να αλλάζω και περιχειρίδα εύκολα, γρήγορα, χωρίς φθορές. Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και στο holter πιέσης, αν και εκεί μόνο δύο μεγέθη περιχειρίδας έχω χρησιμοποιήσει. Το Littmann έχει καθυστερήσει λίγο καθώς δοκιμάζω διάφορες λεπτομέρειες της κατασκευής του.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Ιανουαρίου 2012, 03:59:19
Απάντηση #57
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σου πω:
Κατ αρχήν θα ήθελα να κρατάω και πνευμονικούς και καρδιακούς ήχους στο αρχείο μου για δύο λόγους: Περνάει αρκετός κόσμος από το ιατρείο, η μνήμη μου είναι μικρή και θα ήθελα να μπορώ να συγκρίνω. Δεύτερο, στο ίδιο ιατρείο δουλεύει και η γυναίκα μου και όπου έχεις πάνω από ένα ιατρό σε ιατρείο, η αρχειοθέτηση είναι must εάν θέλεις να κάνεις ομαδική δουλειά.
Κατά δεύτερο, υπέρηχο και με καρδιακή κεφαλή έχω, αλλά δυστυχώς δεν έχει doppler. Παρόλα αυτά τον χρησιμοποιώ κάποιες φορές και με βολεύει σε συνδυασμό με το τι ακούω για μια πρώτη εκτίμηση. Τώρα, έχω πάψει να στέλνω για υπέρηχο καρδιάς γενικώς, θέλω να ξέρω τι μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί γιατί οι διαφορές από μηχάνημα σε μηχάνημα είναι συχνά τραγικά μεγάλες. Και συνήθως πλέον, όταν με ενδιαφέρει καρδιολογικώς ο ασθενής τον στέλνω συστημένο σε συγκεκριμένο καρδιολόγο που ξέρω τι θα λάβω, κατά προτίμηση σε δημόσιο νοσοκομείο για να μην κατηγορηθώ για παραβάσεις του "κώδικα ιατρικής δεοντολογίας". Όταν δεν θέλω να έχω άποψη, δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι καμπύλες, ούτε οι μετρήσεις.
Γενικά, θεωρώ πολύ ακριβό το triplex καρδιάς για έλεγχο γενικώς..... και εάν σου φέρουν και από κανένα μηχάνημα/καρδιολόγο .... ουδέν σχόλιο.
Προσωπικές απόψεις και γούστα.

Επί τη ευκαιρία, αγόρασα συνδετικά μεταλλικά, μισό μέτρο σωληνάκι και ένα πουάρ και μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω όλα τα μεγέθη (από βρεφικό έως ΧΧΛ) των περιχειρίδων που είχα στο Riester   υδραργυρικό πιεσόμετρο που έχω. Από το μεταλλικό συνδετικό μπορώ να αλλάζω και περιχειρίδα εύκολα, γρήγορα, χωρίς φθορές. Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και στο holter πιέσης, αν και εκεί μόνο δύο μεγέθη περιχειρίδας έχω χρησιμοποιήσει. Το Littmann έχει καθυστερήσει λίγο καθώς δοκιμάζω διάφορες λεπτομέρειες της κατασκευής του.
Το σκέφτόμουν να απαντήσω ή όχι γιατί αντιλαμβάνομαι οτι δεν έχει και πολυ νόημα αυτή η κουβέντα ,ασε που μπορεί να παρεξηγηθούν κάποια που γράφονται.
Ωστόσο ,ειλικρινά δυσκολεύτηκα να βγάλω κάποιο λογικό νόημα σε αυτά που μου απάντησες.
Δηλαδή κάνεις συλογή ακροαστικών ευρημάτων ασθενών ,όπως για παράδειγμα συλλογή και ταξινόμηση ΗΚΓραφημάτων;Και για ποιό σκοπό; Λές ότι έχεις μικρή μνήμη
και ότι θέλεις να συγκρίνεις τους διάφορους ηχογραφημένους ακροαστικούς ήχους τωνς ασθενών σου αν κατάλαβα ορθά.Μα για ποιό λόγο να μπείς σε όλη αυτη την διαδικασία;
Δηλ πχ.οι ασθενείς Α και Β πάσχουν απο βαριά στένωση αορτής και συγκρίνεις το φυσήματα που αυτοί έχουν για να δείς ποιοτικές διαφορές ή κατι τέτοιο.
Ειλικρινά μόνο ως ενα είδος χόμπι μπορώ να το αντιληφτώ αυτό δεδομένου ότι θα ήταν πάρα πολύ επισφαλές ως και επικίνδυνο να βγάλεις κλινικά συμπεράσματα (και κατ επέκταση αποφάσεις για την αντιμετώπιση-θεραπεία) απο τους καταγεγραμένους ήχους του στηθοσκοπίου...
Χωρίς DOPPLER δυστηχώς δέν μπορείς και πάλι να εκτιμήσεις ουσιαστικά της διαβαλβιδικές ροές ,αρα είναι λογικό και επιβεβλημένο να παραπέμψεις τους ασθενείς σου σε Καρδιολόγο ή/και εργασήριο Ηχοκαρδιογραφίας.Το
Παράθεση
Tώρα, έχω πάψει να στέλνω για υπέρηχο καρδιάς γενικώς
τί σημαίνει ; Είναι δυνατόν να μήν στείλεις ασθενή για υπέρηχο όταν έχεις με το στηθοσκόπιο διαπιστώσει την παρουσία κάποιου παθολογικού ακροαστικό εύρηματος; Ή αναφέρεσαι στις περιπτώσεις ασθενών που ενώ δεν έχουν φύσημα ή άλλο ακροαστικό εύρημα  μπορεί και να χρειαστούν καποια στιγμή ηχοκαρδιογραφικό έλεγχο όπως συμβαίνει πχ στους υπερτασικούς .
Φυσικά και ΔΕΝ είναι το TRIPLEX έξέταση ρουτίνας όπως είναι π.χ το ΗΚΓμα.Αποτελεί όμως την 1η εξέταση σε περίπτωση παρουσίας φυσήματος ή αλλου παθολογικού ήχου.
Σε ότι αφορά τα μηχανήματα υπερήχων,πράγματι υπάρχουν κάποιες διαφορές λιγότερο ή περισσότερο σημαντικές,αλλά αν μιλάμε για σύγχρονο υπέρηχο με έγχρωμο Doppler και ίσως και ιστικό Doppler (TDI) όλα πανω κάτω κάνουν την δουλειά τους .Το ένα μπορει κατα αντιστοιχία να έχει της δυνατότητες και το κόστος μιάς Μαζεράτι ,αλλα στην πόλη μπορείς άνετα να πάς και με YUGO.Δεν μετράει ίσως τόσο,το πόσο γρήγορα και άνετα θα φτάσεις στον προορισμό σου αλλα το άν θα φτάσεις με ασφάλεια ...ΔΗΛ,άν γίνει ασφαλής διάγνωση.
Και αυτό εξαρτάται παρα πολύ ως αποκλειστικά σχεδόν απο αυτόν που κάνει την εξέταση,την τεχνική και θεωρητική του κατάρτιση και εμπειρία,Εξαρτάται δηλ απο τον Ιατρό.
Τώρα για το κόστος τί να πω ; Εγώ προσωπικά χρεώνω πολύ λίγα για μια εξέταση που ποτέ δεν διαρκεί λιγότερο απο μισάωρο.

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

27 Ιανουαρίου 2012, 11:18:10
Απάντηση #58
Αποσυνδεδεμένος

patousaki


 >:( είναι δυνατόν?

Ένα απλό αναστημόμετρο βρεφών να κοστίζει στην Ελλάδα 102 ευρώ και στην Αγγλία 34 λίρες?

Είπαμε να βγάλουν κάτι και οι εισαγωγείς αλλά όχι κι έτσι... Ένα ρημαδοχαλάκι είναι από πλαστικοποιημένο ύφασμα!
Ούτε χρυσοκέντητο, ούτε το ύφαιναν τυφλές μοναχές από τις Άλπεις...
Politicians & diapers both need to be changed & for the same reasοn!Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

12 Φεβρουαρίου 2012, 12:28:50
Απάντηση #59
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έχουν μεταξύ άλλων, φορητούς υπερηχογράφους:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
51543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Μαρτίου 2017, 08:03:18
από Πατρωνάκης Μάνος
19 Απαντήσεις
46452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιανουαρίου 2012, 19:07:12
από Gatekeeper
14 Απαντήσεις
71503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2022, 07:05:46
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
21281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Σεπτεμβρίου 2014, 14:07:13
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
45504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Οκτωβρίου 2020, 12:54:06
από Denominator