Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:38:06

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1335294 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Σεπτεμβρίου 2011, 19:11:25
Απάντηση #135
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
οι γιατροί των ασφαλιστικών ταμείων και του νεοσύστατου Εθνικού Οργανισμού Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) υποχρεώνονται να συνταγογραφούν αποκλειστικά και μόνον τη δραστική ουσία και τη συνιστώμενη περιεκτικότητά της και όχι την εμπορική ονομασία των φαρμάκων.


Και οι του ΕΣΥ ; Όπως ξέρανε;

Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Σεπτεμβρίου 2011, 19:42:45
Απάντηση #136
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Από την εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

ΚΑΤΕΤΕΘΗ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ

Φάρμακα με βάση τη δραστική ουσία

Συνταγογράφηση φαρμάκων με βάση τη δραστική τους ουσία και όχι το εμπορικό τους όνομα προβλέπεται σε τροπολογία που κατετέθη χθες επί του σχεδίου νόμου «Κοινωνική Οικονομία και Κοινωνική Επιχειρηματικότητα» του υπ. Εργασίας. Σύμφωνα με την τροπολογία, «οι ασφαλιστικοί οργανισμοί και ο Εθνικός Οργανισμός Παροχής Υπηρεσιών Υγείας μετά την έναρξη λειτουργίας του, καθώς και κάθε φορέας και κλάδος ασφάλισης δικαιούχων περίθαλψης, εγκρίνουν και εξοφλούν συνταγές φαρμάκων που έχουν συνταγογραφηθεί με βάση τη δραστική τους ουσία για την αντιμετώπιση της νόσου. Ο θεράπων ιατρός υποχρεούται να αναγράφει επί της συνταγής την ενδεδειγμένη δραστική ουσία, την περιεκτικότητα και τη φαρμακοτεχνική μορφή αυτής, το δοσολογικό σχήμα και κατ’ ανώτατο όριο θεραπεία που δεν υπερβαίνει τις 30 ημέρες». Για την εφαρμογή της διάταξης εκδίδεται κοινή απόφαση των υπουργείων Υγείας και Εργασίας.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Σεπτεμβρίου 2011, 20:02:13
Απάντηση #137
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ποιος και πως θα αλλάξει το πρόγραμμα στο e-syntagografisi ώστε να συνταγογραφείται μόνο η δραστική ουσία; (δε σχολιάζω ότι φτιάχτηκε ένα πρόγραμμα το οποίο σε λίγο καιρό θέλουν να το αλλάξουν ριζικά μ' αυτό το μέτρο).

Επομένως τέρμα τα προβλήματα με τα 28άρια κουτιά που ήταν το μόνιμο παράπονο των ασθενών ότι δεν τους φτάνουν για το μήνα.
Ούτε ένα ολόκληρο κουτί με 30 αντιισταμινικά χάπια (εκεί περιέργως βάζουν 30 στο κουτί!) για 4-5 μέρες θεραπεία.
Τώρα 30 χάπια στην πρώτη περίπτωση και 5 χάπια στη δεύτερη και τέλος!
Όπως Αμερική; (που έλεγε η παλιά διαφήμιση της Madison με την Υβέτ; Εδώ θα φανούν οι ηλικίες στο φόρουμ!). Με τα κουτάκια πλέον και τα μετρημένα χάπια; Θα βάζουν και ετικέτες με τα στοιχεία των ασθενών, περιεχόμενο και δοσολογία απ' έξω; Εκεί θα παιχτεί κόντρα μεταξύ των φαρμακοποιών! Όποιος έχει το πιο εύχρηστο και ωραίο κουτάκι. Όποιος έχει τις πιο καλές οδηγίες. Έχω ξεφύγει;
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτεμβρίου 2011, 20:09:49 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Σεπτεμβρίου 2011, 20:05:57
Απάντηση #138
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τώρα 30 χάπια στην πρώτη περίπτωση και 5 χάπια στη δεύτερη και τέλος!
Μετά από πολλά χρόνια θα δω φαρμακοποιό να χρησιμοποιεί ψαλιδάκι....(στη Ρουμανία συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια).
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Σεπτεμβρίου 2011, 20:20:51
Απάντηση #139
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εύχρηστο και ωραίο κουτάκι

Έ-ε-έρχεται!  :D

( @Διαμαντή, το "Συμφωνώ" μου, ΔΕΝ πάει στο "έχω ξεφύγει;"  ;) )
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτεμβρίου 2011, 20:51:59 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Σεπτεμβρίου 2011, 21:46:00
Απάντηση #140
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Ο Λοβερδος μόλις έκανε το λάθος που θα καταστρέψει την δημόσια εικόνα του και ενδεχομένως την πολιτική καριέρα του.
Αυτά συμβαίνουν όταν έχεις για σύμβουλο πτυχιούχο θεατρικών σπουδών...
Το υπουργείο είχε διαβεβαιώσει πόλλακις τις φαρμακευτικές και ιδιαιτερα τις πολυεθνικές πως δεν θα προχωρούσε σε αυτή την κίνηση.
Απο Δευτέρα είναι λογικό να ενεργοποιηθεί το φαρμακευτικό λόμπι το οποίο με τη βοήθεια των ΜΜΕ θα αποσυνθέσουν την δημόσια εικόνα.   :'(

"You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time." Abraham Lincoln

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπτεμβρίου 2011, 23:14:15 από Nektarios Nikolopoulos »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

10 Σεπτεμβρίου 2011, 21:49:41
Απάντηση #141
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο Λοβερδος μόλις έκανε το λάθος που θα καταστρέψει την δημόσια εικόνα του και ενδεχομένως την πολιτική καριέρα του.
Αυτά συμβαίνουν όταν έχεις για σύμβουλο πτυχιούχο θεατρικών σπουδών...
Το υπουργείο είχε διαβεβαιώσει πόλλακις τις φαρμακευτικές και ιδιαιτερα τις πολυεθνικές πως δεν θα προχωρούσε σε αυτή την κίνηση.
Απο Δευτέρα είναι λογικό να ενεργοποιηθεί το φαρμακευτικό λόμπι το οποίο με τη βοήθεια των ΜΜΕ θα αποσυνθέσουν την δημόσια εικόνα.   :'(

Αν είναι αποφασισμένος να αντέξει στις πιέσεις και να εφαρμόσει τη δραστική, να τον στηρίξουμε.

Εγώ τον χαρακτήρισα ήδη "πολιτικό νάνο", επειδή ξέρω ότι θα τα πάρει όλα πίσω.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Σεπτεμβρίου 2011, 22:23:06
Απάντηση #142
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Πρέπει να  σκεφτούμε  τον /την  παππού/ γιαγιά  που μέχρι τώρα είχε συνηθίσει να ξεχωρίζει τα φάρμακα από τα κουτάκια, τι έχει να πάθει τώρα εάν αυτά χορηγούνται με ίδιο κουτάκι!!!!

Εκτός βέβαια και εάν οι φαρμακοποιοί προμηθευτούν 7-8 διαφορετικά χρώματα ή σχήματα κουτάκια, που θα βάζουν σε κάθε ένα ένα φάρμακο και να θυμούνται σε κάθε ασθενή ποιο φάρμακο βάζουν σε ποιο χρώμα ή σχήμα για την επόμενη φορά που θα δώσουν φάρμακα στον ίδιο ασθενή.

Έτσι για να ξεφύγω και εγώ λίγο, από αντίθετη πλευρά από τον Διαμαντή

10 Σεπτεμβρίου 2011, 23:11:52
Απάντηση #143
Αποσυνδεδεμένος

eliastheod


και τα συνέδρια που είναι να γίνουν το επόμενο διάστημα θα γίνουν ή όχι;

δεν πιστεύω να το έγραψα σε άσχετη ενότητα.....

11 Σεπτεμβρίου 2011, 00:28:52
Απάντηση #144
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Προσωπικά με βρισκει συμφωνο η ιδέα επί της αρχής.

Η μόνη ένσταση είναι αν πχ εγω γράψω στατίνη ή κλαριθρομυκίνη αν το εμπορικό σκεύασμα που θα αποφασίσει να "σπρώξει" το φαρμακείο θα είναι δραστικό-βιοισοδύναμο και επομένως αποτελεσματικό ή αν ακόμη και τα έκδοχά του μπορεί να δημιουργησουν πρόβλημα.Αν πχ γράψω στον ασθενη μου να πάρει κλοπιδογρέλη και το φαρμακείο (αλήθεια θα είναι πάντα ο ίδιος ο φαρμακοποός ή ενδέχεται και άσχετος βοηθός) αποφασίσει να σπρώξει μια παπαριά (ενδεχομένως να βγουν και άλλες στην αγορά η κλινική αποτελεσματικότητα των οποίων να αγνοειται) και αυτη κριθει αναποτελεσματική δε θα κατακριθω και εγώ για την επιλογη αυτή?Γιατι ο ασθενής θέλει να δει αποτελέσματα και δεν μπορεί να μπει στο παιχνιδι ποιός έγραψε τι και ποιος έδωσε τι.Στα μάτια του ασθενη λοιπον εγω θα είμαι υπεύθυνος...Φανταστειτε δε τι έχει να γινει αν εμφανιστει και μια αλλεργική αντιδραση σε ένα σκευασμα.

Καλή λοιπόν η συνταγογραφηση ουσίας αλλά με αυτη τη θεωρηση θελει σκέψη!
+

11 Σεπτεμβρίου 2011, 00:36:21
Απάντηση #145
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η μόνη ένσταση είναι αν πχ εγω γράψω στατίνη ή κλαριθρομυκίνη αν το εμπορικό σκεύασμα που θα αποφασίσει να "σπρώξει" το φαρμακείο θα είναι δραστικό-βιοισοδύναμο και επομένως αποτελεσματικό ή αν ακόμη και τα έκδοχά του μπορεί να δημιουργησουν πρόβλημα.Αν πχ γράψω στον ασθενη μου να πάρει κλοπιδογρέλη και το φαρμακείο (αλήθεια θα είναι πάντα ο ίδιος ο φαρμακοποός ή ενδέχεται και άσχετος βοηθός) αποφασίσει να σπρώξει μια παπαριά (ενδεχομένως να βγουν και άλλες στην αγορά η κλινική αποτελεσματικότητα των οποίων να αγνοειται) και αυτη κριθει αναποτελεσματική δε θα κατακριθω και εγώ για την επιλογη αυτή?Γιατι ο ασθενής θέλει να δει αποτελέσματα και δεν μπορεί να μπει στο παιχνιδι ποιός έγραψε τι και ποιος έδωσε τι.Στα μάτια του ασθενη λοιπον εγω θα είμαι υπεύθυνος...Φανταστειτε δε τι έχει να γινει αν εμφανιστει και μια αλλεργική αντιδραση σε ένα σκευασμα.
Νομίζω ότι θα γίνει κάπως έτσι:
Μέχρι τώρα ο φαρμακοποιός σχολίαζε τι έδωσε ο γιατρός. Αν εφαρμοστεί η συνταγογράφηση ουσίας, ο γιατρός θα σχολιάζει τι έδωσε ο φαρμακοποιός.
Αυτό θα ωθήσει και τους ασθενείς να ψάξουν αξιόπιστα και ενημερωμένα φαρμακεία και τους φαρμακοποιούς να παρίστανται αυτοπροσώπως.
Δε θα είναι έκπληξη αν οι ασθενείς μας αρχίσουν να ρωτούν: "Γιατρέ, από ποιο φαρμακείο να τα πάρω;"
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Σεπτεμβρίου 2011, 00:46:36
Απάντηση #146
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σκεφθειτε και τα εξης:(φθανω το μαχαιρι στο κοκκαλο)...

1.ενδεχομένως κάποιος ιατρος να έμπαινε στον πειρασμο να συμβληθει με τον οικονομικα εξευτελιστικο ΕΟΠΥΥ προσδοκώντας στη συνταγογράφηση.Με τη νέα θεωρηση...χλωμό!Οπότε να το πρόβλημα με τη στελέχωση του ΕΟΠΥΥ
2.Θα γίνουν πιο "στενές" οι σχέσεις ιατρων-φαρμακοποιων.Η πίτα θα συνεχίσει να υφισταται και ενδεχομένως μεγαλύτερη απλά θα μοιράζεται σε περισσότερα κομμάτια
3.ο ιατρός(αν θέλει) θα συνταγογραφει δραστικη ουσία μεν αλλα θα λέει-δασκαλευει τον ασθενη τι ακριβώς να ζητησει από το φαραμκειο (μπορει να έχει επιχειρήματα για αυτό) και αν δε του το δωσει ο φαρμακοποιός να πάει σε άλλον.Έτσι αφενός μπορει να συνεχίσει το ευγενές σπορ της συνταγογραφησης αφετέρου δε θα μπορει να τον "πιάσει" κανένας έλεγχος αφού τυπικά έχει συνταγογραφήσει δραστική ουσία

Αμ πως?
+

11 Σεπτεμβρίου 2011, 02:08:11
Απάντηση #147
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Στα σιρόπια, εναιωρήματα, σταγόνες, κολλύρια, κρέμες κλπ πως θα γίνεται η δουλειά;
Όταν η ποσότητα που συνταγογραφήθηκε υπολείπεται της περιεκτικότητας π.χ. αντιβίωση σε εναιώρημα και η θεραπεία για 10 μέρες αντιστοιχεί σε 1 1/2 μπουκάλι.

11 Σεπτεμβρίου 2011, 11:28:58
Απάντηση #148
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η τροπολογία είναι προς τον καλό δρόμο κατά την γνώμη μου αν και δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα.

Υπάρχουν μια σειρά από θέματα προς συζήτηση:
α) Καταρχήν η εμπειρία έχει δείξει ότι οι υπουργοί και το ελληνικό κράτος αδυνατούν να κάνουν ελέγχους και ελέγχονται από κλειστά συμφέροντα, πχ βλέπε το άνοιγμα του 51% μόνο στους ιατρούς και όχι σε άλλα επαγγέλματα, την διατήρηση της κληρονομικότητας-πώλησης της άδειας φαρμακείου (άραγε πόσα πήρε ο Λοβέρδος;), την ύπαρξη 50 διαφορετικών σκευασμάτων αμφιβόλου αποτελεσματικότητας για μια φρμακευτική ουσία, την αδυναμία να επιβάλλουν το νόμο που λέει ότι τα αποτελέσματα της κάθε εξέτασης γράφονται στο βιβλιάριο του ασθενή, κλπ. Θα αλλάξει κάτι σε αυτά; Προβλέπεται κάποιος νόμος και τιμωρία και για τους υπουργούς;
β) θα έχει νόημα ως μείωση της φαρμακευτικής δαπάνης μόνο εάν το κράτος κάνει το ίδιο που κάνει και στα νοσοκομεία, δηλαδή προκηρύξει την χαμηλότερη δυνατή τιμή ανά ουσία/φαρμακοτεχνική μορφή και βάλει ποσόστωση στις πωλήσεις μεταξύ των τριών φτηνότερων σκευασμάτων με αποζημίωση μόνο αυτών των τριών σκευασμάτων μέσω των ταμείων. Κάτι σαν 70%-20%-10% ώστε να καλύπτει αλλεργίες και άλλα σχετικά. Αυτή η διαδικασία θα περιορίσει και τους ελέγχους του ΕΟΦ σε επιλεγμένο αριθμό σκευασμάτων και θα στρώσουν και πολλά γενόσημα ως προς την "βιο-ισοδυναμια" τους. Κάθε άλλη επιλογή-σκέψη- θα σημαίνει απλά την μετατόπιση του "πάρτι".
γ) Η εμπειρία από άλλες χώρες του εξωτερικού έχουν δείξει μια προτίμηση των γιατρών, όταν συνταγογραφείται η φαρμακευτική ουσία και όχι το σκεύασμα, να επιλέγουν ουσίες νέες που δεν έχουν γενόσημα. Αυτό θα εκτοξεύσει την φαρμακευτική δαπάνη. Πως θα το αντιμετωπίσουν αυτό; Γιατί αυτοί που σήμερα γράφουν μια ομεπραζόλη που δεν την ξέρει ούτε η μάνα τους, αύριο θα γράφουν εσομεπραζόλη με ότι αυτό σημαίνει για την επιβάρυνση του ταμείου τους.
δ) Ο περιορισμός της επιδότησης των ιατρών από της φαρμακευτικές θα οδηγήσει σαφέστατα σε μια συσπείρωση των ιατρών, και πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα, καθώς ξέρω ήδη πολλούς που σκεφτόντουσαν να μπουν στον ΕΟΠΥΥ ελπίζοντας αποκλειστικά στο χρήμα από το "πάρτι".
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Σεπτεμβρίου 2011, 11:47:03
Απάντηση #149
Αποσυνδεδεμένος

γιαννης παιδιατρος


Σαφώς και δεν θα ευθύνεται ο γιατρός για το no name φάρμακο και τις παρενέργειές του διότι δεν θα το επιλέγει εκείνος.

...Tελικώς ανακοινώνεται εμφατικά και απόλυτα ότι τα ταμεία  αναλαμβάνουν και  πέρα από το άρθρο 29 του Α.Κ. την αστική ευθύνη για το αποτέλεσμα της συνταγοφράφησης!

Όσο για το εάν ενισχύεται το πάρε-δώσε σαφώς και η απάντηση είναι μετά θορύβου καταφατική!...και χωρίς αποδείξεις αφού ο "πονηρούλης " θα υποστηρίζει όχι εγγράφως (στη συνταγή θα φαίνεται δραστική ουσία) αλλά προφορικά "την Παπαρήγα την καλή' του μακαρίτη του Μπονάτσου.

...άραγε θα υπήρχε λόγος για πάρε-δώσε αν ήταν γνωστό από πριν ότι το original σκεύασμα θα χορηγείται από το ασφαλιστικό ταμείο αλλά να ελέγχεται αυστηρά όσον αφορά τις ενδείξεις χορήγησης , την ύπαρξη της πάθησης και την ταυτότητα του ασφαλισμένου;

....και κάτι ακόμη, τι θα γινόταν εάν σταμάταγε η χορήγηση φαρμάκων από τον "πάγκο" ή κατά το ελληνικότερο over the counter χωρίς δηλ. ιατρική συνταγή;

[....]

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
67749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator