Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 14:07:00

Αποστολέας Θέμα: Οι ταρίφες στα φακελάκια!  (Αναγνώστηκε 12930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Μαρτίου 2011, 18:34:27
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Καλώς ή κακώς, το internet έχει δώσει "βήμα" σε όλους, ακόμα και σε εκείνους που διακατέχονται από εμμονές...

Από όλα όσα γράφεις κρατάω τα περί "φιλότιμου":
Δεν νομίζω ότι δικαιούσαι (ως έχων την ιδιότητα του γιατρού και ως poster) να  κάνεις υποδείξεις για το πως πρέπει να δείχνει κάποιος το φιλότιμό του, ειδικά αν μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις όπως τη λειτουργία ενός φαρμακείου.
Σίγουρα πάντως, φιλότιμο δεν σημαίνει να κάνει κάποιος το "μακάκα" και και να επαιτεί οφειλές μηνών που το κράτος αποφάσισε να μην εξοφλήσει.

Και για την καραμέλα των νέων: εδώ ακόμα και το efimereyon "ξεκόλλησε" και πλέον αναρτά τις νέες θέσεις αδειούχων φαρμακοποιών ανά την επικράτεια προσφέροντας χρήσιμη πληροφόρηση σε όσους ενδιαφέρονται. Μπορείς λοιπόν κι εσύ να κάνεις το επόμενο βήμα.

Αλήθεια, με τόσα posts αναρρωτιέμαι πότε δουλεύεις...
Εγώ ως πληροφορικάριος είμαι στο στοιχείο μου  :)

Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

29 Μαρτίου 2011, 21:00:38
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια, με τόσα posts αναρρωτιέμαι πότε δουλεύεις...
Εγώ ως πληροφορικάριος είμαι στο στοιχείο μου  :)

Αν αυτό  που κάνετε εδώ το θεωρείτε ως επαγγελματικό "στοιχείο" σας, τότε, με συγχωρείτε πολύ, αλλά είστε ανεπάγγελτος.
Και σε καμία περίπτωση η "δουλειά" που κάνετε, δεν μπορεί να συγκριθεί σε κατάρτιση και σπουδαιότητα με τη δουλειά ενός γιατρού, παθολόγου, παιδιάτρου, χειρουργού, ορθοπεδικού, νευροχειρουργού κ.τ.ο., που με τόση αυθάδεια κατακρίνετε με το παρακάτω μνημείο θράσους:

Παράθεση από: tasath
Γι' αυτό βάλε εσύ τις ειδικότητες και σου βρίσκω εγώ τα posts για να γεμίζουν οι σελίδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαρτίου 2011, 21:06:00 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Μαρτίου 2011, 12:54:10
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Βάλε εσύ όποιες ειδικότητες προτιμάς, χώρισε τις διάφορες "κάστες" των γιατρών όπως θέλεις, φτιάξε όποια λίστα σε εξυπηρετεί, διαχώρισε τα συμφέροντα όπως νομίζεις.

Όπως και να έχει, εκτός ελαχίστων λαμπρών περιπτώσεων, μια μεγάλη μερίδα των συναδέλφων σου, επί χρόνια, με άθλια νοοτροπία και ποταπή συνείδηση,  αρέσκεται σε εκτεταμένες παράνομες πρακτικές. Το αν αυτές οι πρακτικές δεν έχουν "επίσημο" χαρακτήρα, ουδόλως με ενδιαφέρει από τη στιγμή που αποτελούν άτυπο καθεστώς και έχουν σπρώξει την Υγεία και την Οικονομία της χώρας στη σημερινή κατάσταση.
Και είναι ακριβώς αυτό που λες,  η σπουδαιότητα και η ευθύνη της δουλειάς του Γιατρού, που κάνει τη διαπίστωση ακόμα πιο τραγική.
Διότι μπορεί ως επιστήμονας να είσαι άριστος, αν όμως είσαι "λίγος" ως άνθρωπος, τι να το κάνεις το μεγαλείο.

Εγώ λοιπόν, που 80% του χρόνου μου είμαι μπροστά σε έναν Η/Υ λόγω επαγγέλματος, που δεν μπορώ να συγκριθώ κατά τα γραφόμενά σου με την κατάρτιση και τη σπουδαιότητα της δουλειάς σου, φοβάμαι όταν σκέφτομαι ότι ξοδεύεις τόσο ωφέλιμο χρόνο (των ασθενών σου προφανώς) για να αρθρογραφείς συνεχώς και αδιαλείπτως στο forum. Ακόμα περισσότερο όταν υποψιάζομαι ότι μπορεί και να σε πληρώνω ως φορολογούμενος πολίτης...



Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

30 Μαρτίου 2011, 14:08:45
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ακόμα περισσότερο όταν υποψιάζομαι ότι μπορεί και να σε πληρώνω ως φορολογούμενος πολίτης...

Ομίλησε ο "παραγωγικός" κρατικοδίαιτος προμηθευτής του Δημοσίου, ο φεσώνων αυτό με 35%.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαρτίου 2011, 18:21:24 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

1 Απριλίου 2011, 19:28:37
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Του Μανόλη Μπουχαλάκη (ellispoint)

Δεν παύω, όποτε ακούω να "σκάνε" ειδήσεις γύρω από τον πολύπαθο τομέα της Υγείας, να θυμάμαι ένα χαρακτηριστικό κομμάτι του Ιπποκρατικού όρκου που δίνουν οι γιατροί.

"Αγνώς δε και οσίως διατηρήσω βίον τον εμόν και τέχνην την εμήν" (Να διατηρήσω δε τη ζωή μου και την τέχνη μου καθαρή και αγνή).

Το "οσίως" περιλαμβάνει την έννοια του "ιερού". Δε μιλάμε για μια απλή αναφορά σε ιδανικά αλλά σε μια στάση ζωής που σύμφωνα με τον όρκο πρέπει να χαρακτηρίζει το γιατρό. Κατά τον Ιπποκράτη και τους αποκαλούμενους Ιπποκρατικούς ο γιατρός οφείλει να απορρίπτει κάθε είδους δεισιδαιμονία, να είναι καθαρός στο σώμα και αχώριστος της ηθικής. Η ζωή του πρέπει επίσης να είναι σεμνή και γεμάτη σιγή. Επιστήμων δηλαδή με στοιχεία φιλοσόφου. Εν ολίγοις, ένας μετρημένος στα πάντα, σεμνός αλλά και σοφός και ενάρετος άνθρωπος.

Αυτά για την ιστορία. Συνδέω τα ανωτέρω με τις τρέχουσες ειδήσεις και φήμες ότι το ΣΔΟΕ εντόπισε ήδη σε λογαριασμούς ορισμένων μεγαλογιατρών στην Κρήτη κάτι "μικροποσά" της τάξης των 5-10 εκατομμυρίων ευρώ. Μάλιστα έφτασε στα αυτιά μου και ποσό 25 εκατομμυρίων ευρώ που διατηρούσε ως "κομπόδεμα για τα γεράματα" κάποιος κύριος καθηγητής.

Και ερωτώ: Πού το ηθικόν και το φιλοσοφικόν του πακτωλού των χρημάτων αυτών; Διότι, ένας καθηγητής Ιατρικής από ότι ξέρω, δεν δουλεύει ως CEO στη Microsoft, στη Google ή σε γιγαντιαίες πολυεθνικές για να δικαιολογούνται τέτοια ποσά. Μπαίνω στον πειρασμό να γράψω πως ούτε οι γιοι του Καντάφι έχουν τόσα λεφτά στις τράπεζες.

Και αβίαστα προκύπτει το επόμενο ερώτημα. Από που τα βρήκε τα λεφτά ο κ. καθηγητής; Υποπτεύομαι δυο "πηγές". Πρώτον, από τις "μαύρες" χορηγίες κάποιων ιατρικών και φαρμακευτικών εταιριών επειδή προώθησε τα δικά τους προϊόντα και δεύτερον, από τη στυγνή εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου μέσα από αμοιβές και "φακελάκια". Και αν χαρακτηρίσουμε την πρώτη "πηγή" ως "μπίζνες" που έχουν και "μπόνους", η δεύτερη χαρακτηρίζεται ως επιεικώς ελεεινή. Διότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κυρίους που εργάζονται σε ιδιωτικά νοσοκομεία και έχουν στάνταρ "ταρίφα", αλλά για πανεπιστημιακούς δάσκαλους οι οποίοι αφενός "ηδονίζονται" με την έδρα του καθηγητή και το κύρος που αυτή εμπεριέχει, αλλά από την άλλη κάνουν και "μπίζνες" επενδύοντας στην απελπισία και την ανοησία ορισμένων ανθρώπων που για να εξυπηρετηθούν ταχύτερα ή για να έχουν τη "σιγουριά" της φροντίδας του καθηγητή, ρίχνουν "αβέρτα" τους "πάκους" με τα εκατόευρα. Τα οποία λεφτά μπορεί να τα είχαν στην τράπεζα αλλά μπορεί και να πούλησαν ότι είχαν και δεν είχαν για να δουν την υγειά τους.

Εκτιμώ πως στοιχειώδης ευαισθησία των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας θα είναι να στείλει στο "σκότος το εξώτερον" όσους κυρίους καθηγητές διαπιστωθεί ότι πράγματι πλούτισαν με αυτόν τον οικτρό τρόπο. Θα αναμένω όπως και κάθε πολίτης στην Κρήτη τα αποτελέσματα των ελέγχων και κατόπιν θα στρέψω το βλέμμα μου στην "αντίπερα όχθη" για να δω τι θα πράξει το κράτος στην περίπτωση που εξακριβωθεί ότι για κάποιους ορκισμένους στον Ιπποκράτη ο "όσιος" βιος έγινε ανόσιος και ρυπαρός αφού διάλεξαν να δουλεύουν το Μαμμωνά αντί τη συνείδησή τους.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Απριλίου 2011, 01:02:18
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Καταδίκη χειρουργού για "φακελάκι"

Η υπόθεση που έγινε πρόσφατα  γνωστή:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ερωτήσεις:
- Γιατί δεν δημοσιεύουν όνομα ώστε να προστατευθεί ο κόσμος από τέτοιο "παληκάρι";
- Τι σημαίνει 12μηνη φυλάκιση με 3ετή αναστολή;
- Τι θα κάνει ο οικείος Ιατρικός Σύλλογος, θα αφαιρέσει την άδεια, οεο;


Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

12 Ιουνίου 2013, 20:00:49
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δύο :-* :-* χρόνια φυλάκιση σε γιατρό για «φακελάκι»
(ΕΘΝΟΣ )

Φυλάκιση δύο ετών επέβαλε το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Πατρών σε γιατρό, που εργαζόταν στο 409 στρατιωτικό νοσοκομείο και κατηγορούνταν ότι είχε ζητήσει φακελάκι από 90χρονη ασθενή.

Η υπόθεση είχε αποκαλυφθεί τον περασμένο Σεπτέμβριο, όταν ο γιατρός συνελήφθη επ' αυτοφώρω. Είχε προηγηθεί καταγγελία πολίτη ότι του ζήτησε χρήματα για να εξετάσει την 90χρονη μητέρα του.
Στο δικαστήριο ο γιατρός αρνήθηκε την κατηγορία δηλώνοντας ότι δεν ευσταθούν οι κατηγορίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πείσει την έδρα, η οποία τον έκρινε ένοχο, καταδικάζοντας τον σε δύο :-* :-* χρόνια φυλάκιση.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Ιουνίου 2013, 17:56:04
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

16 Ιουνίου 2013, 21:03:20
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εντολή να ελέγχουν κάθε περιστατικό διαφθοράς στα δημόσια νοσοκομεία έχουν πάρει σύμφωνα με πληροφορίες οι διοικητές και ήδη συνελήφθη και οδηγήθηκε στο αυτόφωρο γιατρός του νοσοκομείου Αμαλία Φλέμινγκ

Της Δήμητρας Ευθυμιάδου
 
Ο ορθοπεδικός φέρεται να ζήτησε φακελάκι 500 ευρώ για να χειρουργήσει ασθενή. Όμως για κακή του τύχη οι συγγενείς του ασθενούς ενημέρωσαν αμέσως τη διοικήτρια του Φλέμινγκ καθώς και την αστυνομία.
Έτσι στήθηκε παγίδα με προσημειωμένα χαρτονομίσματα και ο γιατρός οδηγήθηκε στο αυτόφωρο :-*.
Ο υπουργός Υγείας αναμένεται να εκδώσει απόφαση βάση της οποίας ο γιατρός θα βγει σε "αυτοδίκαιη αργία" :-* ενώ η διοικήτρια του νοσοκομείου Όλγα Οικονόμου με απόφασή της έθεσε τον ορθοπεδικό σε αναστολή καθηκόντων ώστε να μην μπορέσει να επιστρέψει στη θέση του :-* και να εργασθεί κανονικά.
 
Άλλωστε είναι συνήθης και προκλητική τακτική, επίορκοι γιατροί ενώ συλλαμβάνονται, να επιστρέφουν κανονικά στη θέση τους σαν να μη συμβαίνει τίποτε. Επιστρέφουν μέχρι να ορισθεί οριστική δικαστική απόφαση, ενώ όμως έχουν συλληφθεί επ αυτοφώρω να παίρνουν φακελάκια από ασθενείς.
 
Πηγές αναφέρουν ότι μετά το συγκεκριμένο περιστατικό, η διοικήτρια του Αμ.Φλέμινγκ θα ξεκινήσει εντατικούς ελέγχους ώστε να διασφαλιστεί η ίση πρόσβαση όλων των ασθενών στις υπηρεσίες του νοσοκομείου άλλα και να αποτραπεί το τραγικό φαινόμενο με τα φακελάκια.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά: φακελάκι ταρίφα διαφθορά