Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 00:11:31

Αποστολέας Θέμα: Ερχεται η σειρά των φαρμακοποιών  (Αναγνώστηκε 611510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Δεκεμβρίου 2010, 15:13:43
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Black Mamba




Αυτο το βιντεο τα λεει ΟΛΑ... για οσους δεν το θυμουνται η δεν το εχουν ξαναδει!!!

@Tasath
Δεν εγραψα κατι υβριστικο... Αλλωστε μπορεις να θυμηθεις στο capital καποια φορα που τα ειχαμε πει... Εχω τρομερη μνημη αν και (μεχρι χτες) απηυδησμένη .

4 Δεκεμβρίου 2010, 15:42:49
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

matakias


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η συνάντηση των υπουργών Υγείας

«υπάρχει καρτέλ στο χώρο, όπου ορισμένοι από τις φαρμακαποθήκες και τις φαρμακοβιομηχανίες επιθυμούν την απελευθέρωση του επαγγέλματος του φαρμακοποιού για να αγοράσουν στη συνέχεια  εκατοντάδες φαρμακεία».

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ.......


4 Δεκεμβρίου 2010, 16:44:35
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
@Tasath
Δεν εγραψα κατι υβριστικο... Αλλωστε μπορεις να θυμηθεις στο capital καποια φορα που τα ειχαμε πει... Εχω τρομερη μνημη αν και (μεχρι χτες) απηυδησμένη .

Δεν μου θυμίζεις τι είχαμε πει στο capital, δεν έχω τέτοια μνήμη...
Μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα με αυτό που έγραψες, γιατί ο διαχειριστής το σχολίασε ως προσωπική επίθεση ή ύβρι. Είμαι περίεργος...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

4 Δεκεμβρίου 2010, 16:54:04
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Black Mamba


Curiosity killed the cat..

Δεν μπορω να αναπαραγω κατι που θεωρηθηκε προσωπικη υβρη ουτε σε προσωπικο μηνυμα... Αν και επαναλαμβανω δεν ηταν... Αναρωτιεμαι κι εγω γιατι αφαιρεθηκε!!

Καλο σας απογευμα

4 Δεκεμβρίου 2010, 17:23:45
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τον @matakia

Eίδατε που τά' λεγα; Όσο είναι θηλυκού γένους, άλλο τόσο είναι και οφθαλμίατρος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όταν κάποιος γενικεύει, αφορίζει και καταφέρεται συνεχώς και με τον ίδιο τρόπο εναντίον κάποιων

Ελπίζω να κατάλαβες πώς νιώθει και ένας ιατρός του ΕΣΥ (και όχι μόνο) όταν τον θεωρούν εξ ορισμού και από την πρώτη μέρα της υπηρεσίας του ως φακελάκια, φοροφυγά, βυσματία, υπηρέτη συμφερόντων και άλλα όμορφα (που κάποιοι του έχουν έντεχνα κολλήσει). 

Όσο για την προσωπική "εμμονή", τί να πει κανείς για εσάς (τους ΦμΦ) και τη διαρκή εμμονή σας να αποκλείετε τους ΦχΦ από το (ιερό, συνταγματικό) δικαίωμά τους στην εργασία;
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Δεκεμβρίου 2010, 00:30:36 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Δεκεμβρίου 2010, 23:10:09
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Διακομιστή η  αλήθεια είναι πως το έχεις παρακάνει κομματακι.
Προμοτάρεις τόσο πολύ τους ΦχΦ μέχρι παρεξηγήσεως.
Μήπως η γυναίκα σου ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο είναι ΦχΦ ?
Σίγουρα οι φαρμακοποιοί δεν μπορούν να αντιληφθούν τον κόπο των ιατρών του ΕΣΥ.
Αλλα και οι ιατροί του ΕΣΥ (με εξαίρεση αυτούς που υπήρξαν ελεύθεροι επαγγελματίες) δεν γνωρίζουν τι είναι :
1.Επενδυτικό ρίσκο.
2.Μεροκάματο.
3.Αθέμιτος ανταγωνισμός.
4.Απόσβεση επενδυμένου κεφαλαίου και πολλά άλλα.

Κάποια στιγμή να τελειώνουμε παρακαλώ με τις κοκορομαχείες, καταντάει κουραστικό. 
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

4 Δεκεμβρίου 2010, 23:34:24
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

alfie


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

5 Δεκεμβρίου 2010, 00:26:23
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάποια στιγμή να τελειώνουμε παρακαλώ με τις κοκορομαχείες, καταντάει κουραστικό. 

Συμφωνώ κι εγώ, αρκεί να μην προκαλούμαι, παρακαλώ.
Κατά τ΄άλλα, όταν υπάρχει σχετικό υλικό στον τύπο ή σε μπλογκ, δεν νομίζεις ότι πρέπει ν΄ανεβαίνει στο Φόρουμ;
 
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Δεκεμβρίου 2010, 09:29:16
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Meletis


Παρακολυθω τη συζητηση σχετικα με το ανοιγμα του επαγγελματος των φαρμακοποιων και εχω να παρατηρησω το εξης: "κατηγορηθηκε" ο Διακομιστης, οτι μεροληπτει υπερ των ΦχΦ. Αν σε καποιους αυτο φαινεται περιεργο, αλλο τοσο, και πολυ περισσοτερο περιεργο, ειναι το γεγονος οτι καποιοι (πχ o "eye doctor") θιγονται απο την τοποθετηση του Διακομιστη υπερ των ΦχΦ. Για ποιο λογο ενας ιατρος να ειναι εναντια στο να ανοιξουν περισσοτερα φαρμακεια, αν δεν εχει ο ιδιος οφελος απο τον κλειστο χαρακτηρα του επαγγελματος; Γι αυτο λοιπον, αγαπητοι υπερασπιστες του ΠΦΣ, καλο θα ηταν, αντι για μομφες και ειρωνικα σχολια, να παραθετετε επιχειρηματα για τον λογο που ειστε εναντια στο ανοιγμα του επαγγελματος των φαρμακοποιων.
Δευτερον, για να τελειωνει η ιστορια με την δηθεν προασπιση της δημοσιας υγειας που προτασσει ο ΠΦΣ και οι ιδιοκτητες φαρμακειων, εχω να παρατηρησω τα εξης:
1. Εαν ο ΠΦΣ θεωρει οτι τα φαρμακεια ειναι παρα πολλα, και λογω αυτου του αριθμου κινδυνευει ο δημοσια υγεια (απορω με τον συσχετισμο), τοτε θα επρεπε να εχει σταματησει τον κληρονομικο χαρακτηρα του επαγγελματος και την αγοραπωλησια αδειων. Δεν ειναι δυνατον, να ισχυριζεσαι απο τη μια οτι τα φαρμακεια ειναι παρα πολλα, και ταυτοχρονα να επιτρεπεις την αντικατασταση ενος φαρμακειου που κλεινει λογω συνταξιοδοτησης, ειτε απο κληρονομο, ειτε απο πωληση της αδειας του.
2. Δεν ειιδαμε πουθενα τον "υπερασπιστη της δημοσιας υγειας" ΠΦΣ, να ασκει πειθαρχικες διωξεις που συνεπαγονται αφαιρεση της αδειας και κλεισιμο, σε φαρμακεια που εχουν κανει σοβαρες παραβασεις, οπως αυτες που βγηκαν στο φως της δημοσιοτητας τελευταια, με τα φαρμακει που εριχναν φαρμακα σε πηγαδια, που ειχαν στοκ φαρμακα χωρις κουπονια, η σωρους απο βιβλιαρια ασθενων, στα οποια σε συνεργασια με ιατρους, υπερχρεωναν τα ασφαλιστικα ταμεια. Δεν υπαρχει προτερος εντιμος βιος κυριοι ωστε να πειστουμε οτι ο ΠΦΣ δεν θελει το ανοιγμα του επαγγελματος για να προασπισει τη δημοσια υγεια.
3. Ο αριθμος των 12.000 φαρμακειων που ισχυριζεται ο ΠΦΣ και εχει πεισει και τον κ. Λοβερδο για αυτο, δεν προκυπτει απο πουθενα, (η τουλαχιστον ας μας δειξουν απο που προκυπτει), δεδομενου οτι η μονη επισημη καταγραφη, ειναι αυτη που παρουσιαζει η Εθνικη Στατιστικη Υπηρεσια, (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος) οπου ο αριθμος των φαρμακειων ειναι 2004: 9.211, 2005: 9.321, 2006: 9.375. Το 2006 ειναι και η τελευταια επισημη καταγραφη. Βλεπουμε οτι απο το 2004 εως το 2005 ανοιξαν 110 καινουργια φαρμακεια, και απο το 2005 εως το 2006 ανοιξαν 54 καινουργια φαρμακεια. Δεδομενου του κλειστου χαρακτηρα του επαγγελματος, ο ΠΦΣ θελει να μας πεισει οτι στα επομενα 4 χρονια μερχρι το 2010, ανοιξαν αλλα 2.625 (!!!!!) φαρμακεια, δηλαδη μεσο ορι 656 νεα φαρμακεια ετησιως!!!!
4. Στο περιοδικο "Φαρμακευτικο δελτιο", Οκτωβριος 2010, ο κ. Αμπατζογλου, παρουσιαζει στη σελιδα 13 οτι στην Ελλαδα, υπαρχει η αναλογια 1 φαρμακειο για 850 κατοικους. Παλι δεν μας εξηγει απο που προκυπτει ο αριθμος αυτος, δεδομενου οτι (παντα με στοιχεια της Εθνικης Στατιστικης Υπηρεσιας), ο πληθυσμος στην Ελλαδα ειναι 11.280.000 (2009). Ακομη και αν λαβουμε σαν παραμετρο τον πλαστο αριθμο των 12.000 φαρμακειων, η αναλογια ειναι 940. Αν φυσικα παρουμε τον πραγματικο αριθμο φαρμακειων, η αναλογια ειναι ακομη μεγαλυτερη.
Συνοψιζοντας, καταληγω στα εξης: Ο ΠΦΣ, προκειμενου να κρατησει τον κλειστο χαρακτηρα του επαγγελματος, παραθετει συνεχως πλαστα στοιχεια για τον αριθμο των φαρμακειων στην Ελλαδα. Ταυτοχρονα, δεν εχει δειξει σε καμια περιπτωση οτι ενδιαφερεται για την προασπιση της δημοσιας υγειας, δεδομενου οτι δεν αφαιρει αδειες επιορκων φαρμακοποιων, και ταυτοχρονα συντηρει το νοσηρο καθεστως της κληρονομικοτητας και της αγοραπωλησιας αδειων.
Η πρασπιση της δημοσιας υγειας, ειναι ευθυνη του κρατους και μονο μεσα απο αυστηρους ελεγχους μπορει να επιτευχθει. Η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση ειναι ενα πρωτο βημα, και εχει αποδωσει καρπους, οπως φαινεται απο τη μειωση της φαρμακευτικης δαπανης κατα 43% εκει που εφαρμοστηκε. Ολα τα υπολοιπα, εχουν να κανουν καθαρα με προσπαθεια προασπισης κεκτημενων και με οικονομικα συμφεροντα της συντεχνειας των φαρμακειων.

5 Δεκεμβρίου 2010, 12:53:11
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ελπίζω να κατάλαβες πώς νιώθει και ένας ιατρός του ΕΣΥ (και όχι μόνο) όταν τον θεωρούν εξ ορισμού και από την πρώτη μέρα της υπηρεσίας του ως φακελάκια, φοροφυγά, βυσματία, υπηρέτη συμφερόντων και άλλα όμορφα (που κάποιοι του έχουν έντεχνα κολλήσει). 

Όσο για την προσωπική "εμμονή", τί να πει κανείς για εσάς (τους ΦμΦ) και τη διαρκή εμμονή σας να αποκλείετε τους ΦχΦ από το (ιερό, συνταγματικό) δικαίωμά τους στην εργασία;

Τι να σου πω @Διακομιστή, εδώ μέσα τους τελευταίους μήνες μόνο τους δικούς σου αφορισμούς διαβάζω. Τώρα, αν εσύ κουβαλάς απωθημένα από την καθημερινότητά σου στη δουλειά και θες να ξεσπάσεις, πάω πάσο.
Το κακό είναι ότι μαζί σου δεν προχωράει και η κουβέντα...

Όπως έχω ματαξαναγράψει, δεν είμαι φαρμακοποιός. Σε παλαιότερο post μου έχω εκφράσει τις απόψεις μου για τους ΦχΦ και πως η Πολιτεία, με απλό τρόπο, θα μπορούσε να τους αποκαταστήσει. Ούτε εσύ ούτε εγώ μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα από αυτό το βήμα. Οκ να το συζητάμε μία, δύο, τρεις, να το στιλητεύουμε, αλλά μέχρι πότε; Και με ποιό τρόπο, με στείρα αντιπαράθεση;

Πάντως αν θες την καθαρά και αυστηρά προσωπική μου άποψη ως τρίτου προς το ζήτημα αυτό:
Αν ήξερα πως είναι μια κατάσταση έξω στην αγορά (καθεστώς φαρμακείων) και αποφάσιζα να σπουδάσω παρόλα αυτά (φαρμακευτική), νομίζω ότι θα "εξαναγκαζόμουν" να παίξω με τους όρους του παιχνιδιου προκειμένου να επιβιώσω. Αλλιώς θα ήμουν ή άνεργος ή ετεροαπασχολούμενος ή υπάλληλος σε εταιρεία (φαρμακευτική, Hondos, κλπ).
Το να κάθομαι σε μια γωνιά και να κλαίγομαι, να περνάνε τα χρόνια έτσι και να περιμένω κάτι στο μέλλον, δε νομίζω ότι θα το άντεχα. Ειδικά άμα ήξερα ότι το παιχνίδι έτσι παίζεται και είχα επιλέξει να μπω στο χώρο.
Αυτή είναι η άποψή μου, μπορεί να ακούγεται κυνική αλλά αυτή είναι.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

5 Δεκεμβρίου 2010, 13:28:54
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

tasath


@Meletis, θέλω να ρωτήσω/σημειώσω κάποια πράγματα για να γίνει περαιτέρω συζήτηση. Μόνο μια παράκληση, χωρίς αφορισμούς και κακή διάθεση, γιατί τελευταία εδώ μέσα έχει χαθεί η ουσία...

1. Νομίζω ότι είναι εύκολο, αν μη τι άλλο, να βρούμε πόσα φαρμακεία υπάρχουν επισήμως στην Ελλάδα. Τι διάολο, δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή;

2. Αν θυμάμαι καλά, το 2006 άνοιξε προσωρινά το επάγγελμα για 6 μήνες και εκατοντάδες φαρμακοποιοί έτρεξαν να ανοίξουν φαρμακείο (θυμάμαι ότι 2 γνωστές μου το έκαναν τσακ-μπαμ). Συνεπώς δεν θα μου έκανε εντύπωση μια απότομη αύξηση εκείνη την περίοδο.

3. Πόσα είναι τα κληρονομικά φαρμακεία; Μια προσωπική απορία: αν δεχτούμε ότι το φαρμακείο ως επιχείρηση ανήκει σε κάποιον, αποτελεί τρόπο τινά περιουσία του που την έχτισε για 30+ χρόνια. Με ποιον τρόπο θα μπορούσε να "κληροδοτήσει" αυτή την περιουσία στα παιδιά του; Όχι τόσο την άδεια, αλλά το μαγαζί, τον εξοπλισμό, την πελατεία.

4. Φαντάζομαι ότι ο ΠΦΣ, όπως πολλοί άλλοι επαγγελματικοί σύλλογοι και οργανώσεις (ΙΣΑ, ΔΣΑ, ΕΣΗΕΑ), προασπίζει πρωτίστως συμφέροντα και μετά τιμωρεί. Εμένα δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Απλό παράδειγμα: απαγορεύεται να μένει φωτεινός σταυρός όταν το φαρμακείο δεν εφημερεύει. Για πήγαινε μια βόλτα σε οποιοδήποτε δρόμο και πες μου αν όλοι αυτοί που "ξέχασαν" ανοικτό το διακόπτη έχουν περάσει ποτέ πειθαρχικό.

5. Νομίζω ότι η αναλογία φαρμακείων είναι γύρω στο 1 ανά 900 κατοίκους πάνω-κάτω. Αυτό τουλάχιστον αναφέρεται σε κάποιο έντυπο ευρωπαϊκής υπηρεσίας που - ελπίζω - ότι δεν παίρνει τα στατιστικά από μη ελεγμένες πηγές. Δεν το έχω πρόχειρο αλλά το είχα αναφέρει σε παλαιότερο post. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η αναλογία είναι π.χ. 1 προς 3000. Εξακολουθούμε να είμαστε η χώρα με τα περισσότερα φαρμακεία αναλογικά στην Ευρώπη.

Όσο σκέφτομαι πάντως πόσο απλό θα ήταν να λυθεί το πρόβλημα με τον εξής τρόπο:
Έλα εδώ κύριε ΠΦΣ, πόσοι φαρμακοποιοί βγαίνουν σε σύνταξη κάθε χρόνο; Π.χ. 500. Ωραία. Επιστρέφουν τις άδειές τους στην Πολιτεία η οποία τις διανέμει εκ νέου βάσει μιας επετηρίδας με όποια κριτήρια απαιτούνται. Τέρμα η αγοραπωλησία αδειών. Σε 5 χρόνια, οι υπάρχοντες ΦχΦ θα είχαν "αποκατασταθεί" και θα υπήρχε μια υγιής ανανέωση του πληθυσμού των φαρμακοποιών. Προσοχή όμως, 3 ακόμα πράγματα:
1. Καλώς η κακώς, πρέπει να "προσαρμοστεί" ανάλογα και η παραγωγή αποφοίτων φαρμακευτικής σε κάποια δεδομένα. Είμαι αυστηρός σε αυτό, γιατί αλλιώς θα καταλήξουμε να έχουμε στρατιές ανέργων, όπως γίνεται με γυμναστές, μαθηματικούς, γιατρούς, κλπ.
2. Αν θες να σπουδάσεις φαρμακευτική, θα ξέρεις το καθεστώς και τα δεδομένα. Συνεπώς, θα γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορείς να ανοίξεις φαρμακείο αμέσως (αν ισχύει επετηρίδα), άρα θα απασχοληθείς αλλού.
3. Η μεταβίβαση της άδειας θα γίνεται ώστε να λειτουργήσει το φαρμακείο υπό νέα διεύθυνση στην ίδια περιοχή που προϋπήρχε. Αλλιώς, ο καθένας θα τρέξει να το ανοίξει σε κεντρικές πόλεις και δρόμους και θα υποβαθμιστεί το επίπεδο υπηρεσιών προς ένα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού στην επαρχία.

Πάντως, δεν θα μου έκανε εντύπωση αν με τα νέα μέτρα και ρυθμίσεις, κλείσει σταδιακά σε 2-3 χρόνια το 30% των υπαρχόντων φαρμακείων. Τότε θα υπάρχουν περισσότερες άδειες προς εκμετάλλευση. Αλλά θα είναι και πιο δύσκολα τα πράγματα για κάποιον να ξεκινήσει.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

5 Δεκεμβρίου 2010, 15:13:50
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Meletis


@tasath: Φυσικα και η συζητηση πρεπει να γινεται χωρις αφορισμους και κακη διαθεση. Σε οτι αφορα τις τοποθετησεις σου:
1.   Η μονη επισημη καταγραφη, ειναι αυτη της Εθνικης Στατιστικής Υπηρεσιας, με τελευταια απογραφη το 2006. Εαν ο ΠΦΣ εχει νεωτερα στοιχεια, ειναι αξιο αποριας γιατι δεν τα εχει δημοσιευσει η Εθνικη Στατιστικη Υπηρεσια, τη στιγμη που δημοσιευει ακομη και κατα  εκτιμηση στοιχεια, οπως τον πληθυσμο της Ελλαδας το ετος 2009. Αν πας στην ιστοσελιδα της Ε.Σ.Υ. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και βαλεις στην αναζητηση τη λεξη «φαρμακεία», θα διαπιστωσεις του λογου το αληθες. Αρα λοιπον, στο ερωτημα σου, επισημη καταγραφη υπαρχει, και ειναι αυτη της Εθνικης Στατιστικης Υπηρεσιας.
2.   Σε οτι αφορα το προσωρινο ανοιγμα του επαγγελματος, επειτα απο (να το θυμομαστε αυτο) την κηρυξη του νομου περι γεωγραφικων και πληθυσμιακων κριτηριων σαν αντισυνταγματικο, απο το Συμβουλιο της Επικρατειας, σου υπενθυμίζω ότι η τελευταία απογραφή φαρμακείων απο την Εθνικη Στατιστική Υπηρεσία, έγινε το 2006, άρα περιλαμβάνει και την περίδο κατά την οποία άνοιξε το επάγγελμα (4/11/05 – 6/4/06) . Επομένως, ο ισχυρισμός ότι άνοιξαν πολλά φαρμακεία το διάστημα αυτό, δεν ευσταθεί, καθώς περιλαμβάνονται στην τελευταία ΕΠΙΣΗΜΗ καταγραφή του 2006.
3.   Ο φαρμακοποιός, δεν είναι μπακάλης (τουλαχιστον δεν θα επρεπε), για να κληροδοτει την πραματεια και την πελατεια του στους απογονους. Ειναι λειτουργος της υγειας, και η οποια επιχειρηματικη του δραστηριοτητα, ερχεται σε δευτερη μοιρα. Κατα την ιδια λογικη, γιατι ο διευθυντης κλινικης νοσοκομειου, να μην κληροδοτει τη θεση που με τοσο κοπο απεκτησε στα παιδια του; Ο εισαγγελεας να κληροδοτει τη θεση του επισης, και παει λεγοντας. Να καταργηθει δηλαδη η αξιοκρατια και η ελευθερη αγορα, και τα επαγγελματα να γινονται οικογενειοκρατικα. Θεωρω αναξια σχολιασμου και εκτος πραγματικοτητας την συγκεκριμενη τοποθετηση των φαρμακοποιων που εχουν φαρμακειο.
4.   Σε αυτό θα συμφωνησουμε. Αλλωστε, η φαρμακευτικη νομοθεσια που μαθαμε στο πανεπστημιο, απο οτι φαινεται τους ειναι παντελως αγνωστη εννοια. Εδω δεν τιμωρουνται σοβαρα πειθαρχικα παραπτωματα, με τον σταυρο θα ασχοληθουνε;
5.   Οταν μιλαμε με αριθμους, πρεπει να παραθετουμε και τις πηγες. Το να λεμε καπου ειδα, καπου ακουσα, δεν ειναι επιχειρημα που στεκει. Οπως ειδες, τα στοιχεια που παρεθεσα εγω προερχονται απο επισημη πηγη. Αν λοιπον ο ΠΦΣ η ο οποιοσδηποτε εχει καποια στοιεια που καταρριπτουν τα δικα μου, ας παραθεσει τις πηγες με τροπο που να μπορουν διασταυρωθουν. Αλλιως, δεν έχουν καμία υπόσταση.  Ωστόσο, ακόμη και να υποθέσουμε ότι είμαστε η χώρα με τα περισσότερα φαρμακεία στην Ευρώπη (πάντα σαν «πορτες», δεδομένου ότι οι χώρες με τις οποίες συγκρίνει ο ΠΦΣ την Ελλάδα όπως η Σουηδία, έχουν μεν λιγότερες «πορτες», αλλά μέσα σε κάθε κατάστημα, εργάζονται 10 φαρμακοποιοι, οποτε τα μεγέθη είναι τα ίδια), ποιος είναι αυτός που θα αποφασίσει για το πόσα φαρμακεία πρέπει να λειτουργούν και με ποιο κριτήριο; Αν το κριτήριο είναι το κέρδος των φαρμακείων, ναι, θα συμφωνήσω ότι όσο λιγότερα, τόσο το καλύτερο. Όμως, το κριτήριο της δημόσιας υγείας, δεν είναι το κέρδος του φαρμακοποιού. Είναι η βελτιωση των υπηρεσιων που επιτυγχανεται με τον ανταγωνισμο, και η ευκολότερη προσβαση των ασθενων σε αυτες. Μην βιαστεις να μου απαντησεις οτι αν ανοιξει το επαγγελμα δεν θα παει κανενας σε χωρια να ανοιξει φαρμακειο. Ξερεις, δεν καταγονται ολοι απο μεγαλα αστικα κεντρα, ουτε το ονειρο ολων ειναι να ζησουν στην πρωτευουσα πληρωνοντας αστρονομικα ενοικια για καταστηματα και σπιτια. Ειναι παρα μα παρα πολλοι αυτοι που θελουν να ζησουν στο χωριο τους, μεσα απο το επαγγελμα που σπουδασαν.
Οσο για τις λυσεις που προτεινεις, εχουν καποια βαση, ωστοσο ο ΠΦΣ δεν νομιζω να τις ασπαστει ποτε, επομενως ουτε και ο κ. Λοβερδος που υπακουει στις προσταγες του.

5 Δεκεμβρίου 2010, 21:34:08
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

tasath


@Meletis σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Συμφωνώ σε πολλά από όσα λες, σε άλλα θα συνεχίσω τη συζήτηση:

Προσωπικά πιστεύω ότι τα φαρμακεία είναι πάρα πολλά στην Ελλάδα. Δεν το κρίνω με βάση το κέρδος τους, αλλά με βάση την "αναγκαιότητα" ύπαρξης τόσων πολλών retail σημείων πώλησης φαρμάκων. Και θεωρώ ότι ο "προστατευτισμός" του επαγγέλματος έχει οδηγήσει σε τόσο μεγάλη αύξηση και όχι οι γεωγραφικές/πληθυσμιακές ανάγκες, δηλαδή είναι ξεκάθαρο ότι ο χώρος έχει κέρδος και "μαγνητίζει", ειδικά αν συγκρίνεται με θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα.

Η σύγκριση με άλλες χώρες στον αριθμό των φαρμακείων, σωστά λες ότι πρέπει να γίνεται και στη βάση των φαρμακοποιών που εργάζονται σε καθένα. Π.χ. στην Ολλανδία μπορεί να δουλεύουν 5-10 σε κάθε φαρμακείο. Όμως στην Ελλάδα συνήθως η αναλογία είναι 1 "πόρτα": 1 φαρμακοποιός. Πρόκειται δηλαδή για ατομικές επιχειρήσεις.
Αυτό όμως ουδόλως ενδιαφέρει τον ασθενή-πελάτη που βλέπει μια πόρτα και μπαίνει.

Θα συμφωνήσω με τον ΠΦΣ που λέει ότι κάθε νέο φαρμακείο δημιουργεί νέα φαρμακευτική δαπάνη μόνο και μόνο με την παρουσία του. Κατ' αναλογία, είναι παρόμοιος ο μηχανισμός με το υποκατάστημα μιας τράπεζας. Θεωρείς ότι πραγματικά χρειάζονται τόσες χιλιάδες στην Ελλάδα; Προφανώς όχι, απλά η παρουσία τους και μόνο δημιουργεί τραπεζικές συναλλαγές και αντίστοιχα κέρδη για τις τράπεζες.

Συνοψίζω: για εμένα δεν δικαιολογείται η αναγκαιότητα αύξησης του αριθμού των φαρμακείων στην Ελλάδα. Ενδεχομένως ναι σε κάποιες απομακρυσμένες περιοχές, οι οποίες ούτως ή άλλως είναι "προβληματικές" για τη λειτουργία μιας επιχείρησης. Αλλά όταν π.χ. στον κεντρικό δρόμο του Αμαρουσίου βλέπω 4 φαρμακεία στη σειρά σε ακτίνα 50 μέτρων (πλατεία Κασταλίας για όσους γνωρίζουν), δεν πείθομαι γιατί πρέπει να ανοίξει και πέμπτο σε αυτό το σημείο.

Και για να σε προλάβω, αναφέρομαι μόνο στα φαρμακεία γιατί διέπονται από ιδιαίτερο καθεστώς. Αν μιλούσαμε για καθεστώς ελεύθερης αγοράς σε όλα τα επίπεδα, προφανώς δεν θα είχα την ίδια άποψη. Θέλουμε όμως να πάμε σε τέτοιο καθεστώς;

Συγκέντρωσα ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχεία για να συμπληρώσω το προηγούμενο post μου:

1. ΙΟΒΕ - Αγορά φαρμάκου 2009: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν και αναφέρει ως πηγή τον ΠΦΣ για τον αριθμό των φαρμακείων, επιχειρεί μια σύγκριση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες στην αναλογία πληθυσμού η οποία είναι αποκαλυπτική: στην Ελλάδα υπάρχουν 2 φορές περισσότερα φαρμακεία ανά 100.000 κατοίκους από ότι στο Βέλγιο που είναι η επόμενη χώρα στην κατάταξη. Ακόμα και αν τα στοιχεία του ΠΦΣ είναι εσφαλμένα κατά 30%, η σύγκριση και πάλι μας βγάζει πρώτους. Και ρωτώ: χρειαζόμαστε πράγματι περισσότερα φαρμακεία ή μια δίκαιη διανομή των αδειών;

2. Αλλά και σε διάφορα sites οργανισμών στην Ευρώπη αναφέρεται η Ελλάδα ως η χώρα με τα περισσότερα φαρμακεία αναλογικά στον πλυθυσμό. Π.χ. Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ή το επισυναπτόμενο έγγραφο.
Δε νομιζω ότι τίθεται θέμα αμφισβήτησης αυτού ως γεγονότος, ασχέτως αν τα νούμερα είναι περισσότερο ή λιγότερο ακριβή.


Επανέρχομαι στα κληρονομικά: καλώς ή κακώς, το φαρμακείο είναι ατομική επιχείρηση. Ανήκει στον ιδιοκτήτη του. Ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνεται από το κράτος σε μια θέση στην οποία έχει διοριστεί/προσληφθεί (π.χ. καθηγητής, εισαγγελέας, διευθυντής κλινικής).
Και νομίζω ότι έχει έννομο συμφέρον να προστατέψει την περιουσία του, όπως θα έκανε και ένας μπακάλης (για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμά σου).
Δεν είμαι νομικός για να επιχειρηματολογήσω περαιτέρω, αλλά αν π.χ. εσύ έχεις ένα φαρμακείο και πρόκειται να βγεις στη σύνταξη, ο γιός σου έχει πτυχίο φαρμακευτικής και θέλει να το λειτουργήσει, τι προτείνεις; Και ξαναρωτάω, πόσα είναι τα κληρονομικά στην Ελλάδα;
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

6 Δεκεμβρίου 2010, 01:28:03
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Meletis


@tasath:
Η προσωπικη εκτίμηση, ειναι παντα προσωπικη εκτιμηση και εχει να κανει με διαφορους παραγοντες. Για σενα, ο αριθμος των φαρμακειων ειναι μεγαλος, για κάποιον άλλο αδιάφορος, ανάλογα με την οπτική γωνία υπο την οποία το εξεταζει 
Εφόσον λοιπον παραδεχεσαι οτι το φαρμακειο ειναι κερδοφορα επιχειρηση σε σχεση με τους μισθους στον ιδωτικο τομεα, ουσιαστικα συμφωνεις οτι υπαρχει περιθωριο επιχειρηματικης δραστηριοτητας και για νεα φαρμακεια. Η αναγκαιότητα, δημιουργειται απο τη ζητηση. Εφοσον λοιπον τα φαρμακεια ειναι κερδοφορες επιχειρησεις, υπαρχει ζητηση και επομενως αναγκαιοτητα για νεα φαρμακεια.

Σχετικα με το τι ενδιαφερει τον ασθενη, συμφωνω φυσικα οτι δεν τον ενδιαφερει το ποσοι φαρμακοποιοι εργαζονται πισω απο μια «πορτα». Επισης ομως, δεν τον ενδιαφερει αν ο αριθμος των φαρμακειων ειναι μεγαλος η μικρος. Αντιθετα, αυτο που τον ενδιαφερει  ειναι να εξυπηρετειται αμεσα, να εχει ευκολη προσβαση στο φαρμακο χωρις να χρειαζεται να διανυει αποστασεις και να λαμβανει εγκυρες επιστημονικες συμβουλες απο τον φαρμακοποιο του.

Ο παραλληλισμος σου με τις τραπεζες, θεωρω οτι ειναι αστοχος. Ωστοσο, ακομη και αν κανουμε ενα παραλληλισμο, αυτο που ειναι βεβαιο, ειναι οτι η αναγκη σε οδηγει στην τραπεζα, και οχι το ιδιο το υποκαταστημα. Στην τραπεζα θα πας επειδη εχεις αναγκη για δανειο η για να κανεις καταθεσεις, και οχι επειδη ανοιξε ενα καταστημα στη γειτονια σου και ειπες ας περασω  να πιω ενα καφε, να παρω και ενα δανειο! Κατα τον ιδιο τροπο, ενας ασθενης, μπαινει σε φαρμακειο γιατι εχει αναγκη απο φαρμακα, και οχι γιατι του εκανε εντυπωση ο πρασινος φωτεινος σταυρος.

Το φαινομενο των 4 φαρμακειων σε ακτινα 50 μετρων, ΑΣΦΑΛΩΣ και ειναι αδιανοητο! Ωστοσο, αυτο το φαινομενο ειναι που δημιουργει την αναγκη για νεα φαρμακεια, φυσικα σε πιο απομακρυσμενες περιοχες. Αυτο το φαινομενο, το δημιουργησε ο ΠΦΣ με την νομοθεσια του, που επιτρεπει στον παλιο φαρμακοποιο, να ανοιξει φαρμακειο μπροστα στην πορτα του αλλου! Ετσι, εχουμε π.χ. το Μαρουσι στο οποίο αναφέρθηκες, όπου στην πλατεία κασταλίας υπάρχουν 4 φαρμακεία το ένα απέναντι απο το άλλο, και σε 1 χιλιομετρο απο εκει, δεν υπαρχει ψυχη. Ο ασθενης λοιπον που δεν μενει σε εμπορικους δρομους, θα πρεπει να παρει το αυτοκινητο του, αν εχει και αν μπορει, να ψαξει να παρκαρει μεσα στην κινηση, για να εχει προσβαση στα φαρμακα που εχει αναγκη. Αν αυτο θεωρειται προστασια της δημοσιας υγειας, εγω εχω διαφορετικη αποψη.

Αναφερεις, οτι τα φαρμακεια διεπονται απο ιδιαιτερο καθεστως, και οτι αν μιλουσαμε για αλλες επιχειρησεις θα ειχες διαφορετικη αποψη. Μπορεις σε παρακαλω να γινεις πιο σαφης; Ποιο ειναι το ιδιαιτερο καθεστως που ισχυει για τα φαρμακεια, και γιατι δεν ισχυει το ιδιο καθεστως για τα ιδιωτικα ιατρεια και κλινικες, τους πρωτογενεις παραγωγους συνταγων;

Σε ότι αφορά τα κληρονομικά: το φαρμακείο, φυσικα και ανηκει στον ιδιοκτητη του, σαν καταστημα (εαν ειναι ιδιοκτητο) σαν εξοπλισμος και σαν στοκ φαρμακων. Η αδεια ωστοσο η οποία γινεται αντικειμενο εμπορίου, ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ, αλλα στο κρατος. Το κρατος, δεν μπορει να του παρει τα ραφια η τον εξοπλισμο, μπορει ομως να του αφαιρεσει την αδεια, οπως το ιδιο του την χορηγησε, εαν συντρεχουν οι λογοι. Και φυσικα, η τοποθετηση οτι ο φαρμακοποιος δεν πληρωνεται απο το κρατος, ειναι εσφαλμενη, δεδομενου οτι ο κυριοτερος πελατης του ειναι τα ασφαλιστικα ταμεια, δηλαδη το κρατος.

Με ρωτας αν ειχα γιο φαρμακοποιο, τι θα προτεινα. Θα προτεινα αυτο που προτεινω και τωρα. Οπως δεν υπαρχουν περιορισμοι σε ολα τα υπολοιπα επαγγελματα υγειας (ιατροι, οδοντιατροι, κτηνιατροι) και σε ολα τα ιδιωτικα κεντρα πρωτοβαθμιας η νοσοκομειακης περιθαλψης, ετσι θα πρεπει να αρθουν ολοι οι περιορισμοι για το ΜΟΝΑΔΙΚΟ επαγγελμα υγειας το οποιο ειναι κλειστο.

Η ελευθερη αγορα, εχει κανονες που ειτε τους ασπαζεται καποιος, ειτε τους απορριπτει. Η επιλεκτικη εφαρμογη των κανονων αυτων, ειναι εκ του πονηρου, προκειμενου να εξυπηρετηθουν συγκεκριμενα συμφεροντα. Αν σε καποιον λοιπον δεν αρεσει η ελευθερη αγορα και ο ελευθερος ανταγωνισμος, ωστε να επιβιωσουν αυτοι που παρεχουν τις καλυτερες υπηρεσιες στον ασθενη, η αλλη λυση ειναι τα κρατικα φαρμακεια, που ελεγχονται απο το κρατος με φαρμακοποιους δημοσιους υπαλληλους. Ας διαλεξουν λοιπον οσοι εναντιωνονται στην ελευθερη αγορα των φαρμακειων.

Αφησα για το τελος, τα στοιχεια που παραθετεις απο τις αντιστοιχες πηγες.
Ξεκινωντας απο την εκθεση του ΙΟΒΕ για την αγορα φαρμακου στην Ελλαδα, τα στοιχεια που παραθετει στη σελιδα 24 για τον αριθμο των φαρμακειων, προερχονται απο τον ΠΦΣ, που σαν πηγη χρησιμοποιησε τον ΕFPA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations), ο οποίος αντιπροσωπεύει την φαρμακευτικη βιομηχανια στην Ευρωπη, ειναι δηλαδη κατι αντιστοιχο με τον δικο μας ΣΦΕΕ (Συνδεσμος Φαρμακευτικων Επιχειρησεων Ελλαδας). Δεν νομιζω να θελεις να λαβω τα συγκεκριμενα στοιχεια ως εγκυρα, απο τη στιγμη που δεν προερχονται απο καποια εθνικη στατιστικη υπηρεσια η οργανισμο, εστω αλλου κρατους, αλλα απο συνδικαλιστικο οργανο της ευρωπαϊκης φαρμακοβιομηχανιας...

Το κύριο επιχείρημα του ΠΦΣ, εναντια στο ανοιγμα του επαγγελματος, ειναι οτι θα προκαλεσει εκτιναξη προς τα πανω της φαρμακευτικης δαπανης. Ωστόσο, στην εκθεση του ΙΟΒΕ την οποια επικαλεστηκες σαν πηγη, αναφερει (σελ. 6): «...Η δαπανη της υγειας παρουσιαζει μακροχρονια αυξητικη ταση, οπως και η δαπανη φαρμακου, ως υποκατηγοριας αυτης. Η εξελιξη της φαρμακευτικης δαπανης στην Ελλαδα, συνδεεται με την αυξηση της καταναλωσης φαρμακων, ως αποτελεσμα κοινωνικοοικονομικων και δημογραφικων παραγοντων. Αναλυτικοτερα, η γηρανση του πληθυσμου, ο υψηλος αριθμος μεταναστων που κατεχουν νομιμη αδεια παραμονης και εργαζονται στη χωρα μας (εφοσον ειναι ασφαλισμενοι στα σημοσια ασφαλιστικα ταμεια η σε ιδιωτικες ασφαλιστικες εταιριες και καλυπτονται απο αυτες) και οι νεες ανακαλυψεις της φαρμακευτικης επιστημης – οι οποιες συντελουν στην κυκλοφορια νεων δραστικων ουσιων στην αγορα και στην εισαγωγη νεας τεχνολογιας – αποτελουν παραγοντες που οδηγουν στην αυξηση της φαρμακευτικης δαπανης..». Παρομοιες αναφορες γινονται και σε αλλα σημεια της εκθεσης (π.χ. σελ 13), ωστόσο, δεν αναφερεται πουθενα οτι η αυξηση της φαρμακευτικης δαπανης οφειλεται στην αυξηση του αριθμου των φαρμακειων.

Επομενως, ακομη και αν ισχυαν οι αριθμοι του ΠΦΣ, καμια επισημη αναλυση δεν αποδεικνυει τους ισχυρισμους περι κινδυνου αυξησης της φαρμακευτικης δαπανης απο την αυξηση του αριθμου των φαρμακειων, καθως αυτη προερχεται απο αλλους λογους, οπως αναφερει και η εκθεση του ΙΟΒΕ.
Ειναι πλεον φανερο, οτι η ολη συζητηση γινεται για την προστασια των υφισταμενων φαρμακειων απο τον περαιτερω ανταγωνισμο, για την διατηρηση του κληρονομικου καθεστωτος, και εντελει για την συνεχιση μιας νοοτροπιας που μας γυρναει σε αλλες εποχες. Οσο για το ερωτημα σου σχετκα με το ποσα ειναι τα κληρονομικα φαρμακεια στην Ελλαδα, αυτο ειναι κατι που δεν θα το μαθουμε ποτε, δεδομενου του οτι πουθενα μα πουθενα δεν υπαρχει η εννοια "κληρονομια επαγγελματος", ωστε να αποτελει παραγοντα μετρησης. Ωστοσο, αυτο δεν λεει κατι. Εστω και ενα φαρμακειο να ειναι κληρονομικο, αυτο αποτελει παγκοσμια πρωτοτυπια. Και μιας και ο ΠΦΣ αρεσκεται σε συγκρισεις με αλλες χωρες, θα ηθελα πολυ να μου υποδειξεις μια χωρα στην οποια ισχυει το καθεστως της κληρονομικοτητας.
Στη διαθεση σου...
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Δεκεμβρίου 2010, 06:31:50 από Meletis »

6 Δεκεμβρίου 2010, 09:12:49
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Meletis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η συνάντηση των υπουργών Υγείας

«υπάρχει καρτέλ στο χώρο, όπου ορισμένοι από τις φαρμακαποθήκες και τις φαρμακοβιομηχανίες επιθυμούν την απελευθέρωση του επαγγέλματος του φαρμακοποιού για να αγοράσουν στη συνέχεια  εκατοντάδες φαρμακεία».

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΧΕΡΙ.......


Τα καρτελ τα γνωριζει πολυ καλα ο κ. Κακλαμανης, δεδομενου οτι ειναι απο εκεινους που τα συντηρουσαν, και δεν εκανε τιποτε για την διαλυση τους.
Ωστοσο τι θελει να πει με αυτη τη δηλωση; οτι η απελευθερωση των αδειων θα οδηγησει τους μεχρι τωρα αποκλεισμενους απο το επαγγελμα φαρμακοποιους να πουλησουν τις αδειες τους; Για ποιο λογο; για να παραμεινουν ανεργοι, εστω και με μερικες χιλιαδες ευρω στην τσεπη; Αυτες ειναι αστειες δηλωσεις που απευθυνονται σε αδαεις. Αδειες πωλουν χρονια τωρα, οι συνταξιοδοτουμενοι φαρμακοποιοι που δεν εχουν κληρονομο. Αν υπαρχουν φαρμακαποθηκες η φαρμακοβιομηχανιες που διαθετουν αδειες φαρμακοποιων, αυτες προερχονται απο το νοσηρο συστημα της αγοραπωλησιας που ΚΑΙ ο κ. Κακλαμανης συντηρησε και προστατευσε...