Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:31:21

Ψηφοφορία

Με τα ως τώρα δεδομένα, πώς θα χαρακτηρίζατε το εγχείρημα "ΕΟΠΥΥ";

άριστο
πολύ καλό
αρκετά καλό
καλό
μέτριο
κακό

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 1383157 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Μαρτίου 2012, 18:18:47
Απάντηση #1095
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- και πρέπει να γίνουν και κάποια πλάνα διακοπών...  ;D
Θα αστειεύεσαι βέβαια...

Παρακαλώ ν΄αρχίσουν να κατατίθενται οι επιθυμίες...  :D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Μαρτίου 2012, 18:23:17
Απάντηση #1096
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Μήπως εννοούν μόνο τους πρώην ΙΚΑτζήδες;

Και γιατί δεν βάζουν και το βουδούρι να συνυπογράφει μια και καλή τις υπουργικές αποφάσεις, ώστε να μην αποπειράται κατόπιν να τις ανατρέπει;
Α, ξέχασα, ένας ταπεινός διοικητής οργανισμού είναι: Ούτε που τον ρωτάνε...
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Μαρτίου 2012, 18:26:44
Απάντηση #1097
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήπως εννοούν μόνο τους πρώην ΙΚΑτζήδες;
Σε λίγο θα μας κάνουν ή να καπνίζουμε μπάφο για να ξεχάσουμε ή να σνιφάρουμε κόκα για να προλάβουμε αυτά που θέλουν.
Το πρώτο είναι ελαφρώς συμφερότερο από άποψη κόστους/status υγείας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Μαρτίου 2012, 18:32:55
Απάντηση #1098
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
ΥΓ: Οι ιατροί non-ESY non-EOPYY επιχαίρουν ή μου φαίνεται;  8)

Καλησπέρα @ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗ. Πολύ καίριο το ερώτημά σου. Επειδή, ως γνωστόν, τυγχάνω  "non-ESY non-EOPYY non e-syntagografisis..." θα σου πω από δικής μου πλευράς τι γίνεται.

Σίγουρα, και πίστεψέ με, δεν επιχαίρω(=γίνομαι χαιρέκακος) όμως, δεν το κρύβω, ότι χαίρομαι. Το τελευταίο δίμηνο το ποσοστό της προσέλευσης ασθενών στο ιατρείο μου έχει αυξηθεί θεαματικά, με αυξανόμενο μάλιστα ρυθμό. Για παράδειγμα, ενώ εργαζόμουν από Δευτέρα έως και Παρασκευή, τον τελευταίο μήνα εργάζομαι και το Σάββατο το πρωί. Από κει που δούλευα 9-1 το πρωί και 5-8 το απόγευμα, τώρα το ωράριο έχει γίνει 8-1 και 4-9.

Το κακό είναι ότι ο κόσμος "βρίζει" όχι μόνο το κράτος αλλά και τους συναδέλφους(ΕΣΥ και ΕΟΠΥΥ) που εργάζονται, υπό απάνθρωπες συνθήκες. Έχει δημιουργηθεί στον κόσμο μία χαοτική σύγχυση για την όλη κατάσταση.

Ως εκ τούτου, λογικό είναι να υπάρχει μία "μετακίνηση" ασθενούντων στα αμιγώς ιδιωτικά ιατρεία. Δεν τελειώνει όμως εδώ. Η αύξηση αυτή μου μετακινεί τον συντελεστή φορολογίας προς τα επάνω(κόβω σε όλους αποδείξεις). Προκειμένω να "κατέβω" στην φορολογική κλίμακα, μείωσα την τιμή της επίσκεψης διατηρώντας(με σημερινά δεδομένα και ίσως με μία μικρή αύξηση επισκέψεων/έτος ακόμα) τα ίδια καθαρά ετήσια κέρδη. Αυτό όμως προκαλεί νέα περαιτέρω αύξηση της προσέλευσης ασθενών.

Διαπιστώνουμε, λοιπόν, ότι εν μέσω κρίσης κάποιοι όπως και εγώ, χωρίς να παρανομούμε ή να κλέβουμε αντλούμε δουλειά και χρήμα από μία δεξαμενή που θα έπρεπε να ανήκει στους δημόσιους φορείς υγείας.

Χαιρέκακος όμως δεν είμαι και ούτε θέλω να γίνω. Το γεγονός ότι η κρατική αναλγησία και η ανικανότητά τους μου αλείφει καθημερινά βούτυρο(και μέλι) στο ψωμί μου, αυτό είναι αλήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2012, 19:25:30 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

15 Μαρτίου 2012, 19:34:56
Απάντηση #1099
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε λίγο θα μας κάνουν ή να καπνίζουμε μπάφο για να ξεχάσουμε ή να σνιφάρουμε κόκα για να προλάβουμε αυτά που θέλουν.

A χα! Επιστροφή στο all-time classic σύνθημα: "Σούρα, τζούρα και μαστούρα" ( = αλκοόλ, μπάφο και λέξο )
 
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Μαρτίου 2012, 19:41:14
Απάντηση #1100
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε λίγο θα μας κάνουν ή να καπνίζουμε μπάφο για να ξεχάσουμε ή να σνιφάρουμε κόκα για να προλάβουμε αυτά που θέλουν.
A χα! Επιστροφή στο all-time classic σύνθημα: "Σούρα, τζούρα και μαστούρα" ( = αλκοόλ, μπάφο και λέξο )


Medicus curat,
Deus sanat

15 Μαρτίου 2012, 19:42:54
Απάντηση #1101
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
ΥΓ: Οι ιατροί non-ESY non-EOPYY επιχαίρουν ή μου φαίνεται;  8)

Καλησπέρα @ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗ. Πολύ καίριο το ερώτημά σου. Επειδή, ως γνωστόν, τυγχάνω  "non-ESY non-EOPYY non e-syntagografisis..." θα σου πω από δικής μου πλευράς τι γίνεται.

Σίγουρα, και πίστεψέ με, δεν επιχαίρω(=γίνομαι χαιρέκακος) όμως, δεν το κρύβω, ότι χαίρομαι. Το τελευταίο δίμηνο το ποσοστό της προσέλευσης ασθενών στο ιατρείο μου έχει αυξηθεί θεαματικά, με αυξανόμενο μάλιστα ρυθμό. Για παράδειγμα, ενώ εργαζόμουν από Δευτέρα έως και Παρασκευή, τον τελευταίο μήνα εργάζομαι και το Σάββατο το πρωί. Από κει που δούλευα 9-1 το πρωί και 5-8 το απόγευμα, τώρα το ωράριο έχει γίνει 8-1 και 4-9.

Το κακό είναι ότι ο κόσμος "βρίζει" όχι μόνο το κράτος αλλά και τους συναδέλφους(ΕΣΥ και ΕΟΠΥΥ) που εργάζονται, υπό απάνθρωπες συνθήκες. Έχει δημιουργηθεί στον κόσμο μία χαοτική σύγχυση για την όλη κατάσταση.

Ως εκ τούτου, λογικό είναι να υπάρχει μία "μετακίνηση" ασθενούντων στα αμιγώς ιδιωτικά ιατρεία. Δεν τελειώνει όμως εδώ. Η αύξηση αυτή μου μετακινεί τον συντελεστή φορολογίας προς τα επάνω(κόβω σε όλους αποδείξεις). Προκειμένω να "κατέβω" στην φορολογική κλίμακα, μείωσα την τιμή της επίσκεψης διατηρώντας(με σημερινά δεδομένα και ίσως με μία μικρή αύξηση επισκέψεων/έτος ακόμα) τα ίδια καθαρά ετήσια κέρδη. Αυτό όμως προκαλεί νέα περαιτέρω αύξηση της προσέλευσης ασθενών.

Διαπιστώνουμε, λοιπόν, ότι εν μέσω κρίσης κάποιοι όπως και εγώ, χωρίς να παρανομούμε ή να κλέβουμε αντλούμε δουλειά και χρήμα από μία δεξαμενή που θα έπρεπε να ανήκει στους δημόσιους φορείς υγείας.

Χαιρέκακος όμως δεν είμαι και ούτε θέλω να γίνω. Το γεγονός ότι η κρατική αναλγησία και η ανικανότητά τους μου αλείφει καθημερινά βούτυρο(και μέλι) στο ψωμί μου, αυτό είναι αλήθεια.
Πάνω σε αυτά είναι καιρός να παραθέσω ένα δελτίο τύπου του αμαρτωλού ΣΕΙΝΞ (1/3/2012):

Ο Σύλλογος Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Νομού Ξάνθης αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει τη βαθειά ανησυχία του για τα τεκταινόμενα στο χώρο του ΕΣΥ. Στη χθεσινή Γενική Συνέλευση του Ιατρικού Συλλόγου Ξάνθης, ακούστηκαν οι τοποθετήσεις των συναδέλφων ιατρών του Νοσοκομείου, των Κέντρων Υγείας και των Περιφερειακών Ιατρείων του Νομού Ξάνθης, οι οποίες συνέτειναν όλες στις ολοένα και δυσχερέστερες συνθήκες επιτέλεσης του έργου τους. Από τη μια το προσωπικό ελαττώνεται, καθώς συνταξιοδοτούνται και μετακινούνται σε άλλους νομούς ιατροί απαραίτητοι για την περιοχή μας, ενώ από την άλλη ο φόρτος εργασίας έχει πολλαπλασιαστεί, με ιδιαίτερη έμφαση στην αντιμετώπιση των επειγόντων περιστατικών. Ως εκ τούτου, προκύπτει αδυναμία ανταπόκρισης σε στοιχειώδεις πολλές φορές ανάγκες υγειονομικής κάλυψης. Οι ιδιώτες ιατροί του νομού γίνονται συχνά πυκνά μάρτυρες της καταφυγής στη λύση του ιδιωτικού ιατρείου ασθενών οι οποίοι αγανακτούν μπροστά στην προοπτική των πολύωρων αναμονών στο ΤΕΠ του Νοσοκομείου Ξάνθης, όπου καταφεύγουν αρχικά προκειμένου να αναζητήσουν τη δωρεάν αντιμετώπιση του προβλήματος της υγείας τους. Δυστυχώς οι μαρτυρίες αυτές διασταυρώνονται με τις εμπειρίες των συναδέλφων μας νοσοκομειακών ιατρών που με ηρωισμό και καθ' υπέρβασιν σωματικών και ψυχικών αποθεμάτων προσπαθούν να ανταποκριθούν. Καθώς οι κοινωνικοοικονομικές συνθήκες επιδεινώνονται, ελπίζουμε να υπάρξει παρέμβαση πριν καταστεί ανάγκη να εφαρμοστούν αλγόριθμοι ιατρικής καταστροφών, δηλαδή διαλογής ασθενών καθώς η προσφορά παροχής υπηρεσιών υγείας θα έχει υπερκεραστεί από την ανεπίσχετη ζήτηση. Κάτω από άλλες συνθήκες και διακατεχόμενοι από άλλες συνειδήσεις, η τραγική αυτή κατάσταση θα έδινε, σε μας τους ιδιώτες ιατρούς, μία ελπίδα επιβίωσης τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Όμως δεν τρέφουμε ψευδαισθήσεις: Αργά ή γρήγορα θα ζήσουμε όλοι την ίδια σκληρή πραγματικότητα, αυτήν του χρήστη των υπηρεσιών υγείας: Τις κρατικές δομές θα τις χρειαστούμε, ασθενείς και γιατροί ανεξαιρέτως και για αυτόν το λόγο πρέπει να τις διαφυλάξουμε και να τις ενισχύσουμε. Η πρόσβαση των πολιτών στη δωρεάν δημόσια υγεία είναι αναφαίρετο δικαίωμα και δεν μπορούμε να το διαπραγματευτούμε. Ούτε και είναι σωστό ως ιδιώτες να υποκαθιστούμε το ρόλο του κράτους με φιλανθρωπικές κινήσεις επικοινωνιακού χαρακτήρα. Ο Σύλλογος Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Νομού Ξάνθης στηρίζει και το Κοινωνικό Ιατρείο της πόλης και αναλαμβάνει τη συγκρότηση δικτύου ιατρών που θα διαθέτουν ένα αριθμό επισκέψεων το μήνα με συμβολικό αντίτιμο, το πολύ όσο πληρώνει κάποιος στα εξωτερικά ιατρεία του Νοσοκομείου, το οποίο θα δωρίζεται σε κοινωφελή ιδρύματα. Όμως αυτές οι ενέργειες δεν αναιρούν την τεράστια κοινωνική ευθύνη που έχουν οι απανταχού υπεύθυνοι και συνυπεύθυνοι, στους οποίους και απευθυνόμαστε με όλους τους τόνους: ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.  ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΞΑΝΘΗΣ.  ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ.  ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΗ ΔΩΡΕΑΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ.    
Με αίσθημα ευθύνης και σεβασμού προς όλους,  
Για το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Νομού Ξάνθης  
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ     ΣΑΒΒΙΔΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ   Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ     ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ  
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Μαρτίου 2012, 19:59:17
Απάντηση #1102
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Καθώς οι κοινωνικοοικονομικές συνθήκες επιδεινώνονται, ελπίζουμε να υπάρξει παρέμβαση πριν καταστεί ανάγκη να εφαρμοστούν αλγόριθμοι ιατρικής καταστροφών, δηλαδή διαλογής ασθενών καθώς η προσφορά παροχής υπηρεσιών υγείας θα έχει υπερκεραστεί από την ανεπίσχετη ζήτηση. Κάτω από άλλες συνθήκες και διακατεχόμενοι από άλλες συνειδήσεις, η τραγική αυτή κατάσταση θα έδινε, σε μας τους ιδιώτες ιατρούς, μία ελπίδα επιβίωσης τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Όμως δεν τρέφουμε ψευδαισθήσεις: Αργά ή γρήγορα θα ζήσουμε όλοι την ίδια σκληρή πραγματικότητα, αυτήν του χρήστη των υπηρεσιών υγείας: Τις κρατικές δομές θα τις χρειαστούμε, ασθενείς και γιατροί ανεξαιρέτως και για αυτόν το λόγο πρέπει να τις διαφυλάξουμε και να τις ενισχύσουμε. Η πρόσβαση των πολιτών στη δωρεάν δημόσια υγεία είναι αναφαίρετο δικαίωμα και δεν μπορούμε να το διαπραγματευτούμε. Ούτε και είναι σωστό ως ιδιώτες να υποκαθιστούμε το ρόλο του κράτους με φιλανθρωπικές κινήσεις επικοινωνιακού χαρακτήρα.
...  

Χίλια "συμφωνώ"!!! Με το προηγούμενο κείμενό μου αποτύπωσα την πραγματικότητα και όχι ευχή να συνεχιστεί έτσι.

Το τονίζω, μπορεί μεν να ικανοποιούμαι που, χωρίς να παρανομώ, αυξάνω το εισόδημά μου, γνωρίζω δε ότι αυτό δεν μπορεί να διαρκέσει για πάντα. Η ανεργία του γείτονα θα πλήξει και εμένα. Γι'αυτό εύχομαι να πάψει η λαίλαπα της ανεργίας. Πρώτα να υπάρχει δουλειά και μετά όλα τα άλλα λύνονται.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2012, 08:36:31 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

15 Μαρτίου 2012, 20:57:47
Απάντηση #1103
Αποσυνδεδεμένος

bpikou


Στο site του ΕΟΠΥΥ βγήκαν νέες αιτήσεις για σύναψη συμβάσεων με τον ΕΟΠΥΥ. Αφορούν τους ιατρούς που είναι ήδη στο σύστημα και είναι διάρκειας 2 ετών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

16 Μαρτίου 2012, 01:33:01
Απάντηση #1104
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο site του ΕΟΠΥΥ βγήκαν νέες αιτήσεις για σύναψη συμβάσεων με τον ΕΟΠΥΥ. Αφορούν τους ιατρούς που είναι ήδη στο σύστημα και είναι διάρκειας 2 ετών.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φοβούνται οτι εκτός απο την μη κάλυψη νέων συμβασιούχων θα τους φύγουν και αυτοί που τώρα είναι μέσα...
Υπάρχει αυξανόμενη αγανάκτηση των συμβεβλημένων με ΕΟΠΥΥ ιατρών.Μεχρι τώρα το μόνο που βλέπουμε είναι
ενα χάος πραγματικού και « ηλεκτρονικού» γραφειοκρατισμού χωρίς κανένα αντίκτυπο.
Φτηνές πόρνες με εναν παρανοικό,μεγαλομανή νταβατζή που απο την μιά δεν σου δίνει μία και απ την άλλη σου ζητάει να ικανοποιήσεις τα
τρελά του βίτσια.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

16 Μαρτίου 2012, 08:16:16
Απάντηση #1105
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Φτηνές πόρνες με εναν παρανοικό,μεγαλομανή νταβατζή που απο την μιά δεν σου δίνει μία και απ την άλλη σου ζητάει να ικανοποιήσεις τα
τρελά του βίτσια.
Oύτε γιαπωνέζοι σκηνοθέτες cult ταινιών δε θα μπορούσαν να προσεγγίσουν ικανοποιητικά το θέμα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Μαρτίου 2012, 12:00:19
Απάντηση #1106
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Από: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

17/03/2012
Γ. ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ: οι ειδικευόμενοι μπορούν να συνταγογραφούν(Υgeianet)
 
Στη χτεσινή πολύωρη συνάντηση του ΔΣ του ΠΙΣ με τον Πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ κ. Βουδούρη τέθηκε από τον υπογράφοντα και το ζήτημα του εγγράφου το οποίο απαγορεύει τη συνταγογράφηση στους ειδικευομένους (βλ. συνημμένο).
Ο κ. Βουδούρης απάντησε ότι ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει θεσμικά τη δυνατότητα να δίνει οδηγίες ή να προβαίνει σε απαγορεύσεις πάνω σε ζητήματα που αφορούν τους γιατρούς του ΕΣΥ, οι οποίοι ανήκουν στην αποκλειστική αρμοδιότητα του υπουργείου Υγείας.  Ισχυρίστηκε λοιπόν ότι το επίμαχο έγγραφοαποτελεί απλώς εισήγηση προς την πολιτική ηγεσία του υπουργείου. Στη συνέχεια της συζήτησης διευκρίνισε ότι η θέση του είναι να συνταγογραφούν οι ειδικευόμενοι όλα τα σκευάσματα πλην ορισμένων ακριβών (πχ αντι-νεοπλασματικά) ή άκρως εξειδικευμένων.
Συνεπώς οι ειδικευόμενοι πρέπει να συνεχίσουν να συνταγογραφούν είτε χειρόγραφα, είτε ηλεκτρονικά, όπως και οι ειδικευμένοι γιατροί.
Για τα υπόλοιπα σημεία συζήτησης στη συνάντηση ΠΙΣ-Βουδούρη θα αναρτήσουμε ιδιαίτερο ενημερωτικό σημείωμα.
Συναδελφικά
Δημήτρης Βαρνάβας
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Μαρτίου 2012, 12:23:34
Απάντηση #1107
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

17/03/2012
Γ. ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ: οι ειδικευόμενοι μπορούν να συνταγογραφούν(Υgeianet)
 
Στη χτεσινή πολύωρη συνάντηση του ΔΣ του ΠΙΣ με τον Πρόεδρο του ΕΟΠΥΥ κ. Βουδούρη τέθηκε από τον υπογράφοντα και το ζήτημα του εγγράφου το οποίο απαγορεύει τη συνταγογράφηση στους ειδικευομένους (βλ. συνημμένο).
Ο κ. Βουδούρης απάντησε ότι ο ΕΟΠΥΥ δεν έχει θεσμικά τη δυνατότητα να δίνει οδηγίες ή να προβαίνει σε απαγορεύσεις πάνω σε ζητήματα που αφορούν τους γιατρούς του ΕΣΥ, οι οποίοι ανήκουν στην αποκλειστική αρμοδιότητα του υπουργείου Υγείας.  Ισχυρίστηκε λοιπόν ότι το επίμαχο έγγραφοαποτελεί απλώς εισήγηση προς την πολιτική ηγεσία του υπουργείου. Στη συνέχεια της συζήτησης διευκρίνισε ότι η θέση του είναι να συνταγογραφούν οι ειδικευόμενοι όλα τα σκευάσματα πλην ορισμένων ακριβών (πχ αντι-νεοπλασματικά) ή άκρως εξειδικευμένων.
Συνεπώς οι ειδικευόμενοι πρέπει να συνεχίσουν να συνταγογραφούν είτε χειρόγραφα, είτε ηλεκτρονικά, όπως και οι ειδικευμένοι γιατροί.
Για τα υπόλοιπα σημεία συζήτησης στη συνάντηση ΠΙΣ-Βουδούρη θα αναρτήσουμε ιδιαίτερο ενημερωτικό σημείωμα.
Συναδελφικά
Δημήτρης Βαρνάβας

Δηλαδή; Τι εννοεί; Με το ίδιο σκεπτικό νομιμοποιούμαι και εγώ ως "ανειδίκευτος" ιδιώτης, όπως και ο ειδικευόμενος(που είναι επίσης "ανειδίκευτος"), να πράξω το ίδιο. Ή μήπως όχι; Άλλος Νόμος στο Δημόσιο και άλλος στους ιδιώτες;

Τελικά έχει πολύ πλάκα η ζωή εδώ στο ΕΛΛΑΝΤΑ. Αν και σκέφτομαι να πάω στη ζούγκλα μιας και εκεί μπορεί, μεν, να ισχύει ο νόμος του ισχυρού αλλά τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει αυτός ο νόμος τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια. Προτιμώ την σταθερότητα από τη "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ".
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2012, 12:33:06 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

17 Μαρτίου 2012, 16:53:35
Απάντηση #1108
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή; Τι εννοεί; Με το ίδιο σκεπτικό νομιμοποιούμαι και εγώ ως "ανειδίκευτος" ιδιώτης, όπως και ο ειδικευόμενος(που είναι επίσης "ανειδίκευτος"), να πράξω το ίδιο. Ή μήπως όχι; Άλλος Νόμος στο Δημόσιο και άλλος στους ιδιώτες;

Τελικά έχει πολύ πλάκα η ζωή εδώ στο ΕΛΛΑΝΤΑ. Αν και σκέφτομαι να πάω στη ζούγκλα μιας και εκεί μπορεί, μεν, να ισχύει ο νόμος του ισχυρού αλλά τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει αυτός ο νόμος τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια. Προτιμώ την σταθερότητα από τη "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ".


Ο ειδικευόμενος (υποτίθεται) συνταγογραφεί υπό την επίβλεψη και τις οδηγίες του ειδικευμένου.
Ο ανειδίκευτος ιδιώτης;

17 Μαρτίου 2012, 17:20:23
Απάντηση #1109
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή; Τι εννοεί; Με το ίδιο σκεπτικό νομιμοποιούμαι και εγώ ως "ανειδίκευτος" ιδιώτης, όπως και ο ειδικευόμενος(που είναι επίσης "ανειδίκευτος"), να πράξω το ίδιο. Ή μήπως όχι; Άλλος Νόμος στο Δημόσιο και άλλος στους ιδιώτες;

Τελικά έχει πολύ πλάκα η ζωή εδώ στο ΕΛΛΑΝΤΑ. Αν και σκέφτομαι να πάω στη ζούγκλα μιας και εκεί μπορεί, μεν, να ισχύει ο νόμος του ισχυρού αλλά τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει αυτός ο νόμος τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια. Προτιμώ την σταθερότητα από τη "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ".


Ο ειδικευόμενος (υποτίθεται) συνταγογραφεί υπό την επίβλεψη και τις οδηγίες του ειδικευμένου.
Ο ανειδίκευτος ιδιώτης;

Θα αναφέρω μερικά πράγματα όπως τα έχω αντιληφθεί μέχρι σήμερα - αν είναι λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε:
- Η διαδικασία της ειδίκευσης έχει μάλλον διαδικαστικό χαρακτήρα, κάτι που σημαίνει ότι η εκπαίδευση, αν παρέχεται και όπου παρέχεται, απευθύνεται στον πατριωτισμό των ειδικευόμενων. Οι δε εκπαιδευτές συχνά είναι ανεπαρκείς, ποσοτικά και ποιοτικά, για λόγους που δεν είναι πάντα στον τομέα ευθύνης τους.
- Πολλοί ειδικευόμενοι, κατά τη διαδικασία της ειδίκευσης, ξεπερνούν σε γνώση το μέσο ειδικό - χωρίς βέβαια να μπορούν να ισχυριστούν ότι έχουν ακόμη την απαιτούμενη εμπειρία. Η εμπειρία όμως, ειδικά στη χώρα μας, όταν ανευρίσκται, λειτουργεί μάλλον ως φρένο παρά ως διακόπτης, για διάφρους λόγους οι οποίοι θέλουν ολόκληρο θρεντ για να αναλυθούν.
- Μερικοί ειδικευόμενοι είναι σαφώς ευνοϊκότεροι ως προς τις παρεμβάσεις τους υπέρ του ασθενούς σε σχέση με το μέσο ειδικό, και σίγουρα σε σχέση μα κάποιους ειδικούς του άμεσου περίγυρού τους. Κατά τραγική συγκυρία ( ; ) όσο πιο ανεπαρκής είναι ο δάσκαλος, τόσο περισσότερα κίνητρα μπορεί να έχει ο ειδικευόμενος.
- Μοιραία, σε αυτόν τον κύκλο, ορισμένοι ειδικευόμενοι καίγονται, με την έννοια ότι βγαίνουν πλημμελώς εκπαιδευμένοι και ημιμαθείς. Η προσφορά πλείστων όσων τρόπων για συμπλήρωση γνώσεων στις μέρες μας τους προσδίδει μία ιδιαίτερη ευθύνη ως προς αυτό το σποτέλεσμα.
- Υπάρχουν ανειδίκευτοι ανά την Ελλάδα, κάποιοι από τους οποίους λειτουργούν κάτω από αυτό το κσθεστώς με μεγάλη αξιοπρέπεια. Συνήθως σε αυτούς η έννοια της εμπειρίας λαμβάνει και την πραγματική της, ιπποκρατική διάσταση. Φυσικά δεν είναι όλοι σε αυτήν την κατηγορία. Γιατροί με κατ' απονομήν ειδικότητα Γ.Ι. συχνά εντρυφούν σε διάφορα πάρεργα με όχι πάντοτε κομψό τρόπο - και ως ένα βαθμό αυτό γίνεται γιατί υποκαθιστά την (εκ των πραγμάτων, αποδεδειγμένη και αποδεχθείσα από αυτούς) ανεπάρκειά τους σε άλλους τομείς.
- Αν τα συγκεράσουμε όλα, όσο περνάει ο καιρός, τόσο η ιατρική φαίνεται να εξειδικεύεται. Άλλο τόσο όμως λείπει ο γιατρός με πλάτος, ίσως και μεγαλύτερο από αυτό της Γενικής Ιατρικής. Οπότε ερχόμαστε μπροστά σε μία ανάγκη που υπαγορεύει την όσο το δυνατόν πιο αρμονική συνύπαρξη των πιο πάνω κατηγοριών ιατρών.
- Με αυτό το σκεπτικό που ανέλυσα, πιστεύω ότι κάθε γιατρός που έχει πτυχίο ιατρικής, πρέπει να έχει τη δυνατότητα συνταγογράφησης, ακολουθώντας κανόνες και πάντα κάτω από θεσμικό και ταμειακό έλεγχο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2012, 17:22:50 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2011, 11:34:38
από Ορθοπαιδικός
27 Απαντήσεις
9554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 20:29:38
από md
8 Απαντήσεις
3957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2017, 14:55:19
από iceman
0 Απαντήσεις
13313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2017, 19:14:42
από Ελένη Καρανίκα
0 Απαντήσεις
39302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2018, 16:36:37
από Argirios Argiriou