Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:28:51

Ψηφοφορία

Με τα ως τώρα δεδομένα, πώς θα χαρακτηρίζατε το εγχείρημα "ΕΟΠΥΥ";

άριστο
πολύ καλό
αρκετά καλό
καλό
μέτριο
κακό

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 1383043 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:11:07
Απάντηση #150
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ας δούμε τους τελικούς όρους - αν υπάρξουν ποτέ και δε μεταλάσσονται καθημερινά.
Δεν ξέρω πόσο τίμιος μπορεί να είναι ο Λοβ με που αυτό που λέει για τη δυνατότητα συνταγογράφησης και εκτός ΕΟΠΥΥ και αν δεν το αναιρέσει μόλις πληρωθούν οι θέσεις.
Να αναγνωρίσουμε όμως ότι σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ θα σημαίνει αυτόματα διαθεσιμότητα και στη δευτεροβάθμια (δημόσια) υγεία. Και φυσικά αυτοί που θα κάνουν τις εφημερίες που θα περισσεύουν σε λίγο δε θα είναι οι παλιοί του (πρώην) ΙΚΑ...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:20:24
Απάντηση #151
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Πάντως υπάρχει τόση προχειροτητα στο όλο εγχειρημα που ακομη δεν εχουν απαντηθει ζωτικα ερωτηματα:

1.Οι μη συμβεβλημενοι με ΕΟΠΥΥ ιατροι θα εχουν δικαιωμα συνταγογραφησης σε ασφαλισμενους ΕΟΠΠΥ?
2.Ο αριθμος αναφορας ασθενων για την πληρωμη των ιατρων ΕΟΠΥΥ έχει να κανει με τους εξετασθεντες ή με το πόσοι δηλωσαν ενα ιατρο ανεξάρτητα αν εξετασθηκαν ή οχι?
3.Τι θα γινει με μικροβιολογους -ακτινολογους?
4.Ειναι επαρκεις 4 ωρες για να δει ένας ιατρος τους ασθενεις που τον επισκεπτονται?Μπορει να δει σωστα 50 ατομα σε αυτο το χρόνο?Και οι υπόλοιποι που δεν εξυπηρετηθηκαν τι θα κάνουν?
5.Θα μπει πλαφον στον αριθμο ασθενων που επισκεπτονται ενα ιατρειο τη μερα?Ποιος θα κλεινει τα ραντεβου στο ιδιωτικο ιατρειο?Ή θα ερχονατι άναρχα?
6.Οι ιατροι Ικα εχουν και νοσηλευτικο προσωπικο που θα τους βοηθα και τηλ κεντρο για τα ραντεβου.Δεν ειναι αδικο συγκριτικα με τους απλους ιδιωτες?
7.Ποιος θα χρεωνεται στο ιδιωτικο ιατρειο τα αναλωσιμα?Τονερ εκτυπωτη,χαρτι,καθαριοτητα χωρου?
8.Γιατι να μη μοιραστουν οι 4.000 παθολογοι-γενικοι ιατροι  ισαριθμα τους 10.000.000 Ελληνες με κάποια φορμουλα?Ειναι δυνατον ένας ιατρος να εχει υπο την επιβλεψη του 3000 και άλλος 800?Δεν ειναι μισθολογικα αδικο?Πως μπορει να αντεπεξελθει ο ιατρος με τους 3000 στα καθηκοντα του?Εχει το ιδιο φορτο εργασιας με αυτον με 800 ασθενεις?Δε πρεπει να υπαρχει καποια ουδος?

(Αφαιρεσα το τελευταιο γιατι δημιουργουσε αισθημα αντιπαλοτητας και δε το θελω)
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:26:25 από jack »
+

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:30:30
Απάντηση #152
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Κι ένα ακόμη, συνάδελφε jack:
Αν το ωράριό σου στον ΕΟΠΥΥ είναι π.χ. 9-13 και στις 12:40 έχεις 15 άτομα στο σαλόνι (καθιστούς και όρθιους, εκνευρισμένους από τη δίωρη κατά μέσον όρο αναμονή) τι κάνεις;
- Ανακοινώνεις με παγερό ύφος ότι μπορείς να δεις ακόμη δύο άτομα και οι άλλοι αύριο,
- Επιταχύνεις εφαρμόζοντας το γνωστό σπορ ασθενοσφαίρηση (εσύ στον καρδιολόγο, εσύ στο δερματολόγο κ.λ.π.),
- Κάθεσαι μέχρι τις 15:30 για να τους δεις όλους και χάνεις και δύο ασθενείς που τους είχες πει να έρθουν να σε βρουν κατά τις δύο που θα έχεις λασκάρει (και που θα σε πλήρωναν).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:31:08
Απάντηση #153
Αποσυνδεδεμένος

dimipap73


εγω δεν ειμαΙ αντιθετος με το να εφημερευσουμε ως ιδιωτες σε κανενα κεντρο υγειας η σε κανενα ΤΕΠ ΟΛΟΙ και εκ περιτροπης.θα χασουμε 1-2 μεροκαματα το μηνα αλλα θα δωσουμε την ευκαιρια σε αυτον που εχει ενα επειγον προβλημα να εξετασθει απο εναν ειδικο ιατρο ισως εμπειροτερο απο αυτον που θα συναντουσε σε διαφορετικη περιπτωση στα επειγοντα.Αν την απουσια ειδικων ιατρων απο τα επειγοντα των νοσοκομειων δεν μπορει να την αντιληφθει ο εκαστοτε διευθυντης κλινικης θα επρεπε να την αντιληφθει ο ιατρικος συλογος και να τρεξει να μπαλωσει τα κενα ζητωντας απο τα μελη του ακομα και εθελοντικη εργασια.Πρεπει στις δυσκολες οικονομικα εποχες που βρισκομαστε να δειξει τον κοινωνικο ρολο του ο ιατρικος συλογος και το να προσφερει δωρεαν εφημεριες ειδικων ιατρων, ειναι ενα λαμπρο πεδιο δρασης που θα κανει την κοινωνια να αλλαξει την αποψη της για τον γιατρο ως λειτουργο και ως ανθρωπο

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:33:51
Απάντηση #154
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν την απουσια ειδικων ιατρων απο τα επειγοντα των νοσοκομειων δεν μπορει να την αντιληφθει ο εκαστοτε διευθυντης κλινικης θα επρεπε να την αντιληφθει ο ιατρικος συλογος και να τρεξει να μπαλωσει τα κενα ζητωντας απο τα μελη του ακομα και εθελοντικη εργασια.Πρεπει στις δυσκολες οικονομικα εποχες που βρισκομαστε να δειξει τον κοινωνικο ρολο του ο ιατρικος συλογος και το να προσφερει δωρεαν εφημεριες ειδικων ιατρων, ειναι ενα λαμπρο πεδιο δρασης που θα κανει την κοινωνια να αλλαξει την αποψη της για τον γιατρο ως λειτουργο και ως ανθρωπο
Αυτό κολλάει στην ασφαλιστική κάλυψη - δεν το δέχεται το Νοσοκομείο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:40:49
Απάντηση #155
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κι ένα ακόμη, συνάδελφε jack:
Αν το ωράριό σου στον ΕΟΠΥΥ είναι π.χ. 9-13 και στις 12:40 έχεις 15 άτομα στο σαλόνι (καθιστούς και όρθιους, εκνευρισμένους από τη δίωρη κατά μέσον όρο αναμονή) τι κάνεις;
- Ανακοινώνεις με παγερό ύφος ότι μπορείς να δεις ακόμη δύο άτομα και οι άλλοι αύριο,
- Επιταχύνεις εφαρμόζοντας το γνωστό σπορ ασθενοσφαίρηση (εσύ στον καρδιολόγο, εσύ στο δερματολόγο κ.λ.π.),
- Κάθεσαι μέχρι τις 15:30 για να τους δεις όλους και χάνεις και δύο ασθενείς που τους είχες πει να έρθουν να σε βρουν κατά τις δύο που θα έχεις λασκάρει (και που θα σε πλήρωναν).

Και αν τους διωξεις ή δε δειξεις τη δεουσα προσοχη αφενος μπορει να μη σε ξαναδηλώσουν αφετερου μπορει (ξερεις πως γινονται τωρα αυτα) να επηρεασουν και άλλους.
Ασε που ποτε δε θα ερθουν σαν επισκεψη σε σενα ως ιδιωτης ή και να διαδωσουν διαφορα για σενα...Στην ουσία πρεπει να ισορροπεις ανάμεσα στο δημοσιο και ιδιωτικο χαρακτηρα σου διαρκώς...Πονοκέφαλος πραγματικα!
+

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:44:38
Απάντηση #156
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Έστω ότι ο Παθολόγος ή Γ.Γ. έχει 2500 ασφαλισμένους και εισπράττει 2000 Ε. Δηλαδή <1 ευρώ για τον κάθε έναν.
Όταν όμως λέμε έχει 2500 ασφαλισμένους, τι εννοούμε?
Ότι υπάρχουν τόσοι που έχουν στο βιβλιάριό τους την κάρτα του?
Ποιος βάζει κάρτα με γιατρό? Όλοι? Ή όσοι χρειάζονται ιατρικές υπηρεσίες?
Αν βάζουν όλοι, τότε η αναλογία δεν είναι προβληματική αφού από τα 9 εκατομ οι περίπου 7,5 είναι ενήλικες και από αυτούς ένα μικρό ποσοστό θα λαμβάνει συστηματικές υπηρεσίες. Άρα, η αναλογία επισκέψεων ανά 2500 ασφαλισμένους δεν θα είναι πιεστική για το γιατρό. Είναι όμως έτσι? Αν ήθελε η πολιτική ηγεσία να μας το πεί, θα το ξέραμε. Δεν το ξέρουμε όμως. Αν πάλι ήθελε να μας πεί πόσες επισκέψεις καταναλώνουν στα Ταμεία και το ΕΣΥ αυτά τα 7,5 εκατομ. ανά μήνα, ώστε να δούμε ένα μέσο όρο των επισκέψεων που θα αντιστοιχούν οι 2500, και πάλι θα μπορούσε να μας το πεί.
Τα δεδομένα υπάρχουν και αποτυπώνονται με ένα κλικ. Γιατί δεν το κάνει?
Απλά, γιατί δεν είναι έτσι στο σκεπτικό τους τα πράγματα (πιστεύω).
Εγγραφή θα κάνουν αυτοί που χρησιμοποιούν συστηματικά τις υπηρεσίες και θα βρεθείς με 2500 στη λίστα σου που θα καταναλώνουν συστηματικά επισκέψεις. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι έστω (στην καλύτερη περίπτωση) ότι οι 50% να σου έρχονται μια φορά το μήνα θα έχεις 1250 επισκέψεις το μήνα = 62 επισκέψεις την εργάσιμη μέρα = 15 άτομα την ώρα.
Ποιος είναι αυτός που μπορεί να ισχυριστεί ότι αυτού του είδους η «παροχή υπηρεσίας» διαφέρει από τη δουλεία? Ποιος είναι αυτός που μπορεί να ισχυριστεί ότι, αν γίνει έτσι μπορούμε να μιλάμε για στοιχειώδη παροχή ιατρικών υπηρεσιών? (γιατί για φροντίδα, άστο, πέθανε αυτό).

Από την άλλη πάλι δεν καταλαβαίνω την κατανομή σε άλλες ομάδες. Π.χ. στην ομάδα Δ’ οι αγγειοχειρουργοί, ενδοκρινολόγοι, νεφρολόγοι κ.λ.π. θα πάρουν για 500-600 ασθενείς 2800 Ε. Τι σημαίνει αυτό? Ότι στο μήνα μέσα είδαν αυτούς τους ανθρώπους? Ότι στο έτος μέσα είδαν αυτούς τους ανθρώπους? Ότι ?
Δηλαδή οι ασφαλισμένοι θα δηλώσουν και αγγειολόγο π.χ.? Και ποιοι? Όλοι? Κάποιοι? Και ποιοι κάποιοι?
Κάπου στα σχέδια υπήρχε ένας οικογενειακός γιατρός (Γ.Γ. / Παθ. / Παιδίατρος) και ο οποίος όταν έκρινε ότι ο ασθενής του χρειάζεται συχνή παρακολούθηση ενός άλλου γιατρού (π.χ. καρδιολόγου) το πρότεινε και ο ασθενής καλούνταν να επιλέξει έναν τέτοιο (τον επονομαζόμενο στο σχέδιο και «προσωπικό» γιατρό), κάτι που μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό. Τι έγινε αυτό το σχέδιο? Τα ισχυρά λομπυς το κατάπιαν?
Και έστω ότι θα δει 600 π.χ. ο αγγειολόγος (κλινικά προφανώς, γιατί για τις άλλες αγγειολογικές εξετάσεις υπάρχει άλλη αποζημίωση), γιατί αυτό αξίζει 2800 Ε ενώ οι 1500 που είδε στο παράδειγμά μου ο Γ.Γ. ή Παθολόγος αξίζουν 2000? Έχει άλλη αξία η ιατρική δράση του αγγειολόγου από αυτή του γιατρού της 1ης ομάδας? Και έστω ότι εγώ θα χρειαστώ μία φορά στη δεκαετία ορθοπεδικό, γιατί με έπιασε ένας μυοσκελετικός πόνος που ο γιατρός μου (sic) θεώρησε ότι καλά είναι να με δεί ο ορθοπεδικός. Πώς θα εγγραφώ στη λίστα του? Σαν μεμονωμένο περιστατικό ή σαν άτομο της λίστας του που από εδώ και περα θα πληρώνενται και για εμένα? Σε άλλες χώρες πώς αντιμετωπίζεται αυτό?
(Προς θεού: Μη με παρεξηγήσουν οι συνάδελφοι τέτοιων ειδικοτήτων, εδώ, αλλά και σε πιο κάτω παραδείγματά μου. Δεν θεωρώ ότι είμαστε αντίπαλοι. Απεναντίας, πρέπει να είμαστε ενωμένοι, αλλά με βάση την ιατρική αναγκαιότητα και όχι την πελατειακή ροή, προτείνοντας το ορθότερο από διαχειριστικής πλευράς τρόπο κίνησης των ασθενών και αμοιβής των ιατρών)

Τα πράγματα είναι σαφή φίλοι μου. Έτσι που ήμαστε καμιά 80ρια (και βάλε) χιλιάδες σε ένα τόπο που με τις πιο πλουραλιστικές εκτιμήσεις χρειάζεται 37 χιλιάδες (και αυτό έγινε σχεδιασμένα από αυτούς που μας αντιμετωπίζουν σήμερα έτσι με την εγκληματική όμως συνωμοτική σιωπή ημών και των φορέων μας), είναι σαφές ότι μας έχουν του κλότσου και του μπάτσου και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε σχεδόν, αφού την αχίλλειο πτέρνα μας (τον πληθωρισμό μας) τους τον προσφέραμε μόνοι μας βγάζοντας με τα δάκτυλά μας τα μάτια μας. Αλλά και την αποδόμηση του δημόσιου συστήματος υγείας την στηρίξαμε έμπρακτα, μετατρέποντας την υπηρεσία μας σε αγγαρεία και μέσον πλουτισμού, αλλά και τη φροντίδα την μετενσαρκώσαμε σε απλή ιατρική επίσκεψη –διεκπεραίωση, αποδομώντας συστηματικά ότι μπορούσε να φέρει την άνοιξη. Και μη μου πείτε «εγώ δεν τα πήρα», «εγώ έκανα αγωγή», κ.λ.π. Μπορεί να μην τα πήρες, αλλά στη συντριπτική μας πλειοψηφία σιωπήσαμε και δώσαμε ασυλία στον χρηματιζόμενο. Μπορεί να έτρεχες προγράμματα, αλλά πόσες φορές έκανες τον εαυτό σου μέρος της συνολικής υγείας της ζώνης σου (όπως προβλέπουν και οι αναθεωρημένοι ρόλοι της ΠΦΥ? –αλλού βέβαια, γιατί εδώ …). Πόσες φορές πήγες στα εργοστάσια και είδες από μόνος σου τις συνθήκες εργασίας εκεί? Πόσες φορές έκανες παρεμβάσεις προς την τροχαία για σημεία που σου έφερναν περιστατικά στη μονάδα? Πόσες φορές οργάνωσες παρηγορητικές επισκέψεις σε μοναχικούς και τελικού σταδίου ανθρώπους? Και πόσα ακόμη θα μπορούσαμε να πούμε…
Είναι σαφές πως το δημόσιο σύστημα φροντίδας υγείας (εντός και εκτός ΕΣΥ) κατεδαφίζεται μεθοδικά και το μόνο που αποτελεί στόχο είναι : «ΚΑΛΥΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ ΤΩΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ» με αγορά υπηρεσιών και υλικών σε όποια χαμηλότερη τιμή είναι δυνατόν. Κάτι σαν τις βελόνες στα νοσοκομεία σήμερα που, αφού είναι βελόνες, τι κι’ αν στραβώνει η μύτη τους άμα πέσουν σε σκληρό δέρμα? «Εγώ βελόνες ήθελες, βελόνες σου έφερα» σου λέει. Τι κι αν σπάει το ράμμα, ακόμη και το 2-0 με το παραμικρό ζόρισμα του βελονοκάτοχου? Ράμμα ήθελες, ράμμα σου έδωσα. Ότι βρώ πιο συμφέρων (και εννοεί «φθηνό») θα πάρω, σκέφτεται. Αυτό είναι το μοντέλο διαχείρισης της υγείας σήμερα και όποιος δεν το καταλαβαίνει, απλά αιθεροβατεί. Και το ότι το αποκρύπτουν μεθοδικά τα μέσα ενημέρωσης δεν είναι τυχαίο. Ποτέ δεν έζησε αυτός ο τόπος τόσο ακραία συνομωσία ΜΜΕ –κυβέρνησης σε όλους τους τομής διάφανης ενημέρωσης. Και αυτό έχει την εξήγησή του, αλλά εκφεύγει του παρόντος. Ο σκοταδισμός και η παραπληροφόρηση ζούν το χρυσό τους αιώνα.
Και όσο εμείς (φορείς και κοινωνία) λουφάζουμε στις γωνίες μας -φοβούμενοι μη και χαθούμε αν τελικά δεν έρθουν οι βάρβαροι- και κρατάμε τα στόματά μας κλειστά, τόσο αυτή η ενορχηστρωμένη αποψίλωση της δημόσιας υγείας και της πρόνοιας γενικότερα θα καταβαραθρώνουν κάθε ελπίδα –ιδίως των οικονομικά και κοινωνικά αδυνάτων – για μια στοιχειωδώς ασφαλή ή και καλύτερη ζωή. Είμαστε έτσι και αλλιώς υψηλότερα από την Αμερική σε ιδιωτικές δαπάνες στην υγεία. Καιρός να συνεχίσουμε να είμαστε, αλλά με αποδομημένο το δημόσιο σύστημά μας, όπως ακριβώς και εκείνοι, γιατί ως τώρα τους μοιάζαμε μόνο στους αριθμούς.
Και όταν στην πρώτη απεργία των εφημερίδων θα πεθαίνουν δεκάδες από έλλειψη θέρμανσης !!! ας μη κλαίμε με κροκοδείλια δάκρυα. Εμείς θα τους έχουμε σκοτώσει. Και όταν οι σκουπιδοτενεκέδες έχουν το ταχτικό τους ραντεβού με τον πειναλέο που ζητά μέσα τους λίγη τροφή, ας μη λυπούμαστε. Είναι ένα έργο μας που με επιτυχία ολοκληρώσαμε, απεργαζόμενοι τόσα χρόνια τον αφανισμό μας μέσα από την ευδαίμονη  και συνωμοτική μας «βολή».
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:57:37 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:52:49
Απάντηση #157
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εγω δεν ειμαΙ αντιθετος με το να εφημερευσουμε ως ιδιωτες σε κανενα κεντρο υγειας η σε κανενα ΤΕΠ ΟΛΟΙ και εκ περιτροπης.

Εγω πάλι συνάδελφε-αν και αυτο θα μου έλυνε τα χερια γιατι οι εφημεριες μετα βιας βγαινουν και συχνα εφημερευουμε μονοι μας-θα σου έλεγα οτι δεν ειναι και πολυ ευκολο.Ενας γιατρος που επι πολλα συναπτα έτη δουλευει ιδιωτικο ιατρειο πολυ φοβαμαι πως θα δυσκολευτει κάπως να προσαρμοστει σε κατασταση ΤΕΠ.Προς θεου! όχι γιατι δεν εχει τις γνωσεις (μην παρεξηγηθω)αλλά θελει μια συνεχη ενασχόληση και απο΄την άλλη ειναι δυσκολο αν ξεμαθεις να μπεις σε αυτη τη διαδικασια.Θεωρω αυτη την προσεγγιση πιο πιθανη για πιο νεους συναδελφους που εχουν και πιο προσφατη ενασχοληση με το σπορ.Ενας 50αρης καρδιολογος φερειπειν που εχει μαθει σε ρυθμους ιδιωτικου ιατρου και ενος Χ τροπου ζωης δεν ξερω αν θα εχει τις ψυχικες εφεδρειες να μπει στη διαδικασια 24ωρης βαρδιας με την αδρεναλινη στα κοκκινα!Και την άλλη μερα να κανει ιατρειο ΕΟΠΥΥ...
+

13 Σεπτεμβρίου 2011, 00:57:58
Απάντηση #158
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και έστω ότι θα δει 600 π.χ. ο αγγειολόγος (κλινικά προφανώς, γιατί για τις άλλες αγγειολογικές εξετάσεις υπάρχει άλλη αποζημίωση), γιατί αυτό αξίζει 2800 Ε ενώ οι 1500 που είδε στο παράδειγμά μου ο Γ.Γ. ή Παθολόγος αξίζουν 2000? Έχει άλλη αξία η ιατρική δράση του αγγειολόγου από αυτή του γιατρού της 1ης ομάδας?


Οχι κ Μιχάλη,δεν εχει άλλη αξια.Ειναι όμως αυτο που απο καιρο φωναζω:μας αφησαν να γινουμε πολλοι και ανεξελεγκτα και τωρα μας εχουν του κλωτσου και του μπατσου που λετε και εσεις.Ενω στις ειδικοτητες που ειναι πιο δυσευρετες κάνουνε τουμπεκι,νερωνουν το κρασακι τους  και τους κλεινουνε χαριτωμενα το ματακι.Αν σημερα ειμαστε στην Ελλαδα 30.000 και οχι 80.000(+) τοτε να δειτε πως θα άλλαζαν οι οροι διαπραγματευσης.
+

14 Σεπτεμβρίου 2011, 12:09:51
Απάντηση #159
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω  και ως ασφαλισμένος δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω με τον ΕΟΠΥΥ.  Ο κάθε ασφαλισμένος δηλαδή θα δηλώνει έναν Γενικό ιατρό ή παθολόγο, έναν παιδίατρο, έναν καρδιολόγο, έναν ουρολόγο, έναν ορθοπεδικό, έναν γενικό χειρουργό, έναν γυναικολόγο (οι γυναίκες)  κτλ, δηλαδή έναν ιατρό από κάθε ειδικότητα, ή θεώρει το υπουργείο ότι θα δηλώνει έναν και μοναδικό γιατρό που θα είναι ο Οικογενειακός γιατρός του και αυτός θα είναι μιας ειδικότητας τα αρέσκειας του ασφαλισμένου??
       
 Εάν συμβεί το πρώτο τότε τα 9 εκατομμύρια θα πρέπει να τα διαιρέσουμε με τον αριθμό πχ των γενικών ιατρών που θα συμβληθούν   ή των καρδιολόγων ή των ορθοπεδικών κτλ. Έτσι αυτό που υπολογίζει το υπουργείο με παιδαριώδη και ηλίθιο τρόπο, ότι θα έχει ο ΕΟΠΥΥ 20000 γιατρούς που θα μοιραστούν τα 9 εκατομμύρια είναι τελείως λάθος. Ακόμα χειρότερο είναι εάν θεωρεί το δεύτερο, διότι δεν μπορεί ο ουρολόγος πχ να θεωρηθεί οικογενειακός γιατρός, στον οποίο θα απευθύνεται ο ασφαλισμένος για κάθε θέμα υγείας που τον απασχολεί.
       
Εάν πάλι θεωρεί ότι οι ασφαλισμένοι πρέπει να δηλώσουν έναν ως οικογενειακό ιατρό που αυτός θα είναι γενικός ιατρός,  έστω ή παθολόγος, τότε πιστεύω ότι ο αριθμός των γενικών ιατρών και παθολόγων πρέπει να είναι πάνω από 10000 στον ΕΟΠΥΥ. Τότε οι άλλες ειδικότητες γιατί να επιλεγούν από τον ασφαλισμένο από την αρχή, εάν δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που να τις χρειάζεται?? Αλήθεια εάν κάθε οικογένεια δηλώσει έναν παιδίατρο, πόσοι παιδίατροι απαιτούνται στον ΕΟΠΥΥ?? Πόσα παιδιά θα αναλογούν σε αυτούς??

Εάν πάλι θεωρεί ότι ο ασφαλισμένος θα δηλώσει τόσες ειδικότητες ανάλογα με τα προβλήματά του, τότε δεν μιλάμε για ασφαλισμένους αλλά για ασθενείς. Και σε αυτήν την περίπτωση τι θα κάνουν αυτοί που δεν έχουν ή που δεν γνωρίζουν εάν έχουν προβλήματα υγείας?? Θα δηλώσουν έναν ιατρό μιας ειδικότητας που αυτοί νομίζουν ότι μπορεί να τους εξυπηρετήσει σε περίπτωση που εμφανίσουν κάποιο πρόβλημα, ή θα δηλώσουν όλες τις ειδικότητες καλού κακού, ή θα αναμένουν να αρρωστήσουν για να δηλώσουν ιατρό?? 

Στην περίπτωση του έκτακτου περιστατικού που απαιτείτε η γνώμη- παρέμβαση μιας συγκεκριμένης ειδικότητας που ο ασθενής δεν έχει δηλώσει ιατρό, τι θα γίνεται?? Θα τα πληρώνει όλα από την άδεια τσέπη του, η θα πει το υπουργείο, όπως συνήθως,  «μα έχετε δώσει τον όρκο του Ιπποκράτη και δεν πρέπει να πληρωθείτε»??
Άρα από όπου και να το πιάσεις , το σχέδιο του Λοβ μπάζει και μπάζει κατά πολύ, άρα θα ναυαγήσει πολύ γρήγορα με καταστροφικά αποτελέσματα.

Δεν ήταν πολύ πιο απλό να άφηνε ελεύθερη την πρόσβαση του ασφαλισμένου με ελεύθερη επιλογή  και ο γιατρός να πληρωνόταν κατά πράξη και περίπτωση και να αφήσει στην άκρη τις αντιμισθίες και σιγά σιγά να οργάνωνε μια ΠΦΥ με τις ειδικότητες που εμπλέκονται σε αυτήν και οι άλλες ειδικότητες να χρησιμοποιούνταν όταν θα ήταν αναγκαίο  μετά από εκτίμηση από τον οικογενειακό ιατρό της ΠΦΥ, εφόσον θέλει να κάνει ένα σχέδιο που να εντάσσει τους ιδιώτες  στην ΠΦΥ και στο ΕΣΥ??   Θα μου πείτε που θα βρεθούν τόσοι γενικοί ιατροί που είναι η βάση της ΠΦΥ. Θα μπορούν και οι παθολόγοι να είναι μέσα σε αυτούς σε πρώτη φάση . Με αυτόν τον τρόπο θα αναδεικνυόταν και η διαφορά της Γενικής  ιατρικής από  την παθολογία ως ειδικότητες. 

Εγώ έχω να κάνω μια πρόταση: να  προτρέψουμε ( τα ΜΜΕ, οι ιατρικοί σύλλογοι, οι οργανώσεις, τα συνδικάτα κτλ)  τους ασφαλισμένους να δηλώσουν ΟΛΟΙ ως επιλογή το ΕΣΥ, που και δωρεάν θα είναι (κατά κάποιον τρόπο) και που δεν θα έχουν το άγχος τι θα γίνει εάν χρειαστούν άλλη ειδικότητα, και τότε να δω τι θα κάνει ο Λοβ.
Θα μου πείτε είναι το ΕΣΥ αυτήν την στιγμή αξιόπιστο και αποτελεσματικό στα μάτια του πληθυσμού, για να το δηλώσει το σύνολο του Ελληνικού πληθυσμού? ΟΧΙ και για αυτό φυσικά υπεύθυνοι είναι αυτοί που εφαρμόζουν τέτοιου είδους πολιτικές και τακτικές, για να το απαξιώσουν στα μάτια του πολίτη και έτσι να περάσουν αυτά που προσπαθούν τώρα.
Θα μπορούσε κάποιος να γράφει ατελείωτα για τα μειονεκτήματα αυτού του εγχειρήματος (του ΕΟΠΥΥ) αλλά πιστεύω ότι αυτά θα έπρεπε να ειπωθούν και να διευκρινιστούν στον κόσμο από την αρχή και διαρκώς και να μην βγάζουμε δελτία τύπου με μια γλώσσα που ο μέσος Έλληνας πολίτης από την μια δεν έχει πρόσβαση για να τα διαβάσει, και από την άλλη, δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς αυτό που λέμε και  συμπεραίνει  ότι πράττουμε  συντεχνιακά, άρα καλά μας κάνει το υπουργείο. 

14 Σεπτεμβρίου 2011, 20:55:51
Απάντηση #160
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Οι Ιατρικοί Φορείς δεν δικαιούνται να ομιλούν.

Οι ιατρικοί φορείς δεν δικαιούνται να ομιλούν για την μεσαιωνική πρόταση σύμβασης του ΕΟΠΥΥ, αφού οι ίδιοι επί δεκαετίες, όχι μόνο ανέχτηκαν, αλλά και παρακάλεσαν για τέτοιου είδους σχέσεις εργασίας, μόνο που στόχευαν στο κερασάκι που ακολουθούσε ενώ τώρα, μάλλον αυτό το κερασάκι μαράθηκε. Και έτσι αντιδρούν.

Για να γίνω πιο σαφής (κυρίως για νεότερους που δεν βγήκαν στην εργασία ακόμη, αλλά και για παλαιότερους που δεν έχουν περάσει από ΙΚΑ, ΟΠΑΔ κ.λ.π,) θα αναφερθώ στην εμπειρία μου.
Νέος ειδικευμένος γιατρός λοιπόν ανοίγω ιατρείο στην Αθήνα και προσπαθώ να επιβιώσω. Δίχως κυκλώματα, δίχως μπάρμπα στην Κορώνη για να μπώ στο ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ (αυτά ήταν έως και τώρα τα Ταμεία που σε έφερναν κοντά στην κοινωνία γύρω σου).
Το Ιατρείο όμως δεν είναι μπακάλικο για να μπεί ο καθένας μέσα επειδή είναι δίπλα του, όπως θα έκανε αν βαριόταν να πάει ως το Super Market για να πάρει ζάχαρη.
Η σύμβαση με τον ΟΠΑΔ πάλι, λίγα μπορούσε να σου προσφέρει, αφού ο ασθενής πρέπει από κάπου να σε ακούσει, να σε μάθει ή να οδηγηθεί στο Ιατρείο σου κατ’ ανάγκην, επειδή έχεις σύμβαση με το Ταμείο (αλλά είπαμε, γιόκ ΤΕΒΕ, ΙΚΑ).
Έτσι αναγκάστηκα για 2 χρόνια να κάνω διάφορα (παράλληλα με το «ιδιωτικό ιατρείο»). Να εφημερεύω σε ιδ. Κλινικές, να φροντίζω γηροκομεία, να δουλέψω στο Interamerican Βοηθείας, στην «Πρόγνωση» (τηλεφωνική καθοδήγηση ασφαλιστικής εταιρείας), αλλά και αλλού.
Ώσπου έφτασε η μέρα που μπήκα στο ΙΚΑ (*) σαν οικογενειακός γιατρός (έβλεπα δηλαδή τους ασθενείς του ΙΚΑ στο Ιατρείο μου και όχι στο ΙΚΑ, με τα ίδια λεφτά που έπερναν και εκείνοι που τους έβλεπαν στο ΙΚΑ). Χρήματα ελάχιστα (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά πραγματικά ελάχιστα, ουδεμία σχέση έχοντα με τα συζητούμενα για τον ΕΟΠΥΥ), χωρίς ασφάλεια, με υποχρέωση να κάνω και πρωινό και απογευματινό ιατρείο για τους ΙΚΑτζίδες.
Και Ω του θαύματος. Μέσα σε λίγους μήνες, παράτησα όλες τις άλλες δουλειές και σταμάτησα να νοιάζομαι για το πόσα θα χαλάσω για κάτι. Άρχισα με απλά λόγια να έχω λεφτά στην τσέπη μου. Σιγά -σιγά έγιναν τόσα που με αυτά που πήρα στο ΕΣΥ, ακόμη και ως Δ/ντής με φούλ εφημερίες, είναι ιεροσυλία αν προσπαθήσεις να τα συγκρίνεις.
(κάποιοι θα πούν: Τότε γιατί πήγες στο ΕΣΥ? Όσοι με ξέρουν, ξέρουν. Αλλά επειδή δεν είναι του παρόντος, δεν θα το αναλύσω. Τους καλώ να διασταυρώσουν τα δεδομένα με γνωστούς τους –αλλά ειλικρινείς- αν αμφιβάλουν).
Πώς έγινε αυτό? Ο ένας έστελνε τον άλλον να με δεί (εκτός Ταμείου) ή με ΟΠΑΔ. Οι επισκέψεις σε σπίτια (άρα πληρωτές) έγιναν καθημερινή υπόθεση (από ΙΚΑτζίδες και μη) και πάει λέγοντας. Άσε τις εταιρείες με παραϊατρικά υλικά και τους εκπροσώπους εργαστηρίων που έρχονταν και σου πρότειναν ποσοστά επί του τζίρου τους, από αποσταλμένους από σένα σε αυτούς. Αυτά δεν χρειάστηκε να τα χρησιμοποιήσω. Λίγω από θέμα αρχών, αλλά πολύ περισσότερο γιατί δεν είχα ανάγκη (σε χρήματα) να τους είμαι υπόχρεος.

Τι είπατε λοιπόν? Ο ψωρομισθός που έπαιρνα από το ΙΚΑ ήταν λίγος? Απατάστε. Πολύς ήταν. Ήταν το «φώλι» για να γενούν οι κότες τα χρυσά αυγά. Γι’ αυτό το φώλι, λίγα –πολύ λίγα- χρόνια πρίν, έπρεπε να βάλεις βουλευτή τουλάχιστον να μπείς στο ΙΚΑ, και ας μην έδινε τότε ΟΥΤΕ ΔΡΑΧΜΗ. Ναι, καλά διαβάσατε. Ούτε δραχμή.

Όλο αυτό το σκηνικό, δηλαδή συμβάσεις που ουσιαστικά ήταν εργαζόμενοι για το Ταμείο (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κυρίως), με ευτελή μισθό (και λίγο πιο πρίν με καθόλου) και χωρίς ασφάλιση, ποτέ δεν καταγγέλθηκαν, ποτέ δεν αμφισβητήθηκαν από το ιατρικό κίνημα, ούτε βέβαια και από αυτό των γιατρών του ΙΚΑ που ήταν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι και που δεν είναι καθόλου αδύναμο συνδικαλιστικά. Και όχι μόνο δεν αμφισβητήθηκε, αλλά απεναντίας προστατεύτηκε και υποστηρίχθηκε με ζέση. Γιατί? Γιατί όλοι ήξεραν ότι η σύμβαση με το ΙΚΑ –ΤΕΒΕ είναι το χρυσοφόρο φώλι. Ο μισθός και η ασφάλιση ήταν τόσο ασήμαντα μπροστά σε αυτά που θα έφερνε το φώλι που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να περιχαρακώσουν το χώρο να μη μπούν –ή δυνατόν- άλλοι μέσα και πέσουν οι «μετοχές» τους. Γι’ αυτό αντέδρασαν όπως θυμάστε και προ ΕΟΠΥΥ, όταν δόθηκε δυνατότητα και σε μη ΙΚΑτζίδες γιατρούς να «συναλλαγούν» με ΙΚΑτζίδες ασθενείς. Αισθάνθηκαν ότι εκπορθείτε το κάστρο τους.
Τώρα, έρχεται το κράτος και τους προτείνει συμβάσεις παρόμοιες με εκείνες του ΙΚΑ για τίς οποίες φιλούσαν κατουρημένες ποδιές πρίν. Κι όμως αυτές είναι κόκκινο πανί για το κίνημα. Γιατί? Απλά, γιατί τώρα που ο ΕΟΠΥΥ έχει σχεδόν όλα τα πρόβατα μέσα δεν θα υπάρχουν πρόβατα έξω για άρμεγμα (όχι σε τέτοιο βαθμό που ήταν πρίν τουλάχιστον) και άρα, ο μισθός αυτός, κινδυνεύει να είναι σχεδόν το πραγματικό τους εισόδημα. Πραγματικό πρόβλημα, συμφωνώ. Αλλά πρόβλημα γεννημένο από τους ίδιους με τις πρακτικές που ανέφερα, αλλά και με την συνομωσία τους στον ιατρικό πληθωρισμό που σχολίασα αλλού. (βέβαια, είμαι σίγουρος ότι κάποιο τρόπο θα βρούν να ξανααρμέξουν -όσο - όσο τα εντός του μαντριού πρόβατα, αλλά θα είναι λίγο σε σχέση με το πρίν).
Όταν όμως τόσο δολίως τόσα χρόνια έκανες το μακρυσταυρίτη και έλεγες ότι είναι εντάξει και με αυτό το μισθό, ποτέ δεν ομολόγησες ότι είναι εντάξει επειδή ουσιαστικά σου ανοίγει την πόρτα του μαντριού και σε αφήνει να αρμέξεις –ανήθικα- τα ανυπεράσπιστα «πρόβατα». Δεν έχει σημασία αν κάποιοι (και πιστεύω λίγοι) σέβονταν τους ασφαλισμένους και δεν τους έβλεπαν σαν πρόβατα για άρμεγμα. Ακόμη και αυτοί το κέρδος το έπαιρναν –τίμια, εντάξει- από την διάδοση της φήμης τους από τους μαντρωμένους ΙΚΑτζίδες. Σημασία όμως έχει ότι η συντριπτική πλειοψηφία –συγνώμη αν δεν συμφωνείτε ότι είναι πλειοψηφία, αλλά αποφάσισα να μη δίδω άσυλο ούτε στο σινάφι μας- και καθολικά οι φορείς το εξέθρεψαν και μόνο για την τιμή των όπλων μιλούσαν για αυτό ενίοτε, ευχόμενοι να μη τους ακούσει κανείς και χαλάσει η σούπα. Έλα όμως που έχει ο καιρός γυρίσματα !!!
Και μη μου πείτε «μα με τόσο λίγο χρόνο για κάθε περιστατικό στο ΙΚΑ πώς να κάνει δουλειά»? «Τον έβλεπε μετά για να κάνει σωστή ιατρική, …» Πώς είπατε? Και τότε γιατί δεν κατήγγειλε αυτού του είδους την εργασιακή σχέση και να απαιτήσει χρόνους και αμοιβές που να αρμόζουν σε αξιοπρεπή άσκηση της ιατρικής και φροντίδα του ασθενή? Αλλά, αν αυτό τον απασχολούσε, τότε γιατί περιφρουρούσε το κάστρο μέχρις εσχάτων? Και δεν έκανε τα ανωτέρω βήματα?

Τώρα λοιπόν το μόνο που διαφέρει είναι ότι οι ανεξέλεγκτες αγέλες προβάτων, περιορίζονται δραματικά. Αυτό, σε συνδυασμό με την ληστρική σιωπή και συμπαιγνία των φορέων ως τώρα στη διαχείριση των ασθενών ΙΚΑ –ΤΕΒΕ κ.λ.π., τους αφαιρεί το δικαίωμα δια να ομιλούν, για να θυμηθούμε και τον για πολλούς τρισκατάρατο Μητσοτάκη.

(*) Για την Ιστορία της Γενικής Ιατρικής: Τελικά δεν απέκτησα μπάρμπα στην Κορώνη. Αλλά? Αλλά, επί εποχής Σολωμού στο ΙΚΑ, απεφάσισε να βάλει Γ.Γ. στο σύστημα και δεσμεύτηκε στους φορείς να προσλάβει όλους τους Γ.Γ. που θα έβαζαν αίτηση το επόμενο διάστημα και για κάποιους μήνες. Και τίμησε το λόγο του. Έτσι, αν και είχα κάνει πολλαπλές αιτήσεις ως τότε και βρίσκονταν στα αζήτητα, η νέα μου αίτηση έπιασε τόπο, μαζί με άλλων εκείνη την εποχή, όπως του Μ.Κ. στην Ν.Φιλαφέλφεια, του Δ.Τ. στην Κηφισιά, της Π.Π. στις Αχαρνές και άλλων που δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Πολλοί Γ.Γ. που είναι στο ΙΚΑ οφείλουν στον κ. Σολωμό ένα ευχαριστώ.

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Σεπτεμβρίου 2011, 21:36:06 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

14 Σεπτεμβρίου 2011, 22:12:07
Απάντηση #161
Αποσυνδεδεμένος

dimipap73


θα συμφωνησω σχεδον πληρως με τον κυριο D.Michalis αλλα θελω να κανω 2 παρατηρησεις
1)Δεν ειναι κακο να ανγνωριζεται η ποιοτητα δουλειας καποιου γιατρου σε εναν ασφαλιστικο φορεα και αυτο να γινεται αφορμη για να βλεπει ιδιωτικα τους ιδιους ασθενεις η τους φιλους τους στο ιδιωτικο του ιατρειο.Ειναι αν θελεις το προσδοκομενο εφοσον το ιδιωτικο ιατρειο εχει σαν προορισμο περα απο το ιατρικο λειτουργημα να καλυψει τα εξοδα του, να δημιουργησει κερδος και να δωσει στον ιατρο που επελεξε αυτον τον τροπο λειτουργιας αυτο το κατι παραπανω που δε θα το ελαμβανε αν λειτουργουσε στα πλαισια της νομιμοτητας στο ΕΣΥ.Αυτο το κατι παραπανω δεν ειναι καταναγκη ενα καλο σπιτι ενα σκαφος και ενα εξοχικο αλλα μπορει να φθανει καισε αλλα πραγματα (κατεμε σημαντικοτερα) οπως η κοινωνικη δυναμη αν θες και η πολιτικη δυναμη που μπορει να αποκταται νομιμα μεσω του ιδιωτικου ιατρειου γιατι εκει ειναι το μαγαζι σου αλλα σιγουρα παρανομα οταν λειτουργεις στο ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ σαν να ειναι μαγαζι σου.
2)Πολυ σωστα τοποθετηθηκε το θεμα με τον ΕΟΠΥ οτι οπως προτεινεται στην ουσια αποτρεπει τη συνεχιση του αρμεγματος απο αυτους που ειχαν συνηθισει εχοντας τα συνταγολογια ,τα παραπεμπτικα και τα αδειολογια να εκβιαζουν εμμεσα την πελατειακη σχεση του ασφαλισμενου του ΙΚΑ.Υπαρχει ενα σημειο το οποιο εχει τεραστια σημασια.Με τον ΕΟΠΥ ουσιαστικα το 90% των ασθενων για να εξεταζεται δωρεαν θα πρεπει να απευθυνεται στις δομες του.Στις δομες αυτες θα περιλαμβανονται οι ιατροι του ΙΚΑ.Αυτοι οι γιατροι θα εχουν το δικαιωμα σε εξετασεις και φαρμακα.Οι υπολοιποι που δεν θα συμβληθουν μαλλον δεν θα το εχουν.Αν οι εκτος ΙΚΑ δε συμβληθουν με τον ΕΟΠΥ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥ η στις ουρες των ΙΚΑ, η στα ιδιωτικα ιατρεια των ιατρων του ΙΚΑ οι οποιοι λογω της απο χερι συμμετοχης τους στον ΕΟΠΥ θα μπορουν να συνταγογραφησουν και να παραπεμπτικογραφησουν σε αυτους που τους επισκεπτονται ΙΔΙΩΤΙΚΑ.Το χειροτερο ειναι οτι αυτοι που πρωτοστατουν στη μη συμβαση με τον εοπυ ειναι οι γιατροι του ΙΚΑ.Μαλλον ονειρευονται νεα καπετανατα στα ιατρεια τους με νεο μαντρωμα των ασθενων (ΤΟΥ 90% ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ)

14 Σεπτεμβρίου 2011, 22:32:10
Απάντηση #162
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι. Τη διάφανη και νόμιμη επίσκεψη του οιουδήποτε (άρα και του ΙΚΑτζη) στο ιατρείο σου, γιατί εκείνος το επέλεξε καί όχι γιατί τον εξώθησες εσύ, καθώς και το κέρδος με διαφάνεια -όποιο και αν είναι αυτό, δεν το καταδίκασα, ούτε θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι στις βλέψεις μας. Δεν μπορεί όμως να οδηγεί την δεοντολογική διαχείριση του ασθενή ή και μή ασθενή πολίτη / επισκέπτη.
Κατά τα άλλα, φυσικά και θα συνεχίσουν να αντιδρούν οι συνδικαλιστές του ΙΚΑ μέχρις εσχάτων.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

15 Σεπτεμβρίου 2011, 00:28:31
Απάντηση #163
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Εμπρός λοιπόν στο δρόμο που χάραξε η ΠΟΣΕΥΠΙΚΑ.
Να μη μπει κανείς (εκτός από μας που, ε παιδιά, μας βάζουν χωρίς να θέλουμε).
Και οι υπόλοιποι βγάλτε τα μάτια σας για τις θέσεις που θα μείνουν.
Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
Σε τέτοια ξεφτίλα δε θα συμμετέχω.
Άσε που ξέρουμε πώς θα δοθούν οι θέσεις.
Με το γνωστό τρόπο.
Το ΙΚΑ είχε την ωμότητα να μου ζητήσει και βιογραφικό για το 12μηνο.
Φυσικά δεν ήταν αρκετό.
Διαφωνείτε;
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2011, 00:34:51 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Σεπτεμβρίου 2011, 15:11:36
Απάντηση #164
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Έχω την εντύπωση ότι οι γιατροί του ΙΚΑ συμπεριφέρονται όπως ακριβώς και οι υπόλοιποι.
Ελέγχουν ένα μεγάλο κομμάτι τη "αγοράς" το οποίο φυσικά και ενδιαφέρονται να μην χάσουν.
Οι περισσότεροι  ελευθεροεπαγγελματίες εκτός ΙΚΑ διαγκωνίζονται για τη θέση που θα λάβουν στην καινούργια-αναδιαμορφωμένη αγορά.
Οι γιατροί ΕΣΥ οχυρώνονται στην αγωνία τους μην τυχόν και ξεβολευτούν ή χάσουν τη θέση τους.
Στην πραγματικότητα όμως, κανείς  -πλην φωτεινών εξαιρέσεων-δε  νοιάζεται για τη δημιουργία ενός αξιόπιστου, προσανατολισμένου στις ανάγκες της κοινωνίας, συστήματος ΠΦΥ.
Η ένδεια της συζήτησης είναι απίστευτη και απογοητευτική, σε όλα τα επίπεδα.

Λέξεις κλειδιά: ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2011, 11:34:38
από Ορθοπαιδικός
27 Απαντήσεις
9553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 20:29:38
από md
8 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2017, 14:55:19
από iceman
0 Απαντήσεις
13312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2017, 19:14:42
από Ελένη Καρανίκα
0 Απαντήσεις
39299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2018, 16:36:37
από Argirios Argiriou