Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:52:23

Ψηφοφορία

Με τα ως τώρα δεδομένα, πώς θα χαρακτηρίζατε το εγχείρημα "ΕΟΠΥΥ";

άριστο
πολύ καλό
αρκετά καλό
καλό
μέτριο
κακό

Αποστολέας Θέμα: ΕΟΠΥΥ  (Αναγνώστηκε 1382938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

14 Μαρτίου 2012, 15:46:48
Απάντηση #1080
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νομίζω ότι είναι ώρα να κάνω ότι κάνει και ο υπουργός: Να επιβάλλω διαχειριστικό κόστος στον ασθενή 1ευρώ για κάθε επίσκεψη που πληρώνεται μέσω ΕΟΠΥΥ.
Και σκέφτομαι να το κάνω, γιατί πλέον και ο διαχειριστικός χρόνος είναι περισσότερος από τον ιατρικό:
α) ηλεκτρονική καταχώρηση στο e-diagnosis
β) ηλεκτρονική καταχώρηση στο e-δαπυ
γ) κόστος αναλωσίμων; (ηλεκτρονική τη λέμε, χαρτια-χαρτιών και κοντεύει να καταναλώνω πιο πολύ χαρτί κι από το υπουργείο τους)

ας πούμε ότι βγάλουμε την ηλεκτρονική συνταγογραφία-παραγγελία εξετάσεων έξω, τα υπόλοιπα;

Εγώ για όλα αυτά θα βάλω μόνο ένα ευρώ, όταν ο υπουργός με χρεώνει 1 ευρώ μόνο για το πέρασμα μιας χειρόγραφης συνταγής.
1) Νομίζω ότι είναι λίγο, έστω και για τη γραμματέα.
2) Δε νομιμοποιείται κανείς να το κάνει.
3) Βούτυρο στο ψωμί του ΥΥΚΑ.

Μα δεν είναι κόστος για τις ιατρικές μου υπηρεσίες. Για αυτές πληρώνομαι από τον ΕΟΠΥΥ και δεν τις χρεώνω στον ασθενή.
Αλλά όσο μου δυσκολεύει τη ζωή ο ΕΟΠΥΥ για εξω-ιατρικά θέματα, ενώ με έχει "προσλάβει" για γιατρό, το κόστος αυτών των εξω-ιατρικών θεμάτων κάποιος πρέπει να το αναλάβει.
Είμαι από τους γιατρούς που δεν έχω γραμματέα και τα κάνω όλα εγώ. Εάν συνεχώς με φορτώνουν με εξω-ιατρικά φορτία και αναγκαστώ να προσλάβω γραμματέα, τότε και τους ασθενείς με επίσκεψη Ε-ΟΠΥ θα τους βλέπει η γραμματέας. Αυτό θέλουν; Αν ναι, να το κάνω.

Βλέπω και κάνουν αλλαγές στο λογισμικό της συνταγογραφίας:
α) Γιατί δεν αυξάνουν τον αριθμό των φαρμάκων από 3 σε 5 ανά συνταγή; Δεν θα κάνουν τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων από χαρτί και αναλώσιμα με αυτό τον τρόπο, όχι μόνο για τους ιδιωτες αλλά και για τις μονάδες ΕΣΥ-ΕΟΠΥΥ; Θέλει υπουργική απόφαση ή τροπολογία; Τόσες μαλακίες βγάζουν σε ΦΕΚ ας βγάλουν και κάτι χρήσιμο.
β) Γιατί  από την στιγμή που έχουμε πλέον ένα ταμείο πρέπει κάθε φορά που εγώ κάνω μια αλλαγή  είτε στο ΕΚΑΣ, είτε στην τρίμηνη-μονή, είτε στις περιπτώσεις με 10%, είτε στη θεραπεία μηνός, να πρέπει να γίνεται σύνδεση με τον server; Ήδη δεν τα πάει καλά το e-syntagografisi.gr από πλευράς φόρτου, πρέπει να το φορτώνουμε συνεχώς με συνδέσεις που δεν προσφέρουν τίποτα στη λειτουργία του συστήματος; Αυτοί οι μαθητευόμενοι που έφτιαξαν αυτό το λογισμικό το javascript δεν το έχουν ακουστά, όταν στις προδιαγραφές τους απαιτούν browsers με javascript; Έλεος πια.

Επίσης, χάθηκε ο κόσμος να υπάρχει μια επιλογή να δηλώνεις την επίσκεψη άμεσα, και να μην χρειάζεται να το επαναλάβεις;
Το κάνανε με το e-diagnosis, επιλογή τους. Αλλά πρέπει να ξαναπερνάμε όλα τα στοιχεία στο e-ΔΑΠΥ του Ε-ΟΠΥ;
Και το ε-ΔΑΠΥ-λοιπές εφαρμογές του ΙΚΑ, το ΤΑΧΙΣΝΕΤ, όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές έχουν την δυνατότητα για upload αρχείου αντί να κάθεσαι να τα ξαναγράφεις στην ηλίθια σελίδα τους ένα-ένα τα ονόματα. Το ε-ΔΑΠΥ του ΕΟΠΥΥ γιατί δεν έχει;  Εν έτη 2012, ακόμη και αυτός που έχει ένα στοιχειώδη ηλεκτρονικό φάκελο ασθενή (που είναι υποχρεωτικός στην ΠΦΥ βάση νόμου από το 2003-νομοθέτημα Σημίτη γαρ για τους αστοιχείωτους) πρέπει να κάθεται να τα ξαναπερνάει χειροκίνητα; Να παραιτηθούν εάν δεν ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους. Υπάρχουν πολλοί άνεργοι πλέον Έλληνες που ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους σαν άνθρωποι.

Επειδή όλες αυτές οι εφαρμογές e-syntagografisi.gr e-diagnosis e-dapy είναι επίπεδο πτυχιακής φοιτητή πληροφορικής και το κόστος τους είναι εγκληματικά μεγάλο για δουλειά που δεν είναι μεγάλη για να φτιαχτούν, τις βδομάδες που το e-diagnosis είχε κατεβάσει ρολά πρότεινα στο διευθύνοντα συμβουλο της ΗΔΙΚΑ, κ. Σφυρόερα, να τους φτιάξω τσάμπα ένα σύστημα σαν το e-diagnosis και να τους δώσω δωρεάν και τον κώδικα αυτής της εφαρμογής να τον κάνουν ότι θέλουν. Τετοιες εφαρμογές σε web servers φτιάχνω από το 1997 και φυσικα καμιά απάντηση δεν πήρα. Προφανώς επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά ότι το δωρεάν και ανοιχτό λογισμικό στην Ελλάδα δεν περπατάει καθώς εάν δεν πληρωθείς δεν έχεις λεφτά να δώσεις μίζα για να πάρεις την δουλειά.  Απλά πράγματα. Και τα labs.Opengov να τα βάλει o ΓΑΠ εκεί που ξέρει. Εδώ είναι Ελλάδα και όχι Δανία.

Το παρόν μήνυμα κοινοποιείται σε όσους γνωρίζω σε θέσεις του συστήματος, για να μην έχει κανείς το ελαφρυντικό ότι δεν γνώριζε.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαρτίου 2012, 16:25:22 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

14 Μαρτίου 2012, 15:49:18
Απάντηση #1081
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Πέστε ρε Δημήτρη με τους @@@@@ που μπλέξαμε .  >:(
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

14 Μαρτίου 2012, 16:09:12
Απάντηση #1082
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τόσες μαλακίες βγάζουν σε ΦΕΚ

Mήπως τελικά έπρεπε να ισχύσει η ποινή για όποιον δουλεύει στο χέρι και να συμπεριλάβει πρώτους και καλύτερους εκείνους;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

14 Μαρτίου 2012, 16:16:36
Απάντηση #1083
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μα δεν είναι κόστος για τις ιατρικές μου υπηρεσίες. Για αυτές πληρώνομαι από τον ΕΟΠΥΥ και δεν τις χρεώνω στον ασθενή.
Αλλά όσο μου δυσκολεύει τη ζωή ο ΕΟΠΥΥ για εξω-ιατρικά θέματα, ενώ με έχει "προσλάβει" για γιατρό, το κόστος αυτών των εξω-ιατρικών θεμάτων κάποιος πρέπει να το αναλάβει.
Δημήτρη, είναι απλό νομίζω:
Δε θέλουν ούτε τους γιατρούς που είναι στον ΕΟΠΥΥ, ούτε αυτούς που δεν είναι, αν είναι να κοστίζουν έστω και κάτι παραπάνω από το μηδέν.
Αντί να προστατεύσει το σύστημα ΕΟΠΥΥ αυτούς που το στήριξαν, γυρνώντας την πλάτη σε κάτι τύπους σαν κι εμένα, που ξεσήκωσα ολόκληρη φασαρία εναντίον του, βροντοφωνάζει στους συνεργάτες του, όπως λέμε εδώ στη Θράκη: siktir.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

14 Μαρτίου 2012, 16:22:54
Απάντηση #1084
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τόσες μαλακίες βγάζουν σε ΦΕΚ

Mήπως τελικά έπρεπε να ισχύσει η ποινή για όποιον δουλεύει στο χέρι και να συμπεριλάβει πρώτους και καλύτερους εκείνους;

Πάλι δεν θα ίσχυε για αυτούς, για τον απλούστατο λόγο ότι όλα τα κάνουν στο πόδι  ;)
Medicus curat,
Deus sanat

14 Μαρτίου 2012, 16:35:33
Απάντηση #1085
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Δε θέλουν ούτε τους γιατρούς που είναι στον ΕΟΠΥΥ, ούτε αυτούς που δεν είναι, αν είναι να κοστίζουν έστω και κάτι παραπάνω από το μηδέν.
...

Τώρα είπες τη σωστή φράση που περιγράφει, στον απόλυτο βαθμό, το μέλλον. Όλα τα υπόλοιπα απλές συζητήσεις και κατανάλωση ενέργειας. Είτε μας αρέσει είτε όχι, για τα επόμενα(αρκετά) χρόνια ότι καταφέρει ο καθένας από μόνος του.

Τελεία και παύλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2012, 08:37:03 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

14 Μαρτίου 2012, 20:48:45
Απάντηση #1086
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Δε νομιμοποιείται κανείς να το κάνει.

Νομιμοποιείται όμως να αγανακτεί. Και πιστεύω ότι αυτό εκφράζει ο Δημήτρης.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

14 Μαρτίου 2012, 23:21:48
Απάντηση #1087
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Δε νομιμοποιείται κανείς να το κάνει.

Νομιμοποιείται όμως να αγανακτεί. Και πιστεύω ότι αυτό εκφράζει ο Δημήτρης.
Κι εγώ...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Μαρτίου 2012, 16:35:50
Απάντηση #1088
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


για οσους ειναι στον εοπυυ ενημερωθηκατε οτι δινουν αλλες 150 επισκεψεις μετα το περας του ωραριου στα ιδ.ιατρεια.δηλτι θελει να πει ο ποιητης?υποτιθεται στο site του εοπυυ οτι το ωραριο επισκεψεων των ασθενων ειναι το ωραριο του ιατρειου...για ποιο περας(τερας) μιλαει.??????????δηλ.θελουν να βλεπουμε αλλους 150 τζαμπα η κανω λαθος?

15 Μαρτίου 2012, 16:45:06
Απάντηση #1089
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Τι είναι πάλι τούτο;

ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΩΣ ΑΜΟΙΒΗ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΛΟΗΜΕΡΗ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΤΑΚΤΙΚΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

15 Μαρτίου 2012, 16:55:44
Απάντηση #1090
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι είναι πάλι τούτο;
Ψάξτε τα ονοματά σας στα επόμενα προγράμματα εφημεριών του κοντινού σας Νοσοκομείου (και όχι μόνο...).
Η ώρα του "εντέλλεσθε" πλησιάζει...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Μαρτίου 2012, 17:00:22
Απάντηση #1091
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


δηλ/ενας ιδιωτης θα κανει τι?στο νοσοκομειο?η μαλλον εαν ειναι"υπαλληλος"εοπυυ μπορει να μετακινηθει οπου υπαρχουν κενα και καλυπτει?

15 Μαρτίου 2012, 18:06:59
Απάντηση #1092
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Ποιός θα βγάζει το εφημεριακό πρόγραμμα;
Κοντεύει Πάσχα μετά καλοκαίρι - και πρέπει να γίνουν και κάποια πλάνα διακοπών...  ;D

ΥΓ1: Αναμένεται νέα απόφαση από το βουδούρι που θα ανατρέπει την απόφαση των Λόβερ-Σαχινίδη κατά τα ειωθότα...   

ΥΓ2: Οι ιατροί non-ESY non-EOPYY επιχαίρουν ή μου φαίνεται;  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2012, 18:11:46 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

15 Μαρτίου 2012, 18:10:57
Απάντηση #1093
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- και πρέπει να γίνουν και κάποια πλάνα διακοπών...  ;D
Θα αστειεύεσαι βέβαια...
Οι διακοπές είναι μόνο ενός είδους πια:
R.I.P.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Μαρτίου 2012, 18:16:05
Απάντηση #1094
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιός θα βγάζει το εφημεριακό πρόγραμμα;
Κοντεύει Πάσχα μετά καλοκαίρι - και πρέπει να γίνουν και κάποια πλάνα διακοπών...  ;D

ΥΓ1: Αναμένεται νέα απόφαση από το βουδούρι που θα ανατρέπει την απόφαση των Λόβερ-Σαχινίδη κατά τα ειωθότα...   

ΥΓ2: Οι ιατροί non-ESY non-EOPYY επιχαίρουν ή μου φαίνεται;  8)
Άμα χαιρόμασταν, θα είχαμε σπρώξει και άλλους στον Καιάδα, τότε που μπορούσαμε...
Η τραγωδία είναι πάνω από όλους μας, γιατί είμαστε ένα, είτε το θέλουμε, είτε όχι, είτε το καταλαβαίνουμε, είτε όχι.
Όποιος δεν έχει πάρει χαμπάρι τι γίνεται, θα ξυπνήσει μια μέρα στη χώρα του ποτέ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
8294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2011, 11:34:38
από Ορθοπαιδικός
27 Απαντήσεις
9549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Νοεμβρίου 2016, 20:29:38
από md
8 Απαντήσεις
3953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιανουαρίου 2017, 14:55:19
από iceman
0 Απαντήσεις
13312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2017, 19:14:42
από Ελένη Καρανίκα
0 Απαντήσεις
39298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2018, 16:36:37
από Argirios Argiriou