Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 17:06:45

Αποστολέας Θέμα: Ανθολόγιο σημειωμάτων γιατρών  (Αναγνώστηκε 91334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουλίου 2010, 00:11:36
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Καταρχήν ΤΙΜΕΧ να σου πω πως μιλάω με καλή διάθεση και δεν έχω καμμία σκοπιμότητα αντιπαράθεσης ή αποθάρρυνσής σου.Λίγο πολύ μου θυμίζεις τον εαυτό μου,χρόνια πριν που ομολογώ πως ήμουν πιο απόλυτος και αυστηρός από σένα σε εργασιακά θέματα και συμπεριφορές συναδέλφων.
Μεγαλώνεις όμως,τρίβεσαι στην καθημερινότητα και κάποια στιγμή συνειδητοποιείς πως όλα αυτά που σου λένε για οργάνωση ΠΙ,εργασίες,φακέλλους ασθενών,χώρους ευθύνης σου κτλ μάλλον είναι  θεωρητικά.Το ωράριο δεν είναι 8-2 αλλά 8-3 αν θες να είσαι νόμιμος.Αν βάλεις και μια μετακίνηση καθημερινά μισή ωρα να πας και μισή να έρθεις θα γίνει 7.30-3.30.Είσαι τελείως μόνος,παλινδρομείς μεταξύ συνταγογράφησης και εξέτασης,σου ζητουν να πηγαίνεις σε σπίτια-ακόμη και για μακακίες- και φυσικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πληρώνεσαι για αυτό αλλά είσαι τσάμπα γιατρός και σε εκμεταλλεύονται κτλ κτλ...ΝΑ μη συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα.Αυτό που θέλω να πω είανι πως το σύστημα είναι απαξιωτικό.Αν είσαι από τους τυχερούς που βρίσκουν έν ΠΙ με νορμάλ δουλειά ολα οκ...αν όχι θα αναρρωτιέσαι κάθε μέρα και θα μπαίνει μέσ σου η αμφιβολία.Είμαστε γιατροί,οκ αλλά είμαστε και άνθρωποι.Κια έχουμε αντοχές σωματικές-ψυχικές και πνευματικές.Ο άλλος θέλει να γίνει η δουλειά του και συχνά θα σε στίψει.Φυσικά δε λείπουν και οι χαρές.

Για να μη σε ζαλίζω θα πω πως στην πορεία έχω αναθεωρήσει πάρα πολλά.ΌΛΑ εξαρτώνται από σένα.Σπάνια θα βρεις βοήθεια.Πλέον δε με πειράζει να πάω και μια μέρα στο ΚΥ και να βοηθήσω αν  οι συνάδελφοι εκεί τραβάνε κουπί και μου ζητηθεί.Ούτε είμαι και τόσο αυστηρός σε κάποιους συναδέλφους που μπορέι και να την κοπανήσουν μια μέρα.Παλαιότερα ήμουν αλλά έχω νιώσει τόσο πολύ την απαξίωση στο πετσί μου που ψάχνω μηχανισμούς άμυνας και λόγους συνέχειας σε αυτό που κάνω.Γιατί αυτό που κάνω είναι μπάλλωμα και όχι κέντημα όπως ήλπιζα και το χειρότερο είναι όταν η απαξίωση δεν έρχεται μόνο από ένα σάπιο σύστημα αλλά και από τα άτομα που εξυπηρετείς.Ξέρεις πόσες  φορές κάποιοι φωνάζουν ή ακούω τις συζητήσεις τους στο χώρο αναμονής γιατί εξετάζω και βλέπω την αποδοκιμασία στο βλέμμα τους ή τον εκνευρισμό τους γιατί πολλούς το μόνο που τους ενδιαφέρεια είναι να συνατογραφήσουν καιι να ξεπλύνουν συνταγές...Φυσικά αν είναι οι ίδιοι ασθενείς...αλλάζει το θέμα.Και φυσικα δεν είναι όλοι έτσι απλά κάποια στιγμή...ξενερώνεις και κάνεις πράγματα που έλεγες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!

Τέλος πάντων...μη σε ζαλίζω άλλο.Σόρρυ για την ένταση και τη μαυρίλα.Απλά έχω κουραστεί με την ηλιθιότητα του συστήματος και κάποιων και πλέον δε με ξενίζουν πολλά πράγματα.Ίσως είναι και burn out σύνδρομο...αλλά ποιός νοιάζεται???
Όταν τον πίνεις καθημερίνα μαθαίνεις να νερώνεις το κρασι σου για να μη πέσεις ξερός από το μεθύσι
+

14 Ιουνίου 2011, 12:30:54
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σε μία απίστευτη καταγγελία προχώρησαν τέσσερις Ηρακλειώτες, αναφέροντας στην αστυνομία ότι ο προσωπικός τους γιατρός, ένας καρδιολόγος, την ώρα που τους εξέταζε, κατάφερε να τους κλέψει τα χρήματά τους.

Η Αστυνομία διερευνά αυτή την εξωφρενική περίπτωση αφού καταγγέλθηκε ότι ο Ηρακλειώτης καρδιολόγος έκλεβε τα χρήματα των ασθενών του, ενώ τους εξέταζε στο ιδιωτικό του ιατρείο!

Οι καταγγελίες έγιναν στην υποδιεύθυνση Ασφαλείας Ηρακλείου, με τα τέσσερα άτομα να στοχοποιούν το γιατρό για την κλοπή των χρημάτων από τις τσάντες τους, ενώ τους έκανε καρδιογράφημα.

Είναι δε χαρακτηριστικό ότι οι καταγγελίες στην Αστυνομία έγιναν σε διαφορετικό χρονικό διάστημα η μία από την άλλη, ενώ σε μία από τις περιπτώσεις υποβλήθηκε σε βάρος του καρδιολόγου και μήνυση.

Ο γιατρός αρνείται ότι έκλεψε τα χρήματα από τα πορτοφόλια και τις τσάντες των ασθενών του, ωστόσο δηλώνει πρόθυμος να τα επιστρέψει από την στιγμή που οι καταγγέλλοντες πιστεύουν ότι τα λεφτά χάθηκαν μέσα στο ιατρείο του.
Δε συνελήφθη λόγω παρέλευσης του αυτοφώρου, σε βάρος του όμως σχηματίστηκε δικογραφία.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

19 Ιουλίου 2011, 19:28:44
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί

19 Ιουλίου 2011, 19:41:06
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Στο ΙΚΑ εμφιλοχωρεί ο όρος "κατ' οίκον ιατρός"; Γιατί πολύ ΙΚΑτζήδικο μου ακούγεται.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν το στήριζε σε κάποια νομολογία αυτό που ανήρτησε.

Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να έχει ούτε γραφείο.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουλίου 2011, 19:52:49 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

19 Ιουλίου 2011, 19:50:36
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το απίστευτου γλωσσικού και επαγγελματικού κάλλους έγγραφο-ανακοίνωση που κοινοποίησε ο συνάδελφος @mchorti το συνάντησα στην ιστοσελίδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος - αν έχετε χρόνο επισκεφτείτε την... (Αλλιώς πληκτρολογήστε στην αναζήτηση του Facebook "Τα απρόβλεπτα των νοσοκομείων").
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Ιουλίου 2011, 22:46:56
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ΙΚΑ εμφιλοχωρεί ο όρος "κατ' οίκον ιατρός"; Γιατί πολύ ΙΚΑτζήδικο μου ακούγεται.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν το στήριζε σε κάποια νομολογία αυτό που ανήρτησε.

Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να έχει ούτε γραφείο.

Αγνωστον... μου ηρθε με e-mail παρέα με άλλα παρόμοια "μαργαριτάρια".
Όσο για τα Απρόβλεπτα των νοσοκομείων, αξίζει να ρίξετε μια ματιά όταν θέλετε να σκάσει λίγο το χειλάκι σας.

4 Αυγούστου 2011, 19:58:42
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Απίστευτη συνομιλία στο ιατρείο μου με συγγενή ασθενούς ο οποίος είχε, συν τοις άλλοις, και την άνοιά του:

- Γιατρέ ορίστε και οι εξετάσεις που κάναμε.
- Χμμ... Ανέβηκε η κρεατινίνη στο 1,6... Πρέπει να αναπροσαρμόσουμε τις δόσεις του φαρμάκου που παίρνει για το ζάχαρο.
- Δηλαδή γιατρέ;
- Glucophage των 850 δεν παίρνει, δύο την ημέρα; Πρέπει να το κάνουμε ένα.
- Αχ, βρε γιατρέ... Αυτά τα Glucophage... Τι καυγάδες κάναμε για να τα παίρνει...
- Καλά, γιατί είχε πρόβλημα;
- Δεν ξέρω, τα έβαλε στο μάτι. Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια... Σε κάποια φάση όμως σταμάτησε να γκρινιάζει και νόμιζα ότι επιτέλους έβαλε μυαλό.
- Και;
- Τι και; Ψόφησε ο σκύλος!
- Και τι σχέση έχει αυτό;
- Ε, πώς ρε γιατρέ, αφού τα έριχνε στο φαί του!!!

Συμπέρασμα: Μήπως ο ανοϊκός ήξερε κάτι και προφύλασσε τον ευατό του; Αλλά από την άλλη ο άμοιρος ο σκύλος τι έφταιγε; Μάλλον τον έφαγε η γκρίνια της κόρης...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Αυγούστου 2011, 22:59:39
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στο ΙΚΑ εμφιλοχωρεί ο όρος "κατ' οίκον ιατρός"; Γιατί πολύ ΙΚΑτζήδικο μου ακούγεται.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν το στήριζε σε κάποια νομολογία αυτό που ανήρτησε.

Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να έχει ούτε γραφείο.
Να προτείνω;

A.N. 1565/1939 (ΦEK A/16)
Άρθρο 14. Aπαγορεύεται η πλανοδιακή άσκηση της ιατρικής. Tακτικές περιηγήσεις για την παροχή ιατρικής συνδρομής επιτρέπονται μετά από την έγκριση του οικείου Iατρικού Συλλόγου, όταν συνηγορούν προς αυτό ιδιαίτερες τοπικές συνθήκες.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Νοεμβρίου 2013, 01:30:31
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν αποτελεί πράγματι ιατρική συνταγή, τότε απόλυτο "respect" στον φαρμακοποιό που την εκτέλεσε (εκτός αν αυτοσχεδίασε) και καλή τύχη στον ασθενή που την έλαβε!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

10 Νοεμβρίου 2013, 22:30:29
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν αποτελεί πράγματι ιατρική συνταγή, τότε απόλυτο "respect" στον φαρμακοποιό που την εκτέλεσε (εκτός αν αυτοσχεδίασε) και καλή τύχη στον ασθενή που την έλαβε!
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες συνταγών απο συνάδερφο μόνιμο (απο τους παλιούς) Αγροτικό στο ιατρείο που υπηρετούσα προ αρκετών ετών... Δεν διέφερε και πολύ απο αυτό. Έβλεπες μόνο το πρώτο γράμμα και μετά μια σπείρα (περίπου σαν το συγκεκριμένο αλλα πιο στρογγυλεμένα). Ο φαρμακοποιός του χωριού (που σε αυτόν κατέληγε το 95% των συνταγών) έδινε τα σωστά φάρμακα βασισμένος στη διάγνωση μάλλον (έδινε συγκεκριμένα σκευάσματα - πχ αν έγραφε γαστρίτις και κάτι απο Ρ έδινε PTΙNOL...). Αν οι δύστυχοι πήγαιναν σε γειτονικό χωριό η συνταγή πάντα επιστρεφόταν....

10 Νοεμβρίου 2013, 22:53:06
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
έδινε συγκεκριμένα σκευάσματα - πχ αν έγραφε γαστρίτις και κάτι απο Ρ έδινε PTΙNOL
Τη γαστρίτιδα στη διάγνωση πώς κατάφερνε και τη διάβαζε ο φαρμακοποιός; εκεί έκανε τα "καλά" του γράμματα;

11 Νοεμβρίου 2013, 11:56:37
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
έδινε συγκεκριμένα σκευάσματα - πχ αν έγραφε γαστρίτις και κάτι απο Ρ έδινε PTΙNOL
Τη γαστρίτιδα στη διάγνωση πώς κατάφερνε και τη διάβαζε ο φαρμακοποιός; εκεί έκανε τα "καλά" του γράμματα;
   Ναι φυσικά οι διαγνώσεις ψιλοδιαβαζόταν (αρκετές φορές ρωτούσε ο φαρμακοποιός τον ασφαλισμένο τι έχει)... Βέβαια στις χρόνιες αγωγές ούτε αυτό (τις θυμόταν και ο (ψιλο-)συνεργός φαρμακοποιός).
Αχ, ωραία χρόνια (ήμουν πιο νέος, γι αυτό).

5 Οκτωβρίου 2016, 14:41:53
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Dr Ντίνος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Οκτωβρίου 2016, 15:27:32
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Dr Ντίνος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μορφή ο τύπος, αλλά αυτό το νομικό πλαίσιο με τις προσαγωγές δεν το κατάλαβα. Απλά στεκόταν και τον προσήγαγαν ; Δεν είχε ταυτότητα μαζί του να τους επιδείξει να δουν αν εκκρεμεί κάποια δικαστική απόφαση ;
Προσαγωγή επειδή κάποιος στέκεται κάπου και παρακολουθεί ;
Πραγματικά περίεργο.

5 Οκτωβρίου 2016, 18:53:18
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Dr Ντίνος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μορφή ο τύπος, αλλά αυτό το νομικό πλαίσιο με τις προσαγωγές δεν το κατάλαβα. Απλά στεκόταν και τον προσήγαγαν ; Δεν είχε ταυτότητα μαζί του να τους επιδείξει να δουν αν εκκρεμεί κάποια δικαστική απόφαση ;
Προσαγωγή επειδή κάποιος στέκεται κάπου και παρακολουθεί ;
Πραγματικά περίεργο.

Διαφήμιση δεν παίζει;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Σεπτεμβρίου 2012, 23:48:59
από Harper
18 Απαντήσεις
16432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαρτίου 2016, 22:54:17
από ΑΡΗΣ
41 Απαντήσεις
40413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2018, 11:24:39
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
5798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Αυγούστου 2018, 13:24:11
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
40461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2019, 23:22:58
από Argirios Argiriou