Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 00:56:51

Αποστολέας Θέμα: Περίθαλψη οικονομικών μεταναστών χωρίς άδεια παραμονής, στα Δημόσια νοσοκομεία.  (Αναγνώστηκε 30564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Μαΐου 2008, 12:34:36
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

πρώτη & καλύτερη

Ιατροί
Εξαιρετική κουβέντα...

Από τη (μικρή) μου εμπειρία:

Οι μετανάστες -λαθραίοι, ημι-νόμιμοι, ακόμα και οι "νόμιμοι"- αντιλαμβάνονται τις δημόσιες δομές υγείας ως άλλο ένα "φραγμό" ή άλλον έναν δημόσιο χώρο, όπως τα σημεία "υποδοχής" και "συγκέντρωσης". Γνωρίζουν, για παράδειγμα, ότι η είσοδος σε μία ανεπτυγμένη χώρα συνεπάγεται και αναγκαστικό έλεγχο της υγείας τους ή ότι μια λοιμώδης νόσος μπορεί να σημαίνει και περιορισμό για αυτούς. Και για αυτό αποφεύγουν τις δομές υγείας. Οι μετανάστες που εξετάζω συνήθως, έχουν κλινικές εικόνες που δεν τις συναντάς στους Έλληνες ασθενείς: παραμελημένες λοιμώξεις του δέρματος, σοβαρές πνευμονίες, κλπ.

Οι κατά διαστήματα (αστείες σε βαθμό ρατσισμού) εγκύκλιοι του Υπουργείου έρχονται να μας θυμήσουν το ρόλο μας: είμαστε μια δημόσια υπηρεσία, και σαν τις υπόλοιπες πρέπει να είμαστε ένας ακόμη "φραγμός". Και βέβαια, το Υπουργείο ποτέ δεν εξέτασε το ζήτημα αυτό με τα στοιχειώδη standards μιας ανεπτυγμένης χώρας. Γνωρίζουμε τις επιπτώσεις νοσημάτων σε αυτούς τους πληθυσμούς? Γνωρίζουμε πόσες είναι έγκυες? Στο τέλος τέλος, γνωρίζουμε πόσοι λαθρομετανάστες πεθαίνουν, πνίγονται, σκοτώνονται κάθε μέρα?

Εξαιρετικό το απόσπασμα από τον Κονδύλη. Για να καταλάβουμε αυτό το θέμα, θα πρέπει να καταλαβαίνουμε και τους όρους. Τί είναι το ανθρώπινο δικαίωμα? Στη σημερινή εποχή, για κάποιους δικαίωμα στη "δημόσια υγεία" θα έχει μόνο η νταντά, μπας και μεταδώσει ηπατίτιδα στα παιδιά μας, (οι ορολογικές εξετάσεις είναι επείγον ή χρόνιο?), σε αυτή την τρελή εποχή που ζούμε, το να γυρίσουμε να μάθουμε τί είναι ανθρώπινο δικαίωμα είναι το πιο βασικό.


Θυμάμαι πριν χρόνια το εξής μονόστηλο από εφημερίδα: Νεαρός μετανάστης στον Έβρο, βρέθηκε να περπατά στην εθνική οδό κουβαλώντας στους ώμους τη νεκρή από το κρύο γυναίκα του. Αυτός ο άνθρωπος είναι οξύ ή χρόνιο περιστατικό?

28 Μαΐου 2008, 18:32:56
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Τι σημαίνει, άραγέ, παράνομος άνθρωπος?Με βάση ποιον ηθικό κώδικα κάποιοι άνθρωποι αποφασίζουν ότι κάποιοι συν(ή μήπως όχι)άνθρωποί τους είναι παράνομοι ,απλώς κ μόνο γιατί υπάρχουν?Από που προκύπτει ότι η ζωή ενός ανθρώπου είναι ποινικά κολάσιμη?Πόσο δίκαιη δημοκρατική κ πολιτισμένη είναι μια κοινωνία, η οποία φυλακίζει, εξευτελίζει,βασανίζει κ συχνά εξοντώνει(κυριολεκτικά) ανθρώπους που υπέπεσαν στο έγκλημα της ύπαρξής τους?Σε τι διαφέρει άραγε η πρακτική της πολιτισμένης Δύσης έναντι των μεταναστών ,από τις ναζιστικές μεθόδους εκτοπισμού κ εξοντωσης?Πόσο απέχουν οι εργάτες της Μανωλάδας από τους σκλάβους του παρελθόντος?Από πότε η επίκληση κράτους ,έθνους ,συνόρων,ταυτοτήτων ,ενσήμων κ συναφών κοινωνικών κατασκευών ,είναι αρκετή για να δικαιολογήσει τη στέρηση της υγείας ,της ελευθερίας κ της ίδιας της ζωής?Πόσο δίκαιο είναι ,το μέλλον των ανθρώπων να εξαρτάται από ένα κομμάτι χαρτί?

Πιστεύω ότι αν απαντήσουμε αυτά τα ερωτήματα,η πολύ δύσκολη αυτή συζήτηση,θα γίνει ευκολότερη.
Πιστεύω ακόμα ότι η κυριαρχία της οικονομίας σε βάρος των ανθρώπινων αναγκών ,είναι επιλογή κ όχι μονόδρομος.Μια φρεγάτα λιγότερη κ βρέθηκαν τα χρήματα για την περίθαλψη των μεταναστών!Είναι απλώς ζήτημα επιλογής!!!

28 Μαΐου 2008, 19:08:43
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Μεγάλη κουβέντα ο ορισμός του "ανθρώπινου δικαιώματος" και μπορούμε να το ορίσουμε με χίλιους διαφορετικούς ορισμούς καθώς για τον ορισμό του δεχόμαστε συμβάσεις. Και θα αναφέρω πολλά παραδείγματα καθώς αρχίζω πλέον να μην καταλαβαίνω τις τοποθετήσεις σας στα λεγόμενα μου.

Δεν ζήτησα επαναπροωθήσεις, το αντίθετο μάλιστα. Δεν περιόρισα σε τίποτα τη δημόσια υγεία, καθώς δεν μπορεί να μετρά άτομα και ιδιότητες αλλά απευθύνεται σε ένα κοινωνικό σύνολο. Δεν περιόρισα την πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας στα επείγοντα, αλλά θεώρησα ότι με πίστωση χρόνου μπορεί ο μετανάστης να ενταχθεί στην κοινωνία, να έχει εργασία, να έχει με τίμιο τρόπο χρήματα και να αποπληρώσει σε δεύτερο χρόνο τις υπηρεσίες που δέχτηκε. Δεν περιόρισα την πρόσβαση για μη επειγοντα προβλήματα υγείας, έχοντας όμως τις ίδιες υποχρεώσεις με τον Έλληνα που δεν έχει ασφάλιση (και μόνο εάν δεν έχει). Δεν είναι ταχτικό περιστατικό, μια λοίμωξη. Είναι τμήμα της προαγωγής της υγείας και της δημόσιας υγείας, ο έλεγχος και η θεραπεία της ηπατίτιδας Β. Που είναι το πρόβλημα σας; Σας ενόχλησε που τα έχωσα για την εξαιρετικά πονηρά γραμμένη επερώτηση του κ. Λεβέντη, που από άλλο εκμεταλλευόμενος ξεκινάει και άλλο ζητάει στο τέλος;

Οι μετανάστες είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία εργαζόμενοι με μεροκάματο και αν τους ασφαλίσουν στο ΙΚΑ είναι ευτυχείς. Αν δυσκολεύεται μια φορά ο Έλληνας ασφαλισμένος του ΙΚΑ να έχει υπηρεσίες υγείας στο ΙΚΑ, ο ξένος έχει 10. Πόσες επερωτήσεις είδατε για τις ιατρικές υπηρεσίες και την ποιότητας τους που παρέχει το ΙΚΑ; Να σας πω ότι από τους επισκέπτες και παρεθερίζοντες στα Ανώγεια ασθενείς, οι ασθενείς του ΙΚΑ είναι στην τύχη τους στο τόπο κατοικίας τους (κατά βάση Αθήνα);

Μου άρεσαν οι ορισμοί για τα "ανθρώπινα δικαιώματα":
α) Να πω λοιπόν ότι το 1987 που η Βουλγαρία μου αρνήθηκε βίζα και το 1985 είχε κάνει το ίδιο η Αλβανία, παραβίαζαν τα ανθρώπινα δικαιώματα μου ή κατάλαβα λάθος τους ορισμούς σας; Και δεν ζήταγα να πάω μόνιμα.
β) Να πω ότι οι "αποικίες" στην Σιβηρία ήταν μάλλον χώρος που μπορούσες να εφαρμόσεις κάθε ανθρώπινο δικαίωμα σου όπως η εγγραφή των κειμένων μας εδώ.
γ) Να πω ότι με βάση τους ορισμούς σας είναι ανθρώπινο δικαίωμα μου να πάρω τα αμάξι σας να πάω μια βόλτα και μου το επιτρέπετε, δεν χρειάζεται καν να σας ρωτήσω; Μπορώ να κάνω το ίδιο και με την γυναίκα σας ή καλύτερα την κόρη σας; Ξέρετε είμαι fan των παιδιών των λουλουδιών....

Έχω μάθει ότι τα δικαιώματα έχουν "όρια" αλλά αρχίζει και μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε... για συνεχίστε.... μ' αρέσει.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Μαΐου 2008, 20:01:38
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 09:42:28 από Koterakis »

28 Μαΐου 2008, 23:06:40
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν έκανα προσωπική απάντηση, ήταν μια απάντηση στο κλίμα. Πάνω στο "ανθρώπινο δικαίωμα" κτίστηκαν πολλά και έχει ένα αλλεργιογόνο φορτίο για μένα.
Δεν είναι τα παραδείγματα μου από το αριστερό block, ούτε πέρασα τον Κονδύλη αριστεριστή, αντίθετα το 3ο παράδειγμα είναι μάλλον από τα κραυγαλέα της παρακμής του δεξιού χώρου. Μεγάλη κουβέντα και αυτό.
Πάντως για την ιστορία, οι ΗΠΑ μου δώσαν βίζα για 3 μήνες για 5μερο ταξίδι το 1997, αλλά με περάσαν από κόσκινο όταν βγήκα από το αεροπλάνο: Ξέρεις, το διαβατήριο είχε χώρια τα εντός EOK, 2 ταξίδια Τσεχία, 1 Αίγυπτο, 1 Βουλγαρία, 1 Ουγγαρία, (μόνο η Κούβα και η Κολομβία έλειπε) και προορισμός το Miami μάλλον με κατάσκοπο έμοιαζα παρά με τουρίστα. Και τους είπα ότι πάω σε US congress θέλοντας να πω με τα επικίνδυνα αγγλικά μου ότι πάω σε συνέδριο. Είπα να μην παρουσιάσω την ανάκριση σαν παραβίαση των δικαιωμάτων μου καθώς μες στην αθωότητα μου, τα απαίσια αγγλικά μου και ένα ρουκετοειδή σωλήνα στο χέρι (για το poster) άναβα τα λαμπάκια τους.... Με αφήσαν όμως να μπω... και να βγω... Αλλά ένιωσα λίγο μετανάστης.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Μαΐου 2008, 07:05:34
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

1. Για μένα η ερώτηση του κ. Λεβέντη με την οποία ξεκίνησε αυτή η συζήτηση είναι προσβολή της νοημοσύνης μου. Δεν ξέρω για σένα. Τι καταλαβαίνεις με το παρακάτω;
Παράθεση
Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις μεταναστών που λόγω ασθένειας δεν μπορούν να εργαστούν, με αποτέλεσμα να μην έχουν σύμβαση εργασίας που θα τους νομιμοποιούσε την είσοδό τους σε Νοσοκομείο. Έτσι αναγκάζονται να μην έχουν την αντίστοιχη περίθαλψη με ότι αυτό σημαίνει για τη δημόσια και δική τους υγεία ή να πηγαίνουν σε ιδιώτες γιατρούς και διαγνωστικά Κέντρα.
...

4. Τι άποψη έχεις για το "πρόσληψης από εργοδότη με άδεια από τη νομαρχία σε ειδικότητα για την οποία δεν υπάρχει η δυνατότητα ανεύρεσης γηγενούς εργαζομένου";

Αν κάποιος λόγω ασθενείας (πχ η λέξη εργατικό ατύχημα σας λέει κάτι;) δεν μπορεί να συμπληρώσει τα απαιτούμενα μεροκάματα - ένσημα(2003: 300 ένσημα, 2004: 150 ένσημα, 2005: 150 ένσημα), δεν μπορεί να ανανεώσει την άδεια παραμονής και την ασφάλεια του και συνεπώς δε μπορεί να πάει στο νοσοκομείο.

Η νομιμοποίηση μέσω πρόσληψης από εργοδότη ΔΕΝ εχει εφαρμοστεί ΠΟΤΕ ακόμη κι αν πληρούνται οι προϋποθέσεις,


29 Μαΐου 2008, 09:14:15
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
α) Να πω λοιπόν ότι το 1987 που η Βουλγαρία μου αρνήθηκε βίζα και το 1985 είχε κάνει το ίδιο η Αλβανία, παραβίαζαν τα ανθρώπινα δικαιώματα μου ή κατάλαβα λάθος τους ορισμούς σας; Και δεν ζήταγα να πάω μόνιμα.
β) Να πω ότι οι "αποικίες" στην Σιβηρία ήταν μάλλον χώρος που μπορούσες να εφαρμόσεις κάθε ανθρώπινο δικαίωμα σου όπως η εγγραφή των κειμένων μας εδώ.
     Μάλλον μας περάσατε για "απολογητές" του Περισσού και των εκφάνσεων του κόκκινου φασισμού,συνάδελφε...Να σας καθησυχάσω...Δεν είμαστε...

29 Μαΐου 2008, 19:24:54
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν κάποιος λόγω ασθενείας (πχ η λέξη εργατικό ατύχημα σας λέει κάτι; ) δεν μπορεί να συμπληρώσει τα απαιτούμενα μεροκάματα - ένσημα(2003: 300 ένσημα, 2004: 150 ένσημα, 2005: 150 ένσημα), δεν μπορεί να ανανεώσει την άδεια παραμονής και την ασφάλεια του και συνεπώς δε μπορεί να πάει στο νοσοκομείο.

Αυτό που λες συνάδελφε υποθέτω θα ισχύει για όλους τους εργαζόμενους αλλοδαπούς και γηγενείς. Ισχύει όμως;
Λες ότι αν κάποιος ασφαλισμένος εργαζόμενος π.χ. στο ΙΚΑ δεν μπορέσει λόγω αποδεδειγμένης βαριάς ασθένειας (πόσο μάλιστα εργατικού ατυχήματος) να εργαστεί και να συμπληρώσει τα απαιτούμενα ένσημα του έτους, χάνει την ασφαλιστική του κάλυψη για την επόμενη χρονιά;
Δεν ξέρω αν ισχύει όμως μου φαίνεται κάπως περίεργο να μην υπάρχει σχετική νομοθετική πρόβλεψη. (Αν και οι νομοθέτες δεν είναι και οι πλέον προνοητικοί…)
Ο βουλευτής λέει ότι η έλλειψη σύμβασης εργασίας αποκλείει την πρόσβαση στο νοσοκομείο. Από πού κι ως που;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η νομιμοποίηση μέσω πρόσληψης από εργοδότη ΔΕΝ εχει εφαρμοστεί ΠΟΤΕ ακόμη κι αν πληρούνται οι προϋποθέσεις,

Δεν γνωρίζω αν έχει εφαρμοστεί ποτέ αυτή η περίπτωση όμως θα ήθελα να μου πεις από πού αντλείς αυτή τη βεβαιότητα και είσαι τόσο σίγουρος και απόλυτος ότι ΔΕΝ έχει εφαρμοστεί ποτέ;

29 Μαΐου 2008, 22:35:53
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
α) Να πω λοιπόν ότι το 1987 που η Βουλγαρία μου αρνήθηκε βίζα και το 1985 είχε κάνει το ίδιο η Αλβανία, παραβίαζαν τα ανθρώπινα δικαιώματα μου ή κατάλαβα λάθος τους ορισμούς σας; Και δεν ζήταγα να πάω μόνιμα.
β) Να πω ότι οι "αποικίες" στην Σιβηρία ήταν μάλλον χώρος που μπορούσες να εφαρμόσεις κάθε ανθρώπινο δικαίωμα σου όπως η εγγραφή των κειμένων μας εδώ.
     Μάλλον μας περάσατε για "απολογητές" του Περισσού και των εκφάνσεων του κόκκινου φασισμού,συνάδελφε...Να σας καθησυχάσω...Δεν είμαστε...
Και στο τρίτο σαν τι σας πέρασα;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
γ) Να πω ότι με βάση τους ορισμούς σας είναι ανθρώπινο δικαίωμα μου να πάρω τα αμάξι σας να πάω μια βόλτα και μου το επιτρέπετε, δεν χρειάζεται καν να σας ρωτήσω; Μπορώ να κάνω το ίδιο και με την γυναίκα σας ή καλύτερα την κόρη σας; Ξέρετε είμαι fan των παιδιών των λουλουδιών....
Υποστηρίζεται και αυτό από τον Περισσό;

Όχι συνάδελφε, δεν σας έβαλα καμιά ταμπέλα. Έγραψα μια προσωπική εμπειρία και δύο διαφορετικές "εκφράσεις" των "ανθρωπίνων δικαιωμάτων" και από τις δύο πλευρές του πλανήτη για να μην έχει κανείς παράπονο.

Δεν είμαι ευχαριστημένος από την ανύπαρκτη δημόσια υγεία στην Ελλάδα, και σίγουρα δεν είμαι ευχαριστημένος από την κατάσταση με τους μετανάστες. Αλλά δεν θα γίνω "προστάτης των μεταναστών" στις επερωτήσεις και υποκριτής για να μην τα χαλάσω με τους ντόπιους εργατοπατέρες αλά Λεβέντης.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Μαΐου 2008, 22:53:42
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξέρετε είμαι fan των παιδιών των λουλουδιών....

Αφιερωμένο εξαιρετικά...
feature=related

Α χα! έγινα τριάστερος. Ημι.......ανασσσσσ!
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2008, 22:59:21 από Ο (δια)κομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

29 Μαΐου 2008, 23:02:42
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

γ) Να πω ότι με βάση τους ορισμούς σας είναι ανθρώπινο δικαίωμα μου να πάρω τα αμάξι σας να πάω μια βόλτα και μου το επιτρέπετε, δεν χρειάζεται καν να σας ρωτήσω; Μπορώ να κάνω το ίδιο και με την γυναίκα σας ή καλύτερα την κόρη σας; Ξέρετε είμαι fan των παιδιών των λουλουδιών....


Σε παρακαλώ πολύ να αναφέρεις ποιος ορισμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι αυτός που σε έκανε να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα.Γράψε τον.
Μπορείς να δεις το κείμενο που παρέθεσε ο Μακρέας από την επιτροπή για τα ανθρώπινα δικαιώματα:
WHO: υγεία είναι «η κατάσταση πλήρους σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας και όχι μόνο η απολύτρωση από ασθένεια και αναπηρία».
Ελληνικό σύνταγμα: Καθένας έχει δικαίωμα στην προστασία της υγείας και της γενετικής του ταυτότητας.

Θέλεις να σου πω πιθανές εκφράσεις του 'ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας' για διάφορους τύπους ανθρώπους και δη ενός παλιανθρώπου όπως εγώ;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Μαΐου 2008, 23:49:16
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυτά που παραθέτεις Δημήτρη, δεν είναι ορισμοί των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.Το ένα είναι ορισμός της υγείας σύμφωνα με τον WHO και το δεύτερο είναι άρθρο του Ελληνικού Συντάγματος.
Μα εσύ (με την πένα του Κονδύλη) όρισες ως ανθρώπινο δικαίωμα κάτι που ξεφεύγει από φυλή, χρώμα, θέση, περιοχή και έχει οικουμενικότητα.
Και το Ελληνικό σύνταγμα λέει "καθένας", συνεπώς ο οποιοσδήποτε, συνεπώς στην Ελληνική επικράτεια έχει χαρακτήρα ανθρώπινου δικαιώματος.

Μήπως έδεσαν όλα τώρα;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαΐου 2008, 09:15:29
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν κάποιος λόγω ασθενείας (πχ η λέξη εργατικό ατύχημα σας λέει κάτι; ) δεν μπορεί να συμπληρώσει τα απαιτούμενα μεροκάματα - ένσημα(2003: 300 ένσημα, 2004: 150 ένσημα, 2005: 150 ένσημα), δεν μπορεί να ανανεώσει την άδεια παραμονής και την ασφάλεια του και συνεπώς δε μπορεί να πάει στο νοσοκομείο.

Αυτό που λες συνάδελφε υποθέτω θα ισχύει για όλους τους εργαζόμενους αλλοδαπούς και γηγενείς. Ισχύει όμως;
Λες ότι αν κάποιος ασφαλισμένος εργαζόμενος π.χ. στο ΙΚΑ δεν μπορέσει λόγω αποδεδειγμένης βαριάς ασθένειας (πόσο μάλιστα εργατικού ατυχήματος) να εργαστεί και να συμπληρώσει τα απαιτούμενα ένσημα του έτους, χάνει την ασφαλιστική του κάλυψη για την επόμενη χρονιά;
Δεν ξέρω αν ισχύει όμως μου φαίνεται κάπως περίεργο να μην υπάρχει σχετική νομοθετική πρόβλεψη. (Αν και οι νομοθέτες δεν είναι και οι πλέον προνοητικοί…)
Ο βουλευτής λέει ότι η έλλειψη σύμβασης εργασίας αποκλείει την πρόσβαση στο νοσοκομείο. Από πού κι ως που;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η νομιμοποίηση μέσω πρόσληψης από εργοδότη ΔΕΝ εχει εφαρμοστεί ΠΟΤΕ ακόμη κι αν πληρούνται οι προϋποθέσεις,

Δεν γνωρίζω αν έχει εφαρμοστεί ποτέ αυτή η περίπτωση όμως θα ήθελα να μου πεις από πού αντλείς αυτή τη βεβαιότητα και είσαι τόσο σίγουρος και απόλυτος ότι ΔΕΝ έχει εφαρμοστεί ποτέ;

Δυστυχώς, συνάδελφε η νομοθεσία αυτά προβλέπει μόνο, χωρίς άλλες νομοθετικές ρυθμίσεις.  Είναι ένα σενάριο που το βλέπαμε συνεχώς στο Πολυϊατρείο των Γιατρών Χωρίς Σύνορα (πρώην) και του PRAKSIS (πλέον) που δούλευα για 1,5 χρόνο και εξακολουθώ να συμμετέχω εθελοντικά (καλώς ή κακώς). Και πίστεψέ με, η κοινωνική υπηρεσία και το νομικό τμήμα του Πολυϊατρείου ξέρουν πολύ καλύτερα τους νόμους που ισχύουν σε αυτές τις περιπτώσεις από αυτούς που τους ψηφίζουν Ήταν εξοργίστικό και υποκριτικό να ζητάς 300 Ευρώ ένσημα από ανθρώπους που κατά κανόνα κάνουν μεροκάματα περιστασιακά και φυσικά δεν έχουν χρήματα να τα εξαγοράσουν. Και μιλάμε για μετανάστες  οι οποίοι δώσαν αρκετά χρήματα για τη νομιμοποίησή τους. Ήταν τόσο εξοργιστικό που αναγκάστηκαν τα επόμενα χρόνια να μειώσουν τα ένσημα στο μισό. Και πάλι βέβαια τα 150 μεροκάματα δεν είναι μικρός αριθμός, αν λάβουμε υπόψιν ότι πολλοί είναι οι εργοδότες που δεν "κολλούν" ένσημα. Για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση χρόνιας βαριάς νόσου (ούτε πως ορίζεται αυτή). Μπορώ να σου πω όμως ότι ένα κάταγμα ή μια οσφυαλγία που θα βγάλει τον μετανάστη εκτός εργασίας για ένα μήνα, μπορεί να του στερήσει και την άδεια παραμονής και συνεπώς την ασφάλεια (αρκετοί από αυτούς συμπληρώνουν τα ένσημα οριακά). Επίσης, μπορώ να σου ότι με την πάροδο του χρόνου τα προβλήματα αυτά μειώνονται για κάποιες εθνότητες τηυς Ανατολικής Ευρώπης  οι οποίοι σε μεγάλο βαθμό, συγκριτικά, έχουν πλέον σταθερή απασχόληση. Δεν ισχύει όμως το ίδιο για άλλες εθνότητες από την Κεντρική Ασία ή την Αφρική. Όσο για το θέμα του εργατικού ατυχήματος, τόσο για τους γηγενείς, πολλώ μάλλον για τους μετανάστες, καλύτερα να μην το θίξουμε. Καίει.

Για τους γηγενείς δεν ισχύουν οι ίδιες διατάξεις (φέτος θα ανεβάσουν τον αριθμό των απαραίτητων ενσήμων από 50 σε 100).  Σε περίπτωση που δεν μπορούν να εξαγοράσουν αυτό τον αριθμό και δεν έχουν ακίνητη περιουσία στο όνομά τους μπορούν να καλυφθούν από την Πρόνοια. Υπάρχουν και άλλες διατάξεις- και παραθυράκια ή στραβά μάτια - για τους γηγενείς που δεν τις γνωρίζω . Στην πράξη μπορεί να μείνουν για σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς ασφάλιση. Ουσιαστικό πρόβλημα ξέρω ότι υπάρχει στην περίπτωση χρεών προς τα ταμεία (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ).

Όσον αφορά δε στη διάταξη νομιμοποίησης με άδεια εργοδότη στα 11 χρόνια λειτουργίας του Πολυϊατρείου και με 30.000 μετανάστες και πρόσφυγες εξυπηρετούμενους- συν της συνδυασμένης εμπειρίας από αντίστοιχες δομές που επικοινωνούμε και συνεργαζόμαστε- δεν την έχουμε δει να εφαρμόζεται.  Πιθανόν να χρησιμοποιείται σε εξειδικευμένες κατηγορίες - πχ αθλητές;

« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαΐου 2008, 09:19:42 από Απόστολος Βασιλείου »

31 Μαΐου 2008, 20:35:53
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αγαπητέ συνάδελφε,
σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση, με τα ομολογουμένως  εντυπωσιακά έως εξοργιστικά στοιχεία για το καθεστώς ασφάλισης των μεταναστών.
Θεωρώ ότι δεν έχω κανένα λόγο πλέον να αμφιβάλλω για όσα υποστηρίζεις και δέξου τη συγγνώμη μου για ότι έγραψα
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν γνωρίζω αν έχει εφαρμοστεί ποτέ αυτή η περίπτωση όμως θα ήθελα να μου πεις από πού αντλείς αυτή τη βεβαιότητα και είσαι τόσο σίγουρος και απόλυτος ότι ΔΕΝ έχει εφαρμοστεί ποτέ;

4 Ιουνίου 2008, 19:26:52
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....
Εντάξει όμως, για χάρη της συζήτησης, ας δεχτώ την εξίσωση ενός άρθρου του συντάγματός μας με ορισμό ανθρωπίνου δικαιώματος.Να δεχτώ και τον ορισμό που δίνει ο WHO για την υγεία, ως ορισμό ανθρωπίνου δικαιώματος;Ας τον εξισώσουμε κι αυτόν με ορισμό ανθρωπίνου δικαιώματος (μεγάλη χάρη του κάνουμε, αλλά ας είναι).Αυτά τα δύο που αναφέρεις, αποτελούν τη βάση για να θεωρήσει κάποιος ότι μπορεί να πάρει το αμάξι μου χωρίς να με ρωτήσει και να πάει βόλτα με τη γυναίκα μου ή την κόρη μου; Εσύ αυτό συμπεραίνεις απο το κείμενο του Μακρέα;Μεγάλο λογικό άλμα νομίζω ότι κάνεις.
Η γυναίκα μου και ο κάθε άνθρωπος είναι κύριος του εαυτού του.Αν θέλει να πάει βόλτα με κάποιον είναι ελεύθερη να πάει.Κι αν θέλει με τη βούλησή της, χωρίς εξαναγκασμό, να κάνει και άλλα πράγματα που ικανοποιούν την ψυχική και κοινωνική ευεξία του άλλου, τότε έχει κάθε δικαίωμα να τα κάνει.Απλά πράγματα.Το πρόβλημα αρχίζει όταν χρησιμοποιηθεί βία (οποιουδήποτε είδους) για να ικανοποιηθεί η ευεξία του άλλου, γιατί τότε καταπατώνται τα δικά της δικαιώματα.Κανένας ορισμός ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν υπονοεί ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει (και κανένας από εμάς εδώ δεν το υπονόησε επίσης), σε βαθμό που να καταπατά τα δικαιώματα του διπλανού του.Αν είσαι fan των παιδιών των λουλουδιών (δεν το λέω προσωπικά για σένα, το χρησιμοποιώ όπως κι εσύ), να πας να βρεις τα υπόλοιπα παιδιά των λουλουδιών και να κάνετε παρέα και όλα θα είναι καλά. Κι αν η γυναίκα και η κόρη μου είναι παιδιά των λουλουδιών, να τις πάρεις κι αυτές μαζί σου.Αν όμως δεν είναι και δε θέλουν να σε κάνουν παρέα, οφείλεις να τις σεβαστείς.Είναι ανθρώπινο δικαίωμα δικό τους.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι όσο κι αν ψάξεις δε θα βρεις κανένα ορισμό ανθρωπίνου δικαιώματος που να επιτρέπει τους συνειρμούς που αναφέρεις.Είναι πολύ "έξυπνοι" και "μάγκες" αυτοί που τα επινόησαν, για να μπορεί ο οποιοσδήποτε από εμάς να τους τα διαβάλλει, με τόσο απλουστευτικό τρόπο.Το έχουνε σκεφτεί καλά το παραμύθι.

Βλέπω ότι τελικά δεν διαφωνούμε καθόλου iGP απλά ίσως εγώ τα λέω πολύ ωμά και δεν χωνεύονται τόσο εύκολα...

α) "Να πάω να βρω τα υπόλοιπα παιδιά των λουλουδιών";;;; Αντικατέστησε την έκφραση "παιδιά των λουλουδιών" που μόλις έγραψες και βάλε την λέξη "Αλβανός", "Πακιστανός", "Σύριος", κλπ Να υποθέσω ότι σου θυμίζει λίγο από από λόγους των ακρο-δεξιών;

β) "Καταπατά τα δικαιώματα του διπλανού του";;;; Για εξήγησε το μου αυτό καλύτερα... Τι σημαίνει "δικαίωμα"; Είναι δικαίωμα η πίτα από τις υπηρεσίες υγείας που παρέχει σε τακτική βάση (όχι επείγονται, όχι θέματα δημόσιας υγείας) ένα δημόσιο "ίδρυμα" όταν λειτουργεί από τα χρήματα που σε φορολογεί; Και τι διαφορά έχει από το αμάξι σου όταν συμμετέχεις οικονομικά για να παρέχει τις υπηρεσίες που παρέχει;

γ) Να γίνω πολύ γραφικός γιατί μου προκαλούν εμετό τα κείμενα για τα "ανθρώπινα δικαιώματα" όταν το να "εξαναγκάζεσαι" σε βασανισμό με παρουσία σε θαλάμους με φορτισμένα σωματίδια θερμοκρασίας 150 βαθμών στον αέρα είναι απόλυτα αποδεκτό για την προσωπική ευεξία κάποιων.

Συγνώμη για την αναμόχλευση του θέματος αλλά τώρα είδα την συνέχεια.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
40647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2020, 23:57:00
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
4606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2011, 22:15:13
από alfie
2 Απαντήσεις
5254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Ιανουαρίου 2012, 23:18:46
από Ορθοπαιδικός
16 Απαντήσεις
29072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2023, 07:52:01
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
43385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Απριλίου 2019, 21:58:38
από Argirios Argiriou