Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:37:26

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 18003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουνίου 2011, 19:50:28
Αναγνώστηκε 18003 φορές
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Καλησπέρα σε όλους
Παρέδωσα το φάκελο με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη νομαρχία, αλλά μου έιπε ότι για να έρθει για έλεγχο θα πρέπει το ιατρείο να έιναι έτοιμο..και στο μεταξύ η εφορία δεν κάνει έναρξη επιχείρησης χωρίς την άδεια λειτουργίας από την νομαρχία.....
Πρέπει να κάνω έναρξη επιτηδεύματος στη εφορία?
Πρέπει να τσακωθώ με την εφορία?
Γιατί αν πάω να αγοράσω χωρίς τιμολόγιο -έχω βέβαια ΑΦΜ- τότε η νομαρχία θα ζητήσει τα τιμολόγια στον έλεγχο..
Μύλος..
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουνίου 2011, 20:00:47 από gad2 »

7 Ιουνίου 2011, 20:15:13
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

kefalidisg

Επώνυμοι
  Δεν έχει σχέση η έναρξη με την άδεια λειτουργίας, η γυναίκα μου που είναι βιοπαθολόγος έκανε την εναρξή της πριν από 2 εβδομάδες κα τώρα τρέχει για την άδεια λειτουργίας του εργαστηρίου της. Πας στην εφορία και κάνεις έναρξη έχοντας 1)συμβόλαιο μίσθωσης του ιατρείου, 2)φωτοτυπία ταυτότητας, 3)αίτηση(την παίρνεις από εκεί), 4)ΑΦΜ, 5)βεβαίωση εγγραφής από το ΤΣΑΥ και ενήμερος, 6)βεβαίωση εγγραφής στον ιατρικό σύλλογο, με όλα αυτά σου κάνουν την έναρξη και φεύγεις...
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Χ. ΚΕΦΑΛΙΔΗΣ
ΙΑΤΡΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

11 Φεβρουαρίου 2012, 09:02:15
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Απόσπασμα από πρόσφατο σχειτικό μήνυμα του συνάδελφου Βασίλη Παπαδόπουλου με ημερομηνία 09/02/2012:


Συνάδελφε καλώς ήλθες στο forum.
Το ερώτημά σου, κάτω από κανονικές συνθήκες, θα μπορούσε να θεωρηθεί ρητορικό.
Για να ανοίξει κανείς ιατρείο, πρέπει να ακολουθήσει μία διαδικασία η οποία ξεκινά από την Εφορία, όπου δηλώνεται η δραστηριότητα και η έδρα της επιχείρησης (έτσι σε βλέπει η Εφορία όσο κι αν λες ότι ασκείς λειτούργημα). Μπορείς να δηλώσεις το σπίτι σου, αρκεί ο χώρος που έχεις προσδιορίσει ως ιατρείο να πληροί τους όρους του σχετικού Π.Δ.
Για να μπορέσεις να είσαι νόμιμος, πρέπει να απευθυνθείς στην οικεία Διεύθυνση Υγείας και να υποβάλεις τα περίπου 14 δικαιολογητικά που απαιτούνται. Η άδεια βγαίνει μετά από επιτόπιο έλεγχο (από αρμόδια επιτροπή στην οποία παρίσταται απαραιτήτως μηχανικός). Για το λόγο αυτό καλό είναι να έχεις ενημερωθεί για το ελάχιστο των προδιαγραφών του ιατρείου σε χώρους και λοιπά.
Τώρα, σχετικά με τον ΕΟΠΥΥ.
Πριν από ενάμισι μήνα δε θα τολμούσα να στο γράψω, αλλά τώρα πια είναι κοινό μυστικό: Υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μη γίνει ποτέ κανένας έλεγχος από την υπηρεσία, οπότε το μόνο που πρακτικά πρέπει να υπολογίζεις είναι οι ενδεχόμενες καταγγελίες ασθενών.
Καλή αρχή, αν το τολμήσεις.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Ιανουαρίου 2014, 23:57:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

SpirosR


Χαιρετω ολους και ολες,
Ειμαι επιμελητης γενικης ιατρικης σε κεντρο υγειας αλλα για προσωπικους λογους θελω να ανοιξω ιατρειο στην Αθηνα.Συλλεγω πληροφοριες,εχω μπερδευτει αρκετα και θα ηθελα αν γινεται τις  πολυτιμες πληροφοριες καποιων που βρεθηκαν στην θεση μου.
Τι πρεπει να προσεξω,τι "παιζει" με την φορολογια και τα διαφορα τελη επιτιδευματος,ποσο καιρο παιρνει η χαρτουρα και το κυριοτερο-
Αρχικα μονο με συνταγογραφηση θα βγαζω τα λειτουργικα μου εξοδα?Help!!!!!

12 Ιανουαρίου 2014, 15:21:32
Απάντηση #4
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Θεωρώ ότι τον πιο καθοριστικό ρόλο θα παίξει η δυνατότητα να ενταχθείς στο ΠΕΔΥ ως οικογενειακός γιατρός και λιγότερο τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ειδικά αν σκοπεύεις να ανοίξεις ιατρείο όντας άγνωστος μεταξύ αγνώστων.
Η διαδικασία της νομιμοποίησης του ιατρείου δε θα πρέπει να σε απασχολεί, διότι από τη στιγμή που έχεις τα (αρκετά, ομολογουμένως) απαραίτητα δικαιολογητικά, είναι ευθύνη του Ι.Σ. να σε ελέγξει μέσα σε ένα στενό περιθώριο 30 ημερών, αφού πλέον, σύμφωνα με το νόμο, κάνεις γνωστοποίηση λειτουργίας και όχι αίτηση για αδειοδότηση.
Καλή δύναμη, όπως και νά 'χει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
62597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2008, 15:11:13
από Giansymos
13 Απαντήσεις
7924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2016, 15:44:18
από Gatekeeper
2 Απαντήσεις
19568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Απριλίου 2018, 09:22:47
από nasiaser
5 Απαντήσεις
44981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Σεπτεμβρίου 2020, 12:42:21
από Δ. Κουναλάκης
2 Απαντήσεις
45503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Οκτωβρίου 2020, 12:54:06
από Denominator