Γενικά > Νομικά θέματα

Η συνταγογράφηση είναι Ιατρική Πράξη.

(1/2) > >>

Argirios Argiriou:
Από πρόσφατο μήνυμα του medicus σε άλλη ενότητα αυτού του φόρουμ:

ΝΟΜΟΣ 3418 Φ.Ε.Κ. Α΄287/28-11-2005  ( Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας ).
(1.1,1.2,1.3): «1. Ιατρική πράξη είναι εκείνη που έχει ως σκοπό τη µε οποιαδήποτε επιστηµονική µέθοδο πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία και αποκατάσταση της υγείας του ανθρώπου.
2. Ως ιατρικές πράξεις θεωρούνται και εκείνες οι οποίες έχουν ερευνητικό χαρακτήρα, εφόσον αποσκοπούν οπωσδήποτε στην ακριβέστερη διάγνωση, στην αποκατάσταση ή και τη βελτίωση της υγείας των ανθρώπων και στην προαγωγή της επιστήµης.
3. Στην έννοια της ιατρικής πράξης περιλαµβάνονται και η συνταγογράφηση, η εντολή για διενέργεια πάσης φύσεως παρακλινικών εξετάσεων, η έκδοση ιατρικών πιστοποιητικών και βεβαιώσεων και η γενική συµβουλευτική υποστήριξη του ασθενή.»
(3.1): «Κάθε ιατρός απολαύει κατά την άσκηση του ιατρικού επαγγέλµατος, επιστημονικής ελευθερίας και ελευθερίας της συνείδησής του, παρέχει δε τις ιατρικές του υπηρεσίες µε σεβασµό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια.»



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

nart:
Καλησπέρα.

Αναφορικά με τη συνταγογράφηση, είχε πέσει παλαιότερα στην αντίληψη μου κάποιος νόμος πως προυποθέτει και εξέταση.

Μήπως το έχει κάποιος υπόψη του αυτό?

Ευχαριστώ.

Argirios Argiriou:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα.

Αναφορικά με τη συνταγογράφηση, είχε πέσει παλαιότερα στην αντίληψη μου κάποιος νόμος πως προυποθέτει και εξέταση.

Μήπως το έχει κάποιος υπόψη του αυτό?

Ευχαριστώ.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος νόμος.

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλησπέρα.

Αναφορικά με τη συνταγογράφηση, είχε πέσει παλαιότερα στην αντίληψη μου κάποιος νόμος πως προυποθέτει και εξέταση.

Μήπως το έχει κάποιος υπόψη του αυτό?

Ευχαριστώ.

--- Τέλος παράθεσης ---

Π.Δ. 121 ΦΕΚ 183/Α/2008
Καθορισμός των υποχρεώσεων των ασφαλιστικών οργανισμών, των θεραπόντων και ελεγκτών ιατρών και των φαρμακοποιών, καθώς και των σχετικών κυρώσεων.

Άρθρο 2
Υποχρεώσεις θεραπόντων ιατρών
1. Οι θεράποντες ιατροί, σύμφωνα με τον κανονισμό περίθαλψης των ασφαλιστικών οργανισμών, κατά τη συνταγογράφηση στους ασφαλισμένους τους, υποχρεούνται :

Παράγραφος ε
ε. Να εξετάζουν τον ασφαλισμένο πριν χορηγήσουν τη συνταγή και να συνταγογραφούν ιδιοσκευάσματα φαρμακευτικής δράσης σχετικής με την νόσο και μόνο για νοσήματα της ειδικότητάς τους.

Argirios Argiriou:
Τελικά όντως υπήρχε νόμος. Αν και είναι φως φανάρι ότι ο νομοθέτης δεν κατέχει το θέμα (αμφιβάλλω πολύ ότι ερωτήθηκε κλινικός Ιατρός).

Τι θα κάνουμε π.χ. με τους Τετραπληγικούς;

Θα πηγαίνουμε κάθε φορά σπίτι τους πριν τους γράψουμε συνταγή για τα χρόνια νοσήματά τους;

Για να μη μιλήσουμε για  το "να συνταγογραφούν ιδιοσκευάσματα φαρμακευτικής δράσης σχετικής με την νόσο και μόνο για νοσήματα της ειδικότητάς τους."

Ποια είναι τα νοσήματα της κάθε ειδικότητάς;

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση