Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:55:28

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών παραπεμπτικών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-diagnosis -Ηλεκτρονική Έκδοση Παραπεμπτικών -Σχόλια/Οδηγίες  (Αναγνώστηκε 678668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Φεβρουαρίου 2012, 19:05:03
Απάντηση #135
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αφού η αναβαθμισμένη εφαρμογή του ολοκληρωμένου συστήματος διαχείρισης ασφαλισμένου (κοινώς e-diagnosis) βρίσκεται στην πιλοτική Φάση Α' όπως γράφουν στη σελίδα εισόδου (επειδή έκανε να φορτώσει γύρω στα 5 λεπτά γι' αυτό κι έπεσε το μάτι μου εκεί και το διάβασα, πριν τελικά με "πετάξει" πάλι έξω) αναρωτιέμαι σε τι φάση ήταν πριν την αναβάθμιση!

3 Φεβρουαρίου 2012, 20:20:23
Απάντηση #136
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμβαίνει και σε σας σήμερα η "νέα αναβαθμισμένη εφαρμογή" να μην βγάζει με τίποτα εργαστηριακές αιματολογικές-αιμοδοσίας κι όταν βάλετε οποιοδήποτε κείμενο στο κουτάκι της αναζήτησης (π.χ. τη λέξη "αίματος" ή "ορού") να σας βγάζει ως αποτέλεσμα την αρχική σελίδα;
Nαι, αν σε παρηγορεί αυτό.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Φεβρουαρίου 2012, 20:37:15
Απάντηση #137
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμβαίνει και σε σας σήμερα η "νέα αναβαθμισμένη εφαρμογή" να μην βγάζει με τίποτα εργαστηριακές αιματολογικές-αιμοδοσίας κι όταν βάλετε οποιοδήποτε κείμενο στο κουτάκι της αναζήτησης (π.χ. τη λέξη "αίματος" ή "ορού") να σας βγάζει ως αποτέλεσμα την αρχική σελίδα;
Nαι, αν σε παρηγορεί αυτό.

Ουφ! Ησύχασα! Φοβήθηκα μήπως το δικό μου σύστημα δεν μπορούσε να ακολουθήσει την τεχνολογία της αναβαθμισμένης εφαρμογής!

3 Φεβρουαρίου 2012, 21:50:19
Απάντηση #138
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμβαίνει και σε σας σήμερα η "νέα αναβαθμισμένη εφαρμογή" να μην βγάζει με τίποτα εργαστηριακές αιματολογικές-αιμοδοσίας κι όταν βάλετε οποιοδήποτε κείμενο στο κουτάκι της αναζήτησης (π.χ. τη λέξη "αίματος" ή "ορού") να σας βγάζει ως αποτέλεσμα την αρχική σελίδα;

Τί να πούμε πια;;; >:(
Έχω πραγματικά αγανακτήσει με την ηλεκτρονική διάγνωση! Κάθε φορά και κάποιο πρόβλημα εμφανίζει.
Την μία δεν μπορείς να μπείς καθόλου γιατί ο server δεν δουλεύει,την άλλη μπαίνεις και κολλάει 5 λεπτα στην καταχώρηση κάθε εξέτασης
ωστε φτάνοντας μετά απο μισή ώρα στην πολυπόθητη καταχώρηση,αυτή μένει μετέωρη για ..πάντα....Άλλοτε αδυνατεί να εκτυπώσει,άλλοτε σε πετάει
έξω στην αρχική σελίδα και φτού απο την αρχή...
Χωρίς υπερβολή, το  e diagnosis πιό πολλές φορές ΔΕΝ δουλεύει παρά το αντίθετο.Λίγες ως ελάχιστες φορές εχω εξυπηρετηθεί και μαζί με εμένα και ο ασθενής.
Η ηλεκτρονική συνταγογράφηση εντάξει.Πάει και έρχεται. Η κολοδιάγνωση όμως μου χει σπάσει τα νεύρα σε τέτοιο βαθμό που κοντεύω να τιμωρήσω το PC με καμιά γροθιά
απεκαπ στην οθόνη ! >:(

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

3 Φεβρουαρίου 2012, 22:27:34
Απάντηση #139
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
γροθιά απεκαπ

uppercut;  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Φεβρουαρίου 2012, 23:04:51 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Φεβρουαρίου 2012, 09:25:08
Απάντηση #140
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφού η αναβαθμισμένη εφαρμογή του ολοκληρωμένου συστήματος διαχείρισης ασφαλισμένου (κοινώς e-diagnosis) βρίσκεται στην πιλοτική Φάση Α' όπως γράφουν στη σελίδα εισόδου (επειδή έκανε να φορτώσει γύρω στα 5 λεπτά γι' αυτό κι έπεσε το μάτι μου εκεί και το διάβασα, πριν τελικά με "πετάξει" πάλι έξω) αναρωτιέμαι σε τι φάση ήταν πριν την αναβάθμιση!

Στην πρώτη σελίδα της εφαρμογής, λέει ότι είναι σε: "ΦΑΣΗ Γ’ : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΠΑΡΑΚΛΙΝΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ".
Μάλλον παρατηρείται διαφορά φάσης...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Φεβρουαρίου 2012, 09:28:10
Απάντηση #141
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ας αλλάξει κάποιος καλός άνθρωπος εκείνο το "ΙΚΑ - ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ" που φγουράρει πάνω-πάνω στο .pdf των ηλεκτρονικών παραπεμπτικών...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Φεβρουαρίου 2012, 21:02:22
Απάντηση #142
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


το e-diagnosis για αλλη μια φορα δεν λειτουργει..ολη μερα δεν λειτουργουσε σχεδον....με 2 φωτεινα διαλλειματα...και αν δεν μπορεσεις να περασεις  ηλεκτρονικα τις επισκεψεις σημερα ποιος θα φταιει???????????????????????μαλλον ψαχνουν δικαιολογιες γαι να μην μας πληρωσουν....(μολις διαπιστωσα  οτι πιστευα οτι θα πληρωθω χαχαχαχα) ::) ;D :D ;)

13 Φεβρουαρίου 2012, 21:09:20
Απάντηση #143
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εδώ και 2 ώρες προσπαθώ να βγάλω παραπεμπτικά εξετάσεων για 2 ασθενείς που τα κράτησα το πρωί για να διευκολύνω τους ασθενείς αφού το σύστημα δεν δούλευε (και δεν δουλεύει).
Home work λοιπόν.
Πριν λίγο είχα φτάσει μια ανάσα από το να καταχωρήσω το ένα!!!
Όμως μόλις πάτησα το κουμπί "καταχώρηση", το Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ασφαλισμένου είχε αντίθετη άποψη και μου ζήτησε να ξανακάνω login!!!

13 Φεβρουαρίου 2012, 21:54:49
Απάντηση #144
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εδώ και 2 ώρες προσπαθώ να βγάλω παραπεμπτικά εξετάσεων για 2 ασθενείς που τα κράτησα το πρωί για να διευκολύνω τους ασθενείς αφού το σύστημα δεν δούλευε (και δεν δουλεύει).
Home work λοιπόν.
Πριν λίγο είχα φτάσει μια ανάσα από το να καταχωρήσω το ένα!!!
Όμως μόλις πάτησα το κουμπί "καταχώρηση", το Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ασφαλισμένου είχε αντίθετη άποψη και μου ζήτησε να ξανακάνω login!!!

Tα ίδια και χειρότερα. Αν δεν κάνουν κάτι άμεσα, θα ξυπνάμε τα χαράματα... (Είναι η ώρα με την ελάχιστη κίνηση).
Κρίμα, κρίμα, κρίμα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Φεβρουαρίου 2012, 23:38:38
Απάντηση #145
Αποσυνδεδεμένος

Loumakis

Επώνυμοι
   Επικοινώνησα σήμερα με το helpdesk και μου ειπαν οτι υπαρχει σοβαρό τεχνικό πρόβλημα στον server, που ειναι άγνωστο ποτε θα διορθωθεί. Μη χάνετε αδικα το χρόνο σας. Εγω λέω στους ασθενεις που ερχονται για παραπεμπτικά να έλθουν ή να με παρουν τηλέφωνο την επόμενη εβδομάδα μήπως εχει επιδιορθωθεί.
"Οσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται, ζυγόν δουλείας άς έχωσι. Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία" (Ανδρέας Κάλβος, ωδή εις Σάμον)
   Συμπέρασμα: η πατρίδα δεν μπορεί να περιμένει σωτηρία απο ενάρετους δειλούς, θα πρέπει να το λέει και η καρδιά τους.

15 Φεβρουαρίου 2012, 13:25:06
Απάντηση #146
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Όπως ξέρετε είμαι αρκετά πείσμων, σε σημείο ξεροκεφαλιάς, ορισμένες φορές.
Σήμερα λοιπόν και περί ώρα 11:55 μου καρφώθηκε η νοσηρή ιδέα ότι πρέπει να βγάλω εδώ και τώρα ένα ηλεκτρονικό παραπεμπτικό.
Έκανα τρεις προσπάθειες να μπω στην αρχική σελίδα του e-diagnosis και άρχισα να προσπαθώ να γράψω το captcha (ξέρετε, να αντιγράψω αυτό το εικονίδιο με τους έξι χαρακτήρες).
"Κ9ΤΥ7G", "ZZX7VT", "UCUTLL" και πάει λέγοντας.
Συνέχεια μου έβγαζε το μήνυμα "Σφάλμα στο κείμενο εικόνας!".
Κάθε φορά που προσπαθούσα έβγαζε άλλους έξι χαρακτήρες. Φτου και από την αρχή.
Κάποια στιγμή που είχα φτάσει στο όριό μου, άρχισα να βαράω τα πλήκτρα από τα νεύρα μου.
Σε μια επόμενη νευριασμένη, απέλπιδα προσπάθεια αντί για οποιουσδήποτε χαρακτήρες έβγαλε το συνδυασμό "MALAKA".
Aιφνιδιάστηκα! Δεν ήξερα πού να τονίσω το υποσυνείδητο (;) μήνυμα!
Μετά από αμφιταλάντευση ορισμένων δευτερολέπτων, άρχισα να αντιγράφω πάλι ότι έβλεπα.
Και ω του θαύματος!
Έγραψα τρία παραπεμπτικά στη σειρά!
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου 2012, 15:21:17 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Φεβρουαρίου 2012, 15:02:51
Απάντηση #147
Αποσυνδεδεμένος

timex



15 Φεβρουαρίου 2012, 23:33:52
Απάντηση #148
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Και κάτι που μου τόνισε συνάδελφος βιοπαθολόγος σχετικά με την εφαρμογή:
Αν θέλουμε να δώσουμε χολερυθρίνη άμεσο/έμμεσο, για να τη δεχθεί το εργαστήριο και να μπορεί να την πληρωθεί επιλέγουμε:
1) 13ΕΡΓ00 (2,88 €): Προσδιορισμός στο αίμα ικτερικού δείκτου - μπορούμε να τον αναζητήσουμε ως "ικτερ" και να το τσεκάρουμε μία φορά (καλό είναι να σημειώνουμε στα σχόλια: λόγος άμεσης/έμμεση χολερυθρίνη).
2) 13ΕΡΓ00 (2,88 €): Προσδιορισμός στο αίμα χολερυθρίνης (BIL) - μπορούμε να την αναζητήσουμε ως "χολερ" και να την τσεκάρουμε επίσης μία φορά.
Τα παραπάνω είναι τιμολογημένα με ΦΕΚ και αποζημιώνονται.
Η λύση του να επιλέξει κανείς το 13ΕΡΓ00 (2,88 €): Προσδιορισμός στο αίμα χολερυθρίνης (BIL) τρεις φορές βάζοντας στα σχόλια κάθε φορά "ολική", "άμεση" και "έμμεση" δικαιολογεί μόνο την ολική.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Φεβρουαρίου 2012, 23:54:34 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

16 Φεβρουαρίου 2012, 15:13:28
Απάντηση #149
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


ως συνηθως το e-diagnosis δεν δουλευε χθες προχθες και σημερα ..οποτε εγραψα σε μπλοκ εξετασεων του ικα σε 1 ασθενη χθες .σημερα ηρθε και μου πεταξε το παραπεμπτικο γιατι ο μικροβιολογος του ειπε οτι δεν περναει...???????????.....ερωτηση¨εγω κανω λαθος η ο συναδελφος μικροβιολογος?δεν ισχυει το παραπεμπτικο του ικα?και δευτερη ερωτηση.Εαν ειμαι πολυ τυχερη και μπω σημερα και τις γραψω ηλεκτρονικα  ,πρεπει να κοψω μηδενικη αποδειξη γιατι τον ασθενη τον ειδα χθες και οχι σημερα και θα υπαρχει ηλεκτρονικη καταχωρηση σημερα ενω εγω τον εχω καταχωρησει στα χθεσινα περιστατικα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
43507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Αυγούστου 2009, 23:49:01
από Βέρρας Οδυσσέας
3 Απαντήσεις
11291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2012, 07:58:20
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2013, 18:16:27
από Argirios Argiriou
463 Απαντήσεις
357625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 09:25:15
από pzogr
1 Απαντήσεις
6951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2015, 21:44:08
από Denominator