Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 20:53:19

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών παραπεμπτικών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-diagnosis -Ηλεκτρονική Έκδοση Παραπεμπτικών -Σχόλια/Οδηγίες  (Αναγνώστηκε 682203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

22 Μαρτίου 2012, 18:38:37
Απάντηση #195
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης το Anti-HCV συμπεριλαμβάνεται ως "15ΕΡΓ00 (9,51 €): Αντίσωμα ηπατίτιδας c" οπότε θα πρέπει να αναζητηθεί ως π.χ. "ηπατιτ" - αν βάλετε HCV χάσατε, όπως κι εγώ τόσες μέρες.
Κούκου τζα!  8)

Ακόμη μία φορά έχουν δίκιο οι άνθρωποι, ΑΣΧΕΤΕ!!!!!!! HCV εκτός από την ΣΠΑΝΙΑ, δική σου, ερμηνεία παραπέμπει στο πασίγνωστο
Hawaii Center for Volcanology (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Σημείωση: ξανασκέψου την προσφορά μας για το λεξικό. Έμειναν μόνο 5 κομμάτια !!!!!!  :laugh: :laugh: :laugh:


Πρόσεξε medicus γιατί με τέτοιο διεστραμμένο μυαλό θα δεχθείς καμμία πρόταση από τον ΕΟΠΥΥ για να συνεισφέρεις στο think tank...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Μαρτίου 2012, 18:50:37
Απάντηση #196
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Πρόσεξε medicus γιατί με τέτοιο διεστραμμένο μυαλό θα δεχθείς καμμία πρόταση από τον ΕΟΠΥΥ για να συνεισφέρεις στο think tank...

Δεκτή κάθε πρόταση, αρκεί να μπορώ να λανσάρω και κανένα λεξικό... Σου υπενθυμίζω ότι έμειναν μόνο 2 κομμάτια. :laugh:

Που ξέρεις μπορεί να αποκτήσω και εκπομπή δική μου(όνειρο ζωής!!!!!!)  :laugh: :laugh: :laugh:
Medicus curat,
Deus sanat

23 Μαρτίου 2012, 12:29:07
Απάντηση #197
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Συνάδελφοι ξέρει κανείς πως βρίσκουμε τον RF στο diagnosis??
Ca   ούρων και ουρων/24ωρου??

23 Μαρτίου 2012, 13:10:11
Απάντηση #198
Αποσυνδεδεμένος

ΦΙΛΙΩ ΤΟΠΚΑΡΙΔΟΥ


RF ΣΤ Α ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΥΡΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ  ΟΥΤΕ ΟΥΡΑ 24 ΩΡΟΥ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ -συγνωμη για τα κεφαλαια-το εχει βρει με ενδιαφερει κι εμενα

23 Μαρτίου 2012, 13:15:36
Απάντηση #199
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
RF ΣΤ Α ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΟΥΡΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ  ΟΥΤΕ ΟΥΡΑ 24 ΩΡΟΥ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ -συγνωμη για τα κεφαλαια-το εχει βρει με ενδιαφερει κι εμενα
Δεν είναι RF αλλά Ra-test.... Κοινώς όλα αγνούνται...

23 Μαρτίου 2012, 13:55:09
Απάντηση #200
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ποσοτικός προσδιορισμός ρευματοειδούς παράγοντα δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο το Ra test.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Μαρτίου 2012, 07:04:45
Απάντηση #201
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφοι ξέρει κανείς πως βρίσκουμε....
Ca   ούρων και ουρων/24ωρου??


Με έμπειρο μικροβιολόγο που μίλησα στην Καβάλα, τον Αύγουστο του 2011, μου είχε προτείνει
να ψάχνουμε πρώτα την ουσία που μας ενδιαφέρει να κοιτάξουμε στα ούρα 24ώρου και μετά γράφουμε στο σχόλιο "στα ούρα 24ώρου".
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Μαρτίου 2012, 17:17:56
Απάντηση #202
Αποσυνδεδεμένος

thepap



27 Μαρτίου 2012, 18:07:01
Απάντηση #203
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει βρεί κανείς την βιταμίνη  Β12 ?

Γράφουμε β12 (με Ελληνικό β) και επιλέγουμε Ραδιενεργός βιταμίνη Β12 (Β12 CO 60) – RIA      15,29 Ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2012, 18:09:25 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Μαρτίου 2012, 18:40:15
Απάντηση #204
Αποσυνδεδεμένος

Roula


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει βρεί κανείς την βιταμίνη  Β12 ?

πληκτρολογούμε β12 επιλέγουμε την "48ΠΥΡ00 (15,29 €): Ραδιενεργός βιταμίνη β12 (β12 CO 60) - RIA"
και στα σχόλια γράφουμε "απλή Β12"
  :)

27 Μαρτίου 2012, 18:53:01
Απάντηση #205
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει βρεί κανείς την βιταμίνη  Β12 ?

Γράφουμε β12 (με Ελληνικό β) και επιλέγουμε Ραδιενεργός βιταμίνη Β12 (Β12 CO 60) – RIA      15,29 Ευρώ.

Συγνώμη που επιμένω, αλλα το έχετε ήδη κάνει έτσι και έχει δουλέψει? Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

27 Μαρτίου 2012, 19:31:12
Απάντηση #206
Αποσυνδεδεμένος

Roula


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει βρεί κανείς την βιταμίνη  Β12 ?

Γράφουμε β12 (με Ελληνικό β) και επιλέγουμε Ραδιενεργός βιταμίνη Β12 (Β12 CO 60) – RIA      15,29 Ευρώ.

Συγνώμη που επιμένω, αλλα το έχετε ήδη κάνει έτσι και έχει δουλέψει? Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.


εγώ το έχω βγάλει έτσι αρκετές φορές, μετά από υπόδειξη μικροβιολόγου.
Μόνο μια φορά που ξέχασα στα σχόλια να γράψω "απλή Β12", μου το έστειλε πίσω να το ξαναβγάλω με σχόλιο...

27 Μαρτίου 2012, 20:21:20
Απάντηση #207
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει βρεί κανείς την βιταμίνη  Β12 ?

πληκτρολογούμε β12 επιλέγουμε την "48ΠΥΡ00 (15,29 €): Ραδιενεργός βιταμίνη β12 (β12 CO 60) - RIA"
και στα σχόλια γράφουμε "απλή Β12"
  :)

εγώ το έχω βγάλει έτσι αρκετές φορές, μετά από υπόδειξη μικροβιολόγου.
Μόνο μια φορά που ξέχασα στα σχόλια να γράψω "απλή Β12", μου το έστειλε πίσω να το ξαναβγάλω με σχόλιο...

Προς τι το σχόλιο "απλή Β12"; Τη στιγμή που η κοστολόγηση γίνεται για μέθοδο RIA αλλά τελικά το μόνο που μένει είναι η αποζημίωση για μέθοδο RIA που δεν έγινε!
Έχω παρατηρήσει ότι μερικές εξετάσεις με  μέθοδο RIA έχουν την ίδια κοστολόγηση με την "κλασσική" μέθοδο ενώ κάποιες άλλες διαφέρουν σημαντικά.
Εσείς τι βάζετε στα παρακάτω;

Εργαστηριακές εξετάσεις - Ανοσολογικές
12ΕΡΓ00 (6,22 €): Αντιθυρεοειδικά αντισώματα (ΑΘΑ) ANTI-T
12ΕΡΓ00 (6,22 €): Αντιθυρεοεσφαιρινικά αντισώματα (ANTI-TG)
12ΕΡΓ00 (6,22 €): Αντιμικροσωμιακά αντισώματα (ANTI-M, ANTI-TPO, α-TPO)
12ΕΡΓ00 (17,61 €): Θυροειδικά αντισώματα κατά της θυροειδικής υπεροξειδάσης (ΤΡΟ ΑΒ)

Εργαστηριακές εξετάσεις – Ορμονικές
16ΕΡΓ00 (14,67 €): Θυροειδικά αυτοαντισώματα κατά του μικροσωμιακού Αντιγόνου (TGAB)
16ΕΡΓ00 (12,38 €): Θυροειδοτρόπος ορμόνη (TSH), Αντισώματα κατά της TSH (ANTI-TSH) ή (TSI Abs), Αντισώματα υποδοχέων της TSH (TSI), TSH receptor auto Ab ή (TSI ABS)

Πυρηνική Ιατρική - Ανοσολογικές
45ΠΥΡ00 (6,22 €): Αντιθυρεοειδικά αντισώματα (ΑΘΑ) ANTI-T - RIA
45ΠΥΡ00 (6,22 €): Αντιθυρεοεσφαιρινικά αντισώματα (ANTI-TG) - RIA
45ΠΥΡ00 (17,61 €): Αντιμικροσωμιακά αντισώματα (ANTI-M, ANTI-TPO, α-TPO) - RIA

Πυρηνική Ιατρική - Ορμονικές
 48ΠΥΡ00 (12,38 €): Θυροειδοτρόπος ορμόνη (TSH) - RIA, Αντισώματα κατά της TSH (ANTI-TSH) ή (TSI Abs) -RIA, Αντισώματα υποδοχέων της TSH (TSI) - RIA, TSH receptor auto Ab...
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2012, 20:22:59 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

27 Μαρτίου 2012, 20:44:57
Απάντηση #208
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Έχει βρεί κανείς την βιταμίνη  Β12 ?

Γράφουμε β12 (με Ελληνικό β) και επιλέγουμε Ραδιενεργός βιταμίνη Β12 (Β12 CO 60) – RIA      15,29 Ευρώ.

Συγνώμη που επιμένω, αλλα το έχετε ήδη κάνει έτσι και έχει δουλέψει? Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.


εγώ το έχω βγάλει έτσι αρκετές φορές, μετά από υπόδειξη μικροβιολόγου.
Μόνο μια φορά που ξέχασα στα σχόλια να γράψω "απλή Β12", μου το έστειλε πίσω να το ξαναβγάλω με σχόλιο...

H γνώμη μου είναι ότι δεν μπορούμε να τροποποιήσουμε την εξέταση που ζητούμε, αλλά τη δεχόμαστε βάσει ΦΕΚ.
Το αν αναλαμβάνει το ρίσκο να την εκτελέσει ο μικροβιολόγος, είναι δικό του θέμα.
Η απάντηση αυτή μας γλυτώνει από πολλές διατυπώσεις.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Μαρτίου 2012, 18:39:28
Απάντηση #209
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Οταν θελουμε να δωσουμε μετρηση οστικης πυκνοτητας τι δινουμε???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
56 Απαντήσεις
43717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Αυγούστου 2009, 23:49:01
από Βέρρας Οδυσσέας
3 Απαντήσεις
11390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2012, 07:58:20
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2013, 18:16:27
από Argirios Argiriou
463 Απαντήσεις
360709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2023, 09:25:15
από pzogr
1 Απαντήσεις
7009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2015, 21:44:08
από Denominator