Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:51:02

Αποστολέας Θέμα: Ειδικευομενος σε ΠΙ κατα τη διαρκεια της 10μηνης εκπαιδευσης  (Αναγνώστηκε 26167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Σεπτεμβρίου 2011, 10:11:45
Αναγνώστηκε 26167 φορές
Αποσυνδεδεμένος

timex


Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει ο ειδικευομενος που κανει τη 10μηνη εκπαιδευση σε ΚΥ να πηγαινει σε ΠΙ για να γράφει φάρμακα;
Μπορεί αυτό να γίνει επίσημα; Να το πάρω όμορο για παράδειγμα, όπως μπορεί να γίνει με τους αγροτικούς;

Κάνω το 10μηνο σε ΚΥ και ο διευθυντής μου είπε να καλύπτω μια φορά κάθε 15 μέρες ένα ΠΙ με πάρα πολυ κόσμο.Οσους αγροτικούς έχουμε καλύπτουν τα υπόλοιπα χωριά στα οποία δεν υπάρχει αγροτικός γιατρός. Μέχρι τώρα , που δεν ήταν υποχρεωτική η ηλεκτρονική συνταγογράφηση δεν υπήρχε πρόβλημα, όμως τώρα ίσως υπάρξει και αυτό γιατί εγώ, που είμαι στο ΚΥ θα πρέπει να βγάλω κωδικό για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση στον ΟΓΑ, ενω στο ΠΙ θα συνταγογραφώ χειρόγραφα.
Το θεμα ειναι πως οι συνταγες που θα ειναι χειρογραφες θα ειναι περισσοτερες απο εκεινες που ειναι εκτυπωμενες και αυτο γιατι στο ΚΥ υπαρχουν και αλλοι που συνταγογραφουν και εχει λιγοτερο κοσμο, ενω στο συγκεκριμενο ΠΙ συνταγογραφω μονο εγω και εχει περισσοτερο κοσμο γιατι είναι κοντά σε μεγάλη πόλη!

Υπάρχει περιπτωση να έχω καποιο πρόβλημα με αυτό;
Έχω ήδη συνταγογραφήσει μια φορά στο ΠΙ τον Σεπτέμβρη.


10 Σεπτεμβρίου 2011, 20:05:27
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

timex


Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με το παραπάνω θέμα;

12 Σεπτεμβρίου 2011, 20:46:57
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Υπάρχει περιπτωση να έχω καποιο πρόβλημα με αυτό;
...

Με τον ΟΓΑ, κανένα
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

12 Σεπτεμβρίου 2011, 22:02:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δε νομιζω να μπορει ο διευθυντης του ΚΥ να σε στελνει στο 10μηνο σε ΠΙ.Σκοπός σου εναι να εκπαιδευτεις σε ΚΥ και σε περιστατικά και όχι σε ΠΙ όπου θα εισαι μονη και κυρίως θα συνταγογραφεις.Αυτο δεν ειναι εκπαιδευση για σένα είναι εκδουλευση για τον διευθυντη του ΚΥ....Και αν επιμενει να το κάνει δεν οφειλει να σου βάλει οδοιπορικά???

Το μίλησες με το συντονιστη σου στην ειδικότητα?Ας σταματησει να σας στελνει εκπαιδευτικα στο συγκεκριμενο ΚΥ.Εκτος και αν και αυτός κάνει...χάρες!!!Ξερεις γινονται και αυτά!
+

13 Σεπτεμβρίου 2011, 22:14:05
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Υπάρχει περιπτωση να έχω καποιο πρόβλημα με αυτό;
...

Με τον ΟΓΑ, κανένα

Κύριε Μιχάλη ευχαριστώ.

13 Σεπτεμβρίου 2011, 22:16:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δε νομιζω να μπορει ο διευθυντης του ΚΥ να σε στελνει στο 10μηνο σε ΠΙ.Σκοπός σου εναι να εκπαιδευτεις σε ΚΥ και σε περιστατικά και όχι σε ΠΙ όπου θα εισαι μονη και κυρίως θα συνταγογραφεις.Αυτο δεν ειναι εκπαιδευση για σένα είναι εκδουλευση για τον διευθυντη του ΚΥ....Και αν επιμενει να το κάνει δεν οφειλει να σου βάλει οδοιπορικά???

Το μίλησες με το συντονιστη σου στην ειδικότητα?Ας σταματησει να σας στελνει εκπαιδευτικα στο συγκεκριμενο ΚΥ.Εκτος και αν και αυτός κάνει...χάρες!!!Ξερεις γινονται και αυτά!

Πηγαίνω 2-3 φορές το μήνα.
Όσο για την εκπαίδευση ,ο συντονιστής ξέρει τι είδους εκπαίδευση γίνεται  και πιστεύω πως πραγματική εκπαίδευση γίνεται σε λίγα ΚΥ στην Ελλάδα.

13 Σεπτεμβρίου 2011, 22:28:36
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

timex


Να ρωτήσω κάτι άλλο...
Ειδικευόμενος που τοποθετείται σε ΚΥ Γ ζώνης, μέχρι πόσες εφημερίες πληρώνεται απο το κράτος;
Ισχύει και σε αυτά τα ΚΥ το 5 καθημερινές και ένα ΣΚ;

13 Σεπτεμβρίου 2011, 23:37:27
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Νομος 3984 του 2011 άρθρο 66 (27 ιουνιου 2011).

27. Η περίπτωση Α της παραγράφου 11 του άρθρου 45 του ν.3205/2003 (297 Α'), όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 4 του ν.3868/2010 (129 Α΄) και την παράγραφο 3 του άρθρου 62 του ν.3918/2011 (31 Α') αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«11. Α. i. Οι ειδικευόμενοι ιατροί σε όλες τις ζώνες λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που δεν υπερβαίνει τις 7 ενεργές εφημερίες κάθε μήνα. ii. Στη Γ' ζώνη οι Συντονιστές Διευθυντές και οι Διευθυντές λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που δεν υπερβαίνει τις 7 εφημερίες, εκ των οποίων μέχρι 5 ενεργές εφημερίες και μέχρι 2 εφημερίες ετοιμότητας καθημερινές. Οι υπόλοιποι ειδικευμένοι ιατροί λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που δεν υπερβαίνει τις 11 εφημερίες, εκ των οποίων μέχρι 7 ενεργές εφημερίες και μέχρι 4 εφημερίες ετοιμότητας καθημερινές. iii. Στη Β' ζώνη οι ειδικευμένοι ιατροί λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που δεν υπερβαίνει τις 7 εφημερίες, από τις οποίες οι Συντονιστές Διευθυντές και Διευθυντές λαμβάνουν μέχρι 4 ενεργές εφημερίες και μέχρι 3 εφημερίες ετοιμότητας καθημερινές και οι υπόλοιποι ειδικευμένοι 7 εφημερίες, εκ των οποίων μέχρι 5 ενεργές εφημερίες και μέχρι 2 εφημερίες ετοιμότητας καθημερινές. iν. Στην Α' ζώνη οι ειδικευμένοι ιατροί λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που δεν υπερβαίνει τις 6 εφημερίες, από τις οποίες οι Διευθυντές λαμβάνουν μέχρι 3 ενεργές εφημερίες και μέχρι 3 εφημερίες ετοιμότητας καθημερινές και οι υπόλοιποι ειδικευμένοι 6 εφημερίες, εκ των οποίων μέχρι 4 ενεργές εφημερίες και μέχρι 2 εφημερίες ετοιμότητας καθημερινές. Για τους Συντονιστές Διευθυντές της Α' ζώνης ισχύει το άρθρο 6 του ν.3754/2009. ν. Οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου σε όλες τις ζώνες λαμβάνουν μηνιαίως αποζημίωση που δεν υπερβαίνει τις 7 ενεργές εφημερίες."
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

14 Σεπτεμβρίου 2011, 02:32:49
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

timex



5 Μαΐου 2012, 07:14:29
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Gp.Vagianas


Συνάδελφε, κ συ βιώνεις την εκπαίδευση στην ειδικότητα, μεθαύριο θα κατηγορηθείς ως άσχετος, και οτι ρίχνεις το επίπεδο της γενικής ιατρικής ενω κάποιοι αλληλοεξυπηρετούνται...ζήτω η εκπαίδευση λοιπόν....

6 Μαΐου 2012, 15:14:02
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συνάδελφε, κ συ βιώνεις την εκπαίδευση στην ειδικότητα, μεθαύριο θα κατηγορηθείς ως άσχετος, και οτι ρίχνεις το επίπεδο της γενικής ιατρικής ενω κάποιοι αλληλοεξυπηρετούνται...ζήτω η εκπαίδευση λοιπόν....

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Γι'αυτό ζήτησα τους υπόλοιπους μήνες να τους κάνω σε άλλο νομό, σε ΚΥ με πολλά περιστατικά και δυο γενικούς γιατρούς που ήταν πάντα stand by για να τους ρωτήσεις απορίες και να σε κατευθύνουν σε περιστατικά κτλ. Το κακό ήταν ότι το ΚΥ είχε μόνο 2 ειδικευμένους γενικους γιατρούς εκ των οποίων ο ένας δεν άντεξε και παραιτήθηκε ένα μήνα μετά την άφιξή μου!!! Έτσι έμεινα εγώ, ο άλλος γενικός γιατρός και ακόμη μια ειδικευόμενη που ήρθε πιο μετά. Αν και έβλεπα πολλά περιστατικά, έκανα και το σταυρό μου κατα τη διάρκεια των εφημεριών γιατί ήμουν ο μόνος γιατρός που εφημέρευε. Ευτυχώς ο γενικός γιατρός που παρέμεινε έμενε εκεί κοντά και μου είχε δώσει το ΟΚ να τον πάιρνω όποτε χρειαζόμουν κάτι, ακόμη και όταν δεν εφημέρευε. Η αλήθεια είναι πως μετάνιωσα που δε δήλωσα πρώτα εκείνο το ΚΥ έτσι ώστε να κάνω και τους 10 μήνες εκεί. Κάθε εμπόδιο για καλό όμως.
Τώρα είναι ώρα για διάβασμα!!!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
23067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2010, 17:05:19
από silvertaur
5 Απαντήσεις
21453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Οκτωβρίου 2013, 21:49:22
από Γιώργος Κανελλόπουλος
1 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2015, 01:47:55
από Αρχίατρος
9 Απαντήσεις
20891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2016, 19:41:49
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
45763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Απριλίου 2021, 20:34:07
από Αρχίατρος