Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:44:33

Αποστολέας Θέμα: Οι νέοι γιατροί και οι γιατροί της περιφέρειας στην νέα ιατρική πραγματικότητα..  (Αναγνώστηκε 12132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

24 Μαΐου 2016, 13:11:48
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είχα δει τα παλαιότερα posts του Gatekeeper για το θέμα, συμφωνώ μέχρι κεραίας και είναι εξαιρετικά !

Αυτό που μου έτυχε σε μένα με τον GMC, έχει τύχει και σε άλλους συναδέλφους, είναι πραγματικά κωμικοτραγικό να πηγαινοέρχονται φάκελλοι με χαρτιά επειδή θέλει κάποιος να ασκήσει την Ιατρική για λίγους μήνες σε διαφορετικό Νομό της χώρας μας, να πρέπει να πας ο ίδιος (εμένα δεν δέχονταν δι' επιστολής εγγραφή) και στο τέλος να σου λέει ο Άγγλος "εδώ φαίνεται να ασκείτε την Ιατρική χωρίς Certificate of good standing (το οποίο δίνεται αν δεν υπάρχει κάποια διαδικασία εναντίον του Ιατρού)" και άντε να εξηγείς στον Άγγλο το ελληνικό καραγκιοζιλίκι.

Γνωρίζω Γ.Ι στο νησί που ήμουν που είχε να πληρώσει συνδρομή στον οικείο Ιατρικό Σύλλογο εδώ και κάτι χρόνια, και το έλεγε κιόλας :D, αντί να υπάρχει ένα υποκατάστημα με πλήρη πρόσβαση στην database όλων των Ελλήνων Ιατρών το οποίο να του στέλνει ένα email ότι αν δεν τακτοποιήσει τις εκκρεμότητές του, θα ανασταλεί η άδεια του.

Δυστυχώς, ακόμα και από νέους συναδέλφους, δεν βλέπω ουδεμμία διάθεση αλλαγής αυτής της παρακμής.

24 Μαΐου 2016, 14:13:30
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....Δυστυχώς, ακόμα και από νέους συναδέλφους, δεν βλέπω ουδεμμία διάθεση αλλαγής αυτής της παρακμής.
   Ανέφερα συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερε και η timex. Αν η κατάργηση της παρακμής αυξήσει την γραφειοκρατία να λείπει. Θέλω τη ζωή μου πιο εύκολη. Για παράδειγμα αν θα πρέπει να παρουσιαστείτε αυτοπροσώπως στον ΠΙΣ για να δηλώσετε ότι αλλάζετε νομό πως θα σας φανεί; (μη μου πείτε ότι δεν γίνονται σήμερα τέτοια, έχω παραδείγματα σε άλλες υπηρεσίες).
   Έχω διαφωνήσει σε πολλά με τον τοπικό σύλλογο και βλέπω ότι συχνάκις εξυπηρετεί μικροσυμφέροντα. Θα ήθελα να καταργηθούν ΟΛΑ αυτά όχι να χειροτερέψουν. Ουδόλως με ενδιαφέρει η πολιτική (που είναι φουλ σε ΙΣ αλλά και τρισχειρότερα στον ΠΙΣ) και τα τοπικά αξιώματα, θέλω να γίνεται η δουλειά μου απρόσκοπτα.
   Στην τελική ποια η χρησιμότητα του συνδικαλιστικού μας οργάνου; (γιατί επιστημονικό είναι μόνο στα χαρτιά). Να θεωρεί το γνήσιο της υπογραφής και να δίνει φωτοτυπίες του πτυχίου;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι παλαιοι ιατρικοι σύλλογοι θα μετατραπούν σε καταστήματα εξυπηρέτησης του ΠΙΣ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Αν η εξυπηρέτηση τους είναι σαν το ΤΣΑΥ, καήκαμε. Πρέπει πρώτα να φύγει το 90% των υπαλλήλων και μετά να γίνει σαφές οργανόγραμμα και ηλεκτρονικές υπηρεσίες (χαχα, θυμάστε το χαμένο σκληρό δίσκο του ΤΣΑΥ; ) και καλοδεχούμενα.

24 Μαΐου 2016, 15:39:54
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Να υποθέσω πως οι Ορθοπεδικοι της επαρχίας ρολάρετε καλύτερα το παιχνίδι με τους τοπικούς ΙΣ παρα με τον ΠΙΣ ;)
Τα τελευταία 5 χρόνια πόσες φορές επισκεφτήκατε τον ΙΣ;
Εγω μόλις μία! Όταν διαγραφηκα απο τον ΙΣΚ και εγγραφηκα στον ΙΣΑ. Εάν υπήρχε μόνο ο ΠΙΣ μάλλον δεν χρειάζονταν να πατήσω καν το πόδι μου στα γράφεια τους !!
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαΐου 2016, 15:42:00 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Μαΐου 2016, 17:45:01
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Πώς προέκυψε και από την ηλεκτρονική διασύνδεση των ιατρικών συλλόγων με τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, να μιλάμε πλέον για κατάργηση των ιατρικών συλλόγων. Ουδέποτε ειπώθηκε ή υπονοήθηκε από κάποιον επίσημο φορέα κάτι τέτοιο.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

24 Μαΐου 2016, 20:29:39
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

24 Μαΐου 2016, 22:31:45
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς προέκυψε και από την ηλεκτρονική διασύνδεση των ιατρικών συλλόγων με τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, να μιλάμε πλέον για κατάργηση των ιατρικών συλλόγων. Ουδέποτε ειπώθηκε ή υπονοήθηκε από κάποιον επίσημο φορέα κάτι τέτοιο.

Εγώ θα έλεγα ότι τα παρακάτω (και ειδικά το 3ο):
Παράθεση
Όλα ξεκίνησαν όταν μετά από εισήγηση του Γραμματέα του ΠΙΣ, κ Βαρνάβα, που παρουσίασε, πρόταση σχεδίου νόμου ηλεκτρονικής διασύνδεσης ΠΙΣ-ΙΣ, που οδηγεί σε:

1.    Υποχρέωση των ΙΣ σε ψηφιακό ηλεκτρονικό “φακέλωμα” με πλήρη αναλυτική καταγραφή όλων των στοιχείων του ιατρού.

2.    Υποχρέωση των ΙΣ σε μεταφορά και online ενημέρωση της βάσης δεδομένων του ΠΙΣ εντός ολίγων ημερών, υπό την απειλή της παράβασης καθήκοντος ή άλλες ποινικές διώξεις.

3.    Αφαίρεση δικαιώματος έκδοσης πιστοποιητικού ορθής άσκησης της Ιατρικής από τους ΙΣ, και αποκλειστική έκδοση από τον ΠΙΣ, χωρίς προηγούμενη ενημέρωση ή διαβούλευση με αυτούς.
Δείχνουν σαφώς προς τα που πηγαίνει το πράγμα...

25 Μαΐου 2016, 10:38:56
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να υποθέσω πως οι Ορθοπεδικοι της επαρχίας ρολάρετε καλύτερα το παιχνίδι με τους τοπικούς ΙΣ παρα με τον ΠΙΣ ;)
Τα τελευταία 5 χρόνια πόσες φορές επισκεφτήκατε τον ΙΣ;
Εγω μόλις μία! ...
   Ναι, το ανέφερα, η χρησιμότητα του ΙΣ (γενικότερα) είναι περιορισμένη. Χρειάστηκα 2-3 φορές πιστοποιητικό (φρονημάτων; ) για κάποια κλινική τοπική, και θεωρήσεις γνησίου υπογραφής σε γνωματεύσεις για επιτροπές (άχρηστη διαδικασία, συμφωνώ, που θα μπορούσε να γίνει και αλλού αλλά για κάποιο λόγο γίνεται σαφώς πιο εύκολα στον ΙΣ).
   Κατά τα άλλα έχουμε εκλογές.... Συνελεύσεις για εξαγγελείες που δεν πραγματοποιούνται... Σε πρόβλημα που έτυχε σε συναδέρφους (σπείρα περίφερε βιβλιάρια και έγραφε, προσπαθούσε, DUROGESIC - περίπου 50 γιατροί θύματα απάτης) ο ΙΣ δεν άκουσα να κάνει τίποτα (παίζει να επιβάρυνε την κατάσταση γιατί ως ...θεσμικό όργανο έπρεπε να τους καταγγείλει).
   Πάντως οι ιδιώτες βλέπουν αλλιώς τους ΙΣ (έστω τον ΠΙΣ) και αλλιώς οι νοσοκομειακοί (ή ΚΥ). Δυστυχώς σκεφτόμαστε διαφορετικά...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν προέκυψε.
Ευχή είναι !!
Δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα (ανέφερα άνω: Στην τελική ποια η χρησιμότητα του συνδικαλιστικού μας οργάνου; (γιατί επιστημονικό είναι μόνο στα χαρτιά). Να θεωρεί το γνήσιο της υπογραφής και να δίνει φωτοτυπίες του πτυχίου;)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Όλα ξεκίνησαν όταν μετά από εισήγηση του Γραμματέα του ΠΙΣ, κ Βαρνάβα, που παρουσίασε, πρόταση σχεδίου νόμου ηλεκτρονικής διασύνδεσης ΠΙΣ-ΙΣ, ....
   Λόγω της μερικής γνώσης του Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος είμαι επιφυλακτικός, τα μάλα, για τις καλές του προθέσεις...

25 Μαΐου 2016, 15:36:33
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Από ότι κατάλαβα κυοφορειται νομοσχέδιο του Υπ. Υγειας επι πολλών θεμάτων . Θα δείξει !!
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
9899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Δεκεμβρίου 2011, 23:45:11
από Denominator
197 Απαντήσεις
164396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Μαρτίου 2024, 21:15:53
από Sentinel
2 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιανουαρίου 2012, 08:59:19
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2021, 18:59:45
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουλίου 2023, 08:49:37
από Argirios Argiriou