Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:30:01

Αποστολέας Θέμα: Ιατρείο και Τέχνη.  (Αναγνώστηκε 48096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Ιουλίου 2008, 00:07:38
Αναγνώστηκε 48096 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
 Εδώ και αρκετά χρόνια με προβληματίζει το πώς πρέπει να διακοσμεί κανείς ένα Ιατρείο και το τι μουσική θα πρέπει να παίζει στην αίθουσα αναμονής των ασθενών.

 Γενικά νομίζω ότι η τέχνη μπορεί να συνεισφέρει στην ίαση ή την ανακούφιση των ασθενών. Με ποιο τρόπο; Με το να τους βοηθήσει να χαλαρώσουν και να ηρεμήσουν αλλά ταυτόχρονα με το να τους δώσει και μια νότα ζωντάνιας και αισιοδοξίας.

 Για τον λόγο αυτό προτιμώ να έχω στους χώρους του Ιατρείου πίνακες με ήρεμα τοπία από την φύση, τέτοια όμως που να μη μελαγχολούν.

 Είμαι αντίθετος στο να βάζει κανείς αφίσες από φαρμακευτικές εταιρείες αφενός γιατί καταντά κανείς το ιατρείο του χώρο διαφήμισης εταιρειών αλλά και γιατί συνήθως αυτές οι αφίσες παραπέμπουν σε αρρώστιες και όχι σε Υγεία πράγμα το οποίο δεν θέλω. Αντιθέτως αφίσες από κρατικές υπηρεσίες με μηνύματα που συχνά έχουν να κάνουν με την προώθηση της Υγείας πιστεύω ότι έχουν μια θέση. Έχουν άλλωστε και το πλεονέκτημα να βοηθούν αυτόν που έρχεται στο Ιατρείο να καταλαβαίνει ότι δεν είναι απλά ένα καλά διακοσμημένο σπίτι αλλά ένας επαγγελματικός χώρος. Αρκεί να είναι αφίσες που δεν τρομάζουν τον ασθενή. Δεν διστάζω επίσης να βάζω ένα ταμπελάκι στο δωμάτιο αναμονής που γράφει ”Παρακαλώ μην καπνίζετε”. Αφενός έχω δει τότε ότι οι ασθενείς όντως δεν καπνίζουν μέσα στο Ιατρείο (ναι συμβαίνει ακόμη και στις μέρες μας να θέλουν να ανάψουν τσιγάρο στο Ιατρείο! ), αφετέρου τονίζεται και πάλι ότι ο χώρος είναι επαγγελματικός.

 Στο θέμα μας ίσως εμπίπτει και το θέμα των εντύπων που μπορεί να έχει κανείς στον χώρο αναμονής. Εκεί πιστεύω ότι χρειαζόμαστε έντυπα τα οποία κινούν το ενδιαφέρον χωρίς όμως να παίρνουν ξεκάθαρη πολιτική ή θρησκευτική θέση και χωρίς φυσικά να ταράζουν ιδιαίτερα ή να προκαλούν απαισιόδοξα αισθήματα. Αποφεύγω επίσης τα lifestyle περιοδικά τα οποία κατά την γνώμη μου σχετίζονται περισσότερο με καταναλωτισμό και καταναγκασμό, και λιγότερο με ελευθερία σκέψης και δράσης.

 Στα πλαίσια αυτά, είμαι αρκετά επιφυλακτικός στο να διακοσμώ το ιατρείο μου με εικόνες θρησκευτικού περιεχομένου και αν το κάνω, προσπαθώ να είναι διακριτικές.

 Όσον αφορά την μουσική προσπαθώ να ακολουθώ τις ίδιες αρχές. Δηλαδή ψάχνω μουσική που να χαλαρώνει και να ηρεμεί. Δεν θέλω όμως να φέρνει μελαγχολία ή να είναι ιδιαίτερα αισθησιακή. Προτιμώ επίσης να είναι μουσική χωρίς λόγια για να μπορεί κανείς να συγκεντρώνεται ευκολότερα στις δικές του σκέψεις. Επιδιώκω επίσης η ένταση της μουσικής να είναι τέτοια ώστε να μπορεί κανείς να διαβάζει, αν θέλει, χωρίς να ενοχλείται από αυτή.

 Όλα αυτά μπορεί να ακούγονται καλά στην θεωρία. Στην πράξη όμως δεν είναι και τόσο εύκολο να τα βρει κανείς όλα μαζί μέσα σε ένα έργο. Πάντως μέχρι τώρα η μουσική που φαίνεται να ταιριάζει περισσότερο στα κριτήρια μου είναι ο Μότσαρτ. Αλλά όχι οποιοσδήποτε Μότσαρτ. Ψάχνω να βρω έργα του που να είναι σε μείζονα κλίμακα (ματζόρε/dur) και αποφεύγω αυτά που είναι σε ελάσσονα (μινόρε/minor). Οι μείζονες κλίμακες έχουν γενικά στην μουσική ένα πιο αισιόδοξο και ζωντανό τόνο ενώ οι ελάσσονες κλίμακες είναι μεν γλυκές αλλά ρέπουν περισσότερο στην αναπόληση και την μελαγχολία.

 Θα μου πει κανείς γιατί σώνει και καλά να βάλουμε μουσική στο χώρο αναμονής. Πιστεύω ότι εκτός από το ότι η προσεκτικά διαλεγμένη μουσική μπορεί να ηρεμήσει και να αναπτύξει θετικά αισθήματα, έχει και άλλο πρακτικό σκοπό: Δηλαδή το να μην ακούγεται στον χώρο αναμονής το τι συζητιέται μέσα στο εξεταστήριο μεταξύ του Ιατρού και του Ασθενούς. Βέβαια για τον λόγο αυτό θα μπορούσε να έχει κανείς μια τηλεόραση και υπάρχουν πολλοί Ιατροί πού έχουν στο χώρο αναμονής μια συσκευή. Εμένα η τηλεόραση με βρίσκει αντίθετο αν παίζει ειδήσεις ή κουτσομπολίστικα προγράμματα γιατί δεν νομίζω ότι προκαλούν ψυχική ανάταση, ούτε και ηρεμία. Αντίθετα θα μπορούσα να φανταστώ να παίζει η τηλεόραση βίντεο με ντοκιμαντέρ που έχουν θέματα παρμένα από την φύση, καθώς και ταξιδιωτικά ή μουσικά ντοκιμαντέρ. Ένα από τα θετικά βέβαια της τηλεόρασης είναι ότι σε περίπτωση που στο χώρο αναμονής κάθεται και η γραμματέας του Ιατρείου, αυτή αισθάνεται λιγότερο υποχρεωμένη να πιάσει κοινωνική κουβέντα με τους ασθενείς.

 Προτίμησα πάντως να γράψω το κείμενο αυτό σε πρώτο πρόσωπο, έχοντας συναίσθηση του πόσο υποκειμενικά είναι όλα αυτά: Ιδιαίτερα τα θέματα που άπτονται της τέχνης και γενικότερα της αισθητικής, νομίζω ότι δεν επιδέχονται δογματισμούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2021, 16:52:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιανουαρίου 2014, 13:44:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
................
.........................
 Όλα αυτά μπορεί να ακούγονται καλά στην θεωρία. Στην πράξη όμως δεν είναι και τόσο εύκολο να τα βρει κανείς όλα μαζί μέσα σε ένα έργο. Πάντως μέχρι τώρα η μουσική που φαίνεται να ταιριάζει περισσότερο στα κριτήρια μου είναι ο Μότσαρτ. Αλλά όχι οποιοσδήποτε Μότσαρτ. Ψάχνω να βρω έργα του που να είναι σε μείζονα κλίμακα (ματζόρε/dur) και αποφεύγω αυτά που είναι σε ελάσσονα (μινόρε/minor). Οι μείζονες κλίμακες έχουν γενικά στην μουσική ένα πιο αισιόδοξο και ζωντανό τόνο ενώ οι ελάσσονες κλίμακες είναι μεν γλυκές αλλά ρέπουν περισσότερο στην αναπόληση και την μελαγχολία.
......................................

Π.χ.

Mozart Piano Sonatas Vol. 3, Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ( υπάρχουν στο youtube αλλά και σαν CD από την Naxos ).

Mozart Violin Concerto No 4 Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   ( υπάρχει στο youtube αλλά και σαν CD από την Naxos ).

Mozart Simfonia Concertante Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος for Violin and Viola ( υπάρχει στο youtube αλλά και σαν CD από την Naxos ).

« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιανουαρίου 2014, 20:37:33 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

5 Ιανουαρίου 2014, 18:24:29
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ένα σχετικό θέμα είναι η ύπαρξη και η λειτουργία τηλεόρσης στο χώρο αναμονής.
Είμαι γενικά αντίθετος στην ύπαρξη οθόνης, ακόμη και για λόγους πληροφόρησης - πόσο δε μάλλον για λόγους "ψυχαγωγίας". Ο κύριος λόγος είναι ότι αποτελεί γενικά σημείο διένεξης (από την επιλογή του καναλιού έως τις συζητήσεις που προκύπτουν από τις εκπομπές κυρίως πολιτοκού περιεχομένου, όπως μου έχουν μεταφέρει συνάδελφοι που έχουν τηλεόρασαση).
Αντιθέτως, προτιμώ κι εγώ μουσική που να μπορεί να ακουστεί ευχάριστα, όπως κλασική κιθάρα που την αγαπώ αλλά και κάποιες επιλογές από jazz ή ethnic.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Σεπτεμβρίου 2016, 08:08:31
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
September 08, 2016
 
Rochester, Minn.-based Mayo Clinic and Minnesota Public Radio have teamed up to provide patients at Mayo Clinic in Minnesota, Phoenix and Jacksonville, Fla., with free classical music streaming in their rooms.

"Among the various art forms, music is the best studied and the most convincingly demonstrated to provide health benefits to patients," said Paul Scanlon, MD, medical director of the Mayo Clinic Dolores Jean Lavins Center for Humanities in Medicine. "We are delighted to join with MPR to bring high-quality classical music programming to our patients and visitors."

Through the agreement, which went into effect Sept. 1, MPR's national programming division will supply up to 17 hours of streaming classical music for free.

Patients can access the stream through Mayo's Video on Demand TV service at the Arizona, Florida and Minnesota campuses and also on Mayo's TV Humanities Channel at the Rochester campus.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Νοεμβρίου 2019, 00:19:38
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοεμβρίου 2019, 00:22:58 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Απριλίου 2022, 12:35:49
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

29 Απριλίου 2022, 07:27:53
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
...........
 Εχουν επιλεγεί χρώματα ψυχρά και γήινα, κυριαρχεί το πράσινο, υπάρχουν πίνακες ζωγραφικής με θεματική γύρω από τη φύση, φυτά και λουλούδια, αρκετός φωτισμός, καναπές υποδοχής και παιχνίδια για παιδιά, ένας χώρος κατάλληλος, δηλαδή, να υποδεχθεί ανθρώπους ψυχικά τραυματισμένους.
......................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
23107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2010, 23:12:43
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
13081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2017, 17:15:12
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
57189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2019, 14:45:43
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
20278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουνίου 2022, 23:51:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
6992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2022, 08:56:47
από Argirios Argiriou