Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:30:06

Αποστολέας Θέμα: ΑΡΝΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ  (Αναγνώστηκε 15875 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Ιανουαρίου 2012, 19:12:02
Αναγνώστηκε 15875 φορές
Αποσυνδεδεμένος

kapetanSakis


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ(20/1/2010) ΕΙΧΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ (ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ, ΝΟΜΟΣ 2920/27-6-2001.ΑΡΘΡΟ 15) ΑΛΛΑ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ.Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ 24/4/2010(ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑΛΑΝΤΕΥΟΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ Η` ΟΧΙ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ).
ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ.ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΕΤΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ  ΑΡΝΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ Η`ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

26 Ιανουαρίου 2012, 20:30:38
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Διετία. Δείτε και τη προκήρυξη.

26 Ιανουαρίου 2012, 23:46:42
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

kapetanSakis


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ 20-1-2010 ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ Η` ΝΑ ΑΡΝΗΘΩ ΣΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ (ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ-ΔΙΑΤΗΡΩ ΙΔ. ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ).ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ Η ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΗΤΑΝ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ 24-4-2010.ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΩ?10-2-2012 Η` 24-4-2012?

27 Ιανουαρίου 2012, 00:52:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ 20-1-2010 ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ Η` ΝΑ ΑΡΝΗΘΩ ΣΕ 20 ΗΜΕΡΕΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ (ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ-ΔΙΑΤΗΡΩ ΙΔ. ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ).ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ Η ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΗΤΑΝ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ 24-4-2010.ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΩ?10-2-2012 Η` 24-4-2012?
Νομίζω ότι κάνεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αρνήθηκες θέση τα τελευταία δύο χρόνια. Εσύ ποια ημερομηνία την αρνήθηκες; Μέτρα δύο  χρόνια μετά.
Την πιο σίγουρη απάντηση πάντως θα σου την δώσουν αυτοί που θα αποφασίσουν να σε απορρίψουν ή όχι εάν βάλεις τα χαρτιά σου.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

27 Ιανουαρίου 2012, 11:15:41
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

kapetanSakis


Κατ`αρχην συγνωμη για τα κεφαλαια,δεν το ηξερα.Οσο για να μου απαντησουν απο το υπουργειο ξερετε ποσο δυσκολο ειναι-δεν τους βρισκεις ποτε.Απο οτι καταλαβαινω τα χαρτια πρεπει να τα υποβαλω 24-4-12.
Ευχαριστω

28 Ιανουαρίου 2012, 22:24:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
H 10/2 ήταν καταληκτική ημερομηνία. Τις 11/2 ΝΟΜΙΚΑ είχες αρνηθεί το διορισμό. Η υπάρχει, ή όχι η αίτηση που υπέβαλες τον 4ο δεν έχει καμία νομική ισχύ. Είναι εκ του περιττού.
Εγώ προσωπικά, αν εξέταζα το φάκελό σου θα αρκούμουν να δώ υπεύθυνη δήλωση όπου θα λές "αρνήθηκα θέση της οποίας η καταληκτική ημερομηνία διορισμού ήταν 10/2 " και τίποτε παραπάνω για παραιτήσεις. ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ, αλλά μόνο καταληκτικές ημερομηνίες.

Αν έβλεπα λοιπόν έναν τέτοιο φάκελο, την υποψηφιότητά σου μετά τις 10 / 2 /2012 θα την δεχόμουν και θα την έκρινα ως έγκυρη.

Καλή επιτυχία
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

1 Φεβρουαρίου 2012, 20:01:25
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

kapetanSakis


Καλησπερα και συγνωμη που ενοχλω και παλι.Μου ανεφεραν οτι υπαρχει καινουργιος νομος 4025/11-2011 ο οποιος αναφερει οτι σε περιπτωση παραιτησης η` αρνησης διορισμου πρεπει να παρελθει πενταετια.Γνωριζετε αν ισχυει και για την δικια μου περιπτωση?(γιατι κανενας απο το υπουργειο δεν μου απαντα) 

1 Φεβρουαρίου 2012, 21:08:50
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο 29 του συγκεκριμένου νόμου και να δείτε αν ταιριάζει στη δική σας περίπτωση. Ο νόμος πάντως δεν έχει αναδρομική ισχύ και ισχύει από την ημερομηνία έκδοσής του οπότε και αναφέρεται σε αυτούς που αρνηθούν διορισμό ή παραιτηθούν από θέση που κατέχουν στο ΕΣΥ σε διάστημα μικρότερο της διετίας μετά την ημερομηνία έκδοσής του. Αυτοί λοιπόν δεν έχουν δικαίωμα για πέντε χρόνια να καταθέσουν αίτηση για υποψηφιότητα κατάληψης θέσης ιατρού στο ΕΣΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Φεβρουαρίου 2012, 21:17:22 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

6 Φεβρουαρίου 2012, 19:34:51
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

kapetanSakis


Καλησπερα κ παλι.Σημερα κατααφερα να επικοινωνησω με το υπουργειο και μου ειπανε οτι ισχυει η πενταετια και οχι η διετια.Θα μπορουσατε να μου πειτε τι μπορω ναα επικαλεστω,η` τι μπορω να κανω?Να χρησιμοποιησω καποιον δικηγορο,να ψαξω κατι τι να κανω τελωσπαντων?

7 Φεβρουαρίου 2012, 19:14:20
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

kapetanSakis


Καλησπερα κ παλι.Σημερα κατααφερα να επικοινωνησω με το υπουργειο και μου ειπανε οτι ισχυει η πενταετια και οχι η διετια(νομος 4025/11-20011).Θα μπορουσατε να μου πειτε τι μπορω να επικαλεστω,η` τι μπορω να κανω?Να χρησιμοποιησω καποιον δικηγορο,να ψαξω κατι, τι να κανω τελωσπαντων?Σας παρακαλω δωστε μου μια απαντηση γιατι ειμαι σε αδιεξοδο.Σας ευχαριστω.

8 Φεβρουαρίου 2012, 09:11:19
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Παναγιώτης Γεωργουδής


                 
                                 Συνάδελφε θα σου πρότεινα να πας προσωπικά στο Υπουργείο και να ξεκαθαρίσεις εάν για εσένα ισχύει η 2ετία ή η 5ετία. Επίσης συμφωνώ με τον Κο Μιχάλη για την ημερομηνία έναρξης της <ποινής> σου.
                                Εάν πάλι χρειαστείς δικηγόρο θα σου πρότεινα τον Κο Μιχαήλ.

20 Φεβρουαρίου 2012, 16:32:26
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

pol


Διορίστηκα σε Π.Ι. τον Οκτώβριο του 2011. Για να διεκδικήσω θέση πρέπει να παραιτηθώ και να περάσουν 2 χρόνια;

Σημείωση διαχειριστή: Τροποποίηση των greeklish.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Φεβρουαρίου 2012, 16:40:28 από pol »

20 Φεβρουαρίου 2012, 21:40:16
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Άν διεκδικείς θέση που θα προκηρυχθεί από τα "αγροτικά", οχι, δεν προβλέπεται η ποινή της 2ετίας. Αν διεκδικήσεις θέση που προκηρύσσεται με προκήρυξη επιμελητή (αν και αμφιβάλω να υπάρχουν στις μέρες μας τέτοιες) τότε ισχύει η ποινή της 2ετίας.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά: άρνηση διορισμού επιμελητής