Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:22:57

Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός και χoρήγηση ΜΟΝΟ του αριθμού των δισ&  (Αναγνώστηκε 9480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιανουαρίου 2012, 11:24:53
Αναγνώστηκε 9480 φορές
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Υπολογισμός και χoρήγηση ΜΟΝΟ του αριθμού των δισκίων που είναι απαραίτητα

Χθες μια ασφαλισμένη προσήλθε (για ξέπλυμα) με χειρόγραφη συνταγή από τον ιδιώτη θεράποντα ιατρό της, που ανέγραφε:

tabs Ciproxin 500mg
s:1x2 για 7 ημέρες

Δεδομένου ότι το ένα κουτί Ciproxin έχει μέσα 10 ταμπλέτες, στην ασφαλισμένη πρέπει να χορηγηθούν και να πληρωθούν από τον ΕΟΠΥΥ 2 κουτιά, από τα οποία θα χρησιμοποιήσει ολόκληρο το πρώτο (5 ημέρες θεραπείας), ενώ από το δεύτερο θα χρησιμοποιήσει μόνο τις 4 ταμπλέτες (2 ημέρες θεραπείας), αφήνοντας τις υπόλοιπες 6 ταμπλέτες (που πλήρωσε ο ΕΟΠΥΥ και κατ΄επέκταση όλοι εμείς) να πάνε στράφι.

Στις προηγμένες δημοσιονομικά χώρες (λόγω οργάνωσης) αλλά και στις τριτοκοσμικές χώρες (λόγω ανέχειας), ο φμφ είναι υποχρεωμένος να υπολογίσει την ακριβή ποσότητα του φαρμάκου που χρειάζεται, να βγάλει ένα ψαλιδάκι ή σιφώνιο αναρροφήσεως ή ζυγό κ.λπ. και να χορηγήσει (και χρεώσει) στον ασφαλισμένο ΜΟΝΟ όσο φάρμακο χρειάζεται σύμφωνα με την ημερήσια δοσολογία και τη διάρκεια της αγωγής, όπως τα καθόρισε ο θεράπων ιατρός.

Στην Ελλαδάρα αντιθέτως, ο φμφ μοιράζει ολόκληρα κουτιά σαν να είμαστε ακόμη η χώρα της αφθονίας, έστω και αν χρειάζονται μισά ή λιγότερα από τα χάπια που έχει μέσα το κουτί. Κλασσικά παράδειγματα τέτοιων φαρμάκων είναι τα αντιισταμινικά, αντιφλεγμονώδη, αντιβιοτικά κ.α.

Οι φμφ ποτέ δεν θα βγουν να φωναξουν γι΄αυτό το θέμα της φαρμακευτικής σπατάλης, διότι το υπάρχον καθεστώς τους συμφέρει διπλά: Είναι και πιο προσοδοφόρο (για εκείνους), και πιο ξεκούραστο.

Εμείς όμως δεν πρέπει να πρέπει να ανακινήσουμε το θέμα μέχρι να επιτύχουμε τη διευθέτησή του; Ο ΕΟΠΥΥ δια του υπερδραστήριου, υπερσυγκεντρωτικού, υπερεξουσιαστή προέδρου του Βουδούρη, δεν πρέπει να πάρει θέση; Ο Λοβ που υποτίθεται ότι κόπτεται για τη φαρμακευτική δαπάνη, γιατί κωφεύει;
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2012, 14:12:39 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

28 Ιανουαρίου 2012, 13:52:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπολογισμός και χoρήγηση ΜΟΝΟ του αριθμού των δισκίων που είναι απαραίτητα

Χθες μια ασφαλισμένη προσήλθε με χειρόγραφη συνταγή από τον ιδιώτη θεράποντα ιατρό της, που ανέγραφε:

tabs Ciproxin 500mg
s:1x2 για 7 ημέρες

Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου.
Συγνώμη αν θα αλλάξω λίγο το θέμα.
Ο ιδιώτης δεν είχε τη δυνατότητα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης του συγκεκριμένου αντιβιοτικού; Με ποιά δικαιολογία δεν την συνταγογράφησε ηλεκτρονικά; (Δεν είχε η ασθενής μαζί το βιβλιάριο και δεν ήξερε ΑΜΚΑ και ΑΜ; Δεν δούλευε το σύστημα; Δεν είναι πιστοποιημένος για ηλεκτρονική συνταγογράφηση; )
Γιατί την έστειλε για "ξέπλυμα";
Είχε δώσει τουλάχιστον ειδικό έντυπο λήψης κινολόνης;

28 Ιανουαρίου 2012, 14:08:14
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπολογισμός και χoρήγηση ΜΟΝΟ του αριθμού των δισκίων που είναι απαραίτητα

Χθες μια ασφαλισμένη προσήλθε με χειρόγραφη συνταγή από τον ιδιώτη θεράποντα ιατρό της, που ανέγραφε:

tabs Ciproxin 500mg
s:1x2 για 7 ημέρες

Συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου.
Συγνώμη αν θα αλλάξω λίγο το θέμα.
Ο ιδιώτης δεν είχε τη δυνατότητα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης του συγκεκριμένου αντιβιοτικού; Με ποιά δικαιολογία δεν την συνταγογράφησε ηλεκτρονικά; (Δεν είχε η ασθενής μαζί το βιβλιάριο και δεν ήξερε ΑΜΚΑ και ΑΜ; Δεν δούλευε το σύστημα; Δεν είναι πιστοποιημένος για ηλεκτρονική συνταγογράφηση; )
Γιατί την έστειλε για "ξέπλυμα";
Είχε δώσει τουλάχιστον ειδικό έντυπο λήψης κινολόνης;

Πολύ σωστά ερωτήματα, που μας έχουν απασχολήσει στο Φόρουμ και στο παρελθόν και δυστυχώς εξακολουθούν να μας απασχολούν ακόμη, παρά τις φαινομενικές "κοσμογονικές" αλλαγές (ηλεκτρονική συνταγογράφηση, ΕΟΠΥΥ)

Όταν καλούμαι να ξεπλύνω συνταγή, έχω μπροστά μου μόνο τον ασφαλισμένο και η απάντηση που παίρνω από αυτόν, είναι "Δεν ξέρω, γιατρέ. Μου είπε (σ.σ ο γιατρός) να έρθω να τα γράψω στον αγροτικό. Εγώ τα φάρμακα τα έχω πάρει ήδη και η φαρμακοποιός περιμένει να της πάω τη συνταγή."

Κττμγ, το πιθανότερο είναι ότι ο θεράπων ιατρός δεν θέλει -για δικούς του λόγους-  ( φορολογικούς; ) να αφήνει τα "ίχνη" του.

Δυστυχώς, το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται και στα εξωτερικά ιατρεία Νοσοκομείων - οι ιατροί βαριούνται; δεν ξέρουν/θέλουν να χρησιμοποιήσουν Η/Υ; θέλουν να ταλαιωρούν τους ασφαλισμένους ξαναστέλνοντάς τους και σε άλλο ιατρό για ξέπλυμα;  ???
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

28 Ιανουαρίου 2012, 15:26:43
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Προ διμήνου περίπου ήρθε ένας προωθητής (χα!) ενός σκευάσματος ασεκλοφαινάκης 100 μιλιγκράμ. Αφού λοιπόν μου εκθείασε όλα τα αναρίθμητα πλεονεκτήματα του φαρμάκου, τον ρώτησα το εξής απλό: "Οι περισσότεροι ασθενείς που χρήζουν χορήγησης ΜΣΑΦ αρκούνται στη λήψη μίας ολιγοήμερης θεραπείας. Ποιος λοιπόν ο λόγος να επιβαρύνω κάποιον με αγορά 40 χαπιών;". Η απάντηση, κάπως παγωμένη βέβαια, ήταν ενδεικτική της ελληνικής μετα-κουλτούρας: "Γιατρέ μου, δε θα τα χρειαστεί άλλη φορά;"...  >:(
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Ιανουαρίου 2012, 20:03:35
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν καλούμαι να ξεπλύνω συνταγή, έχω μπροστά μου μόνο τον ασφαλισμένο και η απάντηση που παίρνω από αυτόν, είναι "Δεν ξέρω, γιατρέ. Μου είπε (σ.σ ο γιατρός) να έρθω να τα γράψω στον αγροτικό. Εγώ τα φάρμακα τα έχω πάρει ήδη και η φαρμακοποιός περιμένει να της πάω τη συνταγή."

Ανακοινώσεις σε όλα τα ιατρεία που να ενημερώνουν τους ασθενείς ότι όλοι οι γιατροί μπορούν πλέον να συνταγογραφούν φάρμακα σε όλα (σχεδόν) τα ταμεία αρκεί να γνωρίζουν το ΑΜΚΑ και το ΑΜ του ασθενή. Ώστε να ξέρουν την επόμενη φορά οι ασθενείς που θα επισκεφθούν καλό "πληρωτό" γιατρό ότι μπορεί να τους γράψει και τα φάρμακά τους.
Αν θες να το "χοντρύνεις" κι άλλο, μπορείς να ανακοινώσεις ότι δεν θα γίνεται αντιγραφή.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2012, 20:27:54 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

17 Φεβρουαρίου 2012, 12:11:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Όποιος θεωρεί ότι συντηρώντας μοχλούς που δημιουργούν εξάρτηση μεταξύ γιατρού και αρρώστου μπορεί να επιβιώσει επαγγελματικά, σύντομα θα ακούσει τον εκκωφαντικό θόρυβο που θα κάνει η φούσκα που σκάει.



Αυτά τα μπουκαλάκια που βλέπουμε στην παραπάνω εικόνα που παρέθεσε ο @medicus, για όποιον έχει απορία, αποτελούν άλλο ένα ράπισμα για την Ελληνική αγορά φαρμάκων.

Στις ΗΠΑ δηλαδή, ο φμφ υπολογίζει τον ακριβή αριθμό των δισκίων του φαρμάκου με βάση την ημερήσια δοσολογία και τον αριθμό ημερών της θεραπείας όπως καθορίστηκαν από τον ιατρό και χορηγεί στον ασφαλισμένο μόνο όσα δισκία χρειάζονται!

Δυστυχώς στην (Γ)Ελλάδα του ΠΦΣ και του ΥΥΚΑ, είμαστε ακόμη πολύ λαρτζ για να βάζουμε τον φμφ να κάνει τέτοια. Έτσι, χορηγούμε (και πληρώνουμε όλοι μας φυσικά) ολόκληρα κουτιά με 28 ή 30 δισκία, ακόμη και όταν τα μισά και πλέον είναι περιττά, λήγουν και πετιώνται αχρησιμοποίητα.

Αλλά κανείς δεν μιλάει γι΄αυτό, ούτε ο Λούρυ, ούτε ο (Παπ)αμπατζόγλου ούτε κανείς υπουργός. Έτσι, για να μη χαλάει η κουπονόσουπα (σούπα με τα κουπονάκια των φαρμάκων) του φμφ.

Μήπως είμαστε άξιοι της μοίρας μας;   
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Φεβρουαρίου 2012, 12:31:58 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Φεβρουαρίου 2012, 13:28:10
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν καλούμαι να ξεπλύνω συνταγή, έχω μπροστά μου μόνο τον ασφαλισμένο και η απάντηση που παίρνω από αυτόν, είναι "Δεν ξέρω, γιατρέ. Μου είπε (σ.σ ο γιατρός) να έρθω να τα γράψω στον αγροτικό. Εγώ τα φάρμακα τα έχω πάρει ήδη και η φαρμακοποιός περιμένει να της πάω τη συνταγή."

Ανακοινώσεις σε όλα τα ιατρεία που να ενημερώνουν τους ασθενείς ότι όλοι οι γιατροί μπορούν πλέον να συνταγογραφούν φάρμακα σε όλα (σχεδόν) τα ταμεία αρκεί να γνωρίζουν το ΑΜΚΑ και το ΑΜ του ασθενή. Ώστε να ξέρουν την επόμενη φορά οι ασθενείς που θα επισκεφθούν καλό "πληρωτό" γιατρό ότι μπορεί να τους γράψει και τα φάρμακά τους.
Αν θες να το "χοντρύνεις" κι άλλο, μπορείς να ανακοινώσεις ότι δεν θα γίνεται αντιγραφή.
Eπίσης οι φαρμακοποιοί μπορούν να γράψουν ότι το e-syntagografisi τους επιτρέπει οι ίδιοι να εκδίδουν τις χειρόγραφες/πέτσινες/αέρινες/άυλες συνταγές και να επιδίδονται προς άγραν σφραγιδουπογραφής, ως μία κοινωνική προσφορά τους.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

17 Φεβρουαρίου 2012, 17:52:33
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...ο φμφ υπολογίζει τον ακριβή αριθμό των δισκίων του φαρμάκου με βάση την ημερήσια δοσολογία και τον αριθμό ημερών της θεραπείας όπως καθορίστηκαν από τον ιατρό και χορηγεί στον ασφαλισμένο μόνο όσα δισκία χρειάζονται!

Δυστυχώς στην (Γ)Ελλάδα του ΠΦΣ και του ΥΥΚΑ, είμαστε ακόμη πολύ λαρτζ για να βάζουμε τον φμφ να κάνει τέτοια. Έτσι, χορηγούμε (και πληρώνουμε όλοι μας φυσικά) ολόκληρα κουτιά με 28 ή 30 δισκία, ακόμη και όταν τα μισά και πλέον είναι περιττά, λήγουν και πετιώνται αχρησιμοποίητα.

Αλλά κανείς δεν μιλάει γι΄αυτό, ούτε ο Λούρυ, ούτε ο (Παπ)αμπατζόγλου ούτε κανείς υπουργός. Έτσι, για να μη χαλάει η κουπονόσουπα (σούπα με τα κουπονάκια των φαρμάκων) του φμφ.

Μήπως είμαστε άξιοι της μοίρας μας;   

Τόσο λαρτζ(large), που για τα φάρμακα του μήνα χρειάζεσαι πλέον όχι μόνο καλαθάκι αλλά ολόκληρο καροτσάκι. Ή δεν είναι καροτσάκι για ψώνια αυτό που φαίνεται κάτω δεξιά στην εικόνα;

 
Medicus curat,
Deus sanat

17 Φεβρουαρίου 2012, 18:34:41
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
χρειάζεσαι πλέον όχι μόνο καλαθάκι αλλά ολόκληρο καροτσάκι

Αν μπορείς τα ψώνια που αποτελούν επιλογή σου να τα πληρώνεις από την τσέπη σου, χωρίς να ζημιώνεις το κοινωνικό σύνολο, γιατί να μη γεμίσεις όχι ένα, αλλά δυο καροτσάκια;

Μήπως πρέπει να ποινικοποιήσουμε και την κατανάλωση; Είναι βέβαια και αυτό μια σκέψη, που στην εποχή των Cayenne και των σκαφών αναψυχής θα προκαλούσε θύελλα αντιδράσεων, αλλά τώρα φαίνεται ...ορθολογική ( ; )
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Φεβρουαρίου 2012, 18:38:28
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Η Super Pharm είναι ισραηλινών συμφερόντων; Όχι πως έχει να κάνει, αλλά πολλοί φμφ στα μπλογκς τους το λένε και το ξαναλένε, λες και ...τί δηλαδή;  ???
Μάλιστα, δε λένε "ισραηλινών", αλλά "εβραϊκών" ή "οβραϊκών"!  >:(  Έλεος πια!
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Φεβρουαρίου 2012, 18:52:58 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:04:37
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


οτι και να λες ο αγωνας ειναι για το κεφαλαιο

θα γινουμε ενα μεγαλο σουπερ-μαρκετ

αν εισαι υπερ του κεφαλαιου και ολοι να ειμαστε εργατες των 400 ευρω δικαιωμα σου

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:05:41
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Πάντως έχουν ωραία σποτάκια, τύπου "είναι κεφαααααααάτη γυρίζει απ'του...". Και έκπτωση 50%  :D

Medicus curat,
Deus sanat

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:08:00
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


μου θυμιζει την ιστορια με τον lover που βρηκε φαρμακα για νοσοκομεια κατω του κοστους μονο που δεν ειπε και την συμφωνια κατω απο το τραπεζι με την εν λογω εταιρεια

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:10:09
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
θα γινουμε ενα μεγαλο σουπερ-μαρκετ
...


Όλη η οικογένεια για "ψώνια". ;)    Όσο για το χορευτικό δε θέλω αντιρρήσεις, ΤΕΛΕΙΟ.  :D

Medicus curat,
Deus sanat

17 Φεβρουαρίου 2012, 19:19:33
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Μέχρι και φεστιβάλ διοργανώνει η SuperPharm.  :o
Τι άλλο θέλουμε επιτέλους; Όλο γκρίνια και γκρίνια είμαστε, τώρα έρχονται τα ωραία. Εμπρός, ας χορέψουμε όλοι μαζί στο ρυθμό..... ;D


Medicus curat,
Deus sanat

Λέξεις κλειδιά: υπολογισμός ψαλιδάκι