Γενικά > Χρήσιμες πληροφορίες

Ελλείψεις φαρμάκων στην αγορά.

(1/79) > >>

Argirios Argiriou:
Ελλείψεις φαρμάκων στην αγορά.

Argirios Argiriou:
Έλλειψη του αναντικατάστατου φαρμάκου Saroten:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Argirios Argiriou:
Έλλειψη του Sival-B.


Σήμερα ( 07/02/2012 ) έμαθα ότι τα φαρμακεία έχουν έλλειψη του αντιβηχικού σιροπιού Sival-B.

Η έλλειψη οφείλεται στην κατάρρευση της εταιρείας που το πουλούσε, δηλαδή της Alapis.

tasath:
Επιτέλους αναδεικνύεται το πρόβλημα και από τους ίδιους τους γιατρούς.
Με την Alapis υπάρχει τεράστιο θέμα: μην συνταγογραφείτε αβέρτα σκευάσματά τους αν δεν θέλετε να ταλαιπωρούνται οι ασθενείς.
Πρακτικά κινείται ό,τι έχει απομείνει στις φαρμακαποθήκες, ούτε επιστροφή των προς-λήξη δεν γίνεται...

Δ. Κουναλάκης:
Προσωπικά, ακολουθώ την εξής ταχτική (επειδή ειδικά με τις τρίμηνες δεν είναι εύκολο να αλλάζεις συνεχώς φάρμακα):
Όταν έρθει ασθενης και μου πει ότι δεν βρίσκει ένα φάρμακο, τηλεφωνώ στο συνεταιρισμό των φαρμακοποιών.
Εάν υπάρχει προσωρινή έλλειψη τους λέω το όνομα του φαρμακοποιού που πήγε ο ασθενής και τους ζητώ να του βρουν το φάρμακο από άλλο φαρμακείο.  
Εάν μου πουν ότι δεν τους παραδίδει η εταιρία ή όχι δεν υπάρχει για χ λόγους το φάρμακο αλλάζω την συνταγή και στέλνω ένα e-mail στον ΕΟΦ με την ακριβή περιγραφή του φαρμάκου και την αίτια που μου αναφέρθηκε από τον συνεταιρισμό για την έλλειψη.

Εγώ θεωρώ ότι το χρέος μου σαν ιατρός το έκανα και ας αναλάβει ο ΕΟΦ να διερευνήσει τι συμβαίνει....είναι εξαγωγικό το πρόβλημα του συνεταιρισμού ή η έλλειψη οφείλεται στην εταιρία.

Ωστόσο είναι χρήσιμη αυτή η σελίδα και θα βοηθήσει πολλούς που ξεκινούν με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση χώρια που μπορεί να βγάλει και λαυράκια:

Λοιπόν από την εμπειρία μου:
Tb nexium 40mg 14tb δεν παράγεται
tb amlibon 5mg & 10mg δεν παράγεται  (παράγεται όμως το Bes)
chw.tab Calcioral 500mg bt 20x500mg  (έλλειψη)
tb Ozepran 40mg (δεν παράγεται)
tb ramipril 5mg (δεν παράγεται)
Τα 4χ7 blister του Inegy όταν υπάρχει και 2χ14 blister στην ίδια δοσολογία (δεν παραγεται)
Tb tanatril ολες οι δόσεις (δεν παράγεται)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση