Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:00:10

Αποστολέας Θέμα: Τα κίνητρα Ιατρών ΕΣΥ ακριτικών περιοχών  (Αναγνώστηκε 249989 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Οκτωβρίου 2008, 22:41:01
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Ερχονται.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

14 Οκτωβρίου 2008, 09:06:24
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πολύ καλή προσπάθεια.
Καταλήγουμε όμως στο ότι δεν υπάρχει δωρεάν υγεία!!
Και όταν δεν υπάρχει στο νησί ή και σε απομακρυσμένες περιοχές γιατρός ,ο ασθενής θα αναγκαστεί να πάει στον ιδιώτη.
Ήθελα να 'ξερα αλλού , που έχουν πολλά νησιά πχ Σκανδιναβικές χώρες πως λειτουργεί το σύστημα υγείας;
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου 2008, 09:10:07 από timex »

14 Οκτωβρίου 2008, 10:13:04
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ καλή προσπάθεια.

Είμαι πολύ περίεργος να μου αναλύσεις αυτό που έγραψες....
Από πότε η "πλανόδια" ιατρική προς άγρα πελατακίων, χαρακτηρίζεται ως πολύ καλή προσπάθεια;
Επίσης αν παρατηρήσεις το πρόγραμμα λέει: Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή  Λαύριο. Αυτό σημαίνει ότι το πλοίο θα είναι δεμένο στο Λαύριο ή ότι θα ασκεί ιατρική στο Λαύριο; Αν ισχύει το δεύτερο, από πότε το Λαύριο έγινε νησάκι των Κυκλάδων;

Να υπενθυμίσω ότι πολύ παλιότερα, για όσους θυμούνται, περίπου το 1990 είχε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα το Υπουργείο Αιγαίου μαζί με το Υπουργείο Υγείας για τα μικρά νησιά. Μάλιστα ναυπηγήθηκε το πλοίο και ονομάστηκε και "Ιπποκράτης". Σε 1 χρόνο, το πλοίο βρέθηκε να σαπίζει σε κάποιο λιμάνι....
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου 2008, 10:36:37 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

14 Οκτωβρίου 2008, 15:55:58
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πολύ καλή προσπάθεια.

Είμαι πολύ περίεργος να μου αναλύσεις αυτό που έγραψες....
Από πότε η "πλανόδια" ιατρική προς άγρα πελατακίων, χαρακτηρίζεται ως πολύ καλή προσπάθεια;
Επίσης αν παρατηρήσεις το πρόγραμμα λέει: Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή  Λαύριο. Αυτό σημαίνει ότι το πλοίο θα είναι δεμένο στο Λαύριο ή ότι θα ασκεί ιατρική στο Λαύριο; Αν ισχύει το δεύτερο, από πότε το Λαύριο έγινε νησάκι των Κυκλάδων;

Να υπενθυμίσω ότι πολύ παλιότερα, για όσους θυμούνται, περίπου το 1990 είχε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα το Υπουργείο Αιγαίου μαζί με το Υπουργείο Υγείας για τα μικρά νησιά. Μάλιστα ναυπηγήθηκε το πλοίο και ονομάστηκε και "Ιπποκράτης". Σε 1 χρόνο, το πλοίο βρέθηκε να σαπίζει σε κάποιο λιμάνι....

Κοίτα...
όταν σε μια χώρα τα μικρά νησιά ή τα απομακρυσμένα ορεινά χωριά είναι ξεχασμένα από το εθνικό σύστημα υγείας ,ναι τότε αυτό είναι μια καλή προσπάθεια κατα τη γνώμη μου.
Ναι γίνεται για να αλιεύσουν πελάτες.
Ναι θα εργάζονται 3 μερες(ομολογώ ότι αυτό δεν το είχα προσέξει)
και...και...και...
Ο κόσμος όμως θα ξέρει όμως ότι αυτές τις 3 μέρες θα έχει σίγουρα γιατρό και μάλιστα ειδικό.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα απο το Υπουργείο Αιγαίου το 1990 που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει.(αλήθεια ποιος ήταν τότε υπουργός;Καθαρά απο περιέργεια ρωτάω)
Σίγουρα ήταν μια παρα πολύ καλή προσπάθεια,που είμαι σίγουρη ότι θα είχε μεγάλη απήχηση στον κόσμο.
Γιατί δεν ευδοκίμησε;
α. Βαρέθηκαν οι γιατροί να είναι ναυτικοί
β. Έμειναν απλήρωτοι
γ. Χάλασε το πλοίο
δ. Δεν είχε περιστατικά
ε. άλλος λόγος

Τι απο τα πιο πάνω έγινε;
Μάλλον δε θα μάθουμε.Αν και έχω μια υποψία... Ίσως να έγινε με χρήματα της ΕΕ ,τα οποία κάποιοι έφαγαν κτλ κτλ

Την προσπάθεια αυτή την βλέπω σαν μία ιδιωτική κλινική.Ανοίγει και όποιος θέλει πηγαίνει.
Όμως γιατί πηγαίνει κάποιος στην ιδιωτική κλινική;
Γιατί δεν εμπιστεύεται τα δημόσια νοσοκομεία ,γιατί δε γίνεται να περιμένει μήνες για να κάνει μια εξέταση στο ΙΚΑ ,γιατί....γιατί... γιατι...

Πιστεύω τα πάντα είναι αλυσίδα γι'αυτό και τίποτα δεν πάει καλά στο ΕΣΥ!
Έχουν παρεξηγηθεί πολλά πράγματα και αυτό είναι κακό!
Στα ΤΕΠ παθολογίας έχουν γίνει τροχονόμοι...εσύ πηγαινε στον καρδιολόγο...εσυ στον ωρλ...εσυ στον άλλον κτλ.
Δηλαδή αν σε ένα νοσοκομείο εφημερεύουν όλες οι ειδικότητες , οι παθολόγοι τι θα κάνουν;

Εδώ βέβαια τίθεται και ένα άλλο θέμα... ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ
Που στα περισσότερα νοσοκομεια εφημερεύουν μόνοι τους( ο επιμελητής είναι σπίτι ) απο τον πρώτο μήνα και κάνουν πάσες λόγω άγνοιας.
Δε θα συνεχίσω άλλο γιατί ήδη είμαι off topic.
Όταν εθνικά δε λειτουργεί κάτι σωστά ,ναι είναι καλή προσπάθεια και γιατί να μην εισέλθει ο ιδιωτικός τομέας;


14 Οκτωβρίου 2008, 16:22:29
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κοίτα...
όταν σε μια χώρα τα μικρά νησιά ή τα απομακρυσμένα ορεινά χωριά είναι ξεχασμένα από το εθνικό σύστημα υγείας ,ναι τότε αυτό είναι μια καλή προσπάθεια κατα τη γνώμη μου.
Ναι γίνεται για να αλιεύσουν πελάτες.
Ναι θα εργάζονται 3 μερες(ομολογώ ότι αυτό δεν το είχα προσέξει)
και...και...και...
Ο κόσμος όμως θα ξέρει όμως ότι αυτές τις 3 μέρες θα έχει σίγουρα γιατρό και μάλιστα ειδικό.

Βλέπεις κάπου στο site να αναφέρει τις ειδικότητες που θα μετέχουν στο πρόγραμμα; Εγώ δεν βλέπω κάτι. Ένα γενικό "ειδικευμένους" βλέπω.

Άσε που το πρόγραμμα υποτίθεται έχει αρχίσει από τη Δευτέρα αλλά όταν κάνω κλικ στην παρουσίαση του Υποτιθέμενου υπερσύγχρονου Σκάφους Uni-1 μου βγάζει "Υπό κατασκευή". Υπό κατασκευή ποιό αλήθεια; Το τμήμα της ιστοσελίδας που αναφέρεται στο σκάφος ή το ίδιο το σκάφος;;
Το ίδιο και στον υποτιθέμενο "δορυφορικό εντοπισμό" του σκάφους!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα απο το Υπουργείο Αιγαίου το 1990 που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει.(αλήθεια ποιος ήταν τότε υπουργός;Καθαρά απο περιέργεια ρωτάω)
Σίγουρα ήταν μια παρα πολύ καλή προσπάθεια,που είμαι σίγουρη ότι θα είχε μεγάλη απήχηση στον κόσμο.
Γιατί δεν ευδοκίμησε;
α. Βαρέθηκαν οι γιατροί να είναι ναυτικοί
β. Έμειναν απλήρωτοι
γ. Χάλασε το πλοίο
δ. Δεν είχε περιστατικά
ε. άλλος λόγος

Άλλος λόγος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι απο τα πιο πάνω έγινε;
Μάλλον δε θα μάθουμε.Αν και έχω μια υποψία... Ίσως να έγινε με χρήματα της ΕΕ ,τα οποία κάποιοι έφαγαν κτλ κτλ

Θα δεχτώ την απάντηση ως σωστή.
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου 2008, 16:27:07 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

20 Οκτωβρίου 2008, 19:50:09
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη:
feature=related
 (Aπό την πρόσφατη, φέτος το καλοκαίρι, επίσκεψη του Υπουργού Υγείας στη Κάρπαθο)
 

22 Φεβρουαρίου 2009, 17:32:22
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Καλησπέρα σε όλους!θα ήθελα αν είναι δυνατό μια υπεύθυνη απάντηση στο εξής ερώτημα>>>Είμαι προτοδιόριστος γενικός ιατρός σε περιφερικό ιατρείο το οποί ανήκει σε κέντρο υγείας αγονης και προβληματικής περιοχής εδώ και 11 μήνες.Λόγω αυτης της ιδιαίτερης κατάστασης,υπαρχει νόμος που να επιτρέπει τη μετακίνηση σε άλλο περιφερικό ιατρείο,ομοίως 'αγονης περιοχής μετά την παρέλευση 1 έτους από τον πρώτο διορισμό και ιδιαίτερα χώρις την παραίτηση από την προηγούμενη πρωτοδιόριστη θέση ή σε κάθε περίπτωση ισχύει το γνωστό δίχρονο?????Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!

4 Μαΐου 2009, 21:29:52
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

conio72


Καλησπέρα.
Μήπως ξέρει κάποιος το νόμο ή ΦΕΚ που περιγράφει τα κίνητρα (μισθολογικά κυρίως) για τους γιατρούς ΕΣΥ άγονης και προβληματικής κατηγορίας Α' ? (Επιμελητές Β' και Α' )

Ευχαριστώ

5 Μαΐου 2009, 05:21:14
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

13 Μαΐου 2009, 12:57:04
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Μετά την Τουρλωτή, πήρε σειρά το Αγαθονήσι!
Ετς, ετς..
Η Ελ εκσυγχρονίζεται. Η Ελ δίνει κίνητρα.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

13 Μαΐου 2009, 15:51:34
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Ναι αλλά χρειάζονται και γιατροί να τραβάνε κουπί.
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαΐου 2009, 15:54:24 από Πατρωνάκης Μάνος »

13 Μαΐου 2009, 19:32:10
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Για το Αγαθονήσι:
Παράθεση
Το Αγαθονήσι θα αποκτήσει σύγχρονο ιατρείο, πλήρως εξοπλισμένο και ενισχυμένο με επιπλέον νοσηλευτή, πέραν του ιατρού του νησιού, δήλωσε ο υπουργός Υγείας κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος κατά την επίσκεψή του τη Δευτέρα στο ακριτικό νησί. Πρόσθεσε επίσης ότι το ιατρείο θα είναι έτοιμο σε διάστημα τριών μηνών.

Τι θέλει να πει ο ποιητής βρε παιδιά;
Ότι ο (επιπλέον) νοσηλευτής, πέραν του ιατρού θα έχει και καθήκοντα ιατρού;  ???
Ή ο (πέραν) ιατρός του νησιού έχει (και θα έχει) όμοια καθήκοντα με τον (επιπλέον) νοσηλευτή;  ???

Μήπως το όνομα του νησιού τελικά είναι απολύτως κατάλληλο για δηλώσεις του Υπουργού;

Μπαίνοντας στην ενότητα είπα να δω το link που είχε παραθέσει ο Μάνος στην αρχή στις 13 Οκτωβρίου 2008
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ερχονται.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και παρατήρησα ότι ακόμη.....έρχονται!

Τότε είχα γράψει:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από πότε η "πλανόδια" ιατρική προς άγρα πελατακίων, χαρακτηρίζεται ως πολύ καλή προσπάθεια;
Επίσης αν παρατηρήσεις το πρόγραμμα λέει: Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή  Λαύριο. Αυτό σημαίνει ότι το πλοίο θα είναι δεμένο στο Λαύριο ή ότι θα ασκεί ιατρική στο Λαύριο; Αν ισχύει το δεύτερο, από πότε το Λαύριο έγινε νησάκι των Κυκλάδων;
Αν μπείτε στο site τους και δείτε το πρόγραμμα επισκέψεων, το θέμα έχει λυθεί!
Τώρα το "πλοίο" (ποιο πλοίο; που είναι το πλοίο οέο; ) βρίσκεται και τις 7 μέρες της εβδομάδας στο Λαύριο!!

Επίσης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άσε που το πρόγραμμα υποτίθεται έχει αρχίσει από τη Δευτέρα αλλά όταν κάνω κλικ στην παρουσίαση του Υποτιθέμενου υπερσύγχρονου Σκάφους Uni-1 μου βγάζει "Υπό κατασκευή". Υπό κατασκευή ποιό αλήθεια; Το τμήμα της ιστοσελίδας που αναφέρεται στο σκάφος ή το ίδιο το σκάφος;;
Το ίδιο και στον υποτιθέμενο "δορυφορικό εντοπισμό" του σκάφους!
Το ίδιο ισχύει και τώρα, 8 μήνες μετά!
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαΐου 2009, 19:43:47 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

14 Μαΐου 2009, 10:15:48
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

orfeo


Είχα ρωτήσει τότε για τη συγκεκριμένη δουλειά, καθώς η εταιρεία είχε προκηρύξει ότι ζητά γιατρό...
Μου έδωσαν την εντύπωση ότι μάλλον δεν είχαν πολύ ξεκαθαρισμένο το τί θα έκαναν στα νησιά αυτά...Ήθελαν μάλλον περισσότερο να καλύψουν την έλλειψη εργαστηριακών εξετάσεων, θα προτιμούσαν κάποιον που να ξέρει υπερήχους, δεν είχαν σκεφτεί ολοκληρωμένα τη διαχείρηση πιθανού επείγοντος που θα προέκυπτε -δηλ. μάλλον θα το παρέπεμπαν στο τοπικό δίκτυο του ΕΣΥ- και τέλος δεν είχαν και συκγεκριμένη πρόταση για την οικονομική αποζημίωση του γιατρού που θα ήταν όλη την εβδομάδα από λιμάνι σε λιμάνι...όπως καταλαβαίνετε, δεν την πήρα τη δουλειά...

14 Μαΐου 2009, 16:20:08
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είχα ρωτήσει τότε για τη συγκεκριμένη δουλειά, καθώς η εταιρεία είχε προκηρύξει ότι ζητά γιατρό...
Μου έδωσαν την εντύπωση ότι μάλλον δεν είχαν πολύ ξεκαθαρισμένο το τί θα έκαναν στα νησιά αυτά...Ήθελαν μάλλον περισσότερο να καλύψουν την έλλειψη εργαστηριακών εξετάσεων, θα προτιμούσαν κάποιον που να ξέρει υπερήχους, δεν είχαν σκεφτεί ολοκληρωμένα τη διαχείρηση πιθανού επείγοντος που θα προέκυπτε -δηλ. μάλλον θα το παρέπεμπαν στο τοπικό δίκτυο του ΕΣΥ- και τέλος δεν είχαν και συκγεκριμένη πρόταση για την οικονομική αποζημίωση του γιατρού που θα ήταν όλη την εβδομάδα από λιμάνι σε λιμάνι...όπως καταλαβαίνετε, δεν την πήρα τη δουλειά...

Όπως καταλαβαίνετε όμως, οι "ατσίδες" του προγράμματος, την πήραν τη δουλειά!

14 Μαΐου 2009, 19:10:12
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

Raptor

Ιατροί
«Όταν πληρώνεις φυστίκια, αγοράζεις μαϊμούδες».
Να έχετε υποψη σας πως ......................
Ας υποθέσουμε πως έχεις μια μεγάλη ιδιωτική κλινική με πολλα έσοδα και μεγάλη φορολογια..Τι κάνεις?
Δημιουργείς ...............
Κανεις την μεγάλη ιδιωτική κλινική πελάτη της ................., μοιράζοντας το φορολογητέο εισόδημα στις 2 εταιρείες.
Δίνοντας πάντα φυστίκια στους γιατρούς, έχοντας την μαούνα δεμένη στο Λαύριο.
Εικονική εταιρεία, εικονικες δαπανες, εικονικοί πελάτες, πραγματικό κέρδος.
Ουδεις ασχολείται με τις ακριτικές περιοχές.
Ευτυχως που υπάρχει το ΕΣΥ στις περιοχες αυτες και οι ηρωες που υπηρετουν εκεί.

(στα κόκκινα πεδία διεγράφησαν λέξεις από το Διαχειριστή. Αγαπητέ raptor, για να μπορείς να εκφράσεις τη διαγραφείσα ευθεία θέση, θα πρέπει να το κάνεις επωνύμως).
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαΐου 2009, 23:18:58 από D-Michalis »
"Success is getting what you want" "Happiness is wanting what you get"
"The secret of happiness is not found in seeking more, but in the capacity to enjoy less."

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
7211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2008, 00:20:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Σεπτεμβρίου 2013, 14:05:34
από timex
10 Απαντήσεις
86121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2014, 18:15:57
από Πατρωνάκης Μάνος
6 Απαντήσεις
4418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2016, 00:02:28
από Αρχίατρος
1 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2023, 18:58:07
από Argirios Argiriou