Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:35:41

Αποστολέας Θέμα: Υπ.Αποφ. 2012 για ποσά Εφημεριών -Πρωτοκόλλα -Συνταγογράφηση ηλεκτρονική & Ουσία  (Αναγνώστηκε 18640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Μαρτίου 2012, 14:15:25
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Συνηθως οταν υπάρχει καποια σημαντικη τροποποιηση αυτη δε φθανει επίσημα στο Κ.Υ. αρχικα και μετα υπογραφετε πως λάβατε γνωση για αυτη?
+

10 Μαρτίου 2012, 14:28:54
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Παντως το γεγονος ειναι πως τα πραγματα εχουν εκτροχιαστει.Διαβαζοντας τις ανησυχιες ΟΛΩΝ των συναδελφων μονο αγανακτηση μπορει να νιωσει κανεις για την προχειροτητα και την ανοργανωσια του Υπουργειου.
προσωπικα:
1.Εαν δεν υπάρξει σχετικη επισημη ανακοινωση ειτε στο site ΕΟΠΥΥ ειτε από το ΚΥ μου θα συνεχισω να συνταγογραφω με τα παλαια ποσοστα.Προφορικες συστασεις και οδηγιες ειναι για μενα ανευ αξιας.
2.Εαν δεν επιληφθουν ΑΜΕΣΑ με διευκρινησεις επι των χειρογραφων συνταγων-πεναλτι 1 ευρω θα κανω αυτο που λεει ο συναδελφος Γιαννης ΙΩαννου δηλ συνταγογραφηση σε απλο εντυπο του ΚΥ και συσταση για περαιτερω συνταγογραφηση οπου οι ασθενεις νομιζουν.

Γιατι εχει απολυτο δικιο ο Διακοσμητης να διερωταται τι  ποσοστο θα βαλει σε ενα διαβητικο που εχει ενημερωθει για το 10% το ιδιο δικιο ομως να εχω ενδεχομενως και εγω οταν κάποιος ασθενης με Σ.Ν. απαιτει το 10% του,εγω του λεω πως άλλαξε το ποσοστο,εκεινος αρνειτια-λογομαχει μαζι μου και κινειται ενατιον μου και αυριο ο αρχι-κωλοτουμπας υπουργος μας τον δικαιωνει και βρισκομαι να'μαι εγω εκτεθειμενος.

Ενταξει το ποτηρι αρχιζει να ξεχυλιζει με τα καμμωματα του και καποιος πρεπει να τον μαζεψει επιτελους.
+

10 Μαρτίου 2012, 14:33:09
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
το ιδιο δικιο ομως να εχω ενδεχομενως και εγω οταν κάποιος ασθενης με Σ.Ν. απαιτει το 10% του,εγω του λεω πως άλλαξε το ποσοστο,εκεινος αρνειτια-λογομαχει μαζι μου και κινειται ενατιον μου

Μπορείς να επικαλεστείς και το μεγάλης επισκεψιμότητας ειδεσεογραφικό πόρταλ newsit.gr:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος:D  :D

Πέρα από την πλάκα, αυτό που βιώνουμε είναι ...αγνό χάος.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2012, 14:38:41
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Και να προσθεσω και κατι τελευταιο που ο πολυχρονεμενος υπουργος μας δεν εχει καταλάβει.Οταν ασκουμε την ιατρικη σε ενα χωρο για καποια χρονια σιγουρα θα εχουμε και τις αντιπάθειες μας αλλα ως επι το πλειστον ο κοσμος ΜΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ.Το βιωνω καθημερινα και δε ειναι υπερβολη νομιζω.Εαν για οιοδηποτε λογο ισχυσει το πεναλτι του 1 ευρω ανα συνταγη θα το αναρτησω εξω από το ιατρειο-θα μαλλιασει η γλωσσα μου να το εξηγησω σε όλους (θα ενημερωθει φυσικα και η τοπικη ηγεσια) αλλά ειμαι σιγουρος πως σε ενα τετοιο αδικο μετρο ο κοσμος θα ειναι μαζι μου-μας.Εαν κανουν καμμια πλακα και γινει παρακρατηση μισθου μεχρι να το αντιληφθω,θα παει η αναρρωτικη συννεφο από τη μερια μου και φυσικα θα κινηθουμε δυναμικα με αγωγες μαζι με αλλους συναδελφους.Φυσικα εχω ηδη ενημερωσει και τους οικειους φαρμακοποιους για ενδεχομενες ΥΠΟΠΤΕΣ κινησεις ώστε να με ενημερωσουν αν αντιληφθουν κατι

Ελπιζω καποιοι λαθραναγνωστες του φορουμ να πηραν τα μηνυματα...

Σορρυ για το εντονο υφος που αντανακλα την αγανακτιση μου.
Εδω @ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗ  δε βιωνουμε αγνο χαος αλλά ....ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΧΑΟΣ απο την μερια του υπουργειου...
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 14:44:13 από jack »
+

10 Μαρτίου 2012, 14:47:04
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εδω @ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗ  δε βιωνουμε αγνο χαος αλλά ....ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΧΑΟΣ απο την μερια του υπουργειου...

Έχω την εντύπωση ότι το οργανωμένο χάος, τους έχει πια ξεφύγει από τον έλεγχο τους και μετατράπηκε σε .... αγνό.  :D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2012, 14:50:27
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εδω @ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗ  δε βιωνουμε αγνο χαος αλλά ....ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΧΑΟΣ απο την μερια του υπουργειου...

Έχω την εντύπωση ότι το οργανωμένο χάος, τους έχει πια ξεφύγει από τον έλεγχο τους και μετατράπηκε σε .... αγνό.  :D

Βαθυστοχαστο....αλλα μετα την τελευταια διευκρινηση σου...100%true!!! ;D
+

10 Μαρτίου 2012, 19:46:01
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όπως όλοι γνωρίζουμε σ' αυτό το κράτος δεν κυβερνούν οι νόμοι αλλά οι διευκρινιστικές εγκύκλιοι. Το ότι δεν εφαρμόζονται κάποιοι νόμοι είναι πιθανόν να οφείλεται και στην μη έκδοση εγκυκλίων. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι ότι ο πολίτης είναι υποχρεωμένος, (πραγματικά δεν ξέρω κ' εγώ πως) να ενημερώνεται για κάθε νόμο που δημοσιεύεται σε ΦΕΚ και να τον εφαρμόζει. Πόση όμως εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις σε ένα κράτος που βουλιάζει; Είμαι και εγώ της άποψης ότι σε κάποια φάση θα έρθει κάποια εγκύκλιος, αλλά δεν ξέρω αν θα λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που ο νόμος ορίζει (έχει δεν έχει ο γιατρός τον απαιτούμενο εξοπλισμό στο αγροτικό ιατρείο, κολλάει ή δεν κολλάει το σύστημα στο ιατρείο του ιδιώτη).

Θυμάστε πριν αρκετά χρόνια που είχε αλλάξει το καθεστώς στις ειδικότητες και έδινε τη δυνατότητα να κάνεις ειδικότητα σε νοσοκομείο που έδινε μέρος αυτής, χωρίς να χάσεις την αίτηση στο "κυρίως" νοσοκομείο;
Π.χ. έστω ότι ήθελες να κάνεις καρδιολογία.
Ήσουν στην παθολογία και εκκρεμούσε η αίτησή σου  για 4 χρόνια στην καρδιολογία έστω στο Ιπποκράτειο. Ή είχες κάνει την παθολογία και ήσουν στην αναμονή για τα 4 χρόνια στο Ιπποκράτειο.
Η νέα ρύθμιση σου έδινε τη δυνατότητα να κάνεις αίτηση σε ένα νοσοκομείο που έδινε 1-2 χρόνια καρδιολογία χωρίς να χάσεις την αίτηση για το υπόλοιπο και τελικό μέρος της ειδικότητας στο Ιπποκράτειο (όμως τώρα θα έκανες 3-2 χρόνια αφού θα είχες κάνει 1-2 χρόνια καρδιολογίας στο άλλο νοσοκομείο). Σαφώς θυμάστε ότι μέχρι τότε τέτοιες θέσεις ειδικότητας σε μικρά ή/και επαρχιακά νοσοκομεία ήταν συνεχώς κενές.
Η ρύθμιση έδινε μεγάλη ανάσα στα μεγάλα διαστήματα αναμονής, ιδιαίτερα για κάποιες elite ειδικότητες ή/και νοσοκομεία.

Πού θέλω να καταλήξω:
Όσοι είχαν τις πληροφορίες τους εκ των έσω, την επόμενη μέρα δημοσίευσης του σχετικού ΦΕΚ έσπευσαν στις Διευθύνσεις Υγείας κραδαίνοντας το ΦΕΚ στους εμβρόντητους υπαλλήλους που δήλωναν πλήρη άγνοια.
Φυσικά δεν περίμεναν καμιά διευκρινιστική εγκύκλιο, οι αιτήσεις υποβλήθηκαν κανονικά και οι "πληροφορημένοι" τακτοποιήθηκαν προτού οι "άλλοι" πάρουν μυρωδιά.

Στο θέμα των ποσοστών συμμετοχής, από την ώρα που ενημερώθηκα για το ΦΕΚ (έστω κι από το φόρουμ) σε όσες συνταγές περιλαμβάνουν φάρμακα που εμπίπτουν στις αλλαγές, γράφω στα σχόλια της συνταγής:
ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΒΑΣΕΙ ΦΕΚ 497 (ΤΕΥΧΟΣ Β) 28-02-2012
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 23:23:29 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

10 Μαρτίου 2012, 21:35:55
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Διαμαντή να σου υπενθυμίσω ότι όμοιο παράδειγμα με το δικό σου είναι και το ΦΕΚ για την εξάμηνη άμισθη ειδικότητα.
Δεν εφαρμόστηκε ποτέ γιατί δεν βγήκε ερμηνευτική εγκύκλιος.
Όποτε όσοι κρατούσαν το ΦΕΚ στα χέρια τους....έμειναν με το πουλί στο χέρι.....συγγνώμη, με το ΦΕΚ στο χέρι ;D

Sorry για το off topic!!!!!!!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Μαρτίου 2012, 21:41:15
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Έχω την εντύπωση ότι αν ένα ΦΕΚ δεν ορίζει σαφώς έναρξη ισχύος, το περιεχόμενό του ισχύει από την επομένη της δημοσίευσης.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Μαρτίου 2012, 21:46:49
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαμαντή να σου υπενθυμίσω ότι όμοιο παράδειγμα με το δικό σου είναι και το ΦΕΚ για την εξάμηνη άμισθη ειδικότητα.
Δεν εφαρμόστηκε ποτέ γιατί δεν βγήκε ερμηνευτική εγκύκλιος.
Όποτε όσοι κρατούσαν το ΦΕΚ στα χέρια τους....έμειναν με το πουλί στο χέρι.....συγγνώμη, με το ΦΕΚ στο χέρι ;D

Προέβλεπε όμως το ΦΕΚ ότι η έναρξη της ισχύος θα γίνει κατόπιν ερμηνευτικής εγκυκλίου;

Στο 497Β΄/28-2-2012 δεν γίνεται καμία νύξη σε επικείμενη κωλοτούμπα ερμηνευτική εγκύκλιο.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

10 Μαρτίου 2012, 22:14:40
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαμαντή να σου υπενθυμίσω ότι όμοιο παράδειγμα με το δικό σου είναι και το ΦΕΚ για την εξάμηνη άμισθη ειδικότητα.
Δεν εφαρμόστηκε ποτέ γιατί δεν βγήκε ερμηνευτική εγκύκλιος.
Όποτε όσοι κρατούσαν το ΦΕΚ στα χέρια τους....έμειναν με το πουλί στο χέρι.....συγγνώμη, με το ΦΕΚ στο χέρι ;D

Προέβλεπε όμως το ΦΕΚ ότι η έναρξη της ισχύος θα γίνει κατόπιν ερμηνευτικής εγκυκλίου;

Στο 497Β΄/28-2-2012 δεν γίνεται καμία νύξη σε επικείμενη κωλοτούμπα ερμηνευτική εγκύκλιο.
Αναφέρθηκα στο παράδειγμα του Διαμαντή. Ούτε ο νόμος που αναφέρθηκε ούτε ο νόμος που αναφέρθηκα έλεγε για ερμηνευτικές εγκυκλίους.
Και δε νομίζω κάποιος νόμος να αναφέρει ότι θα ισχύσει μετά την ερμηνευτική εγκύκλιο. Όλοι οι νόμοι δε συνοδεύονται από ερμηνευτικές εγκυκλίους, αλλά εφαρμόζονται από την επόμενη μέρα της δημοσίευσής τους εκτός κι ορίζεται διαφορετική ημερομηνία έναρξης για ολόκληρο το νόμο ή συγκεκριμένα άρθρα.

Για τις δύο πρόσφατες υπουργικές αποφάσεις θα δημοσιευτούν (πιθανόν εντός της εβδομάδας) ερμηνευτικές εγκύκλιοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Μαρτίου 2012, 22:17:18 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

10 Μαρτίου 2012, 23:23:31
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μόνο τις ηλεκτρονικές συνταγές θα εκτελούν εφεξής οι φαρμακοποιοί Αττικής, Πειραιά και Αχαΐας, που διαμαρτύρονται για την υπουργική απόφαση που αφορά τη μετατροπή από τον φαρμακοποιό της χειρόγραφης συνταγής σε ηλεκτρονική.

Οι Φαρμακευτικοί Σύλλογοι Αττικής, Πειραιά και Αχαΐας, σε ανακοίνωσή τους κατηγορούν την ηγεσία του υπουργείου Υγείας για προχειρότητα και ανευθυνότητα και επισημαίνουν ότι η απόφαση αυτή «απαιτεί εκ μέρους του φαρμακοποιού γνώση των κωδικών και όλων των απορρήτων στοιχείων του γιατρού, άνευ των οποίων δεν μπορεί να γίνει η μετατροπή. Ο φαρμακοποιός σε κάθε περίπτωση, είναι αδύνατον να υποκαταστήσει τον γιατρό στον ρόλο της συνταγογράφησης». Επιπλέον σημειώνουν ότι μόνο ο ΕΟΠΥΥ διαθέτει σύστημα ηλεκτρονικής μηχανογράφησης, ενώ ακόμα και σε αυτόν τον Οργανισμό πολλά πολυϊατρεία δεν διαθέτουν διαδικτυακή σύνδεση και δεν υπάρχει δυνατότητα για τους γιατρούς τους να εκδίδουν ηλεκτρονικές συνταγές.

Η ίδια απόφαση έχει προκαλέσει την αντίδραση και των γιατρών, καθώς ορίζει ότι για κάθε χειρόγραφη συνταγή που μετατρέπεται από τον φαρμακοποιό σε ηλεκτρονική, παρακρατείται το ποσό του 1 ευρώ από την αμοιβή του γιατρού του ΕΟΠΥΥ.

Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Επιστημονικού Υγειονομικού Προσωπικού ΙΚΑ σε ανακοίνωσή της χαρακτηρίζει την απόφαση αυτή ως «κίνηση ακραίου αυταρχισμού και πρωτοφανή απόπειρα εκφοβισμού και τρομοκράτησης» και προσθέτει για το υπουργείο Υγείας ότι δύο χρόνια τώρα, δεν έχει κατορθώσει να εγκαταστήσει στα πολυϊατρεία αξιόπιστο ηλεκτρονικό σύστημα μέσα από το οποίο θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν οι γιατροί την ηλεκτρονική συνταγογράφηση». Η Ομοσπονδία σημειώνει ότι θα προχωρήσει σε όλες τις απαραίτητες νομικές ενέργειες για να ακυρώσει στην πράξη την απόφαση.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

11 Μαρτίου 2012, 13:50:44
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ο νόμος που ψηφίζεται και τα άρθρα που δεν προαπαιτούν υπουργικές αποφάσεις, είναι άμεσα εκτελεστέα και δεν απαιτείται τίποτε άλλο.
Εμείς λοιπόν, με αυτό το δεδομένο, ήδη, από τη σχετική δημοσίευση των διατάξεων, συνταγογραφούμε με τα νέα ποσοστά.

Με την φασιστική διαχείριση των πραγμάτων που ανθεί τελευταίως, κανείς δεν θα σε αθωώσει, επειδή δε γνώριζες, γιατί δεν σε ενημέρωσε αρμοδίως.

Ποιος σας ενημέρωνε κατά τη σταδιακή πορεία της ένταξης των διάφορων Ταμείων στον ΕΟΠΥ και την έναρξη ηλ. Συνταγογραφίας σε αυτούς? εμάς ΚΑΝΕΙΣ. Ποιος σας ενημέρωσε ότι μπορείτε –ή και υποχρεούστε- να γράφετε τις εξετάσεις ηλεκτρονικά? Εμάς ΚΑΝΕΙΣ, ακόμη και μετά από έγγραφο ερώτημά μας. Και μπορώ να αναφέρω μύρια όσα ακόμη.

ΜΗΝ ΠΟΝΤΑΡΕΤΑΙ λοιπόν ΣΤΗΝ ΑΘΩΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ. ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΕ ΕΥΝΟΜΟΥΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ.


Η λύση για την ποινή που μας βάζει ο υπεύθυνος για την «παρανομία μας» (χειρόγραφη συνταγή) είναι:

Υπόμνημα προς τον εισαγγελέα που να του λέει ότι, αφού τιμωρούμαστε, άρα κάτι κάνουμε παράνομα. Συνεπώς, μη πρόθυμοι να παρανομήσουμε, «ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ, ΕΚΤΟΣ, ΑΝ ΑΛΛΩΣ ΕΝΤΑΛΘΟΥΜΕ ΑΡΜΟΔΙΩΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ»

(Στη δική μας μονάδα, πέραν άλλων ενεργειών, δρομολογήθηκε και αυτή, μαζί με ασφαλιστικά μέτρα [με πρωτοβουλία των γιατρών του Κ.Υ.]. Ήδη υπάρχει σχετική καταχώρηση στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)

Η λύση για την συνταγογράφηση ουσίας (αφού επιμένουν να μη μας εγγυώνται ότι η βιοϊσοδυναμία ελέγχεται συστηματικά από τις ελληνικές αρχές) είναι:

Περιβραχιόνιο με αναφορά: «ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ»

Ο παραλογισμός που φούντωσε τελευταία και υπάρχει σε όλες σχεδόν τις πολιτικές αποφάσεις, δεν αντιμετωπίζεται με ημίμετρα του στυλ «για να δούμε τι θα λέει η ερμηνευτική», «για περίμενε γιατί δεν νομίζω ότι μπορούν να το κάνουν», «για να το πώ στο βουλευτή να τηλεφωνήσει στο Λοβέρδο» και άλλα συναφή και προσφιλή μας τεχνάσματα αποποίησης της ευθύνης αντίδρασης που μας ανήκει.

« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαρτίου 2012, 14:19:14 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

11 Μαρτίου 2012, 17:15:38
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, εκτός από το:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Περιβραχιόνιο με αναφορά: «ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ»

...διότι γνωρίζω τη δραστική ουσία που συνταγογραφώ.
Από κει και πέρα, το σκεύασμα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Ας αναλάβει ο φμφ να παρουσιάσει στον ασφαλισμένο μια πλήρη γκάμα προϊόντων, από το γενόσημο της κοιλάδας Peshawar του Πακιστάν (εννοείται ελεγμένο από τον ΕΟΦ) μέχρι το σούπερ-ντούπερ υπερλούξ state-of-the-art πρωτότυπο από το Basel της Ελβετίας, και ας τον βοηθήσει να αποφασίσει.
Σήμερα κιόλας, μίλησα με έναν φμφ που μου είπε πολύ απλά και λογικά: "Θα λέω στους πελάτες μου: Έχω και πρωτότυπα, έχω και γενόσημα - ό,τι αγαπάτε", και νομίζω ότι αυτό είναι η καλύτερη λύση.

Επίσης, δεν μου πέφτει λόγος να παραστήσω τον νταή έναντι του ΕΟΠΥΥ (που στο κάτω-κάτω βάζει το χέρι στην τσέπη και πληρώνει τον λογαριασμό) και να τον υποχρεώνω  (φασιστικά) να πληρώνει σύμφωνα με τα γούστα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαρτίου 2012, 17:17:25 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

11 Μαρτίου 2012, 17:22:57
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπόμνημα προς τον εισαγγελέα που να του λέει ότι, αφού τιμωρούμαστε, άρα κάτι κάνουμε παράνομα. Συνεπώς, μη πρόθυμοι να παρανομήσουμε, «ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ, ΕΚΤΟΣ, ΑΝ ΑΛΛΩΣ ΕΝΤΑΛΘΟΥΜΕ ΑΡΜΟΔΙΩΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ»

Ο λέας πρέπει ήδη να κινηθεί αυτεπάγγελτα κατά του ΕΟΠΥΥ για έναν προφανή λόγο: Ποιός είναι ο ΕΟΠΥΥ και από που προκύπτει το δικαίωμά του να βάζει χέρι στη μισθοδοσία των ιατρών του ΕΣΥ, για να παρακρατεί πρόστιμα διοικητικού χαρακτήρα που ο ίδιος επιβάλλει;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
349 Απαντήσεις
207885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2019, 09:06:18
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
11126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2011, 21:02:58
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
78092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
15 Απαντήσεις
15611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Αυγούστου 2014, 12:38:52
από Dott.diMG
2 Απαντήσεις
47819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος