Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:56:55

Αποστολέας Θέμα: Υπ.Αποφ. 2012 για ποσά Εφημεριών -Πρωτοκόλλα -Συνταγογράφηση ηλεκτρονική & Ουσία  (Αναγνώστηκε 18637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Μαρτίου 2012, 18:58:09
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, εκτός από το:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Περιβραχιόνιο με αναφορά: «ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ»

...διότι γνωρίζω τη δραστική ουσία που συνταγογραφώ.
 

Δε διαφωνώ ότι γνωρίζεις τη δραστική ουσία διακομιστή. Και εγώ τη γνωρίζω. Γι’ αυτό και συνταγογραφώ αντίγραφα από ετών.
Την παρουσία όμως, την ποιότητα και την ποσότητα της ουσίας στο σκεύασμα δεν νομίζω να γνωρίζεις γι’ αυτά που θα δείς από την Κίνα, αφού δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι εγχώριοι έλεγχοι. Γι’ αυτό μιλάμε και γι’ αυτό λέω “γράψω ΦΑΡΜΑΚΑ”. Φάρμακο για τον πολίτη δεν είναι η ρανιτιδίνη, αλλά το Zantac. Όμως, αυτά που θα δούμε από Κίνα στην αγορά, ποιος μου εγγυάται ότι θα υφίστανται τον προβλεπόμενο έλεγχο ισοδυναμίας? Και το κυριότερο στα αμφιβόλου ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ φάρμακα δεν είναι τόσο η ουσία, όσο η αναλογία ουσίας σε κάθε χάπι που συνήθως ποικίλει υπερβολικά από ελάχιστα mg σε βουβαλίσιες δόσεις. Αυτό είναι που φοβάμαι και όχι τα αντίγραφα σα γενικό κανόνα.

Έχω ξαναγράψει για την άποψή μου για την αναγραφή ουσίας και δεν διαφωνώ άμα μου εξασφαλιστεί ο απαιτούμενος έλεγχος. (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Όμως εδώ έχουν δύο στόχους. Όποιος και να επιτευχθεί καλός θα είναι (για τους αποφασίζοντες, όχι για την εθνική οικονομία και τους ασθενείς).
1ος: Να πέσει στην αγορά εμπόρευμα από Κίνα στο 1/20 και βάλε της σημερινής τιμής
2ος: Να εξαφανιστούν οι Ελληνικές βιομηχανίες, αφού οι πολυεθνικές τύπου Mylan μπορούν να πωλούν με τεράστιο παθητικό για όσους μήνες χρειαστεί να τις εξαφανίσουν, προκειμένου να μείνουν μετά κυρίαρχες του παιχνιδιού (βλέπε παλαιότερη προμήθεια στον Ευαγγελισμό που προσφέρθηκε από την ανωτέρω με υποπολλαπλάσια του κόστους τιμή).Είναι τυχαίο ότι θα αποζημιώνεται το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φθηνότερο και όχι τα δύο πιό φθηνά π.χ.?
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαρτίου 2012, 19:27:11 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

11 Μαρτίου 2012, 19:39:15
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δε διαφωνώ ότι γνωρίζεις τη δραστική ουσία διακομιστή. Και εγώ τη γνωρίζω. Γι’ αυτό και συνταγογραφώ αντίγραφα από ετών.
Την παρουσία όμως, την ποιότητα και την ποσότητα της ουσίας στο σκεύασμα δεν νομίζω να γνωρίζεις γι’ αυτά που θα δείς από την Κίνα, αφού δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι εγχώριοι έλεγχοι. Γι’ αυτό μιλάμε και γι’ αυτό λέω “γράψω ΦΑΡΜΑΚΑ”. Φάρμακο για τον πολίτη δεν είναι η ρανιτιδίνη, αλλά το Zantac. Όμως, αυτά που θα δούμε από Κίνα στην αγορά, ποιος μου εγγυάται ότι θα υφίστανται τον προβλεπόμενο έλεγχο ισοδυναμίας? Και το κυριότερο στα αμφιβόλου ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ φάρμακα δεν είναι τόσο η ουσία, όσο η αναλογία ουσίας σε κάθε χάπι που συνήθως ποικίλει υπερβολικά από ελάχιστα mg σε βουβαλίσιες δόσεις. Αυτό είναι που φοβάμαι και όχι τα αντίγραφα σα γενικό κανόνα.

Έχω ξαναγράψει για την άποψή μου για την αναγραφή ουσίας και δεν διαφωνώ άμα μου εξασφαλιστεί ο απαιτούμενος έλεγχος. (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος)
Όμως εδώ έχουν δύο στόχους. Όποιος και να επιτευχθεί καλός θα είναι (για τους αποφασίζοντες, όχι για την εθνική οικονομία και τους ασθενείς).
1ος: Να πέσει στην αγορά εμπόρευμα από Κίνα στο 1/20 και βάλε της σημερινής τιμής
2ος: Να εξαφανιστούν οι Ελληνικές βιομηχανίες, αφού οι πολυεθνικές τύπου Mylan μπορούν να πωλούν με τεράστιο παθητικό για όσους μήνες χρειαστεί να τις εξαφανίσουν, προκειμένου να μείνουν μετά κυρίαρχες του παιχνιδιού (βλέπε παλαιότερη προμήθεια στον Ευαγγελισμό που προσφέρθηκε από την ανωτέρω με υποπολλαπλάσια του κόστους τιμή).Είναι τυχαίο ότι θα αποζημιώνεται το ΜΟΝΑΔΙΚΟ φθηνότερο και όχι τα δύο πιό φθηνά π.χ.?


Εδώ ακριβώς αναδεικνύεται ο καθοριστικός ρόλος του φμφ: Να πείθουν τον πολίτη να αγοράζει καλό, οικονομικό και αν είναι δυνατό, ελληνικό φάρμακο.
Ήδη, πολλοί μεγαλο-φμφ προσανατολίζονται σε λύσεις που θα περιλαμβάνουν συνεταιριστικά φάρμακα μέσω των ΣΥ.ΦΑ., ώστε πλέον οι φμφ να κερδίζουν τόσο άμεσα (από το ποσοστό κέρδους) όσο και έμμεσα ( από το σκεύασμα καθ' αυτό, αφού θα είναι δικής τους εισαγωγής ή καλύτερα παραγωγής - όπως π.χ. γίνεται τώρα με τις συνεταιριστικές παστίλιες για το λαιμό Lemovix )

Συμφωνώ να ενισχύσουμε την ελληνική φαρμακοβιομηχανία και την παραγωγή φαρμάκων στην Ελλάδα από ελληνικά χέρια. Αλλά αν με ρωτάτε αν θέλω μια νέα γενιά κρατικοδίαιτων φαρμακοβιομηχάνων που γιγαντώνονται από τη γενναιοδωρία του ΕΟΠΥΥ και τη ληστεία των Ελλήνων ανέργων και ασφαλισμένων, ε, σ΄αυτό, είμαι αντίθετος.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαρτίου 2012, 19:47:16 από Ο διακοσμητής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
349 Απαντήσεις
207876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Οκτωβρίου 2019, 09:06:18
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
11126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2011, 21:02:58
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
78087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2013, 00:23:58
από thepap
15 Απαντήσεις
15610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Αυγούστου 2014, 12:38:52
από Dott.diMG
2 Απαντήσεις
47819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Ιανουαρίου 2020, 09:43:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος