Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:14:36

Αποστολέας Θέμα: Απαιτείται «Έναρξη Ελεύθερου Επαγγέλματος» για να συνταγογραφήσω στη μάνα μου??  (Αναγνώστηκε 17559 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιουλίου 2012, 18:38:50
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

άρθρο 19
3. Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή
στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους
οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους
φοιτητές της ιατρικής.

Πόσοι συνάδελφοι τηρούν το άρθρο 19 ειδικά στις μέρες μας;

Ευτυχώς πολλοί ακόμη (τουλάχιστον στην επαρχία)

6 Ιουλίου 2012, 22:33:23
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Προσωπικά, ακόμη και φοιτητής, δεν πλήρωσα ποτέ δεκάρα σε συναδέλφους, ακόμη και πανεπιστημιακούς, όταν χρειάστηκα κάτι.
Ακόμη και πανεπιστημιακός γυναικολόγος για συγγενή μου, σχεδόν με πρόσβαλε όταν ζήτησα να πληρώσω.

Συνήθως έχουμε εικόνα από κάτι τυχοδιώκτες γυναικολόγους (πρωτίστως) και ορθοπεδικούς (δευτερευόντως) και γενικεύουμε τα αποτελέσματα.

Δεν είναι όμως έτσι. Υπάρχουν ακόμη συνάδελφοι (και όχι λίγοι, ούτε μόνο στην επαρχεία) που σέβονται τους συναδέλφους τους.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

6 Ιουλίου 2012, 23:41:09
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την ερώτηση την έβαλες για να δικαιώσεις την πράξη σου και να εξιλεώσεις τις ανησυχίες σου?

Γιατί, αν είναι έτσι, πάσο. Και εγώ πιθανόν, το ίδιο θα έκανα για τη μάνα μου.


Αν την έβαλες όμως για να μάθεις τι ισχύει νομικά, όλοι οι προλαλήσαντες -εκλαμβάνοντάς το έτσι- έκαναν σαφές ότι δεν γράφεις ΠΟΥΘΕΝΑ ως ιδιώτης, ΑΝ –ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ- ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ όντως ιδιώτης.
Και η λογική της εφορίας λέει ότι «αφού το έκανες για τη μάνα σου, το κάνεις και για άλλους. Αλλιώς θα ζητούσες από κάποιον «ενεργό» συνάδελφό σου να το γράψει. Κάτσε στην τσιμπίδα λοιπόν».
(Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι δεν θα το βρείς μπροστά σου, αλλά νομίζω ότι εδώ συζητούσαμε για το αν είναι νόμιμο και όχι το αν εσύ εκτέθηκες ή όχι).
Τα υπόλοιπα είναι για την ψυχοθεραπεία μας.

(Υ.Γ. Δόξα τω θεώ δεν έχω πίεση, ούτε θύμωσα με την ερώτησή σου για να υπάρχει ενδεχόμενο ανόδου της. Απλά θεώρησα ότι είναι σκόπιμο να ειπωθούν ορισμένες έννοιες με το ακριβές τους περιεχόμενο και αυτό έκανα με τις αντιδιαστολές που παρέθεσα).

Και εδώ κλείνω την εμπλοκή μου στο εν λόγω θέμα, θεωρώντας ότι εξαντλήθηκε.



κ.Μιχάλη μου,
μού είστε τόσο συμπαθής, που ειλικρινά, αν άθελά μου, σας είχα προκαλέσει "υπερτασική αιχμή", θα είχα πραγματικά τύψεις...  :(
Δεν υπερβάλλω, σας το λέω μπέσα!!


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κώδικας ιατρικής δεοντολογίας νόμος 3418/2005
άρθρο 1
3. Στην έννοια της ιατρικής πράξης περιλαμβάνονται
και η συνταγογράφηση, η εντολή για διενέργεια πάσης
φύσεως παρακλινικών εξετάσεων, η έκδοση ιατρικών πι−
στοποιητικών και βεβαιώσεων και η γενική συμβουλευτική
υποστήριξη του ασθενή.


άρθρο 6
2. Με την άσκηση της ιατρικής εξομοιώνεται και η κα−
τοχή οποιασδήποτε έμμισθης ή τιμητικής θέσης, για την
οποία απαιτείται ως τυπικό προσόν το πτυχίο της Ιατρικής
Σχολής.

άρθρο 19
3. Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή
στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους
οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση,
καθώς και στους
φοιτητές της ιατρικής.

Γειά σου ρε ΑΡΗ (!!)  ;)

Η φάση είναι, οτι βάσει της παραπάνω διατύπωσης, υποχρεούσαι να παράσχεις τις υπηρεσίες σου, αμισθί, στη μητέρα πχ. ενός συναδέλφου,
αλλά, αναφορά για το δικό σου γονιό, δεν υπάρχει...??  ??? ???




7 Ιουλίου 2012, 09:16:03
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Καλημέρα σας.

Κοιτώντας τα βιβλιάρια υγείας συναδέλφων ιατρών, διαπιστώνει κανείς ότι, στην συντριπτική πλειοψηφία, οι σελίδες τους είναι γεμάτες με "ιατρικές επισκέψεις" και "ιατρικές πράξεις". Αυτό μπορεί να σημαίνει μόνο δύο πράγματα:

1. οι ιατροί όταν αρρωσταίνουν(και αυτό γίνεται πολύ συχνά απ'όσο δείχνουν τα βιβλιάρια!!!) απευθύνονται σε συναδέλφους τους και πληρώνουν κανονικά την επίσκεψη και την οποιαδήποτε ιατρική πράξη(μέσω του ασφαλιστικού φορέα). Άρα δεν ισχύει το δωρεάν!

2. Τα "χαρτάκια" του βιβλιαρίου εκτελούνται με "εικονικές" επισκέψεις και πράξεις προκειμένω να καρπωθούν, οι όποιοι εμπλεκόμενοι, τα αντιστοιχούντα ποσά. Άρα όχι μόνο δεν είναι δωρεάν αλλά υπάρχει και κλοπή όλων των ασφαλισμένων του συγκεκριμένου φορέα!

Επειδή δεν θέλω να θεωρηθώ κακοήθης, μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο ενδεχόμενο που μου διαφεύγει; Γιατί δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι η πλειοψηφία των βιβλιαρίων των ιατρών είναι ΥΠΕΡχρησιμοποιημένα.  
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2012, 09:37:11 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

7 Ιουλίου 2012, 11:00:53
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την ερώτηση την έβαλες για να δικαιώσεις την πράξη σου και να εξιλεώσεις τις ανησυχίες σου?

Γιατί, αν είναι έτσι, πάσο. Και εγώ πιθανόν, το ίδιο θα έκανα για τη μάνα μου.


Αν την έβαλες όμως για να μάθεις τι ισχύει νομικά, όλοι οι προλαλήσαντες -εκλαμβάνοντάς το έτσι- έκαναν σαφές ότι δεν γράφεις ΠΟΥΘΕΝΑ ως ιδιώτης, ΑΝ –ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ- ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ όντως ιδιώτης.
Και η λογική της εφορίας λέει ότι «αφού το έκανες για τη μάνα σου, το κάνεις και για άλλους. Αλλιώς θα ζητούσες από κάποιον «ενεργό» συνάδελφό σου να το γράψει. Κάτσε στην τσιμπίδα λοιπόν».
(Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι δεν θα το βρείς μπροστά σου, αλλά νομίζω ότι εδώ συζητούσαμε για το αν είναι νόμιμο και όχι το αν εσύ εκτέθηκες ή όχι).
Τα υπόλοιπα είναι για την ψυχοθεραπεία μας.

(Υ.Γ. Δόξα τω θεώ δεν έχω πίεση, ούτε θύμωσα με την ερώτησή σου για να υπάρχει ενδεχόμενο ανόδου της. Απλά θεώρησα ότι είναι σκόπιμο να ειπωθούν ορισμένες έννοιες με το ακριβές τους περιεχόμενο και αυτό έκανα με τις αντιδιαστολές που παρέθεσα).

Και εδώ κλείνω την εμπλοκή μου στο εν λόγω θέμα, θεωρώντας ότι εξαντλήθηκε.



κ.Μιχάλη μου,
μού είστε τόσο συμπαθής, που ειλικρινά, αν άθελά μου, σας είχα προκαλέσει "υπερτασική αιχμή", θα είχα πραγματικά τύψεις...  :(
Δεν υπερβάλλω, σας το λέω μπέσα!!


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κώδικας ιατρικής δεοντολογίας νόμος 3418/2005
άρθρο 1
3. Στην έννοια της ιατρικής πράξης περιλαμβάνονται
και η συνταγογράφηση, η εντολή για διενέργεια πάσης
φύσεως παρακλινικών εξετάσεων, η έκδοση ιατρικών πι−
στοποιητικών και βεβαιώσεων και η γενική συμβουλευτική
υποστήριξη του ασθενή.


άρθρο 6
2. Με την άσκηση της ιατρικής εξομοιώνεται και η κα−
τοχή οποιασδήποτε έμμισθης ή τιμητικής θέσης, για την
οποία απαιτείται ως τυπικό προσόν το πτυχίο της Ιατρικής
Σχολής.

άρθρο 19
3. Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή
στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους
οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση,
καθώς και στους
φοιτητές της ιατρικής.

Γειά σου ρε ΑΡΗ (!!)  ;)

Η φάση είναι, οτι βάσει της παραπάνω διατύπωσης, υποχρεούσαι να παράσχεις τις υπηρεσίες σου, αμισθί, στη μητέρα πχ. ενός συναδέλφου,
αλλά, αναφορά για το δικό σου γονιό, δεν υπάρχει...??  ??? ???





Η παράθεση των παραπάνω έγινε περισσότερο για το άρθρο 6 σύμφωνα με το οποίο για να παρέχεις ιατρικές υπηρεσίες (συνταγογράφηση) πρέπει να κατέχεις έμισθη θέση.

Το άρθρο 19 αναφέρεται στους συγγενείς του γιατρού που παρέχει τις υπηρεσίες και όχι τους συγγενείς των συναδέλφων.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2012, 11:09:58 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

7 Ιουλίου 2012, 11:45:04
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Δεν γνωρίζω κατά πόσο τα βιβλιάρια υγείας των γιατρών είναι υπερπλήρη από ιατρικές πράξεις ή όχι.
 Πάντως όσο αφορά την αποζημίωση δαπανών Ιατρικών επισκέψεων/εξετάσεων είτε προσωπικά δικών μας, είτε έμμεσα ασφαλισμένων μελών των οικογενειών
μας το Ταμείο μας, Τομέας Υγειονομικών του ΕΤΑΑ, παρανομεί βάσει του νόμου 3418/2005 Κ. Ι. Δεοντολογίας άρθρο 19, καλύπτοντας μέρος της
καταβληθείσας δαπάνης σύμφωνα με τη κωδικοποίηση Ιατρικών Πράξεων που επιβάλλει.
 Το ίδιο ισχύει και για τις Διοικήσεις των Νοσοκομείων, ειδικά Πανεπιστημιακών, σε σχέση με επισκέψεις μας σε Απογευματινά Ιατρεία.
 Στα επισυναπτόμενα η κωδικοποίηση Ιατρικών Ιατρικών Πράξεων
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2012, 11:48:53 από Πατρωνάκης Μάνος »

7 Ιουλίου 2012, 12:10:24
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Μάνα είναι μόνο μία και είναι το ιερότερο πρόσωπο στον κόσμο.

Στην Αρχαία Ελλάδα, οι μητέρες των Ολυμπιονικών έχαιραν ιδιαίτερης τιμής και είναι γνωστός ο μύθος της Ροδίτισσας Καλλιπάτειρας που παρέβη το Νόμο που απαγόρευε στις γυναίκες να παρακολουθούν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αποκτώντας αυτοδίκαια το δικαίωμα αφού διέθετε γιο, αδελφό και πατέρα Ολυμπιονίκες.

Ως εκ τούτου, ζητώ όλοι οι γιατροί (όλων των ταχυτήτων) να μπορούν να γράφουν για τη μάνα τους χωρίς κανενός είδους περιορισμό όλα τα φάρμακα και όλες τις εξετάσεις με μηδενική συμμετοχή, με μόνο προαπαιτούμενο τη λήψη πτυχίου Ιατρικής. Τόσες παλαβομάρες έχουμε δει να γίνονται σε αυτή τη χώρα (π.χ. οι υπάλληλοι της ΔΕΗ δεν πληρώνουν για το ηλεκτρικό ρεύμα, οι της Ολυμπιακής πετούσαν όπου ήθελαν χωρίς να πληρώνουν εισιτήρια κ.λπ.) και οι ιθύνοντες του Υπουργείου και του ΕΟΠΥΥ καλά θα κάνουν να υιοθετήσουν το δίκαιο αυτό αίτημα του ιατρικού κόσμου, πριν τους πάρει ο δι@ολ** τον πατέρα (με τόσα που μας έχουν κάνει).
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2012, 16:41:28 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Ιουλίου 2012, 20:08:07
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κώδικας ιατρικής δεοντολογίας νόμος 3418/2005
άρθρο 1
3. Στην έννοια της ιατρικής πράξης περιλαμβάνονται
και η συνταγογράφηση, η εντολή για διενέργεια πάσης
φύσεως παρακλινικών εξετάσεων, η έκδοση ιατρικών πι−
στοποιητικών και βεβαιώσεων και η γενική συμβουλευτική
υποστήριξη του ασθενή.


άρθρο 6
2. Με την άσκηση της ιατρικής εξομοιώνεται και η κα−
τοχή οποιασδήποτε έμμισθης ή τιμητικής θέσης, για την
οποία απαιτείται ως τυπικό προσόν το πτυχίο της Ιατρικής
Σχολής.


άρθρο 19
3. Ο ιατρός παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή
στους συναδέλφους του και στους συγγενείς προς τους
οποίους αυτοί έχουν νόμιμη υποχρέωση, καθώς και στους
φοιτητές της ιατρικής.

Γειά σου ρε ΑΡΗ (!!)  ;)

Η φάση είναι, οτι βάσει της παραπάνω διατύπωσης, υποχρεούσαι να παράσχεις τις υπηρεσίες σου, αμισθί, στη μητέρα πχ. ενός συναδέλφου,
αλλά, αναφορά για το δικό σου γονιό, δεν υπάρχει...??  ??? ???


Η παράθεση των παραπάνω έγινε περισσότερο για το άρθρο 6 σύμφωνα με το οποίο για να παρέχεις ιατρικές υπηρεσίες (συνταγογράφηση) πρέπει να κατέχεις έμισθη θέση.

Το άρθρο 19 αναφέρεται στους συγγενείς του γιατρού που παρέχει τις υπηρεσίες και όχι τους συγγενείς των συναδέλφων.


Έχει πραγματικά, πολύ ενδιαφέρον, η προσπάθεια ερμηνείας της διατύπωσης ενός νόμου (...)
Η αλήθεια είναι, οτι πολλές φορές, το νόημα ενός νομοθετικού εδαφίου, μπορεί να είναι απίστευτη "μπερδεψούρα" και διϊστάμενης ερμηνείας...!

Για παράδειγμα,
το άρθρο 6, αναφέρει οτι,
η οποιαδήποτε έμμισθη ή τιμητική (επί τιμής) θέση, που προαπαιτεί, πτυχίο Ιατρικής,
αυτομάτως, αναγορεύεται -ανάγεται το αντικείμενό της, ως ιατρική πράξη.

Επίσης, το άρθρο 19, με βάση τη διατύπωσή του,
νομίζω οτι, αναφέρεται :
"στους συγγενείς των συναδέλων, έναντι των οποίων, ο (εξετάζων) γιατρός, παρέχει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή" (...)

Είμαι ψείρας...i know...!
Έχω αλλάξει πολλούς Ψυχιάτρους, αλλά μάταια...!  :D 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2012, 20:12:19 από anasm »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
32528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2009, 23:18:59
από Gatekeeper
11 Απαντήσεις
69612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2022, 19:11:15
από silvertaur
1 Απαντήσεις
26552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2019, 12:35:36
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
40515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2020, 16:46:07
από Denominator
0 Απαντήσεις
35306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2020, 16:00:06
από Argirios Argiriou