ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Συζητήσεις πάνω σε ιατρικά θέματα

Περί Τρίμηνων & δίμηνων συνταγών...

<< < (2/5) > >>

Denominator:
Ας μου επιτραπεί να καταθέσω τη δική μου εμπειρία χωρίς να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με κάποιους συγκεκριμένα.
Στην αρχή της καθιέρωσης των τρίμηνων ήμουν αρκετά επιφυλακτικός, ποτέ όμως δε θυσίασα το δικαίωμα του ρυθμισμένου ασθενούς (ακόμη και του πάλαι ποτέ ΟΠΑΔίτη που πλήρωνε με χαρτάκι) να μην ταλαιπωρηθεί δεύτερη και τρίτη φορά - αρκεί να του είχα εξηγήσει επαρκώς τους λόγους που θα έπρεπε να τον οδηγήσουν νωρίτερα από το προγραματισμένο σε επανεξέταση.
Η έλευση του ΕΟΠΥΥ, με κύριο μοχλό την πληθώρα των αγανακτισμένων ΙΚΑτζήδων, με έκανε να άρω και τις τελευταίες επιφυλάξεις. Αν κάτι δεν πάει καλά, απλά δεν εκτελείται το υπόλοιπο της τρίμηνης και ο ασθενής επανεξετάζεται. Αυτό έχει βρει ένθερμη υποστήριξη από τον κόσμο κυρίως επειδή έχει πείσει ότι τα χρήματα επενδύονται στην ιατρική παρακολούθηση και όχι στη συνταγογραφία. Έτσι, αυτή τη στιγμή το 67% των συνταγών που υπογράφω σε χρόνια νοσήματα είναι τρίμηνες.

Zachariadis:
Θα πρεπει μάλλον να υποθέσω οτι βλεπετε  καθημερινά πολυ περισσότερους ασθενείς απο ότι εγώ.
Ισως έτσι ο ασθενής να έχει την πολυτέλεια να προσέρχεται για «επίσκεψη στον ιατρό του » και όχι στο
ιατρείο Super Market ή περίπτερο  για την προμήθεια της μάρκας των φαρμάκων του.
Πιθανότατα αν ΄και γω ήμουν υποχρεωμένος να δω πάνω απο 10-15 άτομα σε ένα πρωινό να υιοθετούσα
τον ρόλο του ιατρού διεκπεραιωτή συνταγογράφου προκειμένου να ανταπεξέλθω στον φόρτο εργασίας.
Η μηνιαία επίσκεψη για την μεταξύ άλλων συνταγογράφηση του επόμενου μήνα δεν αφορά κάποια ιδιαίτερη εργ/ριακή-παρακλινική έξέταση.
Αφορά την απλό κλινικό έλεγχο ρουτίνας.Αν π.χ πρόκειται για εναν υπερτασικό 1) δίνω κάποιο χρόνο για το ιστορικό ( τα επίπεδα μετρήσεων
που κάνει στο σπίτι,τυχόν παρενέργειες της αγωγής,αλληλεπιδράσεις με αγωγές ιατρών άλλων ειδικοτήτων κλπ 2) μετράω την πίεση ο ίδιος αμφίχειρα σε όρθια
και υπτια θέση 3) τον εξετάζω κλινικά ( και ναι κυρ.Κουναλάκη,η ακρόαση του θώρακα περιλαμβάνεται στην απλή εξέταση ρουτίνας..) ελέγχοντας μεταξύ άλλων
σφύξεις στα ανω και κάτω άκρα και τέλος.. 4) ΗΚΓ....Θα μου πέιτε «μα καλά ,άν το κάνεις καθε 2 ή 3 μήνες αυτό ,ποιά η διαφορά ; »
Ίσως καμία.Όμως για μένα έιναι σημαντικό να δίδεται στον ασθενή μια κοντινή ημερομηνία για επανέλεγχο.Μερικές φορές ,φαινομενικά ασήμαντες ενοχλήσεις
του ασθενή για της οποίες δεν θα ζητούσε άμεση βοήθεια υποκρύπτουν σοβαρές παρενέργειες απο την αγωγή ή την κατάσταση του.Άλλες φορές πάλι μπορεί να θέλει να βρεί λύση ή
απάντηση σε κάποιο πρόβλημα που για τον ίδιο έιναι σημαντικό όμως για προσωπικούς λόγους δεν προσέρχεται εσπευσμένα και αναμένει την επόμενη επίσκεψη
για να το συζητήσει  με τον ιατρό του όταν αυτή δεν έιναι πολύ μακριά.
Είναι σίγουρα δύσκολο να βάλεις σε χρονοδιαγράμματα της ιδιαίτερες ανάγκες κάθε ασθενή.΅Εχω την πολυτέλεια ακόμα να διατηρώ μια προσωπική σχέση με πολλούς
απο τους ασθενείς που βλέπω στο ιατρείο μου.Μπορεί να είναι επιπολεότητα εκ μέρους μου που  προσπαθώ να μην γίνομαι διεκπεραιωτής ιατρός συνταγογράφος.
'Οσο  όμως οι αριθμοί των ασθενών μου το επιτρέπουν θα διατηρώ αυτόν τον ιδεαλισμό σε πείσμα της σημερινής κατάντιας της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας.


parpar:
Συμφωνω απολυτα με τις τριμηνες σε οσους ασθενεις εχω εξετασει και ειναι ρυθμισμενοι.
Στην τελικη μπορεις να γραψεις μια τριμηνη και να ζητησεις να ερθει παλι τον επομενο μηνα , αν χρειαζεται , μονο για εξεταση.
Ετσι θα εχεις πολυ περισοτερο χρονο για κλινικη εξεταση και αν χρειαζεται αλλαγη τοτε μπορεις να τις ακυρωσεις.

Νίκος Κιοσές:
Πολύ καλές οι τρίμηνες ίσως και εξάμηνες για ρυθμισμένους ασθενείς, αλλά μέχρι να στρώσει ο ΕΟΠΥΥ και να καταλήξει στον τρόπο συνταγογράφησης και στα ποσοστά, μόνο μηνιαία συνταγή θεωρό ότι θα πρέπει να γράφεται.

Δημήτρης Μακρέας:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΘα πρεπει μάλλον να υποθέσω οτι βλεπετε  καθημερινά πολυ περισσότερους ασθενείς απο ότι εγώ.
Ισως έτσι ο ασθενής να έχει την πολυτέλεια να προσέρχεται για «επίσκεψη στον ιατρό του » και όχι στο
ιατρείο Super Market ή περίπτερο  για την προμήθεια της μάρκας των φαρμάκων του.
Πιθανότατα αν ΄και γω ήμουν υποχρεωμένος να δω πάνω απο 10-15 άτομα σε ένα πρωινό να υιοθετούσα
τον ρόλο του ιατρού διεκπεραιωτή συνταγογράφου προκειμένου να ανταπεξέλθω στον φόρτο εργασίας.
Η μηνιαία επίσκεψη για την μεταξύ άλλων συνταγογράφηση του επόμενου μήνα δεν αφορά κάποια ιδιαίτερη εργ/ριακή-παρακλινική έξέταση.
Αφορά την απλό κλινικό έλεγχο ρουτίνας.Αν π.χ πρόκειται για εναν υπερτασικό 1) δίνω κάποιο χρόνο για το ιστορικό ( τα επίπεδα μετρήσεων
που κάνει στο σπίτι,τυχόν παρενέργειες της αγωγής,αλληλεπιδράσεις με αγωγές ιατρών άλλων ειδικοτήτων κλπ 2) μετράω την πίεση ο ίδιος αμφίχειρα σε όρθια
και υπτια θέση 3) τον εξετάζω κλινικά ( και ναι κυρ.Κουναλάκη,η ακρόαση του θώρακα περιλαμβάνεται στην απλή εξέταση ρουτίνας..) ελέγχοντας μεταξύ άλλων
σφύξεις στα ανω και κάτω άκρα και τέλος.. 4) ΗΚΓ....Θα μου πέιτε «μα καλά ,άν το κάνεις καθε 2 ή 3 μήνες αυτό ,ποιά η διαφορά ; »
Ίσως καμία.Όμως για μένα έιναι σημαντικό να δίδεται στον ασθενή μια κοντινή ημερομηνία για επανέλεγχο.Μερικές φορές ,φαινομενικά ασήμαντες ενοχλήσεις
του ασθενή για της οποίες δεν θα ζητούσε άμεση βοήθεια υποκρύπτουν σοβαρές παρενέργειες απο την αγωγή ή την κατάσταση του.Άλλες φορές πάλι μπορεί να θέλει να βρεί λύση ή
απάντηση σε κάποιο πρόβλημα που για τον ίδιο έιναι σημαντικό όμως για προσωπικούς λόγους δεν προσέρχεται εσπευσμένα και αναμένει την επόμενη επίσκεψη
για να το συζητήσει  με τον ιατρό του όταν αυτή δεν έιναι πολύ μακριά.
Είναι σίγουρα δύσκολο να βάλεις σε χρονοδιαγράμματα της ιδιαίτερες ανάγκες κάθε ασθενή.΅Εχω την πολυτέλεια ακόμα να διατηρώ μια προσωπική σχέση με πολλούς
απο τους ασθενείς που βλέπω στο ιατρείο μου.Μπορεί να είναι επιπολεότητα εκ μέρους μου που  προσπαθώ να μην γίνομαι διεκπεραιωτής ιατρός συνταγογράφος.
'Οσο  όμως οι αριθμοί των ασθενών μου το επιτρέπουν θα διατηρώ αυτόν τον ιδεαλισμό σε πείσμα της σημερινής κατάντιας της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας.




--- Τέλος παράθεσης ---
Η λογική σου μοιάζει απόλυτα κατανοητή και σεβαστή σε μένα.
Όσα γράφεις αντιστοιχούν σε αυτά που θεωρείς ότι αντιστοιχούν στις ανάγκες παρακολούθησης των ανθρώπων που βλέπεις.
Η τρίμηνη ή μηνιαία συντάγογράφηση είναι άλλη συζήτηση, συναφής μεν, αλλά άλλη.
Μόνο μία παρατήρηση. Η συμμετοχή του ασθενούς στη λήψη αποφάσεων και η διαδικασία αυτοπαρακολούθησης είναι κομβική στην έννοια της ΠΦΥ.
Η εξάρτηση από τον ειδικό δεν είναι και τόσο υπέρ του ασθενούς όσο μοιάζει να είναι.
Ελπίζω να γίνεται κατανοητό ότι απλά συζητάμε και μοιραζόμαστε την εμπειρία μας.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση