Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
20 Απριλίου 2024, 05:29:31

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 366959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

18 Νοεμβρίου 2011, 09:45:49
Απάντηση #60
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το ίδιο προϊόν: 12 ευρώ στο Φαρμακείο, μόλις 6.5 στο περίπτερο (μαζί με περιοδικό)!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Φεβρουαρίου 2012, 12:10:57
Απάντηση #61
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για αυτόνομη θέρμανση:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Ιουνίου 2012, 14:23:13
Απάντηση #62
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Φτιάξτε το δικό σας, e-shop:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Ιουλίου 2012, 20:31:47
Απάντηση #63
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


ECONOMIST
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Πρέπει να απελευθερωθεί η αγοράς εργασίας, και να διευρυνθεί η γκάμα των προϊόντων που πωλούνται στα σουπερμάρκετ (και να προστεθούν νέα όπως αναλγητικά) να παραταθούν οι ώρες εργασίας των καταστημάτων λιανικής και τις Κυριακές, "πρότεινε" σήμερα στο συνέδριο του Economist ο Ζερόμ Λουμπέρ της Carrefour – Μαρινόπουλος.

Τα θέματα αυτά τα έχει εκθέσει στον επικεφαλής της Task Force στην Ελλάδα κ. Ράιχενμπαχ.

Οπως ανέφερε η απελευθέρωση πώλησης του γάλακτος πρώτης βρεφικής ηλικίας από τις αλυσίδες σούπερ μάρκετ οδήγησε σε μείωση της τιμής κατά 25%. :-*

Ακόμη μεγαλύτερη (35%) τόνισε ότι θα είναι η μείωση των τιμών αν απελευθερωθεί η πώληση βιταμινών και αναλγητικών (σκευασμάτων που δεν χρειάζονται συνταγή γιατρού) μέσω των αλυσίδων σούπερ μάρκετ.  :-*
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

3 Ιουλίου 2012, 21:11:58
Απάντηση #64
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Πάντως οι μειώσεις που αναφέρονται δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Διπλο-ελεγμένο από πελάτες...
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

3 Ιουλίου 2012, 22:40:42
Απάντηση #65
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Το βλέπετε επομένως ότι δεν είχατε τίποτε να φοβηθείτε;
Το πολύ-πολύ κάποιος ταλαιπωρημένος γονιός να προμηθεύεται το γάλα του παιδιού του μαζί με τα άλλα ψώνια του στο S/M, χωρίς να τρέχει άσκοπα να βρει ανοιχτό φαρμακείο Σάββατο πρωί.
Έπεται και η συνέχεια, με τα ΜΗΣΥΦΑ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Ιουλίου 2012, 08:44:12
Απάντηση #66
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Εγώ προσωπικά για τα γάλατα δεν είχα κάποια αντίρρηση. Αν και είναι προφανές ότι αποτελεί κίνδυνο για το τζίρο ενός μικρού μαγαζιού (φαρμακείο) να το ανταγωνίζεται μια αλυσίδα SM, ακόμα και στα ίδια επίπεδα τιμής.

Όμως το θέμα μου είναι να μην παραμυθιάζεται ο κόσμος για "μειώσεις 25%" και άλλα τρελλά που υπόσχονται ανεπάγγελτοι πολιτικοί και κάνουν τους SMάδες να πέφτουν κάτω από τα γέλια.
Κι έπειτα, αν δεν κερδίζει τελικά ο καταναλωτής από τη "μετατόπιση" προϊόντων σε μεγαλύτερα ράφια, ποιος είναι ο πραγματικός λόγος;
Η ...κατσίκα του γείτονα φαντάζομαι.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

4 Ιουλίου 2012, 19:50:37
Απάντηση #67
Αποσυνδεδεμένος

tasath


Μωρέ, λες και το ΣτΕ να ελέγχεται από τους φαρμακοποιούς;
Η μήπως οι άνθρωποι σκέφτηκαν το προφανές όσον αφορά στη διακίνηση εμπορευμάτων στα super markets, ειδικά μάλιστα μετά την ομοβροντία προστίμων από τον ΕΦΕΤ σε γνωστές αλυσίδες ανά τη χώρα;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

ΣτΕ: Προσωρινά μόνο από τα φαρμακεία οι βρεφικές τροφές

Πάγωσε το Συμβούλιο της Επικρατείας την υπουργική απόφαση του 2011 που είχε επιτρέψει τη διάθεση των βρεφικών τροφών και σε καταστήματα εκτός των φαρμακείων, δηλαδή σε σούπερ μάρκετ. Κάνοντας δεκτή σχετική αίτηση του Πανελλήνιου Φαρμακευτικού Συλλόγου, το Ανώτατο Δικαστήριο άναψε προσωρινά το πράσινο φως για διάθεση των παιδικών τροφών για παιδιά μέχρι έξι μηνών μόνο από τα φαρμακεία.

Η απόφαση ελήφθη με γνώμονα την υγεία των ανηλίκων καθώς, σύμφωνα με την απόφαση τoυ Ανωτάτου Δικαστηρίου «η διάθεση των παρασκευασμάτων για βρέφη πρώτης βρεφικής ηλικίας (έως 6 μηνών) εκτός φαρμακείων μπορεί να συνδέεται με αυξημένους κινδύνους δυσεπανόρθωτης ή και ανεπανόρθωτης βλάβης της υγείας της εν λόγω ιδιαίτερα ευαίσθητης και ευπαθούς ομάδας του πληθυσμού, ιδίως σε περιπτώσεις όπου η διάθεση των ως άνω παρασκευασμάτων εκτός φαρμακείων, γίνεται χωρίς καθοδήγηση και εποπτεία ειδικού επιστήμονος υγείας όπως ο φαρμακοποιός».

Ακόμη, το ΣτΕ στη σχετική απόφασή του σημειώνει πως η διάθεση παιδικών τροφών εκτός φαρμακείων μπορεί να «συνδυαστεί με ακατάλληλη πρακτική σίτισης ή πλημμελή συντήρηση των εν λόγω τροφίμων, δηλαδή με καταστάσεις ικανές να προκαλέσουν αύξηση της νοσηρότητας ή και θνησιμότητας των βρεφών».

Η απόφαση αναστολής του ΣτΕ ισχύει μέχρι να εκδοθεί από το Ανώτατο Δικαστήριο οριστική απόφαση επί της αίτησης ακύρωσης που έχει καταθέσει ο Πανελλήνιος Φαρμακευτικός Σύλλογος.
Μπουμπούκος γιοκ. Τσεκούρι τώρα.

5 Ιουλίου 2012, 01:54:12
Απάντηση #68
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ πάλι νομίζω ότι αργά αλλά σταθερά οι φαρμακοποιοί σκάβουν το λάκκο τους.
Γιατί όσο ένα φαρμακείο λειτουργεί απουσία φαρμακοποιού τόσο εμπεδώνεται η αποψη ότι και το οποιοδήποτε σουπερμαρκετ μπορεί να προσφέρει τα ίδια.....
Συνεπώς είναι θέμα χρόνου και ο ΠΦΣ δεν νομίζω ότι το έχει πάρει χαμπάρι.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Ιουλίου 2012, 08:29:44
Απάντηση #69
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ πάλι νομίζω ότι αργά αλλά σταθερά οι φαρμακοποιοί σκάβουν το λάκκο τους.
Γιατί όσο ένα φαρμακείο λειτουργεί απουσία φαρμακοποιού τόσο εμπεδώνεται η αποψη ότι και το οποιοδήποτε σουπερμαρκετ μπορεί να προσφέρει τα ίδια.....
Συνεπώς είναι θέμα χρόνου και ο ΠΦΣ δεν νομίζω ότι το έχει πάρει χαμπάρι.
Θα συμφωνήσω με το Δημήτρη - θέλω όμως να προσθέσω ότι το φαινόμενο της εγκατάλειψης των φαρμακείων στα χέρια ανειδίκευτων είναι το τελικό αποτέλεσμα της εκχώρησης τόσο της επιστήμης, όσο και της τέχνης από μεριάς των φαρμακοποιών - αν όχι εξολοκλήρου, τουλάχιστο σε βαθμό που να περιθωριοποιούνται.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

15 Νοεμβρίου 2012, 23:52:50
Απάντηση #70
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Νοεμβρίου 2012, 10:46:00
Απάντηση #71
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εγώ τυπώνω τα τέλη κυκλοφορίας και για τους ασφαλισμένους που έρχονται για φάρμακα και τους το δίνω μαζί με τις συνταγές.
Είναι πολύ εύκολο (δίνεις μόνο τον ΑΦΜ και τον αριθμό των πινακίδων).
Δοκιμάστε το, έχει πλάκα και ο ασφαλισμένος φεύγει ενθουσιασμένος με την εξυπηρέτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου 2012, 10:52:16 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Νοεμβρίου 2012, 12:03:25
Απάντηση #72
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ τυπώνω τα τέλη κυκλοφορίας και για τους ασφαλισμένους που έρχονται για φάρμακα και τους το δίνω μαζί με τις συνταγές.

Xα,χα...Αρχοντας!!! ;D

Να μπορουσαν κιολας να εκτελεσουν τα τελη στο φαρμακειο...
"Που'σαι παιδι ,πιασε 2 ντεπονια,μια σαλουσπιρινη,μια αλοιφη με το ανθρωπακι που τρεχει,ενα σιροπι για βηχα...αυτο με τα πνευμονια εξου ντε...κι που'σι???Δωμ κι ενα τελους κυκλουφοριας για ενα ντατσουνι διλιτρου...εχι συμμετουχι μειουμενι ή το πληρωνου ακεριου?Ακεριουουουουου????....Εεεε,ρεεεε,θα μας πιθανουν φετους αυτοι οι κεραταδες εκι πανου,μαυρη η ωρα που τσς ψηφισαμαν"
+

16 Νοεμβρίου 2012, 12:12:30
Απάντηση #73
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχι συμμετουχι μειουμενι ή το πληρωνου ακεριου?

Τέλη κυκλοφορίας με ΕΚΑΣ = 10% συμμετοχή  :D
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

16 Νοεμβρίου 2012, 12:22:39
Απάντηση #74
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Να σι ρουτηξου?του φιατακι του παντα γραφιται η ειναι εκτους λιστας?Γιατι κατ τετοιου μου πανιε

Κι κατ αλλου:ο αδερφοσ μ δεν εχι βιβλιαριου,μπορεις να γραιψς κι ενα χιουνται ατους στο δικο μ του βιβλιαριου η δε σ' αφινουν να γραφς οτ θελς?
+