Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 21:36:42

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 366874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Ιουνίου 2016, 23:57:47
Απάντηση #150
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τώρα που σχεδιάζουν επιβολή 5% φορολογία στην σταθερή τηλεφωνία, είναι η κατάλληλη στιγμή για να κάνετε την αλλαγή, ελάτε στη Voip τηλεφωνία!

Γιατί να επιλέξετε την λύση του VoIP αντί ενός παραδοσιακού τηλεφωνικού αριθμού;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Η voip τηλεφωνία είναι, νομίζω, μια καλή λύση ιδιαίτερα για όσους δεν κάνουν πάρα πολλά τηλεφωνήματα ή κάνουν σύντομα τηλεφωνήματα ή λείπουν για μεγάλα διαστήματα από το σπίτι τους καθώς και για όσους θέλουν φθηνό roaming:

Στην πράξη αυτό που χρειάζεται είναι να επιλέξει κανείς ένα πάροχο που να σου δίνει ουσιαστικά μόνο συνδρομή για ένα αρκετά γρήγορο ίντερνετ π.χ. 24 mpps. Στις 09/06/2016 που βγήκα στην αγορά της Καβάλας το πιο οικονομικό τέτοιο πακέτο που βρήκα ήταν της Forthnet που κοστίζει 15 €/μήνα εάν το προπληρώσεις για ένα χρόνο. Το πρόγραμμα λέγεται forthnetadsl24 . (Προσοχή: Αν πάτε σε κατάστημα της NOVA / Forthnet θα προσπαθήσουν να σας πασάρουν πιο ακριβά προγράμματα. Για να επιλέξετε το forthnetadsl24  παραγγείλτε το  μέσω της ιστοσελίδας Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος  (τώρα πλέον ((26/05/2017)) λέγεται novaadsl24 και μαζί με τους νέους φόρους βγαίνει συνολικά στα 15,75/μήνα ή 189/έτος)  Το αμέσως φθηνότερο ήταν της vodafone με περίπου 21 ευρώ/μήνα (Η Vodafone έχει και ένα φθηνότερο που είναι όμως μόνο για φοιτητές). Εγώ αποφάσισα πάντως να πάω στην Forthnet. Η Forthnet αναλαμβάνει να σταματήσει το συμβόλαιό σου στην αρχική σου εταιρεία και να το φέρει στην Forthnet. Ο αριθμός τηλεφώνου μου παραμένει ο ίδιος όπως τότε που είχα ΟΤΕ (όταν παίρνω με forthnet).  Σου δίνει επίσης ένα modem για να μπορέσει αργότερα να μπεις στο ιντερνετ μέσω της Forthnet (ενώ, από την άλλη πλευρά, η εταιρεία/πάροχος που είχες πρώτα σου ζητά να της επιστρέψεις πίσω το modem που σου είχε δώσει). Πληρώνεις όμως και ένα εφάπαξ τέλος μετακίνησης σε άλλη εταιρεία που είναι 36 ευρώ. Επίσης εάν διακόψεις ένα πρόγραμμα τηλεφωνίας που ήδη τρέχει πρέπει να πληρώσεις ένα Τέλος Πρόωρης Διακοπής που στην περίπτωσή μου είναι 126 ευρώ (για τον λόγο αυτό ίσως είναι καλύτερα πριν αλλάξει κανείς εταιρεία να περιμένει να τελειώσει το πρόγραμμα που ήδη έχει ). Η διαδικασία αυτή παίρνει περίπου 10 – 14 ημέρες. Ο λογαριασμός για το εφάπαξ αυτό και την προπληρωμένη συνδρομή ενός χρόνου έρχεται με το ταχυδρομείο ή το email (ανάλογα τι θα επιλέξεις ). Όταν είναι να γίνει η αλλαγή παρόχου τότε σε ειδοποιεί η Forthnet με ένα  sms, ύστερα για μία μέρα μένεις χωρίς ιντερνέτ και την επόμενη έχει γίνει η μεταφορά σε Forthnet. Μετά επικοινωνεί κανείς με την  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος η οποία σου προτείνει διάφορους τύπους ειδικής τηλεφωνικής συσκευής για voip τηλεφωνία, για να διαλέξεις μία από αυτές. Ένα αξιοπρεπές τέτοιο, ενσύρματο, τηλέφωνο κοστίζει γύρω στα 40 € και από την στιγμή που το πληρώσεις φτάνει στο σπίτι σου με courier από την Αθήνα σε 1-2 μέρες. Σου δίνουν επίσης και ένα τηλεφωνικό νούμερο το οποίο είναι το νούμερο από το οποίο θα παίρνεις όταν χρησιμοποιείς voip τηλεφωνία μέσω της τηλεφωνικής συσκευής voip. (είναι δυνατόν να κρατήσεις παράλληλα και την παλιά τηλεφωνική σου συσκευή και το παλιό νούμερό σου αλλά σε συμφέρει όταν παίρνεις τηλέφωνα να χρησιμοποιείς το voip). Από κει και μετά μπορεί κανείς να μιλά σε σταθερά και κινητά σε προνομιακές τιμές (1,14 €/ώρα σε σταθερά και 3,9 €/ώρα σε κινητά, χωρίς το ελάχιστο της τρίλεπτης χρέωσης που έχουν οι άλλες εταιρείες. Μεταξύ των πελατών της voip τηλεφωνίας yuboto οι κλήσεις είναι δωρεάν ). Καμιά σχέση με τον ΟΤΕ όπου για το δίμηνο από 08/03/2016 έως και 07/05/2016 μιλήσαμε συνολικά 4 ώρες και 27 λεπτά προς σταθερά και 21 λεπτά σε κινητά και μας χρέωσε 84 € ( = 42 €/μήνα !) με το πρόγραμμα Cosmote Home Double Play 24 XL (απεριόριστα προς εθνικά σταθερά και 360 λεπτά προς εθνικά κινητά τον μήνα και ταχύτητα ιντερνέτ έως 24 Mpps).  Βέβαια ο ΟΤΕ μόλις είδε ότι κάναμε αίτηση να αλλάξουμε πάροχο μας έκανε μια πρόταση για 21 € το μήνα αλλά η αίσθησή μου όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι μετά από λίγους μήνες για κάποιον ανεξήγητο λόγο ο λογαριασμός αρχίζει πάλι και ανεβαίνει. Έτσι τελικά επέλεξα την forthnet.

Εμένα μου συστήσανε και αγόρασα το μοντέλο voip τηλεφωνικής συσκευής GRANDSTREAM GXP 1625 IP Phone ( (είναι τέτοια που αν το router σου υποστηρίζει power over ethernet δεν χρειάζεται το τροφοδοτικό της, είναι επίσης 2 γραμμών με HD ήχο), και από πλευράς ποιότητας ήχου είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μου κόστισε συνολικά μαζί με τον ΦΠΑ 77 €. Υπάρχουν πάντως και φθηνότερες συσκευές. Ποικιλία συσκευών μπορεί να βρει κανείς από εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ένα πλεονέκτημα, όπως ήδη είπα, με την voip τηλεφωνία είναι ότι χρεώνεσαι από την αρχή της συνομιλίας για τα δευτερόλεπτα και τα λεπτά που μιλάς και δεν ισχύει το "τρίλεπτο". Το "τρίλεπτο" ισχύει όταν παίρνεις από σταθερό ή κινητό όλων των άλλων εταιρειών και σημαίνει ότι από την στιγμή που απαντήσει αυτός που του τηλεφωνείς χρεώνεσαι το ελάχιστο τρία λεπτά συνομιλίας.

Για την voip τηλεφωνία yuboto δεν πληρώνεις πάγιο λογαριασμό εκτός από ένα πάγιο τέλος που είναι 12 €/12μηνο (= 1 €/μήνα). Λειτουργεί κάπως σαν καρτοκινητό. Δηλαδή προπληρώνεις ότι ποσό θέλεις με την τραπεζική σου κάρτα κάνοντας απλώς log in στην ιστοσελίδα Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και μιλάς μέχρι να τελειώσει το ποσό αυτό. Όποτε θέλεις ξαναγεμίζεις με λεφτά τον λογαριασμό σου. ( Έχει περάσει περίπου 1 μήνας από τότε που έβαλα 6 € και έχουμε φάει μόνο τα 2 € ). Όταν αγοράζεις χρόνο ομιλίας λαμβάνεις ηλεκτρονικά (ή, αν θέλεις, με το συνηθισμένο ταχυδρομείο) και απόδειξη ή τιμολόγιο, αναλόγως αν έχεις το τηλέφωνο για οικιακή ή επαγγελματική χρήση αντίστοιχα.

Είναι δυνατόν κατεβάζοντας ένα app στο smartphone σου και με 12 €/έτος (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) να έχεις τον σταθερό αυτόν αριθμό voip και στο κινητό σου και έτσι απαλλάσσεται κανείς από κόστη roaming και κόστη διεθνών κλήσεων.

Είναι επίσης δυνατόν να έχει κανείς δωρεάν υπηρεσία αυτόματου τηλεφωνητή.

Μπορεί να χρησιμοποιεί κανείς την voip τηλεφωνία ακόμη και αν ο υπολογιστής είναι κλειστός, αρκεί να λειτουργεί το ιντερνέτ και το modem. Ένα μειονέκτημα όμως είναι ότι αν πάψει να λειτουργεί το modem π.χ. αν κοπεί το ηλεκτρικό ρεύμα τότε δεν έχει κανείς και voip τηλεφωνία. Επειδή, έτσι και αλλιώς στο σπίτι δεν πολυχρησιμοποιούμε το σταθερό μας τηλέφωνο, αλλά ούτε και έχουμε συχνά διακοπές του ηλεκτρικού ρεύματος (άσε που τότε έχουμε και τα κινητά ) θεωρώ ότι δεν είναι τόσο μεγάλο μειονέκτημα, αν σκεφτεί κανείς το πόσο μεγάλη οικονομία κάνει, σε σχέση με την συμβατική τηλεφωνία του ΟΤΕ. Άλλωστε υπάρχει, όπως είπα, η δυνατότητα να συνεχίσει να έχει κανείς το τηλέφωνο που σου δίνει έτσι και αλλιώς ο πάροχος του ιντερνέτ, χωρίς επιπλέον κόστος, και τότε, σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος, αυτό συνεχίζει να λειτουργεί ακόμη και αν πέσει το ρεύμα.  Έτσι δεν μένεις ποτέ χωρίς σταθερό τηλέφωνο ακόμη και αν κοπεί το ηλεκτρικό ρεύμα. (Ουσιαστικά δηλαδή μπορεί να έχει κανείς στο σπίτι δύο αριθμούς για να σε παίρνουν αλλά και για να παίρνεις. Έναν της voip τηλεφωνίας και έναν αριθμό του παρόχου που σου δίνει το ιντερνέτ).

Χρησιμοποιώ την voip τηλεφωνία εδώ και περίπου τρεις μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τις πρώτες 2 περίπου εβδομάδες συνέβαινε 1-2 φορές την εβδομάδα να χρειάζεται να κάνω restart το router της forthnet γιατί σταματούσε το ίντερνετ αλλά μετά αυτό το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Όπως μου είπε φίλος μου ηλεκτρονικός αυτό οφειλόταν μάλλον στο ότι το καινούριο router που μας έδωσε η forthnet έκανε κάποιες ενημερώσεις. Έχω μετρήσει όλο κι όλο μια φορά την ταχύτητα του ίντερνετ που έχω και ήταν 15,8 mpps, δηλαδή ικανοποιητικό. Η ποιότητα του ήχου στην σταθερή τηλεφωνία πολύ καλή επίσης. Να πω ότι μένω στο Κέντρο της Καβάλας.

11/10/2016:  Έκανα έναν υπολογισμό σήμερα. Από τότε που έβαλα το voip μου βγαίνει συνολικά ο τηλεφωνικός λογαριασμός περίπου 21 €/μήνα ( 15€/μήνα συνδρομή για την Forthnet + 1 €/μήνα συνδρομή στην yuboto + 5,1 €/μήνα που μιλώ κατά μέσο όρο).

Γενικότερες πληροφορίες για την τηλεφωνία μέσω της τεχνολογίας voip μπορεί κανείς να βρει εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μια ενδιαφέρουσα σχετική συζήτηση επίσης θα δείτε εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Επίσης, ένα παλιό μεν (τελευταία ενημέρωση από το 2015) αλλά ενδιαφέρον άρθρο για την voip τηλεφωνία στην Ελλάδα, μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Για σύγκριση τιμών μεταξύ διαφόρων εταιρειών voip στην Ελλάδα δείτε εδώ:  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

14/06/2019 Η yuboto μου έστειλε email ότι λήγει η ετήσια συνδρομή μου αλλά ήθελε να κάνω δωδεκάμηνο συμβόλαιο με 3 €/μήνα ενώ μέχρι τώρα πλήρωνα 1 €/μήνα. Τους τηλεφώνησα αμέσως και δέχτηκαν να μου το κάνουν 2 €/μήνα. Το ίδιο και στις 27/05/2020.

Λίγες ημέρες πριν είχε λήξει το πρόγραμμα της NOVA που έχω το novaadsl24 με 15,75 €/μήνα για ένα έτος με προπληρωμή, εγώ το είχα ξεχάσει αλλά και οι "μάγκες" της nova δεν με ειδοποίησαν για αυτό παρά μου βάλαν αυτόματα ένα άλλο πρόγραμμα και μου ήρθε λογαριασμός για αυτό το καινούριο πρόγραμμα. Πήγα μέσα σε λίγες ημέρες σε ένα κατάστημα της nova, πλήρωσα μια μικρή τιμωρία και μετά με προπληρωμή για ένα έτος επανέφερα το novaadsl24   Σύμφωνα με τον υπάλληλο στο κατάστημα της NOVA είναι δυνατόν να βάλω πάγια εντολή ακόμη και για αυτό το ετήσιο προπληρωμένο συμβόλαιο ώστε να μην την ξαναπατήσω έτσι. Όντως έβαλα τέτοια πάγια εντολή στην winbank στις 26/06/2019. Για να δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαΐου 2020, 12:36:42 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουνίου 2016, 00:11:31
Απάντηση #151
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Η διαδικασία αυτή παίρνει περίπου 10 – 14 ημέρες................ Όταν είναι να γίνει η αλλαγή παρόχου τότε σε ειδοποιεί η forthnet με ένα  sms, ύστερα για μία μέρα μένεις χωρίς ιντερνέτ και την επόμενη έχει γίνει η μεταφορά σε forthnet.
Να επισημάνω ότι το διάστημα αυτό των 10-14 ημερών είναι σημαντικό. Όταν υποβληθεί αίτηση αλλαγής παρόχου, η αρχική εταιρεία θα σε πάρει τηλέφωνο και θα σου κάνει σημαντικότατες προσφορές προκειμένου να μην φύγεις. Αν σε ικανοποιήσουν οι προσφορές τότε κάνεις ανάκληση της αίτησης και μένεις στην αρχική. Μετά θα σου τηλεφωνήσει η δεύτερη εταιρεία (που ήθελες να πας) και θα σου κάνει αντιπροτάσεις, κ.ο.κ.
Είναι ένα διάστημα, από τα λίγα, που αντιλαμβάνεσαι και απολαμβάνεις τη δύναμή σου ως καταναλωτής, όταν φυσικά υπάρχουν συνθήκες ανταγωνισμού.

15 Ιουνίου 2016, 22:22:15
Απάντηση #152
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα μιλούσα με φίλο μου ξενοδόχο.

Μου είπε ότι το booking.com παίρνει προμήθεια 15%

Επίσης σε όποιον πελάτη κλείνει μέσω booking.com πρέπει να αναγκαστικά να κόψει και την αντίστοιχη απόδειξη γιατί τα στοιχεία από το booking.com είναι προσβάσιμα από την Ελληνική Εφορία.

Πάντως είναι γενικά ευχαριστημένος από το booking.com διότι από τότε που το χρησιμοποιεί (για κάποιον αριθμό των δωματίων του) οι κρατήσεις που έχει έχουν σαφώς αυξηθεί.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Ιουνίου 2016, 23:02:30
Απάντηση #153
Αποσυνδεδεμένος

timex


Λογικό μου φαίνεται.
Κάτι θα βγάλει και το booking!
Το ίδιο συμβαίνει και με παρόμοιες εταιρείες που σου δίνουν πελάτες.
Για παράδειγμα το taxibeat. Από κάθε ταξιτζή παίρνει ένα ποσοστό!
Μου έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω αρκετές φορές στην Αθήνα .
Όταν είχε ξεκινήσει για τον καταναλωτή ήταν φανταστικό! Για κάποιους ταξιτζήδες τότε καθόλου καλό, γιατί τους έπαιρνε το συγκεκριμένο ποσοστό ( αν θυμάμαι καλά 12%)
Σήμερα είναι φανταστικό και για τους ταξιτζήδες!

17 Ιουνίου 2016, 00:38:33
Απάντηση #154
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Η διαδικασία αυτή παίρνει περίπου 10 – 14 ημέρες................ Όταν είναι να γίνει η αλλαγή παρόχου τότε σε ειδοποιεί η forthnet με ένα  sms, ύστερα για μία μέρα μένεις χωρίς ιντερνέτ και την επόμενη έχει γίνει η μεταφορά σε forthnet.
Να επισημάνω ότι το διάστημα αυτό των 10-14 ημερών είναι σημαντικό. Όταν υποβληθεί αίτηση αλλαγής παρόχου, η αρχική εταιρεία θα σε πάρει τηλέφωνο και θα σου κάνει σημαντικότατες προσφορές προκειμένου να μην φύγεις. Αν σε ικανοποιήσουν οι προσφορές τότε κάνεις ανάκληση της αίτησης και μένεις στην αρχική. Μετά θα σου τηλεφωνήσει η δεύτερη εταιρεία (που ήθελες να πας) και θα σου κάνει αντιπροτάσεις, κ.ο.κ.
Είναι ένα διάστημα, από τα λίγα, που αντιλαμβάνεσαι και απολαμβάνεις τη δύναμή σου ως καταναλωτής, όταν φυσικά υπάρχουν συνθήκες ανταγωνισμού.

Από χθεσινή ( 16/06/2016) συζήτηση φίλων στο facebook:

- Σκέφτομαι να πάω από ΟΤΕ σε Vodafone για σταθερό και ιντερνετ, αν το έχει κάνει κάποιος θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία του.

- Δεν φτάνει να τους το πεις. Πρέπει να κάνεις αίτηση μεταφοράς στην vodafon, να δουν ότι φεύγεις και τότε θα σε πάρουν αμέσως από τον ΟΤΕ και θα σου κάνουν την καλύτερη προσφορά. Τότε μπορείς να ανακαλέσεις την αίτηση μεταφοράς (μέχρι και τρεις μέρες πριν σου πάρουν την γραμμή). Η ανάκληση γίνεται με αποστολή fax (πρόσεξε να κρατήσεις το αποδεικτικό του fax). Έτσι δουλεύει ο ανταγωνισμός.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουνίου 2016, 00:48:46 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Ιουνίου 2016, 13:42:42
Απάντηση #155
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καθημερινή. 12.06.2016
Γιωργος Λιαλιος


Κουίζ: Ξαπλώστρες καταλαμβάνουν κάθε εκατοστό άμμου, μέχρι το κύμα. Καντίνες με ηχεία, λειτουργούν ως «καφετέριες στην άμμο». Παραλιακά εστιατόρια έχουν βγάλει τραπεζάκια για ρομαντικά δείπνα δίπλα στη θάλασσα. Παραθαλάσσια μπαρ έχουν στήσει εξέδρες και περιφραγμένους χώρους για τις υψηλού επιπέδου υπηρεσίες τους. Ξενοδοχεία διαφημίζουν παραδεισένιες ιδιωτικές παραλίες. Ποιο είναι το κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών των περιπτώσεων; Είναι... η παρανομία.

Η χρήση των αιγιαλών και των παραλιών από τους δήμους και ιδιώτες υπόκειται σε συγκεκριμένες προϋποθέσεις, τις οποίες οφείλουν να τηρούν. Ας δούμε τις βασικότερες από αυτές:

1. Πώς παραχωρείται η χρήση αιγιαλού και παραλίας;

Αιγιαλοί και παραλίες είναι, βάσει του Συντάγματος, δημόσιοι (εκτός συναλλαγής) και κοινόχρηστοι. Κάθε χρόνο, το υπουργείο Οικονομικών εκδίδει μια απόφαση με την οποία παραχωρεί το δικαίωμα απλής χρήσης τους στους δήμους, που με τη σειρά τους μπορεί να το παραχωρήσουν σε ιδιώτες ή δημοτικές επιχειρήσεις. Η παραχώρηση της εκμετάλλευσης χώρου μπροστά από μια τουριστική επιχείρηση (λ.χ. ένα ξενοδοχείο) μπορεί να γίνεται απευθείας, ενώ στις υπόλοιπες περιπτώσεις μέσω δημοπρασίας από τον δήμο.

2. Υπάρχουν ιδιωτικές παραλίες στη χώρα μας;

Οχι. Ακόμα κι αν μια επιχείρηση (λ.χ. ένα ξενοδοχείο) βρίσκεται ακριβώς μπροστά από μια παραλία, οφείλει υποχρεωτικά να διατηρεί ελεύθερη την πρόσβαση των λουομένων (αν η μόνη δίοδος είναι μέσω των εγκαταστάσεών του).

3. Υπό ποιους όρους επιτρέπεται να τοποθετούνται ομπρέλες και ξαπλώστρες;

Η μέγιστη παραχωρούμενη επιφάνεια δεν μπορεί να ξεπερνά το 50% μιας παραλίας. Και η μέγιστη κάλυψη της χρήσης δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό της έκτασης που παραχωρήθηκε: πρέπει να υπάρχουν οριζόντιοι και κάθετοι διάδρομοι μήκους ενός μέτρου. Επιπλέον, οι ξαπλώστρες δεν επιτρέπεται... να είναι «η μία επάνω στην άλλη»: ένα τυπικό σετ (ξαπλώστρα - ομπρέλα - τραπεζάκι) πρέπει κατ’ ελάχιστον να έχει χώρο 5 τετραγωνικών μέτρων.

4. Μπορούν οι ξαπλώστρες να φθάνουν στο κύμα;

Οχι. Υποχρεωτικά πρέπει να διατηρείται απόσταση 5 μέτρων από την τελευταία σειρά από ξαπλώστρες μέχρι τη θάλασσα.

5. Σε μια μεγάλη παραλία μπορούν να υπάρχουν πολλές παραχωρήσεις σε «ομπρελάδες»;

Ναι. Αλλά πρέπει να καταλαμβάνουν έως 500 τ.μ. έκαστος και να διατηρούν ανάμεσά τους ελεύθερη ζώνη 100 μέτρων (και συνολικά να καταλάβουν έως το 50% μιας παραλίας). Η υποχρέωση ελεύθερης ζώνης δεν ισχύει για τις περιπτώσεις χρήσης της παραλίας από τις επιχειρήσεις που βρίσκονται σε επαφή με αυτήν.

6. Τα εστιατόρια «επάνω στο κύμα» είναι παράνομα;

Ναι. Ο νόμος απαγορεύει ρητά την τοποθέτηση τραπεζοκαθισμάτων από επιχειρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος.

7. Τι ισχύει για τις καντίνες;

Μπορούν να καταλάβουν μέχρι 15 τ.μ. Πρέπει να λειτουργούν με άδεια και να πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές. Δεν επιτρέπεται να έχουν ηχεία και πρέπει να απέχουν 100 μέτρα από τις παραθαλάσσιες επιχειρήσεις (λ.χ. κέντρα αναψυχής, ξενοδοχεία).

8. Επιτρέπονται περιφράξεις επάνω στην άμμο;Κατηγορηματικά όχι. Η παραχώρηση απλής χρήσης δεν ακυρώνει την κοινοχρησία του αγαθού. Επίσης απαγορεύεται οποιαδήποτε κατασκευή που συνδέεται μόνιμα με το έδαφος, όπως οι πακτώσεις με τσιμέντο.

9. Τι ισχύει για τη μουσική;

Απαγορεύεται η τοποθέτηση ηχητικών συστημάτων στον δημόσιο χώρο. Στις περιπτώσεις παραθαλάσσιων επιχειρήσεων, η παραγόμενη στάθμη θορύβου δεν πρέπει να ξεπερνά τα 50 ντεσιμπέλ.

10. Τι ισχύει για τον φωτισμό;

Πρέπει να είναι χαμηλός και περιορισμένος, στο απολύτως αναγκαίο για λόγους ασφαλείας και καθοδήγησης.

11. Αυτά ισχύουν για όλες τις παραλίες;

Ναι, εκτός από τις παραλίες των προστατευόμενων περιοχών (Natura), όπου υπάρχουν πιο συγκεκριμένοι περιορισμοί, όπως η απαγόρευση ισοπέδωσης των αμμοθινών και ο υποχρεωτικός καθημερινός καθαρισμός τους.

Ποιοι είναι υπεύθυνοι για τι

Πού μπορεί να απευθυνθεί ένας πολίτης για να καταγγείλει παρανομίες στη χρήση μιας παραλίας; Τυπικά υπεύθυνοι είναι ο δήμος αλλά και το αρμόδιο Γραφείο Δημόσιας Περιουσίας (οι παλαιές Κτηματικές Υπηρεσίες). Αυτοψίες πρέπει να πραγματοποιούν και οι δύο για την τήρηση των όσων έχουν συμφωνηθεί, επομένως ο πολίτης μπορεί να απευθυνθεί σε οποιονδήποτε από τους δύο. Στην πραγματικότητα βέβαια, επειδή οι μισθώσεις παραλιών γίνονται κατά κανόνα σε τοπικούς επιχειρηματίες, είναι ίσως σοφότερο να απευθυνθεί κάποιος απευθείας στο Γραφείο Δημόσιας Περιουσίας, κάνοντας έγγραφη καταγγελία. Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις (λ.χ. ηχορρύπανση) ενδέχεται να εμπλέκεται και η αστυνομία. Ειδικά για τις επιχειρήσεις που ενοικιάζουν μέσα θαλάσσιας αναψυχής, αποκλειστικά υπεύθυνο είναι το Λιμενικό Σώμα, το οποίο ορίζει και τους ειδικούς όρους λειτουργίας τους.

Δυστυχώς, στην πράξη οι έλεγχοι από τις υπηρεσίες στις μισθώσεις είναι ελάχιστες, άλλοτε ελλείψει προσωπικού και άλλοτε ελλείψει βούλησης. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα χώρου εστίασης στη Μύκονο, όπου (παρά τις επαναλαμβανόμενες καταγγελίες) έχει καταπατήσει την παραλία, χτίζοντας κιόσκια, κτίσματα, πέργκολες, τοιχία και ό,τι άλλο εξυπηρετεί την επιχείρηση...

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουνίου 2016, 13:44:28 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Ιουλίου 2016, 00:11:12
Απάντηση #156
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καθημερινή, 03/07/2016
Χρυσα Λιαγγου.


Στον πειρασμό να αλλάξουν πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας μπαίνουν όλο και περισσότεροι καταναλωτές, προκειμένου να επωφεληθούν από τις πραγματικά πιο ανταγωνιστικές τιμές που προσφέρουν οι εναλλακτικοί προμηθευτές, έναντι αυτών που πληρώνουν σήμερα στη ΔΕΗ. Επτά ιδιωτικές εταιρίες που δραστηριοποιούνται αυτή τη στιγμή στην αγορά, έχουν εντείνει την καμπάνια τους για προσέλκυση πελατών, στους οποίους απευθύνονται με προσφορές και εκπτώσεις, μέσω τηλεφώνου, διαδικτυακά αλλά και door to door. Ο καταναλωτής ωστόσο δεν θα πρέπει να βιαστεί για να αποδεχθεί μια προσφορά και να υπογράψει συμβόλαιο, αρκούμενος σε γενικά ποσοστά εκπτώσεων. Υπάρχουν κάποια βασικά βήματα που μπορούν να μας οδηγήσουν με μεγαλύτερη ασφάλεια στην σωστή επιλογή.

1ον. Να έχουμε εικόνα του «ενεργειακού μας προφίλ». Αυτή θα την αποκτήσουμε ανατρέχοντας στον εκκαθαριστικό λογαριασμό της ΔΕΗ που περιέχει πληροφορίες για την ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνουμε, την ισχύ παροχής, το ποσό που μας στοιχίζει και σε ποια τιμολογιακή κατηγορία ανήκουμε (οικιακό, εμπορικό κ.λπ.). Ο υπολογισμός του «ενεργειακού προφίλ» θα πρέπει να γίνει με βάση το έτος, διότι οι συνήθειές μας στην κατανάλωση ενέργειας διαφοροποιούνται ανά εποχή (π.χ. χρήση ή όχι κλιματιστικών κ.λπ.). Αφού αποκτήσουμε αυτή τη χρήσιμη γνώση και λαμβάνοντας υπόψη ότι οι όποιες εκπτώσεις και προσφορές αφορούν μόνο το σκέλος του λογαριασμού ρεύματος που αναγράφεται στο έντυπο ως «ανταγωνιστικές χρεώσεις» και όχι τις «ρυθμιστικές», όπως και τα διάφορα τέλη προς τρίτους που είναι κοινά για όλους τους παρόχους, προχωράμε στο επόμενο βήμα.

2ον. Δίνουμε τα στοιχεία του ετήσιου «ενεργειακού προφίλ» μας στον πωλητή της εταιρίας που μας έχει πλησιάσει και ζητάμε να μας δώσει εγγράφως μια οικονομική προσφορά με τις ισχύουσες τιμές της εταιρείας που εκπροσωπεί, για ένα 12μηνο, βάσει των στοιχείων του ετήσιου «ενεργειακού μας προφίλ» αλλά και να μας εκτιμήσει αντίστοιχα το κόστος για ένα 12μηνο με τις ισχύουσες τιμές του τωρινού μας προμηθευτή.

3ον. Προσέχουμε εάν η προσφορά του περιλαμβάνει τα εξής δύο τμήματα: α) Το κόστος για το έτος που αφορά μόνο στην κατανάλωση ρεύματος (με ΦΠΑ) και βασίζεται στις «ανταγωνιστικές χρεώσεις» και β) το συνολικό κόστος για το έτος που αφορά στο σύνολο του λογαριασμού (με ΦΠΑ) και περιλαμβάνει εκτός από τις ανταγωνιστικές χρεώσεις, και τις «ρυθμιστικές» χρεώσεις (χρεώσεις για το δίκτυο μεταφοράς, το δίκτυο διανομής, ΥΚΩ, το ειδικό τέλος ΑΠΕ), αλλά και τις «χρεώσεις προς τρίτους» (ΕΡΤ, δήμο κ.λπ.).

4ον. Ζητάμε από τον πωλητή ενημέρωση για τους σημαντικότερους όρους του συμβολαίου αλλά και να μας δώσει γραπτώς τους γενικούς όρους προμήθειας της εταιρίας του.

5ον. Εκτός από το κόστος θα πρέπει να αξιολογήσουμε: α) Τις προσφερόμενες υπηρεσίες, όπως τους τρόπους πληρωμής λογαριασμών (ορισμένοι προμηθευτές θέτουν ως όρο πληρωμής, με πιστωτική κάρτα ή πάγια εντολή). β) Την ελάχιστη διάρκεια του συμβολαίου. γ) Την ύπαρξη οικονομικής επιβάρυνσης σε περίπτωση πρόωρης διακοπής του συμβολαίου. δ) Το ύψος και τους όρους της καταβολής εγγυήσεων. ε) Πότε θα ενεργοποιηθεί η νέα σύμβαση.

6ον. Σε κάθε περίπτωση, δεν βιαζόμαστε να υπογράψουμε. Ζητάμε τα στοιχεία του πωλητή για να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του και στο μεταξύ κάνουμε μια έρευνα αγοράς μεταξύ των άλλων εταιριών -παρόχων για να συγκρίνουμε τιμές.

7ον. Πριν υπογράψουμε βεβαιωνόμαστε ότι η νέα προσφορά ταιριάζει στο «ενεργειακό μας προφίλ» και μας συμφέρει. Εχουμε κατανοήσει το πλήρες κόστος, την διάρκεια και τους όρους της σύμβασης καθώς και τους όρους πρόωρης αποχώρησης.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Ιουλίου 2016, 00:25:55
Απάντηση #157
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Βασικά, προσέχουμε μην καταλήξουν άλλοι με τα λεφτουδάκια μας να κάνουν πάρτυ στην Μύκονο με βίζιτες...  :D

6 Ιουλίου 2016, 11:32:41
Απάντηση #158
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Πάντως με την έκπτωση του 15% ως προς την κατανάλωση ρεύματος που παρέχει η ΔΕΗ σε καλοπληρωτές, οι τελευταίοι αξίζει να το ξανασκεφθούν.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Ιουλίου 2016, 12:03:55
Απάντηση #159
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως με την έκπτωση του 15% ως προς την κατανάλωση ρεύματος που παρέχει η ΔΕΗ σε καλοπληρωτές, οι τελευταίοι αξίζει να το ξανασκεφθούν.

Το έχει κάνει πράξη η ΔΕΗ, ή είναι ακόμη στα λόγια;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Ιουλίου 2016, 13:48:50
Απάντηση #160
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως με την έκπτωση του 15% ως προς την κατανάλωση ρεύματος που παρέχει η ΔΕΗ σε καλοπληρωτές, οι τελευταίοι αξίζει να το ξανασκεφθούν.

Το έχει κάνει πράξη η ΔΕΗ, ή είναι ακόμη στα λόγια;

Αργύρη σε μένα ήρθε ήδη μειωμένος λογαριασμός 10% (η έκπτωση βέβαια προβλέπεται από προηγούμενο πρόγραμμα).
Αν θεωρήσουμε ότι ένα βήμα έχει ήδη γίνει και ότι η ΔΕΗ καίγεται για να μαζέψει το 1,5 δις μάλλον δε θα υπάρχει πρόβλημα.
Για μένα το ερωτημαικό είναι το για πόσο θα ισχύει. Αν δηλαδή επιτευχθεί ο στόχος του συμμαζέματος, θα συνεχίσει η ΔΕΗ να επιδοτεί τους συνεπείς καταναλωτές;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Ιουλίου 2016, 15:34:39
Απάντηση #161
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν θα ξεχάσω, πριν ένα χρόνο, που πήγα να κάνω μετακόμιση μέσα στην Καβάλα με την βοήθεια ενός φίλου μου που είχε αγροτικό αυτοκίνητο. Μας πήρε χαμπάρι ένας επαγγελματίας που είχε φορτηγάκι για μετακομίσεις και μας απείλησε με μήνυση... (αχ αυτά τα κλειστά επαγγέλματα). Λέτε τώρα να πάρουμε το αίμα μας πίσω;   :

Hertz Rent A Van: Μεταφέρετε ότι θέλετε, όποτε θέλετε!


Η Hertz-Autohellas καινοτομεί και προσφέρει μια νέα πρωτοποριακή υπηρεσία την «Rent a Van». Η νέα υπηρεσία αναφέρεται στην ενοικίαση Ελαφρών Φορτηγών Ι.Χ έως 3.5τόνους και είναι διαθέσιμη στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης και της Κρήτης.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι για την μίσθωση ελαφρών φορτηγών Ι.Χ έως 3.5τ δεν χρειάζεται επαγγελματικό δίπλωμα, και είναι διαθέσιμα προς ενοικίαση από 1 ημέρα έως και 12 μήνες.
 
Η υπηρεσία Rent A Van είναι ιδανική για:
 
• Επαγγελματίες ή εταιρείες, που θέλουν να καλύψουν τις επιπλέον μεταφορικές τους ανάγκες ή να προχωρήσουν σε αντικατάσταση αυτοκινήτου λόγω βλάβης,

• Ιδιώτες, που θέλουν να μεταφέρουν προσωπικά τους αντικείμενα οποιαδήποτε στιγμή επιθυμούν, εύκολα και γρήγορα.

Ο στόλος της Hertz αποτελείται από οχήματα 3 διαφορετικών κατηγοριών (V2,V3 & V4), όλα με κινητήρες diesel, με σκοπό να καλύψουν τις διαφορετικές ανάγκες κάθε πελάτη.
 
Διαλέξτε λοιπόν το van που σας ταιριάζει, κάντε την κράτηση σας μέσω του Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, ή με ένα τηλεφώνημα στο 80111100100 ή 2106264444, και κάντε τις μεταφορές αντικειμένων, παιχνιδάκι!

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουλίου 2016, 16:02:00 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Ιουλίου 2016, 23:37:07
Απάντηση #162
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Ιουλίου 2016, 00:45:16
Απάντηση #163
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Σχετικά με εταιρίες courier, ένα θα πω: ACS

Τέρμα, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. :)

16 Ιουλίου 2016, 07:53:38
Απάντηση #164
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως με την έκπτωση του 15% ως προς την κατανάλωση ρεύματος που παρέχει η ΔΕΗ σε καλοπληρωτές, οι τελευταίοι αξίζει να το ξανασκεφθούν.

Το έχει κάνει πράξη η ΔΕΗ, ή είναι ακόμη στα λόγια;

Προχθές μου ήρθε λογαριασμός της ΔΕΗ και μαζί με αυτόν και σχετικές πληροφορίες για την έκπτωση του 15% καθώς και για την ρύθμιση οφειλών σε 36 δόσεις, που τις επισυνάπτω.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουλίου 2016, 07:59:43 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.