Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 18:17:34

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 366634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Ιουλίου 2016, 14:05:53
Απάντηση #165
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σημερινή (19/07/2016) δημοσίευση του συναδέλφου Γιάννη Κωνσταντινίδη, στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

Ενημερωση για πληρωμη φορου εισοδηματος με πιστωτικη καρτα.

η καθε πιστωτικη καρτα εχει ενα πιστωτικο οριο. ας πουμε πως εχετε πιστωτικο οριο 4000ε.

ο φορος που πρεπει να πληρωσετε ειναι 6000 ε, 3 δοσεις των 2000 ε.
ΔΕΝ μπορειτε να εξοφλησετε ολο το ποσο, δηλαδη και τις 6000ε διοτι το πιστωτικο σας οριο ειναι 4000 ε. παρολο που η εξοφληση θα γινει σε 9 ατοκες δοσεις των 666,66 ε, τον πρωτο μηνα δεσμευονται 6000 απο το πιστωτικο οριο. αρα παμε να πληρωσουμε την πρωτη δοση των 2000 ε και μονο.

Προσοχη, θα δεσμευτει το ποσο των 2000 ε απο το πιστωτικο οριο του μηνα ασχετα αν τελικα στον λογαριασμο θα εμφανιστει μονο η μια απο τις 9 ατοκες δοσεις, δηλαδη το ποσο των 222,22 ε.
ετσι τον πρωτο μηνα (Ιουλιο) θα μπορειτε να χρησιμοποιησετε την καρτα για την πρωτη δοση των 2000 ε και για επιπλεον αγορες των 2000ε, συνολο 4000ε ασχετα αν στο τελος του μηνα ο λογαριασμος θα ειναι 2222,22 ε.

τον επομενο μηνα (Αυγουστο) απο τα 4000 ε δεν θα δεσμευονται 2000 ε για την πρωτη δοση του φορου εισοδηματος αλλα 1777,78 ε καθως ηδη εχει πληρωθουν τα 222,22 ε. αρα τον επομενο μηνα θα μπορειτε να χρησιμοποιησετε την καρτα για επιπλεον 2222,22 ε αγορες.
καθε μηνα θα πεφτει κατα 222,22 ε το δεσμευμενο ποσο απο το πιστωτικο υπολοιπο.
Ας πουμε τωρα πως θελετε να βαλετε στην πιστωτικη καρτα και την δευτερη δοση τον Σεπτεμβριο. ειναι ο τριτος μηνας αρα το πιστωτικο υπολοιπο ειναι δεσμευμενο κατα 2000 ε - 222,22 ε - 222,22 ε = 1555,56 ε.
Αρα αν δεσμευεσετε αλλα 2000 ε για την δευτερη δοση, το υπολοιπο που θα εχετε για αγορες με την πιστωτικη καρτα θα ειναι 444,44 ε.

Προσοχη! Τον Νοεμβριο που θα πρεπει να πληρωσετε την τριτη δοση θα υπαρχει δεσμευμενο ποσο απο το πιστωτικο οριο, 1111,12 ε λογω πρωτης δοσης (Ιουλιου) και 1555,56 ε απο την δευτερη δοση (Σεπτεμβριου) = 2666,68 ε . Αρα θα σας απομενει πιστωτικο υπολοιπο 1333,32 ε και συνεπως δεν θα μπορειτε να περασετε την τριτη δοση που ειναι 2000 ε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

οποιος θελει να περασει σε 9 ατοκες δοσεις το φορο εισοδηματος και τον ΕΝΦΙΑ, θα πρεπει να ζητησει αυξηση του πιστωτικου οριου της πιστωτικης του καρτας.
ΥΓ: παρακαλω τους διαχειριστες να κρατησουν καπου την αναλυση, πχ σε αρχειο word στα αρχεια που μπορουμε να ανεβαζουμε στην ομαδα, ωστε να μην ξαναχρειαστει να ξαναγραφτει η αναλυση. σιγουρα αρκετοι θα ξαναρωτησουν το ιδιο θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουλίου 2016, 14:08:09 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Ιουλίου 2016, 22:06:16
Απάντηση #166
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

οποιος θελει να περασει σε 9 ατοκες δοσεις το φορο εισοδηματος και τον ΕΝΦΙΑ, θα πρεπει να ζητησει αυξηση του πιστωτικου οριου της πιστωτικης του καρτας.
Δεν γνωρίζω τι εισόδημα δηλώνετε εσείς, αλλά εγώ με ένα καλούτσικο εκκαθαριστικό πέρισυ (καλύτερο του μέσου φορολογούμενου αυτή την στιγμή και το καταλάβαινα απ'΄τις αντιδράσεις των τραπεζικών όταν το έβλεπαν) και μπάκουρος ων, με το ζόρι μου το πήγαν στις 2,000€, αν και στην μία Τράπεζα μου πρότειναν και 2,500€ να πω την αλήθεια.

Καμμία σχέση δλδ με κάτι 6000χίλιαρα πιστωτικά όρια που έβαζαν στις πιστωτικές αβέρτα μέχρι το 2009 οι Τράπεζες.

Δλδ ακόμα και ένας Ειδικός ΕΣΥτης με 30-35k ετήσιο εισόδημα δεν νομίζω να καταφέρει εύκολα πιστωτικό όριο 4,000+ πάνω, εκτός και αν πάει σε μία μόνο Τράπεζα (το συνολικό όριο των πιστωτικών σας φαίνεται στην Τράπεζα που θα κάνετε αίτηση).
Μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουλίου 2016, 22:08:35 από kopritis »

20 Ιουλίου 2016, 10:19:32
Απάντηση #167
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
με μια απλή αίτηση σου αυξάνουν το πιστωτικό όριο αλλά μόνο για την συγκεκριμένη συναλλαγή.Δηλαδή την εξόφληση της εφορίας.Δεν παραμένει η αύξηση για άλλες συναλλαγές.Το κάνω τουλάχιστον 3-4 χρόνια.Επιπλέον το συστήνω ανεπιφύλακτα για τους ιδιώτες γιατί η τράπεζα  εξοφλεί όλο το ποσό διαφορετικά οταν χρειαζόμαστε ενημερώτητα και πλησιάζει η λήξη της δόσης της εφορίας το σύστημα σε θεωρεί σε καθυστέρηση και πρέπει να τρέχεις στην εφορία.

20 Ιουλίου 2016, 12:45:46
Απάντηση #168
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
με μια απλή αίτηση σου αυξάνουν το πιστωτικό όριο αλλά μόνο για την συγκεκριμένη συναλλαγή.Δηλαδή την εξόφληση της εφορίας.Δεν παραμένει η αύξηση για άλλες συναλλαγές.Το κάνω τουλάχιστον 3-4 χρόνια.Επιπλέον το συστήνω ανεπιφύλακτα για τους ιδιώτες γιατί η τράπεζα  εξοφλεί όλο το ποσό διαφορετικά οταν χρειαζόμαστε ενημερώτητα και πλησιάζει η λήξη της δόσης της εφορίας το σύστημα σε θεωρεί σε καθυστέρηση και πρέπει να τρέχεις στην εφορία.
  Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ... Οι δόσεις είναι άτοκες και μέχρι 9; (θα μπορούσα πχ 5; ) Υπάρχει κάποια επιβάρυνση; Τι κερδίζει η τράπεζα από όλο το σκηνικό;

20 Ιουλίου 2016, 13:09:19
Απάντηση #169
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Στην Πειραιως ειναι 12 ατοκες, το εκανα φετος και μου αυξησαν και το οριο για αυτο τον σκοπο. Τι βγαζει η Τραπεζα δεν ξερω, ισως να εχουν καποια προμηθεια οπως για ολες τις συναλλαγες μεσω καρτας, αλλιως μαλλον πονταρουν στην καθυστερημενη εξοφληση της καρτας και τις σχετικες προσαυξησεις.

20 Ιουλίου 2016, 13:51:11
Απάντηση #170
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι βγαζει η Τραπεζα δεν ξερω, ισως να εχουν καποια προμηθεια οπως για ολες τις συναλλαγες μεσω καρτας, αλλιως μαλλον πονταρουν στην καθυστερημενη εξοφληση της καρτας και τις σχετικες προσαυξησεις.
Δεν μπορεί να παίζει κάποια "συμφωνία κυρίων" Δημοσίου - Τραπεζών με τη λογική ότι το πρώτο με τις ενέργειές του βοηθάει την ανακεφαλαιοποίηση των δεύτερων;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Ιουλίου 2016, 15:06:20
Απάντηση #171
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
Δεν υπάρχει καμία
χρέωση ίσως πραγματικά ποντάρουν στην  καθυστέρηση της δόσης. Εγώ βάζω και τα τέλη κυκλοφορίας σε 12 δόσεις. ..Η πιστωτική κάρτα αν την χρησιμοποιείς σωστά μπορεί να έχεις και κέρδος

20 Ιουλίου 2016, 15:45:02
Απάντηση #172
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν υπάρχει καμία
χρέωση ίσως πραγματικά ποντάρουν στην  καθυστέρηση της δόσης. Εγώ βάζω και τα τέλη κυκλοφορίας σε 12 δόσεις. ..Η πιστωτική κάρτα αν την χρησιμοποιείς σωστά μπορεί να έχεις και κέρδος
;)
Έτσι είναι.
Προσωπικά έχω κέρδος. Π.χ με την πιστωτική της Εθνικής ψωνίζω τα πάντα (όχι τπτ τραγικούς τζίρους όμως, τρόφιμα συνήθως) και συχνά στο ταμείο μου επιστρέφει λόγω πόντων 5-8€, πραγματικά δεν το πιστεύω, αλλά όταν κάνω μια αγορά, γνωρίζω αν μπορώ να την αποπληρώσω, και προπάντων, οι πιστωτικές εξοφλούνται ακέραιες στο τέλος του μήνα.
Ε, τότε γιατί να μην έχεις κέρδος ;
Οι τράπεζες ποντάρουν στους κακοπληρωτές, ειδικά οι γυναίκες ξεφεύγουν, εκεί την πατούν καθώς έχουν μεγάλα επιτόκια, τόκους υπερημερίας κτλ.

Λόγω πολλών ηλιθίων αφελών την προηγούμενη δεκαετία οι πιστωτικές απέκτησαν τόσο κακή φήμη, αν κάνεις συνετή και λελογισμένη χρήση είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ.

Υ.Γ
Να μην αναφερθώ στην χρησιμότητα της πιστωτικής σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό, μπορεί να αποδειχθεί κυριολεκτικά σωτήρια...
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουλίου 2016, 15:47:26 από kopritis »

20 Ιουλίου 2016, 22:52:46
Απάντηση #173
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι τράπεζες ποντάρουν στους κακοπληρωτές


Αν και πότε μέχρι τώρα στην ζωή μου δεν έχω υπάρξει κακοπληρωτής, και παρόλο που συμφωνώ ότι το να πληρώνεις με πιστωτικές, αν είσαι έγκαιρος στις πληρωμές σου μπορεί να έχει πλεονεκτήματα,
έχω σαν αρχή να μην χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα και ας πληρώνω κάτι παραπάνω. (Θυμάμαι όταν γύρισα το 2005 από την Σουηδία και ζητούσα να βγάλω χρεωστική κάρτα ούτε οι Υπάλληλοι της Τράπεζας δεν ήξεραν καλά καλά την διαφορά μεταξύ πιστωτικής και χρεωστικής Κάρτας).

Νιώθω ότι αυτή η ιστορία με τα πλεονεκτήματα των πιστωτικών καταλήγει να γίνεται ένα παιχνίδι μεταξύ Τράπεζας και Πελάτη, του ποιος θα ρίξει ποιον... και δεν μου αρέσει.

Άσε που πρέπει να σκέφτεσαι συνέχεια για λεφτά και η ιδέα με χαλά.

Το γενονός ότι σε μια χώρα όπως η Σουηδία, όπου οι καταναλωτές είναι πιο ευαισθητοποιημένοι, δεν υπάρχουν από πλευράς των Τραπεζών τέτοιες "προσφορές" λειτουργεί επίσης σαν ένα καμπανάκι μέσα μου.

Μπορεί εσύ να είσαι καλοπληρωτής αλλά όμως να σου τύχει μια αρρώστια ή ένα ατύχημα στο τέλος του μήνα ή ακόμη και να αποβιώσεις. Τι θα συμβεί τότε για εσένα ή την οικογένειά σου;

Θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί να βάλει πάγια εντολή στο τέλος του μήνα για να ξεπληρώνεται η πιστωτική κάρτα. Μόνο που κάποτε που είχα ρωτήσει για αυτό μια Τράπεζα μου είπαν ότι δεν βάζανε τέτοιες πάγιες εντολές (γιατί άραγε;  ). Άσε που μου έτυχε πρόσφατα να έχουμε πάγια εντολή για την αποπληρωμή του νερού (ΔΕΥΑΚ) στην Πειραιώς και όμως το νερό να μην έχει πληρωθεί παρόλο που υπήρχαν λεφτά στον λογαριασμό ! Όταν πήγαμε στην Τράπεζα δεν μπορούσαν ούτε και αυτοί να το εξηγήσουν !

Επίσης σε μια χώρα όπως στην Ελλάδα πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος τι νόμισμα θα έχουμε στο τέλος του κάθε μήνα; Μόνο που η Τράπεζα θα σου τα ζητά σε ευρώ όπως και δήποτε... παρόλο που εσύ θα πληρώνεσαι σε δραχμές (αν στο μεταξύ είσαι τυχερός και συνεχίσεις να έχεις δουλειά...)



« Τελευταία τροποποίηση: 22 Ιουλίου 2016, 07:41:51 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουλίου 2016, 01:43:08
Απάντηση #174
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....
Μπορεί εσύ να είσαι καλοπληρωτής αλλά όμως να σου τύχει μια αρρώστια ή ένα ατύχημα στο τέλος του μήνα ή ακόμη και να αποβιώσεις. Τι θα συμβεί τότε;

Επίσης σε μια χώρα όπως στην Ελλάδα πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος τι νόμισμα θα έχουμε στο τέλος του κάθε μήνα; Μόνο που η Τράπεζα θα σου τα ζητά σε ευρώ όπως και δήποτε...

Θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί να βάλει πάγια εντολή στο τέλος του μήνα για να ξεπληρώνεται η πιστωτική κάρτα. Μόνο που κάποτε που είχα ρωτήσει για αυτό μια Τράπεζα μου είπαν ότι δεν βάζανε τέτοιες πάγιες εντολές (γιατί άραγε;  )....
   Αν αποβιώσεις δεν θα σε πειράζει και πολύ...  :laugh: :laugh: :laugh:
   Συμφωνώ απόλυτα για το νόμισμα και εδώ και 5 χρόνια έχω περιορίσει τη χρήση της πιστωτικής.
   Πάντως η δική μου (της Alpha) πληρώνεται την τελέυταία μέρα απο λογαριασμό και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με πληρωμή (εκτός να ελέγχω περιοδικά το υπόλοιπο του λογαριασμού).

21 Ιουλίου 2016, 02:16:39
Απάντηση #175
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί να βάλει πάγια εντολή στο τέλος του μήνα για να ξεπληρώνεται η πιστωτική κάρτα. Μόνο που κάποτε που είχα ρωτήσει για αυτό μια Τράπεζα μου είπαν ότι δεν βάζανε τέτοιες πάγιες εντολές (γιατί άραγε;  ). Άσε που μου έτυχε πρόσφατα να έχουμε πάγια εντολή για την αποπληρωμή του νερού (ΔΕΥΑΚ) στην Πειραιώς και όμως το νερό να μην έχει πληρωθεί παρόλο που υπήρχαν λεφτά στον λογαριασμό ! Όταν πήγαμε στην Τράπεζα δεν μπορούσαν ούτε και αυτοί να το εξηγήσουν !
Για τις πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών ΔΕΚΟ δεν γνωρίζω, είναι αλήθεια ότι την είχα πατήσει και εγώ πολύ παλαιότερα με λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας, οπότε, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.
Πάντως η πάγια εντολή για πληρωμή πιστωτικής είναι ό,τι πιο εύκολο πλέον, και π.χ στην Εθνική αρχικά έτσι την είχα (με ρώτησε ο υπάλληλος κατά την έκδοση της κάρτας αν θέλω πάγια εντολή και μου την πρότεινε σαν καλύτερη).

Όσον αφορά τα υπόλοιπα.
Για τους Γερμανούς που γνωρίζω, απεχθάνονται γενικά τις πιστωτικές και τις έχουν (οι περισσότεροι) κάπου καταχωνιασμένες για χρήση μόνο στο εξωτερικό, λόγω των προμηθειών (που πληρώνουν οι μαγαζάτορες).
Αντιθέτως χρησιμοποιούνται μαζικά οι χρεωστικές και ιδιαίτερα οι παλαιότερες Maestro, που δεν βρίσκεις στην Ελλάδα πλέον. Υπάρχουν κάμποσα μεγάλα μαγαζιά που θα ΑΡΝΗΘΟΥΝ να δεχθούν πληρωμή με πιστωτική, κάτι προφανώς εξωφρενικό (Αγγλία-Αμερική αντιθέτως μόνο τσίχλες δεν αγοράζεις με πιστωτική), να μην μιλήσουμε δε για American Express που έχει και μεγαλύτερη προμήθεια, εκεί πρέπει να ψάχνεις με το ντουφέκι.
Κατά τα άλλα, να θυμίσω ότι υπάρχουν ξενοδοχεία, αεροπορικές εταιρίες και αρκετές άλλες περιπτώσεις που περνάει μόνο μία πιστωτική κάρτα και όχι μία χρεωστική. Οπότε καλό είναι να υπάρχει.
Μία πιστωτική είναι και μια δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση ταξιδιού στο εξωτερικό, καθώς σε περίπτωση απώλειας των μετρητών που έχει κάποιος πάνω του, με μια πιστωτική κάρτα μπορεί κανείς να πάει σε ξενοδοχείο, να αγοράσει φαγητό, να αγοράσει αεροπορικά εισητήρια κτλ. Μπορείς να κάνεις τα ίδια με μια χρεωστική ; Ίσως.
Μπορεί όλα τα παραπάνω να σας φαίνονται extreme, αλλά είναι βγαλμένα απ΄την... ζωή.  :D

Υ.Γ
Το επιχείρημα τυχόν αλλαγής νομίσματος είναι όντως ακαταμάχητο, αλλά αν φτάσουμε ως εκεί, ίσως να είναι το τελευταίο που θα μας απασχολήσει.
Ομιλώ ως μη heavy user των πιστωτικών, περισσότερο για ασφάλεια τις έχω, πάντα άμεση εξόφληση των οφειλών στο τέλος του μήνα, και ύπαρξη αποταμίευσης που μπορεί να καλύψει την οφειλή.
Δεν μιλάμε δλδ για καμμένες περιπτώσεις που κάποιος δεν έχει μία στην άκρη, χρεώνεται 10-15 χιλιάρικα μέσω πιστωτικών για διακοπές στην Μύκονο και στο Πάρισι, αδυνατεί να τις πληρώσει (καθώς τον παίρνουν από κάτω τόκοι κεφαλαίου και υπερημερίας), τον κυνηγά η Τράπεζα να του κατασχέσει τυχόν ακίνητα και αρχίζει τα δακρύβρεχτα "μου παίρνει το σπίτι η κακή Τράπεζα"...  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου 2016, 02:23:57 από kopritis »

21 Ιουλίου 2016, 06:20:09
Απάντηση #176
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν αποβιώσεις δεν θα σε πειράζει και πολύ...  :laugh: :laugh: :laugh:

Θα πειράξει ίσως την οικογένειά μου  :)
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουλίου 2016, 10:12:16
Απάντηση #177
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην Πειραιως ειναι 12 ατοκες, το εκανα φετος και μου αυξησαν και το οριο για αυτο τον σκοπο. Τι βγαζει η Τραπεζα δεν ξερω, ισως να εχουν καποια προμηθεια οπως για ολες τις συναλλαγες μεσω καρτας, αλλιως μαλλον πονταρουν στην καθυστερημενη εξοφληση της καρτας και τις σχετικες προσαυξησεις.

Ας πάμε να σχηματίσουμε μια εικόνα από το όχι και τόσο μακρινό μέλλον μας:
Δουλεύεις και πληρώνεσαι στο τέλος του μήνα. Δεν παίρνεις λεφτά στο χέρι γιατί ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να τα καταθέσει στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Δεν ανησυχείς για τις υποχρεώσεις σου γιατί η τράπεζα δεσμεύει αμέσως από τον λογαριασμό σου τα ποσά που ζητούν η εφορία, η ΔΕΗ, η Βόνταφον ή ο Σκλαβενίτης. Δεν κάνεις ανάληψη γιατί δεν χρειάζεσαι μετρητά, αφού και τις τσίκλες στο περίπτερο με κάρτα είσαι υποχρεωμένος να τις πληρώσεις.Αλλά ούτε κάρτα δεν χρειάζεσαι. Να 'ναι καλά το καινούργιο smartphone και τα contactless POS που έχει γεμίσει ο κόσμος. Θες να κάνεις οικονομία αλλά ξέρεις ότι όσο περισσότερα λεφτά μαζεύεις στην τράπεζα τόσο περισσότερους τόκους πληρώνεις (τα επιτόκια είναι ήδη αρνητικά σε πολλές κατηγορίες λογαριασμών). Οπότε, φάτα όσο είναι φρέσκα, πριν προλάβουν να σε χρεώσουν με τόκους. Και να τα τρως με ευχαρίστηση, διότι δεν πρέπει να ξεχνάς πως όσο εσύ καταναλώνεις, τόσο κάποιοι άλλοι κερδίζουν. Κι αν κάποτε βρεθείς σε ανάγκη, μην ανησυχείς. Θα πάρεις δάνειο με αρνητικό επιτόκιο και θα τακτοποιηθείς. Καλά να είσαι, να δουλεύεις για να έχεις να το αποπληρώσεις και αν δεν είσαι καλά, όλο και κάποιος συγγενής σου θα βρεθεί που έχει υπογράψει συνεγγυητής στο δάνειο...
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου 2016, 10:16:12 από GirousisN »

8 Αυγούστου 2016, 00:11:52
Απάντηση #178
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Αυγούστου 2016, 00:42:20
Απάντηση #179
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Όταν δεν υπάρχει money-money τι γίνεται ; ; ;  :)

Γιατί υπάρχουν πολλοί να σε συμβουλεύσουν τι να κάνεις τα χρήματά σου, αλλά σχεδόν κανένας πως να τα βγάλεις.  ;D