Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:02:04

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 363538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Σεπτεμβρίου 2017, 09:10:51
Απάντηση #270
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Ίσως θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ' όψιν και το παρακάτω προ εβδομάδας δημοσίευμα:

Πωλητήριο και γρήγορα για τη Cyta Ελλάδος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

21 Σεπτεμβρίου 2017, 09:22:19
Απάντηση #271
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως θα πρέπει όμως να λάβουμε υπ' όψιν και το παρακάτω προ εβδομάδας δημοσίευμα:

Πωλητήριο και γρήγορα για τη Cyta Ελλάδος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Το γνώριζα.

Ακόμη και να συμβεί δε νομίζω ότι οι αγοραστές της CYTA θα αφήσουν ξεκρέμαστους τους πελάτες της.

Δεν τους συμφέρει να το κάνουν αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2017, 10:05:40 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Σεπτεμβρίου 2017, 10:40:33
Απάντηση #272
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Χωρίς να είμαι κάποιος ειδικός, απλά κρίνοντας απ΄αγορές άλλων χωρών, πάντα πίστευα ότι η ελληνική αγορά τηλεπικοινωνιών σηκώνει 1,5, πολύ βαριά 2 παίκτες.
Ειδικά κάτι "ξεμπαρκοι" παίκτες στυλ On Telecoms μου φαίνονταν πολύ παράξενο πως λειτουργούσαν.
Αναμείνατε και άλλες συγχωνεύσεις...

21 Σεπτεμβρίου 2017, 10:47:30
Απάντηση #273
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Η μητρική εταιρία δεν βλέπει με καλό μάτι την πώληση της Cyta Ελλας.... Μνημονιακή υποχρέωση που υφίσταται και μετά που βγήκαν από το μνημόνιο....
Υπάρχει πιθανότητα να μην πωληθεί..... H wind την θέλει σαν τρελή αν πωληθεί, αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση να δω και την vodafone
Δεν υπάρχουν πια αριθμοί εθνικών παικτών. Δεν υπάρχουν πια εθνικοί παίκτες. Παίζουμε σε ευρωπαϊκό γήπεδο, ειδικά μετά την κατάργηση της περιαγωγής.
Αυτή που οριακά κρατιέται είναι η forthnet. Η cyta δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει και μπορεί να παίξει και θέατρο.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

27 Σεπτεμβρίου 2017, 19:32:30
Απάντηση #274
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αν και όπως ανέφερα σε προηγούμενο post, έχω κάνει πρόσφατα συμβόλαιο κινητής, πέρασα στις 27/09/2017 μια βόλτα από την Wind και ρώτησα για την καρτοκινητή Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδοςη οποία είναι, από ότι γνωρίζω, η μόνη καρτοκινητή στην Ελλάδα που δεν ισχύει ως ελάχιστη χρέωση το τρίλεπτο αλλά σε χρεώνει από την αρχή με το δευτερόλεπτο.

Μου είπαν ότι αν θέλει να πάρει κανείς για πρώτη φορά WindQ κοστίζει 10 ευρώ, ενώ αν θες να μεταφέρεις κάποιον αριθμό κινητού που έχεις ήδη στην Wind Q κοστίζει 30 €.

Από κει και πέρα όταν βάζει κανείς μονάδες κοστίζει 6 ευρώ και μπορείς να μιλάς τότε για 30 ημέρες αλλά ακόμη και αν δεν βάλεις μονάδες μετά την λήξη της ισχύος τους, μπορείς να εξακολουθείς να δέχεσαι τηλεφωνήματα πρέπει όμως να βάζεις μονάδες τουλάχιστον μια φορά/12μηνο αλλιώς διαγράφεται το νούμερό σου.

Είναι δυνατόν να βάλει κανείς τα έξοδα της Wind Q στα έξοδα της δουλειάς του αλλά στην περίπτωση αυτή όταν βάζει μονάδες πρέπει να πηγαίνει από ένα κατάστημα της Wind για να σου δίνουν τιμολόγιο. Αλλιώς αρκεί να κατεβάσει κανείς ένα app όπου περνά τα στοιχεία της τραπεζικής του κάρτας και τότε εύκολα μπορεί να βάζει μονάδες μέσω του κινητού του, μόνο που τότε δεν μπορεί να λαμβάνει τιμολόγιο.

Ένα ερώτημα είναι αν μπορεί να πηγαίνει κανείς σε κατάστημα της wind και να βάζει μονάδες στο κινητό του λίγο πριν λήξουν οι 30 ημέρες.

Υστερόγραφο : Αγόρασα αριθμό καρτοκινητής Wind Q  με 10 ευρώ τον φόρτισα και με 6 ευρώ και λίγες μέρες αργότερα που βρέθηκα στο εξωτερικό (για την ακρίβεια στην Σουηδία) είχε σήμα πολύ καλό, χωρίς χρειαστεί να ζητήσω κάποια ενεργοποίηση του roaming.

20-12-2022:

Ποια είναι η χρονική διάρκεια της Q κάρτας μου;

Q σύνδεση

Η Q κάρτα ισχύει για 12 μήνες από τη στιγμή που θα κάνεις την:

Πρώτη κλήση ή
Τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας
Επιπλέον διευκρινίσεις

Μετά την παρέλευση δώδεκα (12) μηνών από την τελευταία ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, η Σύνδεση διακόπτεται πλήρως και παύει να συνδέεται με το δίκτυο κινητής της Εταιρείας, ενώ η εκ νέου ενεργοποίησή της δεν είναι πλέον δυνατή με απλή ανανέωση του χρόνου ομιλίας, αλλά απαιτείται εκ νέου υποβολή Αίτησης Σύνδεσης
Μετά το πέρας έξι (6) μηνών από την από την ημερομηνία διακοπής της Σύνδεσης, ο τηλεφωνικός αριθμός που αντιστοιχεί σε αυτήν μπορεί να εκχωρηθεί σε νέο συνδρομητή

Χρηματικό υπόλοιπο

H διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπολοίπου είναι 2 μήνες (60 ημέρες) από την τελευταία ανανέωση χρόνου ομιλίας.

Αν περάσουν οι 2 μήνες (60 ημέρες) χωρίς να κάνεις ανανέωση υπολοίπου:

Χάνεις τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που έχει μείνει στον λογαριασμό σου
Ενεργοποιείται φραγή εξερχομένων κλήσεων, μηνυμάτων και δεδομένων

Επιπλέον διευκρινίσεις

Μετά το πέρας των 4 μηνών (120 ημέρες) από την τελευταία ανανέωση του χρηματικού υπολοίπου, ενεργοποιείται επιπλέον φραγή εισερχομένων κλήσεων, μηνυμάτων και δεδομένων.
Κατά το χρονικό αυτό διάστημα και μέχρι τη συμπλήρωση των δώδεκα μηνών από την τελευταία ανανέωση μπορείς να προβείς σε ανανέωση του χρηματικού υπολοίπου της Σύνδεσής σου προκειμένου να επαναφέρεις πλήρως την δυνατότητα διενέργειας εξερχόμενης και εισερχόμενης κίνησης.







« Τελευταία τροποποίηση: 20 Δεκεμβρίου 2022, 21:55:27 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Οκτωβρίου 2017, 17:41:47
Απάντηση #275
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σελίδα για Βρετανούς (και όχι μόνο) ευαισθητοποιημένους καταναλωτές:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Οκτωβρίου 2017, 14:16:53
Απάντηση #276
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
LastPass remembers all your passwords, so you don't have to.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Νοεμβρίου 2017, 22:44:09
Απάντηση #277
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Νοεμβρίου 2017, 16:01:54
Απάντηση #278
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 15/11/2017 έληξε το συμβόλαιό μου με την τηλεφωνία της NOVA που έχω στο Ιατρείο,
και την επόμενη ημέρα δηλαδή στις 16/11/2017 έκανα καινούριο συμβόλαιο το οποίο το αναφέρω και εδώ (με κίνδυνο να νομίσετε ότι παίρνω ποσοστά από τη Nova :)  )γιατί νομίζω ότι είναι όντως συμφέρον:

Πρόκειται για το πρόγραμμα nova2play+ που σημαίνει απεριόριστα τηλέφωνα προς όλα τα σταθερά στην Ελλάδα, απεριόριστα τηλέφωνα προς όλα τα κινητά στην Ελλάδα και απεριόριστο ιντερνέτ έως 24 Mbps. Το συμβόλαιο ισχύει για 24 μήνες και το κόστος είναι 23 €/μήνα τελική τιμή.

Μπορεί κανείς να το παραγγείλει είτε πηγαίνοντας ο ίδιος σε κάποιο κατάστημα της Nova είτε μέσω της ιστοσελίδας της Nova ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος → εξυπηρέτηση πελατών (τέρμα κάτω στην σελίδα και λίγο δεξιά ) → Αίτηση νέας υπηρεσίας → επιλέγω "για το σπίτι" ). Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μαθαίνω βέβαια ότι υπάρχει και το Vodafone Home double-play GR που σου δίνει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΣΤΑΘΕΡΑ + 400 ΚΙΝΗΤΑ ΣΥΝ 24ΙΝΤΕΡΝΕΤ 17,86 ΤΕΛΙΚΗ. ( Αν και κάποιος άλλος είπε ότι αυτό το πρόγραμμα της Vodafone στην ιστοσελίδα της τουλάχιστον τον δίνουν 23,86 Πιθανώς η τιμή 17,86 € ναι είναι αν συνδυάζεις με κινητό της Vodafone ).
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Νοεμβρίου 2017, 23:04:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

16 Νοεμβρίου 2017, 12:49:19
Απάντηση #279
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αφού τελείωνε το συμβόλαιό σου, είσαι σίγουρος ότι το διαπραγματεύτηκες σωστά;
Πιστεύω ότι το ίδιο πακέτο που πήρες θα το έπαιρνες φθηνότερα αν έκανες κίνηση στροφής προς άλλη εταιρεία.

16 Νοεμβρίου 2017, 13:00:13
Απάντηση #280
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ισχύει το παραπάνω, βασικά αν δουν ότι στρέφεσαι προς άλλη εταιρία, σου κάνουν ακόμα καλύτερη τιμή, γνωρίζω συγγενή μου που έχει το συγκεκριμένο πακέτο σε καλύτερη τιμή, αλλά εγώ έχω μια απορία: όταν σερφάρουν σε μια οικογένεια 2-3 μαζί (γονείς + παιδιά) πόσο σίγουροι είστε ότι σας καλύπτει το "έως 24" που σημαίνει 2-4, άντε 10 στην καλύτερη ; ; ;

Εγώ θα κοιτούσα λίγο και την ποιότητα των υπηρεσιών, δλδ έχει VDSL στην περιοχή μου (νομίζω Καβάλα έχουν αρχίσει και δίνουν) και αν δεν έχει πίεση στην εταιρία να αρχίσουν να δίνουν.

Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι με 23€/μήνα οι εταιρίες έχουν κέρδος...

21 Νοεμβρίου 2017, 08:31:51
Απάντηση #281
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφού τελείωνε το συμβόλαιό σου, είσαι σίγουρος ότι το διαπραγματεύτηκες σωστά;
Πιστεύω ότι το ίδιο πακέτο που πήρες θα το έπαιρνες φθηνότερα αν έκανες κίνηση στροφής προς άλλη εταιρεία.

Ίσως να έχεις δίκιο αλλά η προσφορά τους μου φάνηκε τόσο καλή που δεν το σκέφτηκα καν να το διαπραγματευτώ.

Ύστερα είναι και το άλλο: Πρέπει πρώτα να βρεις κάποιον να σου κάνει καλύτερη προσφορά από αυτούς και δεν είναι σίγουρο ότι θα έβρισκα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ισχύει το παραπάνω, βασικά αν δουν ότι στρέφεσαι προς άλλη εταιρία, σου κάνουν ακόμα καλύτερη τιμή, γνωρίζω συγγενή μου που έχει το συγκεκριμένο πακέτο σε καλύτερη τιμή, αλλά εγώ έχω μια απορία: όταν σερφάρουν σε μια οικογένεια 2-3 μαζί (γονείς + παιδιά) πόσο σίγουροι είστε ότι σας καλύπτει το "έως 24" που σημαίνει 2-4, άντε 10 στην καλύτερη ; ; ;

Εγώ θα κοιτούσα λίγο και την ποιότητα των υπηρεσιών, δλδ έχει VDSL στην περιοχή μου (νομίζω Καβάλα έχουν αρχίσει και δίνουν) και αν δεν έχει πίεση στην εταιρία να αρχίσουν να δίνουν.

Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι με 23€/μήνα οι εταιρίες έχουν κέρδος...

Πρόκειται για το Ιατρείο όπου είμαστε δύο που χρησιμοποιούμε παράλληλα το ιντερνέτ, εγώ και η Γραμματέας. Κάποτε είχαμε και VDSL αλλά δεν πρόσεξα στην πράξη καμιά σημαντική διαφορά.

Δείτε σχετική συζήτηση εδώ:  15,48 Mbps vs 28,06 Mbps. Παίζει ρόλο για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Νοεμβρίου 2017, 10:35:30 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Νοεμβρίου 2017, 08:35:16
Απάντηση #282
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενδιαφέρον διάλογος στις 18/11/2017 στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

- υπαρχει ομως μεγαλο προβλημα με την τεχνικη υποστηριξη αυτων των εταιρειων διοτι δεν εχουν δικο τους δικτυο αλλα χρησιμοποιουν τις γραμμες του ΟΤΕ ....π.χ. αλλαξα διευθυνση ιατρειου στην ιδια πολη, σε αποσταση 500 μετρα . η μεταφορα της γραμμης , (του αριθμου βονταφον) απο την μια διευθυνση στην αλλη, επρεπε να γινει απο τον ΟΤΕ ... ο οποιος με διάφορες δικαιολογιες του τυπου .... δεν ηταν η πορτα της πολυκατοικιας ανοικτη (ενω ημουν μεσα, με ανοικτη την πορτα και τους περίμενα, να ειχα ειδοποιησει και τους καταστηματαρχες του ισογειου, οταν δουν υπαλληλους του οτε, να με ειδοποιησουν να κατεβω ) .... δεν βρισκουμε την νεα διευθυνση (αν και ειναι απο τα πιο κεντρικα σημεια της Αρτας) ... ηταν κλειστη η πορτα που οδηγει στην προσβαση στο κιβωτιο συνδεσεων της πολυκατοικιας (ενω την ειχα αφησει ξεκλειδωτη κρατωντας τα κλειδια ) ... τους ειχα ειδοποιησει οτι προκειται για ιατρειο , το ονομα μου , την πινακιδα του ιατρειου, εβαλα γνωστους να μιλησουν στο τεχνικο τμημα, οτι επροκειτο για επειγον αιτημα δηλ για την ηλεκτρονικη συνταγογραφηση, για ασθενεις ... ειχα ειδοποιησει τον προεδρο του ιατρικου συλλογου να μεσολαβησει ...................... αργησαν ΔΥΟ μηνες (καποιος φιλος με ειχε προειδοποιησει και εβαλα στο κομπιουτερ στικακι για την ηλεκτρονικη συνταγογαρφηση μεσω των κεραιων ασυρματης τηλεφωνιας ) .............. και οταν εφθασε η ημερα συνδεσης ,,,,, καταμουτρα ,,,, οι υπαλληλοι μου ειπαν οτι εαν ειχα γραμμη ΟΤΕ θα ειχα εξυπηρετηθει σε τρεις μερες !!!!!!!!!!!!!!

- Καλά που με προειδοποίησες γιατί και εγώ θα αλλάξω Ιατρείο σε λίγους μήνες. Σε τέτοια περίπτωση θα τηλεφωνήσω τη NOVA και θα της πω ότι αν δεν γίνει η μεταφορά της γραμμής μέσα σε μία μέρα αλλάζω σε ΟΤΕ (και θα το κάνω κιόλας, και ας πληρώσω πρόστιμο). Πάντως ένα χρόνο τώρα έχω NOVA στο Ιατρείο και δεν είχα πρόβλημα (από την άλλη πάντως δεν χρειάστηκε να μεταφέρω γραμμή).

- και στην μυτηλινη προ διμηνου εκανα αιτηση βονταφον για σταθερη γραμμη φοιτητικη και η τεχνικη υπηρεσια του οργανισμου ακομα να εμφανιστει . Εστειλα τον γιο μου να παρει στικακι για το ιντερνετ για τις σπουδες του 10 ευρω για περιπου 10 γιγα ανα μηνα (προσοχη στην ανανεωση , να γινεται τουλαχιστον την προηγουμενη ημερα απο την ληξη ) και επικοινωνουμε με τα κινητα

- προσωπικά δεν είχα τέτοιο θέμα. .αλλα όντως οι τεχνικοί του ΟΤΕ φερονται πολύ ......
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Δεκεμβρίου 2017, 00:41:16
Απάντηση #283
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

2 Δεκεμβρίου 2017, 11:35:53
Απάντηση #284
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι παράξενο που η έρευνα καταλήγει ότι το φυσικό αέριο και οι αντλίες θερμότητας είναι ακριβότερες, σαν κόστος χρήσης απ' ότι το A/C- ηλεκ. ρεύμα ???. Υπάρχει βέβαια και η σχετική, έμμεση διαφήμιση εναλλακτικών παρόχων ηλεκ. ρεύματος στο άρθρο ;)
Παράθεση
Εάν χρησιμοποιείς το κλιματιστικό για τη θέρμανσή σου, εξέτασε και τις άλλες επιλογές που έχεις στην διάθεσή σου, όπως τη δυνατότητα αλλαγής παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος κερδίζοντας έως και 30% και μειώνοντας ακόμη περισσότερο το κόστος θέρμανσης! Δες και σύγκρινε τις επιλογές που υπάρχουν για φθηνότερο ηλεκτρικό ρεύμα εύκολα και γρήγορα εδώ!

Περυσινή μελέτη του ΕΜΠ κατέληξε σε τελείως διαφορετικά συμπεράσματα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Δεκεμβρίου 2017, 11:38:46 από GirousisN »