Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:05:14

Αποστολέας Θέμα: Απαραίτητα Δικαιολογητικά για «Έναρξη Επαγγέλματος»  (Αναγνώστηκε 19825 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιανουαρίου 2013, 16:30:40
Αναγνώστηκε 19825 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά χαρά σε όλους.

Με αφορμή, ένα πολύ ενημερωμένο Link,
με τα απαραίτητα Δικαιολογητικά, για την Έναρξη Ελευθέριου Επαγγέλματος :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Θα ήθελα, από την εμπειρία σας, να ρωτήσω ορισμένα σημεία :

1) Είναι βασικό –απολύτως απαραίτητο, να βγάλει κανείς, (καινούργια) σφραγίδα, όπου θα αναγράφονται, μεταξύ των άλλων, και Διεύθυνση –τηλέφωνο –ΑΦΜ και Δ.Ο.Υ ??

2) Το «Βιβλίο Εσόδων –Εξόδων» είναι απαραίτητο, αφού οι ιατρικές υπηρεσίες απαλλάσσονται του ΦΠΑ??
Επομένως, αρκεί και μόνο, το Τριπλότυπο Μπλοκ Παροχής Υπηρεσιών?

3) Η (υποχρεωτική) Εγγραφή στον Ιατρικό Σύλλογο, είναι ελεύθερη επιλογή,
ή υποχρεωτικά θεωρείται αυτονόητη η Εγγραφή στον Ιατρικό Σύλλογο του δηλωθέντος Τόπου Διαμονής ??
Το ρωτάω αυτό, γιατί,
στον Νόμο 3919/2011 (Άρση Δεσμεύσεων Ελευθέρων Επαγγελμάτων),
δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχη διευκρίνιση (αν δεν κάνω λάθος), ως προς την ελεύθερη επιλογή Επαγγελματικού Επιμελητηρίου...
Αρα, θα μπορούσε να πεί κάποιος, οτι,
το συνδέει, ίσως αυτονόητα, με τον Τόπο Διαμονής…?

4) Γενικότερα, αν θυμάστε,
τα Παράβολα που θα υποβάλλει (πληρώσει) κανείς στο ΤΣΑΫ –Ιατρικό Σύλλογο κλπ,
σε τί ύψος κυμαίνονται…??


Σας ευχαριστούμε πολύ –με την έννοια οτι, όλο και περισσότεροι συνάδελφοι κάνουμε ουρά για «μπλοκάκι»…  8)

6 Ιανουαρίου 2013, 16:48:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Επισυνάπτω τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για την έναρξη του ιατρείου. (δεν ξερω αν υπαρχει καπου αλλου στο φορουμ)

Χρειάζεσαι τη σφραγίδα που αναφερει ολα αυτα, τοσο για να σφραγιζεις μπλοκακι αποδειξεων, μπλοκ ναρκωτικων, μπλοκ για κινολονες κλπ, όσο και για να σφραγιζεις τις συνταγές και τα παραπεμπτικά που εκδίδεις. Για τα μπλοκακια βεβαια, το καλυτερο ειναι να δωσεις να στα εκτυπωσουν απευθειας με τα στοιχεια σου αντι να καθεσαι να σφραγιζεις τις σελιδες μια-μια, το κόστος δεν ειναι σημαντικα μεγαλυτερο.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να λειτουργησεις χωρις βιβλιο ασθενων (μιας και αυτο θεωρεις στην εφορια και συνοδευεται απο αποδειξεις αθεωρητες), αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρη, ρωτα το λογιστη σου.

Η εγγραφη στον ιατρικο συλλογο ειναι υποχρεωτική. Στον Ιατρικο Συλλογο, εκτος απο τη συνδρομη σου καταβαλλεις και παραβολο 200 ευρω για την έκδοση άδειας λειτουργίας. Δε θυμάμαι να έδωσα άλλο παράβολο.

6 Ιανουαρίου 2013, 17:14:27
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επισυνάπτω τα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι για την έναρξη του ιατρείου. (δεν ξερω αν υπαρχει καπου αλλου στο φορουμ)

Χρειάζεσαι τη σφραγίδα που αναφερει ολα αυτα, τοσο για να σφραγιζεις μπλοκακι αποδειξεων, μπλοκ ναρκωτικων, μπλοκ για κινολονες κλπ, όσο και για να σφραγιζεις τις συνταγές και τα παραπεμπτικά που εκδίδεις. Για τα μπλοκακια βεβαια, το καλυτερο ειναι να δωσεις να στα εκτυπωσουν απευθειας με τα στοιχεια σου αντι να καθεσαι να σφραγιζεις τις σελιδες μια-μια, το κόστος δεν ειναι σημαντικα μεγαλυτερο.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να λειτουργησεις χωρις βιβλιο ασθενων (μιας και αυτο θεωρεις στην εφορια και συνοδευεται απο αποδειξεις αθεωρητες), αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρη, ρωτα το λογιστη σου.

Η εγγραφη στον ιατρικο συλλογο ειναι υποχρεωτική. Στον Ιατρικο Συλλογο, εκτος απο τη συνδρομη σου καταβαλλεις και παραβολο 200 ευρω για την έκδοση άδειας λειτουργίας. Δε θυμάμαι να έδωσα άλλο παράβολο.

Να είσαι καλά!
Σ'ευχαριστούμε πολύ! -επιμένω στον "πληθυντικό", γιατί είμαστε αρκετοί στην παρέα που "για 'κεί τραβάμε"...

Παρόλα αυτά, η ειδοποιός διαφορά, ελπίζω να υφίσταται, και να είναι τα πράγματα διαφορετικά,
όσον αφορά το Μπλοκ Παροχής Υπηρεσιών για Μισθωτή Εργασία, όσο "οξύμωρο" κι αν ακούγεται,
και όχι, για αμιγώς Άσκηση Ελευθέριου Επαγγέλματος (...)  ???

Δεν νομίζω να είναι "υπερβολή"...
Όσο περνάει ο καιρός,
η Μισθωτή Εργασία στον Ιδιωτικό Τομέα, όπως τουλάχιστον την ξέραμε, μάλλον (θα) τείνει να θυμίζει "ελληνική ταινία" του '70 (...)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

6 Ιανουαρίου 2013, 17:42:21
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν νομίζω ότι μπορείς να λειτουργησεις χωρις βιβλιο ασθενων (μιας και αυτο θεωρεις στην εφορια και συνοδευεται απο αποδειξεις αθεωρητες), αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρη, ρωτα το λογιστη σου.
Δεν μπορείς σίγουρα. Η φορολογική έναρξη είναι απαραίτητη και περιλαμβάνει θεώρηση βιβλίου εσόδων-εξόδων, βιβλίου ασθενών και μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών σειράς Α' (για όποιο παραστατικό εκδίδεται προς τρίτον - ταμεία, επισκέψεις κατ΄οίκον κ.λ.π.). Προσοχή, το μπλοκ σειράς Α' είναι διαφορετικό από αυτό που τηρείς στο ιατρείο και είναι αθεώρητο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Ιανουαρίου 2013, 21:06:42
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν νομίζω ότι μπορείς να λειτουργησεις χωρις βιβλιο ασθενων (μιας και αυτο θεωρεις στην εφορια και συνοδευεται απο αποδειξεις αθεωρητες), αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρη, ρωτα το λογιστη σου.
Δεν μπορείς σίγουρα. Η φορολογική έναρξη είναι απαραίτητη και περιλαμβάνει θεώρηση βιβλίου εσόδων-εξόδων, βιβλίου ασθενών και μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών σειράς Α' (για όποιο παραστατικό εκδίδεται προς τρίτον - ταμεία, επισκέψεις κατ΄οίκον κ.λ.π.). Προσοχή, το μπλοκ σειράς Α' είναι διαφορετικό από αυτό που τηρείς στο ιατρείο και είναι αθεώρητο.

Το έχω πει και αλλού, η φορολογική έναρξη προβλέπει οπωσδήποτε βιβλίο εσόδων-εξόδων και ΑΠΥ Σειρά Α.
Βιβλίο ασθενών θεωρείς μόνον εάν έχεις ιατρείο, εάν κανεις έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος χωρίς να έχεις ιατρείο πχ για να δουλεψεις σε κλινική ή να κανεις κανά ωράριο τύπου "SOS Ιατροι" δηλώνεις φορολογική έδρα στο σπίτι, δεν θεωρείς βιβλίο ασθενών και φυσικά δεν εκδιδεις για κανένα λόγο αθεωρητες ΑΠΥ.

6 Ιανουαρίου 2013, 21:22:36
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν νομίζω ότι μπορείς να λειτουργησεις χωρις βιβλιο ασθενων (μιας και αυτο θεωρεις στην εφορια και συνοδευεται απο αποδειξεις αθεωρητες), αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρη, ρωτα το λογιστη σου.
Δεν μπορείς σίγουρα. Η φορολογική έναρξη είναι απαραίτητη και περιλαμβάνει θεώρηση βιβλίου εσόδων-εξόδων, βιβλίου ασθενών και μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών σειράς Α' (για όποιο παραστατικό εκδίδεται προς τρίτον - ταμεία, επισκέψεις κατ΄οίκον κ.λ.π.). Προσοχή, το μπλοκ σειράς Α' είναι διαφορετικό από αυτό που τηρείς στο ιατρείο και είναι αθεώρητο.

Το έχω πει και αλλού, η φορολογική έναρξη προβλέπει οπωσδήποτε βιβλίο εσόδων-εξόδων και ΑΠΥ Σειρά Α.
Βιβλίο ασθενών θεωρείς μόνον εάν έχεις ιατρείο, εάν κανεις έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος χωρίς να έχεις ιατρείο πχ για να δουλεψεις σε κλινική ή να κανεις κανά ωράριο τύπου "SOS Ιατροι" δηλώνεις φορολογική έδρα στο σπίτι, δεν θεωρείς βιβλίο ασθενών και φυσικά δεν εκδιδεις για κανένα λόγο αθεωρητες ΑΠΥ.

Καλησπέρα doc. Xouzouris, Καλή Χρονιά!! ;)

Πράγματι, το είχες πεί, εδώ :
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μάλιστα, καίρια, ήταν και η επισήμανση -διασαφήνιση του κ. Κουναλάκη :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μην μπερδεύεις την έδρα με την επαγγελματική στέγη. Είναι διαφορετικά πράγματα.
Η έδρα είναι το μέρος που βρίσκονται τα φορολογικά στοιχεία (βιβλία, ΑΠΔ. κλπ)
Η επαγγελματική στέγη είναι ο δικός σου χώρος όπου ασκείς το επάγγελμα σου.
Είναι υποχρεωτικό να έχεις έδρα, δεν είναι όμως υποχρεωτικό να έχεις στέγη πχ όταν δουλεύεις στο χώρο κάποιου εργοδότη.
Έτσι μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, αλλά να μην έχεις δικό σου ιατρείο (στέγη).
Εάν έχεις στέγη, παίρνεις βιβλίο ασθενών και εκδίδεις και αθεώρητες ΑΠΥ.


Οπότε, αυτό σημαίνει, οτι,
για "απλή" Έναρξη Επαγγέλματος, και όχι, Ιδιωτικού Ιατρείου, γλυτώνει κανείς το Παράβολο των 200 ευρώ από τον αντίστοιχο Ιατρικό Σύλλογο...??  ::)
Αρκεί λοιπόν,
μια απλή Βεβαίωση Εγγραφής σε (έναν) Ιατρικό Σύλλογο (...) -και όχι απαραίτητα, σε αυτόν που προκύπτει βάσει της δηλωθείσας Έδρας...??

7 Ιανουαρίου 2013, 00:07:24
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Κάθε ιατρικός σύλλογος στην επικράτεια του οποίου ασκείς ιατρικό έργο απαιτεί να εγγραφείς σε αυτόν. Διαφορετικά είσαι η χαρά του πειθαρχικού στην πρώτη καταγγελία.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Ιανουαρίου 2013, 08:54:00
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάθε ιατρικός σύλλογος στην επικράτεια του οποίου ασκείς ιατρικό έργο απαιτεί να εγγραφείς σε αυτόν. Διαφορετικά είσαι η χαρά του πειθαρχικού στην πρώτη καταγγελία.
Όχι απαραίτητα, Δημήτρη, με τον καινούριο νόμο. Φτάνει ο πρώτος.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Ιανουαρίου 2013, 17:48:44
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάθε ιατρικός σύλλογος στην επικράτεια του οποίου ασκείς ιατρικό έργο απαιτεί να εγγραφείς σε αυτόν. Διαφορετικά είσαι η χαρά του πειθαρχικού στην πρώτη καταγγελία.
Όχι απαραίτητα, Δημήτρη, με τον καινούριο νόμο. Φτάνει ο πρώτος.

Καταρχάς, να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον σας,
και να σας ευχηθώ, εννοείται και στους δύο, ολόψυχα, Καλή Χρονιά και όλα τα καλά!

κ. Παπαδόπουλε,
φαντάζομαι αναφέρεστε στον "πρώτο" κατά (χρονική) σειρά Ιατρικό Σύλλογο,
δηλαδή αυτόν, με βάση την μόνιμη Κατοικία του εγγεγραμμένου ιατρού...??

Αυτό σημαίνει, οτι δυστυχώς, αν και άνεργος, με Επίδομα Ανεργίας "ολοκληρωθέν",
μάλλον ΔΕΝ γλυτώνω το "χαράτσι" του Ιατρικού Συλλόγου Αθήνας......  :( :(

Πολύ συγκεντρωτικά, κάποιες απορίες μου,
που νομίζω οτι ενδιαφέρουν, και αναπόφευκτα θα συναντήσουν στο διάβα τους, πολλοί "νέοι" συνάδελφοι :

**)Ιατρικός Σύλλογος :
~~Τουλάχιστον, αρκεί μια "απλή" Βεβαίωση Εγγραφής, την οποία θα υποβάλλω στην Εφορία μου...??
Γιατί, αν "μου ξεφύγει", και "ψελλίσω" : για Έναρξη Ελευθέριου Επαγγέλματος...μπλοκάκι κλπ => μάλλον ΔΕΝ γλυτώνω το Παράβολο των 200 ευρώ που αφορά στην Έναρξη Επαγγέλματος με την έννοια του Ιδιωτικού Ιατρείου...

**)ΤΣΑΫ :
~~Φαντάζομαι, γίνεται Αίτηση Αυτασφαλίσεως...
Αλήθεια, οι αντίστοιχες Ασφαλιστικές Εισφορές καταβάλλονται ανά μήνα, ή στο τέλος κάθε 6μηνου??
Στην περίπτωση,
που κάποιος, ενεργοποιήσει το "μπλοκάκι" του, και ύστερα από 2μήνες, τον απολύσει ο Εργοδότης του...
Υποχρεούται να καταβάλλει τις αντίστοιχες Εισφορές για τους 2μήνες που εργάστηκε ή για το πλήρες 6μηνο...??  ??? ???


7 Ιανουαρίου 2013, 19:20:26
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
φαντάζομαι αναφέρεστε στον "πρώτο" κατά (χρονική) σειρά Ιατρικό Σύλλογο,
δηλαδή αυτόν, με βάση την μόνιμη Κατοικία του εγγεγραμμένου ιατρού...??

Αυτό σημαίνει, οτι δυστυχώς, αν και άνεργος, με Επίδομα Ανεργίας "ολοκληρωθέν",
μάλλον ΔΕΝ γλυτώνω το "χαράτσι" του Ιατρικού Συλλόγου Αθήνας......  :( :(

Πολύ συγκεντρωτικά, κάποιες απορίες μου,
που νομίζω οτι ενδιαφέρουν, και αναπόφευκτα θα συναντήσουν στο διάβα τους, πολλοί "νέοι" συνάδελφοι :

**)Ιατρικός Σύλλογος :
~~Τουλάχιστον, αρκεί μια "απλή" Βεβαίωση Εγγραφής, την οποία θα υποβάλλω στην Εφορία μου...??
Γιατί, αν "μου ξεφύγει", και "ψελλίσω" : για Έναρξη Ελευθέριου Επαγγέλματος...μπλοκάκι κλπ => μάλλον ΔΕΝ γλυτώνω το Παράβολο των 200 ευρώ που αφορά στην Έναρξη Επαγγέλματος με την έννοια του Ιδιωτικού Ιατρείου...

**)ΤΣΑΫ :
~~Φαντάζομαι, γίνεται Αίτηση Αυτασφαλίσεως...
Αλήθεια, οι αντίστοιχες Ασφαλιστικές Εισφορές καταβάλλονται ανά μήνα, ή στο τέλος κάθε 6μηνου??
Στην περίπτωση,
που κάποιος, ενεργοποιήσει το "μπλοκάκι" του, και ύστερα από 2μήνες, τον απολύσει ο Εργοδότης του...
Υποχρεούται να καταβάλλει τις αντίστοιχες Εισφορές για τους 2μήνες που εργάστηκε ή για το πλήρες 6μηνο...??  ??? ???


1) Πρέπει να εγγραφείτε σε τουλάχιστον ένα Ιατρικό Σύλλογο. Εάν ασκείτε την ιατρική στα όρια περισσοτέρων τους ενός, μπορείτε να επιλέξετε με τη σύμφωνη γνώμη των συλλόγων.
2) Υπάρχουν αρκετοί Ιατρικοί Σύλλογοι που δεν απαιτούν ατήσια εισφορά από τους άνεργους ιατρούς.
3) Το ποσό του παραβόλου για έλεγχο επαγγελματικής στέγης καταβάλλεται σε κάθε περίπτωση.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Ιανουαρίου 2013, 17:43:09
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Κάθε ιατρικός σύλλογος στην επικράτεια του οποίου ασκείς ιατρικό έργο απαιτεί να εγγραφείς σε αυτόν. Διαφορετικά είσαι η χαρά του πειθαρχικού στην πρώτη καταγγελία.

Οχι πλέον.   ;)

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

28 Ιανουαρίου 2013, 19:34:29
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

karts



Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
17564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουλίου 2012, 20:08:07
από anasm
11 Απαντήσεις
69632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Απριλίου 2022, 19:11:15
από silvertaur
1 Απαντήσεις
26554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Απριλίου 2019, 12:35:36
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
40516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2020, 16:46:07
από Denominator
0 Απαντήσεις
35310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2020, 16:00:06
από Argirios Argiriou