Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:59:58

Αποστολέας Θέμα: ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ Ο.Π.Α.Δ. ΕΩΣ 31-12-2011  (Αναγνώστηκε 27145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Οκτωβρίου 2014, 21:28:38
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εμένα δεν μου βγάζει αυτό το μήνυμα που βγάζει στον κ. Πετράκη.

Όσους γιατρούς ρώτησα εδώ τοπικά για αυτό το θέμα, το έχουν λάβει κανονικά το μήνυμα. Υπενθυμίζω ότι το μήνυμα εμφανίζεται στις Εφαρμογές--> Ληξιπρόθεσμες οφειλές και όχι στο e-ΔΑΠΥ.

23 Οκτωβρίου 2014, 21:54:37
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εμένα δεν μου βγάζει αυτό το μήνυμα που βγάζει στον κ. Πετράκη.

Όσους γιατρούς ρώτησα εδώ τοπικά για αυτό το θέμα, το έχουν λάβει κανονικά το μήνυμα. Υπενθυμίζω ότι το μήνυμα εμφανίζεται στις Εφαρμογές--> Ληξιπρόθεσμες οφειλές και όχι στο e-ΔΑΠΥ.

Είναι θέμα τοπικής ΥΠΑΔ. Έχει λάβει κανείς ανάλογο μήνυμα στην Καβάλα;


Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Οκτωβρίου 2014, 22:22:30
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι θέμα τοπικής ΥΠΑΔ. Έχει λάβει κανείς ανάλογο μήνυμα στην Καβάλα;


Εγώ δεν έλαβα, αλλά δεν ξέρω για άλλους στην Καβάλα. Θα το ψάξω.

Στην Ξάνθη έχετε λάβει;
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Οκτωβρίου 2014, 22:44:29
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Είναι θέμα τοπικής ΥΠΑΔ. Έχει λάβει κανείς ανάλογο μήνυμα στην Καβάλα;


Εγώ δεν έλαβα, αλλά δεν ξέρω για άλλους στην Καβάλα. Θα το ψάξω.

Στην Ξάνθη έχετε λάβει;

Ναι, βέβαια.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Οκτωβρίου 2014, 09:22:27
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Γ Παπαγεωργίου



Αρ. Πρωτ.: 11527
Πάτρα: 24/10/2014
 
Προς
τα μέλη του Ιατρικού Συλλόγου Πατρών
 
Αγαπητοί συνάδελφοι,
 
Μετά από τη συντονισμένη πίεση που ασκήθηκε από τον ΠΙΣ και τους Ιατρικούς Συλλόγους, εκδόθηκε η υπ’ αριθμόν ΦΕΚ 2671Β’ Υπουργική Απόφαση δυνάμει της οποίας ορίζεται ο τρόπος και η διαδικασία αποπληρωμής των ληξιπρόθεσμων οφειλών από 01.01.2012 και μετέπειτα. Επίσης αποδεσμεύτηκε χρηματικό ποσό από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, για την αποπληρωμή του ΟΠΑΔ όσον αφορά τους τελευταίους μήνες του 2011.
 
Μετά από σχετική παρέμβαση, η διαδικασία εκκαθάρισης που έχει δρομολογηθεί από την αρμόδια Περιφερειακή Διεύθυνση του Νομού Αχαΐας, είναι αυτή του πλήρους λογιστικού ελέγχου που εξασφαλίζει την αποπληρωμή των οφειλών του ΟΠΑΔ για το τελευταίο τρίμηνο του 2011 στο ακέραιο, χωρίς «κουρέματα».
Η αποπληρωμή των ληξιπρόθεσμων οφειλών του ΟΠΑΔ αφορά το Σεπτέμβριο, Οκτώβριο και Νοέμβριο του 2011, καθώς η πληρωμή του Δεκεμβρίου του 2011 ακολουθεί την έκδοση του φορολογικού παραστατικού το 2012, και θα ενταχθεί στην επόμενη διαδικασία πληρωμής.
Σε άλλους νομούς, ενδέχεται να πραγματοποιηθούν πληρωμές με πρόχειρο λογιστικό έλεγχο με προσωρινή απόδοση του 90% της δαπάνης.
 
Αναμένεται σύντομα να εκδοθούν ατομικές ειδοποιήσεις στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ, στην εφαρμογή «ληξιπρόθεσμες οφειλές».
 
Η εκτύπωση της ανακοίνωσης είναι απαραίτητη καθώς και η επικοινωνία με την Περιφερειακή Διεύθυνση του ΕΟΠΥΥ, ώστε να υποβληθούν τα αντίστοιχα παραστατικά.  Η αποπληρωμή θα ολοκληρωθεί μετά από την έγκριση της σχετικής δαπάνης από το Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΟΠΥΥ και από τον πάρεδρο για ποσά άνω των 10.000 ευρώ. Το χρονοδιάγραμμα των πληρωμών θα ολοκληρωθεί ως το τέλος του έτους.
 
Θα παρακολουθούμε στενά την πορεία αποπληρωμής και θα σας κρατούμε ενήμερους.
 
 


28 Οκτωβρίου 2014, 11:47:08
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Ουτε εγώ το έλαβα το μηνυμα αυτο ακόμη.
Κανείς αλλος στο νομό Ηρακλείου (Δ. Κουναλακης κλπ.) ???

28 Οκτωβρίου 2014, 13:53:12
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ουτε εγώ το έλαβα το μηνυμα αυτο ακόμη.
Κανείς αλλος στο νομό Ηρακλείου (Δ. Κουναλακης κλπ.) ???
   Ο ΙΣ Λάρισας μας έστειλε το παρακάτω μύνημα (στα συννημένα - ισως αφορά το ΤΑΠΟΤΕ). Στην ιστοσελίδα του ΠΙΣ δεν υπάρχει ακόμα.... Και, πάντως στις Ληξιπρόθεσμες του ΕΔΑΠΥ στη Λάρισα δεν έχει γίνει τίποτα. Εν αναμονή λοιπόν....
 


----- Original Message -----
From: Panhellenic Medical Association (Popi Kontomina)
To: pismember@pis.gr
Sent: Monday, October 27, 2014 9:38 AM
 Subject: ΑΠ2456-ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ-ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2011
 Προς ενημέρωση
 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ 3, GR - 10675 ΑΘΗΝΑ
Τ. 210 72 58 660 - 662
Φ. 210 72 58 663
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

  

29 Οκτωβρίου 2014, 11:03:32
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Εκτός από το παραπάνω μήνυμα που μου ήρθε κανονικά (οπότε και κατέθεσα και αναμένω), είδα ξαφνικά και μια κατάθεση "από ΟΠΑΔ" στο λογαριασμό μου με ένα άσχετο, πολύ μικρότερο, ποσό. Τελικά, υπολογίζοντάς το, μάλλον είναι ένα πολύ παλιό ΤΥΔΚΥ (από Μάιο 2011)! Συνέβη και σε κανέναν άλλο;

29 Οκτωβρίου 2014, 13:08:23
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Σήμερα ο τοπικός ΟΠΑΔ δέχθηκε το τιμολόγιο και τα δικαιολογητικά που προσκόμισα και αφορούσαν το Δ' τρίμηνο του 2011.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Οκτωβρίου 2014, 17:04:27
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Είδα κι εγώ τρεις καταθέσεις ποσών, που δεν έλεγξα σε τι αφορούσαν, αλλά ήταν από το ΤΥΔΚΥ. Μάλλον γι'αυτό δεν μου ήρθε μήνυμα (ελπίζω). Επειδή είχαν τα χαρτιά...

3 Νοεμβρίου 2014, 23:35:08
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ουτε εγώ το έλαβα το μηνυμα αυτο ακόμη.
Κανείς αλλος στο νομό Ηρακλείου (Δ. Κουναλακης κλπ.) ???
   Σήμερα, σε εμενα τουλάχιστον, εμφανίστηκε στη Λάρισα η ειδοποίηση για τα ληξιπρόθεσμα (9-11ος 2011)...

3 Νοεμβρίου 2014, 23:53:05
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ήρθε προσωπικό μήνυμα και σε μένα, στην Καβάλα, να προσκομίσω παραστατικά για να πληρωθώ τις περιόδους 06/2011, 07/2011 και 08/2011
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Νοεμβρίου 2014, 10:00:50
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Ακόμη δεν μου ήρθε το μηνυμα  >:(
Υπαρχει καποιος/καποιοι γιατροι-μελη του φορουμ απο το νομό Ηρακλειου που να το εχει/εχουν λαβει??

14 Ιανουαρίου 2015, 21:10:22
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
14/01/2015
Νεότερα σχετικά με την αποπληρωμή των ληξιπρόθεσμων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Ιανουαρίου 2015, 11:55:06
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
14/01/2015
Νεότερα σχετικά με την αποπληρωμή των ληξιπρόθεσμων.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
   Οι προσπάθειες της κ. Μαστοράκου είναι ενδιαφέρουσες και πιθανότατα αξιέπαινες. Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί χρειαζόταν "παρέμβαση" για να πληρωθεί κάτι που είχε δρομολογηθεί (ύπήρχε ήδη σαφής εντολή) - υποθέτω ότι οι υπάλληλοι του ΕΟΠΥΥΥΥ απλά δεν ...πρόλαβαν (λόγω εορτών) να πληρώσουν όλους  :laugh: :laugh: :laugh: (μάλλον ήθελαν να αυξήσουν το αγενές πλεόνασμα). Η παρέμβαση ήταν φαντάζομαι να τους το θυμίσουν και να σταματήσει η ραστώνη των εορτών... Είναι σαν να λέμε κάθε φορά που μπαίνει ασφαλισμένος ΕΟΠΥΥΥ στο ιατρείο μου να παίρνει ο κάθε κοντός τηλέφωνο και να μου λέει ότι κάνει παρέμβαση για να τον εξετάσω...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
12395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Ιουλίου 2013, 19:46:28
από Ορθοπαιδικός
4 Απαντήσεις
7221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Ιουνίου 2015, 13:28:09
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Αυγούστου 2014, 13:09:01
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαΐου 2016, 08:49:08
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
16472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιανουαρίου 2018, 17:43:21
από Argirios Argiriou