Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:43:04

Αποστολέας Θέμα: Ποσοστά στις συνταγές σε άτομα με νεοπλασίες  (Αναγνώστηκε 12855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Μαΐου 2013, 18:11:15
Αναγνώστηκε 12855 φορές
Αποσυνδεδεμένος

tiligadas


Θα ήθελα μια διευκρίνιση, εφοσο φυσικά είναι εύκολο, τι γίνεται με τα άτομα, τα οποία έχουν κάποια μορφή νεοπλασίας; εφόσον πριν δεν λαμβαναν κάποια φαρμακευτική αγωγή και στη συνέχεια ξεκινήσουν διάφορες παθήσεις, οι οποίες δεν μπορούν να αποδοθούν είτε στη νόσο είτε στην αγωγή, τι γίνεται; Για παράδειγμα εαν o ασθενής ειναι 40 και εχει καρκίνο παχέος ή παγκρέατος και στη συνέχεια κάνει αρτηριακή πίεση τι κάνουμε; στη λοίμωξη και εκει 0%;
Ευχαριστώ!

27 Μαΐου 2013, 18:28:07
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ήθελα μια διευκρίνιση, εφοσο φυσικά είναι εύκολο, τι γίνεται με τα άτομα, τα οποία έχουν κάποια μορφή νεοπλασίας; εφόσον πριν δεν λαμβαναν κάποια φαρμακευτική αγωγή και στη συνέχεια ξεκινήσουν διάφορες παθήσεις, οι οποίες δεν μπορούν να αποδοθούν είτε στη νόσο είτε στην αγωγή, τι γίνεται; Για παράδειγμα εαν o ασθενής ειναι 40 και εχει καρκίνο παχέος ή παγκρέατος και στη συνέχεια κάνει αρτηριακή πίεση τι κάνουμε; στη λοίμωξη και εκει 0%;
Ευχαριστώ!
Πρέπει να ξεχάσουμε τα παλιά ποσοστά κατά ασθένεια και ειδικά τις περιπτώσεις όπου η ερμηνεία συνοδών καταστάσεων (όπως υπέρταση, διαβήτης κ.λ.π.) μπορούσε "διασταλτικά" να αποδοθεί σε νεοπλασία. Μηδενική συμμετοχή πλέον δικαιολογείται για ορισμένα μόνο σκευάσματα και ενδείξεις, σύμφωνα με τους αντίστοιχους καταλόγους του ΕΟΦ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Μαΐου 2013, 11:35:34
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

giota


Καλημέρα!δηλαδή σε κάποιον που πάσχει από ca εγκεφάλου και λαμβάνει Sir Dexamethasone με τι ποσοστό το γράφετε?!

30 Μαΐου 2013, 11:41:07
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα!δηλαδή σε κάποιον που πάσχει από ca εγκεφάλου και λαμβάνει Sir Dexamethasone με τι ποσοστό το γράφετε?!
Με το ποσοστό που έχει δώσει ο ΕΟΦ για το συγκεκριμένο φάρμακο. Το σύστημα σε μια τέτοια περίπτωση σου βγάζει κουτάκι με το οποιο επιλέγεις διάγνωση και μπαίνει αυτόματα το ποσοστό.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

30 Μαΐου 2013, 13:01:45
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

giota


O EOΦ το δίνει με 25%,  Ο ογκολόγος το γράφει με 0% και ενώ ηλεκτρο/κα δεν έχει ένδειξη για νεοπλασίες το spc του φαρμάκου γράφει ότι έχει ένδειξη για θεραπεία νεοπλασίας!

30 Μαΐου 2013, 16:48:52
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
O EOΦ το δίνει με 25%,  Ο ογκολόγος το γράφει με 0% και ενώ ηλεκτρο/κα δεν έχει ένδειξη για νεοπλασίες το spc του φαρμάκου γράφει ότι έχει ένδειξη για θεραπεία νεοπλασίας!
Αμα θέλετε να είστε πλήρως κατοχυρωμένη, αν ο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος   το δίνει με 25% χωρίς να το θεωρεί φάρμακο για νεοπλασίες (δεν το αναφέρει από όσο είδα) τότε (πιστεύω) να το γράψετε με 25%. Αν ο ογκολόγος νομίζει ότι είναι 0% μπορεί να το γράψει μόνος του...

30 Μαΐου 2013, 17:44:48
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Στην ηλεκτρ συνταγογραφηση λεει πως τα προτεινομενα ποσοστα συμμετοχης δεν ειναι δεσμευτικα και μπορει να αλλαξουν συμφωνα με την κριση του ιατρου.Στην πολυ συγκεκριμενη περιπτωση ασθενους με Ca εγκεφάλου η δεξαμεθαζόνη δε δινεται για πλακα αλλα πιθανα για το οιδημα περιξ του ογκου προς αποφυγην πιεστικων φαινομενων,σπασμων κτλ.Να συζητησω άλλες περιπτωσεις πχ αν θα εγραφα μια δερματικη αλοιφη σε αυτο τον ασθενη ή κολλυριο για γλαύκωμα θα τα εγραφα με 25 % αλλα για τη δεξαμεθαζόνη θα εβαζα 00% με κλειστα ματια και ας με καλουσαν μετα να δωσω εξηγησεις για αυτο!Θα γελοιοποιουνταν...
+

31 Μαΐου 2013, 11:02:02
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
..... για τη δεξαμεθαζόνη θα εβαζα 00% με κλειστα ματια και ας με καλουσαν μετα να δωσω εξηγησεις για αυτο!Θα γελοιοποιουνταν...
    Ομολογώ ότι σε γνωστό μου με ανάλογο πρόβλημα αντέγραψα το σιρόπι δεξαμεθαζόνης (που τσιμπάει αρκετά) με 0%. Πάντως είμαι έτοιμος, αν κατηγορηθώ, και να εξηγήσω και να πληρώσω τη διαφορά... Άσχετα με το επιστημονικό (που συμφωνώ - άλλωστε επιστημονικά δίνονταν και οι PPI αλλά κόντεψαν να τους κόψουν) κομμάτι, επίσημα δεν είναι στη λίστα του ΕΟΦ ως αντικαρκινικό (ίσως δεν είναι τόσο επιστημονικός ο ΕΟΦ) και δεν θα υιοθετούσα ελαφρά τη καρδία, ως γραμμή τη χορήγηση με κλειστά μάτια με άλλο ποσοστό...

31 Μαΐου 2013, 15:11:44
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το πιο λογικό να στείλει κανείς έγγραφο στον ΕΟΦ για να το διορθώσει γιατί το έχετε απορρίψει όλοι;
Γιατί σε αυτή τη χώρα θεωρείται λογικό και αποδεκτό να αυτοσχεδιάσει ο καθένας και κάνει τον εαυτό του άρχοντα που αποφασίζει με βάση την δική του λογική (ας είναι και ιατρικώς σωστή στη συγκεκριμένη περίπτωση) αντί να ακολουθήσει την νόμιμη οδό;
Τελικά: Live your myth in Greece....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαΐου 2013, 19:11:42
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Νομιζω οταν αποφασιζεις για ενα ασθενη με πολυ σοβαρη νοσο το τελευταιο που σε νοιαζει ειναι να αισθανθεις ΑΡΧΟΝΤΑΣ...εξάλλου μετα απο τοσα χρονια σε αυτο το φορουμ εχει αρχισει να ξεκαθαριζει ποιοι αισθανονται ΑΡΧΟΝΤΕΣ μεσα απο την ιατρικη τους...για καποιους άλλους αρκει η ΑΡΧΟΝΤΙΑ των μικρων στιγμων στη ζωη τους...
+

31 Μαΐου 2013, 21:17:07
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νομιζω οταν αποφασιζεις για ενα ασθενη με πολυ σοβαρη νοσο το τελευταιο που σε νοιαζει ειναι να αισθανθεις ΑΡΧΟΝΤΑΣ...εξάλλου μετα απο τοσα χρονια σε αυτο το φορουμ εχει αρχισει να ξεκαθαριζει ποιοι αισθανονται ΑΡΧΟΝΤΕΣ μεσα απο την ιατρικη τους...για καποιους άλλους αρκει η ΑΡΧΟΝΤΙΑ των μικρων στιγμων στη ζωη τους...
O πατέρας μου έχει NSCLC, του έχω γράψει τρία σιρόπια δεξαμεθαζόνης με 25%, και έχω στείλει και επιστολή στον ΕΟΦ.
Και δεν νιώθω ότι η όποια αρχοντιά θα φανεί σε αυτό. Λυπάμαι.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

31 Μαΐου 2013, 22:50:18
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Με χτυπηματα κατω απο τη ζωνη δεν ασχολουμαι...και καταθετω ταυτοχρονα τη συμπαθεια μου...φυσικα θα μπορουσες να ειχες μιλησει απο την αρχη,σχετικα και αοριστα για αυτο ,οπως επραξες εκ των υστερων,(χωρις λεπτομερειες για προσωπα ) αλλα ΕΣΥ επέλεξες να  μιλησεις πρωταρχικα για αρχοντια καποιων γιατρων και για live your myth in Greece...τωρα πως καποιος που στεκεται με δεος και σεβασμο απεναντι σε μια ασθενεια και θελοντας να εξυπηρετησει τον ασθενη του κανει ΕΣΕΝΑ να βγαζεις το αφοριστικο συμπερασμα πως το κανει για να αισθανεται αρχοντας,ΑΥΤΟ μπορεις να μου το εξηγησεις???Ή σου αρεσει να τσουβαλιάζεις και τα βλεπεις ολα τελολογικά?

Και εγω με τη σειρα μου ΛΥΠΑΜΑΙ!

+

31 Μαΐου 2013, 23:27:59
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Συνταγογραφώ δεξαμεθαζόνη με 25% σε νεοπλασματικούς ασθενείς και δεν αισθάνομαι άρχοντας, καθώς με φοβίζουν οι ευθύνες έναντι του (ανεξήγητου) νόμου. Δεν έχει περάσει άλλωστε και πολύς καιρός που μοιράστηκαν τετραψήφιου ύψους πρόστιμα για "παραβάσεις". Ούτε όμως και σκέφτηκα ποτέ να κάνω αυτό που πρότεινε ο Δημήτρης, δηλαδή την έγγραφη και τεκμηριωμένη τοποθέτηση περί του αντιθέτου έναντι του ΕΟΦ, η οποία θα έθετε τον καθ' ύλη αρμόδιο φορέα προ των ευθυνών του, την οποία και θεωρώ άριστη πρωτοβουλία.

Υ.Γ. Δε συζητώ ότι, κάτω υπό φυσιολογικές συνθήκες, τέτοιες πρωτοβουλίες θα έπρεπε να λαμβάνονται από τους ιατρικούς συλλόγους και τους επιστημονικούς φορείς των ειδικοτήτων...
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Μαΐου 2013, 23:33:10 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Ιουνίου 2013, 00:07:06
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με χτυπηματα κατω απο τη ζωνη δεν ασχολουμαι...και καταθετω ταυτοχρονα τη συμπαθεια μου...φυσικα θα μπορουσες να ειχες μιλησει απο την αρχη,σχετικα και αοριστα για αυτο ,οπως επραξες εκ των υστερων,(χωρις λεπτομερειες για προσωπα ) αλλα ΕΣΥ επέλεξες να  μιλησεις πρωταρχικα για αρχοντια καποιων γιατρων και για live your myth in Greece...τωρα πως καποιος που στεκεται με δεος και σεβασμο απεναντι σε μια ασθενεια και θελοντας να εξυπηρετησει τον ασθενη του κανει ΕΣΕΝΑ να βγαζεις το αφοριστικο συμπερασμα πως το κανει για να αισθανεται αρχοντας,ΑΥΤΟ μπορεις να μου το εξηγησεις???Ή σου αρεσει να τσουβαλιάζεις και τα βλεπεις ολα τελολογικά?

Και εγω με τη σειρα μου ΛΥΠΑΜΑΙ!

Δεν το έχεις καταλάβει ίσως, αλλά με επιβεβαιώνεις συνεχώς. Και όχι μόνο εσύ αλλά χίλιες δυο άλλες συμπεριφορές που βλέπω καθημερινά.
Δεν μίλησα για αρχοντιά, μίλησα για άρχοντες. Είναι διαφορετικό πράγμα.

Βλέπουμε τον ασθενή με νεοπλασία και προσπαθούμε να δείξουμε την ανθρωπιά μας με το 0% που θα πληρώσει ο ΕΟΠΥΥ. Με ξένα κόλλυβα κάνουμε ελεημοσύνες. Όχι μόνο εμείς οι γιατροί αλλά και οι φαρμακοποιοί. Αυτή είναι η συμπάθεια, η εξυπηρέτηση; Αλήθεια αυτός που έχει λίγους μήνες ζωής μπροστά του, αυτό είναι πιστεύουμε ότι είναι το ενδιαφέρον του; Αυτό μόνο έχουμε να του προσφέρουμε και το κουβεντιάζουμε και στα fora κιόλας...;

Εμπειρικά σου λέω ότι όλοι αυτοί οι ασθενείς που φωνασκούν για τα ποσοστά είναι τα τρωκτικά του συστήματος, είναι οι συνδαιτυμόνες του Πάγκαλου στο "μαζί τα φάγαμε", είναι αυτοί που θα πατήσουν πάνω από πτώματα για τα "ποσοστά" τους.
Εμπειρικά επίσης σου λέω ότι ο ασθενής που ήρθε στις 28 του μήνα γιατί έληξε η συνταγή του και μας παρακαλά να την ξαναγράψουμε στο 99% των περιπτώσεων είναι αυτός που διακατέχεται από αρχοντιά. Δεν θα δεχτεί να μας πει ότι δεν είχε χρήματα να πληρώσει την συμμετοχή του και γι αυτό έληξε η συνταγή του. Ούτε θα απαιτήσει τα ποσοστά του. Σε αυτόν θα φερθούμε σαν άρχοντες των ποσοστών ή θα δείξουμε την ανάλογη συμπόνια; Σκέψου πόσα φύλλα χαρτί μας χαλά, πόσα μελάνια μας καταναλώνει... Να ξαναγράφουμε τις συνταγές του...

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ένας άνθρωπος με καρκίνο, ελάχιστα απαιτεί από ένα γιατρό τα ποσοστά του. Μια κουβέντα θέλει από το γιατρό του: Να του πούμε ένα λόγο που θα νιώσει ότι ο χρόνος ζωής του μεγάλωσε. Να του πούμε τι θα κάνει με την διάρροια, τον εμετό, τον αίσθημα ότι στο επόμενο βήμα χάνει την ισορροπία του, πως θα κατορθώσει να νιώσει λιγότερο πόνο... Υπάρχει κάτι πολύ δύσκολο στην δουλειά μας. Να μπορέσουμε να μπούμε στο σώμα του καρκινοπαθή, να νιώσουμε τι νιώθει.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την φράση που άκουσα κάποτε από ένα παπούλη: "Όλα δωρεάν μου τα δίνουνε. Δεν πρέπει να είναι πολλά τα ψωμιά μου για να το κάνουν αυτό". Ένιωσα δήμιος.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

1 Ιουνίου 2013, 00:48:50
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Σε ό,τι γραφεις συμφωνω απόλυτα...απλα θα σου ζητησω μια χαρη:επειδη εγω ειμαι δυστυχως αρκετα ευθικτος ως προσωπικοτητα και επειδη ο λογος σου ειναι συχνα αιχμηρος και καπως αοριστος ας αποφυγουμε αναλογες ψυχοφθορες καταστασεις στο μέλλον ξεροντας τις αδυναμιες μας.Καλο βραδυ!
+

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
66230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Μαρτίου 2020, 10:57:14
από vaskyri
4 Απαντήσεις
10577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2018, 00:10:19
από Gatekeeper
5 Απαντήσεις
35678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Νοεμβρίου 2019, 18:28:51
από DrGuni
0 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Φεβρουαρίου 2021, 09:25:53
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαρτίου 2021, 13:13:21
από Argirios Argiriou