Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:20:57

Αποστολέας Θέμα: ΕΝ.Ι. - Ε.Ο.Π.Υ.Υ.  (Αναγνώστηκε 68122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Νοεμβρίου 2017, 08:42:57
Απάντηση #90
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Και το σχόλιο στις 29/11/2017 ενός συναδέλφου από την ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

Δεν υπάρχουν συζητήσεις με το κράτος διότι δεν συζητάει-αρνείται-μοναδικός σκοπός αυτού του κράτους είναι ο εαυτός του-ουδεμία έρευνα το ενδιαφέρει,ουδεμία ορθολογική συζήτηση ή επιχείρημα,ουδεμία αναφορά στη σχέση κόστος-αποτελεσματικότητα κλπ.Συζητάει μόνο αν χρηστείς πρώτα δημ.υπάληλος(κράτος).Οι υπόλοιποι είμαστε ιδιώτες,μαύρα πρόβατα.Είναι ενα κράτος δημ.υπαλλήλων.Η ηγεσία του δεν το κρύβει καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Νοεμβρίου 2017, 08:49:15 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Νοεμβρίου 2017, 23:03:33
Απάντηση #91
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καίριο σχόλιο συναδέλφου, στις 30/11/2017, στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

δεν αναφέρομαι στην ποιότητα των γιατρών αλλα στο πού και πότε θα τον βρείς άμα τον χρειάζεσαι-σε ποιό τηλέφωνο,σε ποιά διεύθυνση σε ποιό μαιλ...σε ποιό ΤΟΜΥ?για ποιό λόγο να σου απαντήσει?δεν θάχει κανένα κίνητρο,ούτε καν του 5ευρου-όλα αυτά τα ξέρουν όλοι οι ασθενείς γι΄αυτό δεν θέλουν τους κρατικούς γιατρούς.γι΄αυτό προτιμούν τους ιδιώτες ή τους συμβεβλημένους-είναι αυτή τη λέξη που δεν ξέρουν οι σπουδαίοι κυβερνώντες και δεν θέλουν να ακούνε τη λέξη κίνητρο
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Νοεμβρίου 2017, 23:06:31 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Δεκεμβρίου 2017, 08:33:19
Απάντηση #92
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καίριο σχόλιο συναδέλφου, στις 30/11/2017, στην ομάδα ΙΑΤΡΟΙ ΕΟΠΥΥ στο facebook:

δεν αναφέρομαι στην ποιότητα των γιατρών αλλα στο πού και πότε θα τον βρείς άμα τον χρειάζεσαι-σε ποιό τηλέφωνο,σε ποιά διεύθυνση σε ποιό μαιλ...σε ποιό ΤΟΜΥ?για ποιό λόγο να σου απαντήσει?δεν θάχει κανένα κίνητρο,ούτε καν του 5ευρου-όλα αυτά τα ξέρουν όλοι οι ασθενείς γι΄αυτό δεν θέλουν τους κρατικούς γιατρούς.γι΄αυτό προτιμούν τους ιδιώτες ή τους συμβεβλημένους-είναι αυτή τη λέξη που δεν ξέρουν οι σπουδαίοι κυβερνώντες και δεν θέλουν να ακούνε τη λέξη κίνητρο

Συμφωνώ απόλυτα με το συνάδελφο.
Οι περισσότεροι από εμάς τους ιδιώτες έχουμε χτίσει με άπειρους κόπους τη σχέση γιατρού-ασθενούς, με το τηλέφωνο μονίμως ή σχεδόν μονίμως ανοικτό, με λίγες ή και καθόλου διακοπές και με ατέλειωτο τρέξιμο.
Δε νομίζω ότι η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία του 7ώρου αντικαθιστά αυτό, ούτε και θα υπάρξει ποτέ κίνητρο να χτιστεί πραγματική σχέση στα πλαίσια των κρατικών μονάδων με αμοιβές και υποχρεώσεις που βγαίνουν από το ίδιο καλούπι. Ακόμη και ο πλέον καλοπροαίρετος δεν μπορεί να αντέξει για πολύ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Δεκεμβρίου 2017, 12:20:09
Απάντηση #93
Αποσυνδεδεμένος

md


Σε ιδανικες συνθηκες οικονομιας θα συμφωνουσα...
Και ναι,ως ιδιωτης εχω χτισει κι εγω τις σχεσεις μου με ανοικτο τηλ,σχεδον καθολου διακοπες κλπ.....
ΑΛΛΑ μην υποτιματε την ελξη του ΤΖΑΜΠΑ!

ΥΓ.χθες με απειλησε ασθενης οτι θα μου κανει καταγγελια,επειδη ζητησα αμοιβη-ενοειται με αποδειξη-για να εκδοσω γνωματευση.Ισχυριστηκε οτι ειμαι απαραδεκτη,καθως ο ιατρος του συζυγου δεν απαιτησε καμια αμοιβη-ιατρος ΕΣΥ!!!
Οσο δεν καταλαβαινουν τη βασικη διαφορα ιδιωτη-ΔΥ εχετε πραγματικα ελπιδες?

1 Δεκεμβρίου 2017, 12:40:19
Απάντηση #94
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...χθες με απειλησε ασθενης οτι θα μου κανει καταγγελια,επειδη ζητησα αμοιβη-ενοειται με αποδειξη-για να εκδοσω γνωματευση.Ισχυριστηκε οτι ειμαι απαραδεκτη,...
   Θα γίνω κακός να υποθέσω ότι είχε ασφάλεια ΟΠΑΔ ή ΤΥΔΚΥ (κάτι δηλαδή εθισμένο στο τζάμπα);

1 Δεκεμβρίου 2017, 13:31:57
Απάντηση #95
Αποσυνδεδεμένος

md



2 Δεκεμβρίου 2017, 00:19:08
Απάντηση #96
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συμφωνώ απόλυτα με το συνάδελφο.
Οι περισσότεροι από εμάς τους ιδιώτες έχουμε χτίσει με άπειρους κόπους τη σχέση γιατρού-ασθενούς, με το τηλέφωνο μονίμως ή σχεδόν μονίμως ανοικτό, με λίγες ή και καθόλου διακοπές και με ατέλειωτο τρέξιμο.
Δε νομίζω ότι η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία του 7ώρου αντικαθιστά αυτό, ούτε και θα υπάρξει ποτέ κίνητρο να χτιστεί πραγματική σχέση στα πλαίσια των κρατικών μονάδων με αμοιβές και υποχρεώσεις που βγαίνουν από το ίδιο καλούπι. Ακόμη και ο πλέον καλοπροαίρετος δεν μπορεί να αντέξει για πολύ.

Θα κάνουν αυτοαξιολόγηση, αφού...  ;D
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Δεκεμβρίου 2017, 09:42:08
Απάντηση #97
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
02/12/2017, ΕΝΙ-ΕΟΠΥΥ

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: ΕΝΙ ΕΟΠΥΥ ΕΝΙ - ΕΟΠΥΥ ΕΝ.Ι. - ΕΟΠΥΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
56135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2012, 18:14:47
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
17710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Σεπτεμβρίου 2017, 00:33:01
από Ορθοπαιδικός
11 Απαντήσεις
40300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Δεκεμβρίου 2018, 10:36:01
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Δεκεμβρίου 2021, 23:43:37
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2024, 10:59:09
από Δ. Κουναλάκης