Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:32:50

Αποστολέας Θέμα: Ειδικότητα Γενικής Ιατρικής (στο παρελθόν και σήμερα)-Ερωτήσεις.  (Αναγνώστηκε 44345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Δεκεμβρίου 2008, 19:09:27
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν ενας μήνας έχει 45 εφημερίες για τους ειδικευόμενους,είναι 6 ειδικευόμενοι και μαζί με εμένα 7, δε θα πρέπει οι εφημερίες να δωθούν εξίσου;

Ακριβώς. Τρεις εκείνοι, 3 και εσύ. Δεκατρείς εκείνοι? 13 και εσύ. Με αυτό το πνεύμα και στάση θα έχεις πλάτες νομικές αν χοντρύνεις το παιχνίδι.

Τα περί νέου και λίγες εφημερίες είναι αυτά που είχαμε κατά νού όταν ζητούσαμε το πακέτο εφημεριών σας να περάσει στα χέρια του συντονιστή.

«Βάλε ότι θέλεις εσύ οφθαλμίατρε από τους δικούς σου» θα του λέγαμε. «Εγώ θα σου κοτσάρω δίπλα και έναν δικό μου, τόσες φορές το μήνα» θα προσθέταμε. Έτσι και μόνο έτσι λύνεται το πρόβλημα
Κανένας ΩΡΠ π.χ. δε θα προθυμοποιηθεί να είσαι εσύ τον πρώτο μήνα μαζί του, αντί ο ΩΡΛ ειδικευόμενος 20 μηνών, αφού κινδυνεύει να τον φωνάζεις συχνά ενώ ο δικός του δεν πρόκειται να του χαλάσει τα ουζάκια του και να τον φέρει άρον άρον μέσα.
Αυτά είναι τα κυνικά δεδομένα και όσοι περί άλλων συζητούν, απλά στρουθοκαμηλίζουν ή φυγοπονούν.

Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

27 Δεκεμβρίου 2008, 00:25:12
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν ενας μήνας έχει 45 εφημερίες για τους ειδικευόμενους,είναι 6 ειδικευόμενοι και μαζί με εμένα 7, δε θα πρέπει οι εφημερίες να δωθούν εξίσου;
Τεσπα.

Αυτό το "45 εφημερίες το μήνα για τους ειδικευόμενους" πως προκύπτει; 15 μέρες 1 ειδικευόμενος και 15 μέρες 2 ειδικευόμενοι; Πως προκύπτει τέτοιος προγραμματισμός; Τη μία μέρα "εσωτερική" εφημερία (1 ειδικευόμενος), την επόμενη "γενική εφημερία" (2 ειδικευόμενοι);

Ναι στις εσωτερικές ένας ειδικευόμενος και στις γενικές 2.
Αυτό τον μήνα μου έδωσαν 4 σαν τρίτος ειδικευόμενος στις γενικές, με την πιθανότητα να μου κόψουν 1-2.
Τον επόμενο μήνα θα δούμε.

27 Δεκεμβρίου 2008, 00:30:31
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν ενας μήνας έχει 45 εφημερίες για τους ειδικευόμενους,είναι 6 ειδικευόμενοι και μαζί με εμένα 7, δε θα πρέπει οι εφημερίες να δωθούν εξίσου;

Ακριβώς. Τρεις εκείνοι, 3 και εσύ. Δεκατρείς εκείνοι? 13 και εσύ. Με αυτό το πνεύμα και στάση θα έχεις πλάτες νομικές αν χοντρύνεις το παιχνίδι.

Τα περί νέου και λίγες εφημερίες είναι αυτά που είχαμε κατά νού όταν ζητούσαμε το πακέτο εφημεριών σας να περάσει στα χέρια του συντονιστή.

«Βάλε ότι θέλεις εσύ οφθαλμίατρε από τους δικούς σου» θα του λέγαμε. «Εγώ θα σου κοτσάρω δίπλα και έναν δικό μου, τόσες φορές το μήνα» θα προσθέταμε. Έτσι και μόνο έτσι λύνεται το πρόβλημα
Κανένας ΩΡΠ π.χ. δε θα προθυμοποιηθεί να είσαι εσύ τον πρώτο μήνα μαζί του, αντί ο ΩΡΛ ειδικευόμενος 20 μηνών, αφού κινδυνεύει να τον φωνάζεις συχνά ενώ ο δικός του δεν πρόκειται να του χαλάσει τα ουζάκια του και να τον φέρει άρον άρον μέσα.
Αυτά είναι τα κυνικά δεδομένα και όσοι περί άλλων συζητούν, απλά στρουθοκαμηλίζουν ή φυγοπονούν.



Ευχαριστώ πολύ.
Δυστυχώς για τον επόμενο μήνα μου έβαλαν 4 σαν τρίτος ειδικευόμενος με την πιθανότητα να μου κόψουν 1-2 εφημερίες.Δέχτηκα ενημερώνοντας ότι βάσει του εκπαιδευτικού προγράμματος θα πρέπει να κάνω 25 συνολικά.Ότι δε με ενδιαφέρει αν θα τις κάνω κατα τη διάρκεια της εκπαίδευσής μου στην συγκεκριμένη κλινική ή και παίρνοντας 1-2 το μήνα όταν θα είμαι και σε άλλη κλινική.Θα περιμένω να δω πως θα πάνε οι εφημερίες αυτό τον μήνα και σίγουρα τον επόμενο μήνα θα κάνω αυτό που είπατε.Όλοι εξίσου!
Το θέμα είναι ότι αυτό γίνεται και σε άλλες κλινικές, στις οποίες δεν παίρνουμε ούτε μία εφημερία επειδή απλά έχουν πολλούς ειδικευόμενους.Αυτό βέβαια θα το δω όταν περάσω απο εκείνες τις κλινικές.

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας!

27 Δεκεμβρίου 2008, 12:19:27
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Όταν έκανα ειδικότητα στο νοσοκομείο Χανίων ως επαρχιακό νοσοκομείο είχε πολλές ελλείψεις σε ειδικευομένους σε αρκετές κλινικές. Ως εκ τούτου χρησιμοποιούσαν τους ειδικευόμενους Γ.Ι για κάλυψη εφημέριων σε διάφορες κλινικές ανεξαρτήτως του εάν αυτοί  ήταν σε άλλη κλινική και σε κάποιες κλινικές π.χ οφθαλμολογική-ΩΡΛ –Γυναι/κη δεν έδιναν καθόλου εφημερίες, όχι γιατί υπήρχαν ειδικευόμενοι, αλλά γιατί χρειαζόταν ειδικευόμενους στις κλινικές πρώτης γραμμής που ήταν και οι πιο δύσκολες εφημερίες π.χ παθο/κη-χειρ/κη-ορθ/κη .
Τότε  εμείς ως ομάδα ειδικευόμενων Γ.Ι κάναμε συνέλευση (σε πρώτη φάση μόνοι μας και σε δεύτερη με τον συντονιστή εκπαίδευσης ). Η απόφαση που πήραμε ήταν ότι δεν θα δεχτούμε να κάνουμε καμία εφημερία σε άλλην κλινική εκτός από αυτή που ανήκουμε και απαιτούσαμε το μίνιμουμ 4 σε κάθε κλινική που προέβλεπε η ειδικότητα , σε διαφορετική περίπτωση θα κάναμε προσφυγή για ελλιπή εκπαίδευση στην ειδικότητα στο αρμόδιο τμήμα του υπουργείου.(για λόγους το να γίνει πιστευτή αυτή η απόφαση στείλαμε ενημερωτική επιστολή δια μέσου του γραφείου προσωπικού στην Ένωση. Ο κος Μιχάλης πιθανόν να θυμάται την υπόθεση).
Το αποτέλεσμα ήταν να παραιτηθεί ο συντονιστής («γιατί δεν μπορούσε να τσακώνεται με τους άλλους διευθυντές» όπως είπε).
Αυτό δεν μας πτόησε και επιμείναμε στην απόφαση μας. Το αποτέλεσμα ήταν η διοίκηση του νοσοκομείου στον κίνδυνο να μην μπορεί να καλύψει εφημερίες πρώτης γραμμής, τελικά δέχτηκε να μας δίνει  4 εφημερίες στην κλινική που ήμασταν και να συμπληρώνουμε εφημερίες σε τμήματα που είχαν ανάγκη, αλλά όχι με το στυλ της υποχρέωσης, αλλά σε εθελοντική βάση. Αυτό σήμαινε ότι εάν κάποιος ειδικευόμενος είχε ελλείψεις ή προτίμηση σε κάποια κλινική ή υπήρχε κλινική που παρείχε καλύτερη εκπαίδευση, τότε προτιμούταν αυτή η κλινική. Από τότε και μετά άλλαξε η συμπεριφορά των κλινικών απέναντι μας (μας είχαν ανάγκη βλέπεις) και προσπαθούσαν να δείξουν και να προσφέρουν εκπαιδευτικά για να προτιμηθούν από τους ειδικευόμενους (είχε παραιτηθεί βλέπεις ο συντονιστής όπως και ο επόμενος που πήγε να αναλάβει και δεν υπήρχε συντονιστής να μας «πουλήσει»). Μπορώ να σας πω ότι με αυτόν τον τρόπο υπήρξε ενδιαφέρων και από άλλες κλινικές που δεν ήταν στην εκπαίδευση π.χ πνευμονολογική- ΜΕΘ –Ουρολογική νεφρός κτλ.
 Έτσι στην βάση μιας καλής συνεργασίας και εμείς καλύπταμε ανάγκες του νοσοκομείου, αλλά και οι κλινικές μας θεωρούσαν καλούς συνεργάτες και φίλους και αποκομίσαμε αρκετή κλινική εμπειρία τουλάχιστον (σημειωτέων ότι το νοσοκομείο έδινε πλήρη ειδικότητα μόνο παθολογία και Γ.Ι). βέβαια έτσι κάθε μήνα είχαμε 10-11 εφημερίες, μερικές σε «άνετες» κλινικές π.χ ΩΡΛ-ΟΦΘ και άλλες σε κλινικές πρώτης γραμμής. Αυτό γινόταν σε όλη την διάρκεια της ειδικότητας  με αποτέλεσμα τελικά  είχαμε συνεχώς επαφή με όλες τις κλινικές και πρώτης και δεύτερης γραμμής.
Όλοι οι διευθυντές μας αντιμετώπισαν σαν «δικά τους» παιδιά, μας παρείχαν στήριξη και με αρκετούς κρατάμε επαφή ακόμα. Κάποιοι έδιναν και ρεπό μετά από δύσκολη  εφημερία που είχαμε πολύ δουλειά,  ως «μπόνους» για την βοήθεια που τους παρείχαμε.

Υ.Γ τότε βέβαια δεν υπήρχε το θέμα με το ανώτατο όριο χρόνου εργασίας.   
Αγαπήστε την ειδικότητα Γ.Ι μην δεχτείτε το σύνδρομο κατωτερότητας που προσπαθούν να σας επιβάλουν, συσπειρωθείτε και αγωνιστείτε για τα δικαιώματα σας και την εκπαίδευση σας. Μην τα περιμένετε από άλλους. Κάθε νοσοκομείο έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα για τους ειδικευόμενους Γ.Ι . εκμεταλλευτείτε τα .
« Τελευταία τροποποίηση: 27 Δεκεμβρίου 2008, 13:03:53 από Γ.ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ »

27 Δεκεμβρίου 2008, 23:16:24
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

timex


Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μας νοσοκομείο.
Εφημερεύουμε σε κλινικές που έχουμε περάσει και έχουν ανάγκη.Εκεί μας συμπεριφέρονται άψογα.
Ίσως βέβαια να είναι θέμα χαρακτήρα επιμελητών και διευθυντή.

Το κακό με εμάς είναι ότι είμαστε πολλοί και δε θέλουμε όλοι τα ίδια.Είναι κάποιοι που δεν ενδιαφέρονται.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν ενδιαφερόμαστε όλοι.
Αντε να τους το εξηγήσεις αυτό όμως!


13 Ιανουαρίου 2009, 22:15:06
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

timex


Όσο περνάει ο καιρός στην κλινική που είμαι απογοητεύομαι και περισσότερο.
Και πήγα με τόση όρεξη και ζήλο για να μάθω!
Πριν ξεκινήσω ειδικότητα άκουγα διάφορα. Όχι μόνο για την συγκεκριμένη κλινική αλλά γενικότερα για την συμπεριφορά προς τους γενικούς γιατρούς σε διάφορες κλινικές. Τότε απλά έλεγα ότι ίσως υπερβάλουν.
Τελικά όσα έλεγαν όχι μόνο δεν ήταν υπερβολικά ,αλλά μάλλον ήταν λίγα.
Σήμερα το κατάλαβα όταν μου είπε διευθυντής στα ίσια ότι κάποιος πρέπει να κάνει και την λάντζα!
Φυσικά του απάντησα καταλλήλως ,αλλά από την ώρα που το είπε τριγυρίζει στο μυαλό μου.
Το χειρότερο βέβαια που μου είπε, είναι να πάω να μιλήσω στον υποδιοικητή για τις εφημερίες ,λες και είναι δική μου δουλειά αυτό και όχι δική του! Θα μπορούσαμε συσπειρωμένοι όλοι οι γενικοί γιατροί να πάμε και να του μιλήσουμε, αλλά δυστυχώς τέτοιου είδους συσπείρωση δεν υπάρχει! Σκέφτηκα να πάω στον συντονιστή αλλά τι να κάνει και αυτός; Με ποιον να πρωτοτσακωθεί;
Εκεί που κατέληξα, όταν άρχισα να σκέφτομαι για ποιο λόγο δεν εκπαιδεύουν τους γενικούς γιατρούς όπως εκπαιδεύουν άλλους που κάνουν ειδικότητα της κλινικής τους ή κομμάτι άλλης ειδικότητας , κατέληξα στο ότι δεν τους συμφέρει.
Ποια η γνώμη σας για το θέμα;
Τι να κάνω;



14 Ιανουαρίου 2009, 18:09:34
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

docjohn


Αγαπητέ  συνάδελφε .Δεν θέλω να σου δώσω το παρηγορητικό κτύπημα στην πλάτη και να σου πω  ότι τα περάσαμε όλοι μας αυτά, αλλά θα σου πω κάτι άλλο .Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες  ότι μας φοβούνται γιατί αν καταλάβουμε και εμείς οι γενικοί ιατροί τι δύναμη έχουμε στα χέρια μας τότε θα παίξουμε με διαφορετικούς όρους, αλλά νομίζω ότι κάπου είμαστε άξιοι της μοίρας μας την στιγμή που δεν μπορούμε να τα βρούμε ούτε και μεταξύ μας.(ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ) Όσο αφορά το άλλο θέμα που αναφέρεις για τον διευθυντή σου στην εκάστοτε κλινική να ξέρεις ότι εσύ δεν υπάρχει λόγος να πας να πιάσεις κανέναν .Αυτή είναι δουλεία του εκπαιδευτή που προφανώς θα έχει η κάθε κλινική και κατά κύριο λόγο του συντονιστή σου ο οποίος θα πρέπει να βγάλει τα καστανά από την φωτιά. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεις εσύ ο κακός. Αλλιώς θα ακούσουν εσένα και αλλιώς τον συντονιστή σου ,ο όποιος δεν χρειάζεται ούτε καν να τσακωθεί μαζί τους .Φτάνει να τους πει ότι οι υποχρεωτικές εφημερίες  για την εκπαίδευση σου είναι 4 και της υπόλοιπες θα τις διαθέσει αυτός ,με την δική σου σύμφωνη γνώμη βέβαια, όπως νομίζει καλύτερα βάσει των αναγκών  που θα έχουν σίγουρα και άλλες κλινικές  ,γιατί βλέπεις εμείς. αγαπητε συναδελφε οσο κανουμε ειδικοτητα ,ειμαστε για να κλεινουμε τρυπες ,αλλα το κακο είναι ότι συνεχειζετε και μετα την ειδηκοτιτα.
Εχουμε γινει πια Επσιμονικη Φαντασεια.Πειραζε!!!!!!!!!!

14 Ιανουαρίου 2009, 20:37:06
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δυστυχώς μάλλον πρέπει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση με κυνισμό. Μην περιμένεις να τους πείσεις όλους για την υποχρέωσή τους να σε εκπαιδεύσουν.Επέλεξε τον καλύτερο επιμελητή ή ειδ\νο και κὀλλησέ του βοηθώντας ταυτόχρονα και με μέρος της λάντζας.Έχεις την τύχη και την ατυχία ταυτόχρονα να μην έχεις άμεση εξάρτηση από κανένα διευθηντή οπότε μπορείς να τον αγνοήσεις με σχετική ευκολία.Δυστυχώς η εκπαίδευσή μας στην ειδικότητα έχει να κάνει πολύ με προσωπικές σχέσεις ,με το αν θα βρεις ανθρώπους με τους οποίους θα ταιριάξεις.Επίσης έχει μεγάλη σημασία από την εμπειρία που υπάρχει από πρηγούμενους ΓΙ που δεν είναι (δεν τουλάχιστον στην εποχή μου) η καλύτερη οπότε το καλείσαι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι ακόμα και αν όλοι σε αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο τρόπο και πάλι η εκπαίδευσή σου θα είναι ελλιπέστατη για τον απλούστατο λόγο ότι οι συνθήκες στην ΠΦΥ είναι πολύ διαφορετικές.Έτσι κι αλλιώς αυτά που καλούμαστε να μάθουμε μετά την ειδικότητα είναι τόσα πολλά και σημαντικά που ακόμα και αν ένα τμήμα της ειδικότητας δεν πάει καλά δε χάθηκε ο κόσμος.Η ζωή θα σου δώσει πολλές ευκαιρίες να καλύψεις τις ανεπάρκειές σου.Ακόμα μην παρασύρεσε προσπαθώντας να παρακολουθήσεις δεξιότητες και να συγκρατήσεις γνώσεις που αφορούν νοσοκομειακή περίθαλψη.Για να δώσω ένα παράδειγμα .Όταν έκανα ειδικότητα είχα αγχωθεί πολύ με τις κεντρικές φλέβες. Με τα πολλά κατάφερα να βάλω 2 σφαγίτιδες και 2 μηριαίες.Στα έξι χρόνια που μεσολάβησαν από τότε δεν έβαλα καμμία και ευτυχώς ούτε χρειάστηκε.Πιθανώς αν η δουλειά μου ήταν σε μικρό νησί η ίδια η πραγματικότητα να επέβαλε συνεχή εκπαίδευση και τριβή με μια δεξιότητα που τώρα μάλλον την έχω χάσει και δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα να ξανααποκτήσω.Επίσης καθόμουνα στη ΜΕΘ και έφτιαχνα πινακάκια με (γ) και δε συμμαζεύεται τα οποία κάπου είναι καταχωνιασμένα και μάλλον θα παραμείνουν.Είχα μάθει τον αναπνευστήρα απ΄εξω και έχω 7 χρόνια να δω αναπνευστήρα(εκτός αν μιλάμε για τον αναπνευστήρα του ψαροντούφεκου  που τον δουλεύω 5 ώρες τη βδομάδα).Θυμάμαι συνειδικευόμενό μου που στηνόταν και παρακολουθούσε το δι\ντή ΩΡΛ που έκανε αμυγδαλεκτομές με τοπική γιατί θεωρούσε ότι θα μπορούσε να το κάνει στο ΚΥ.Αλλη συνειδικευόμενή μου που τα είχαι πάρει στο κρανίο επειδή οι γυν\οι δεν τις έδιναν αποξέσεις τις οποίες δεν έβρισκε λόγο να μην τις κάνει στο ιατρείο της .Προφανώς οι περιπτώσεις αυτές είναι ακραίες δείχνουν πόσο εύκολα μπορεί να σε παρασύρει η πραγματικότητα του νοσοκομείο την ίδια στιγμή που παντελώς ανυποψίαστος για τις αναγκαιότητες της ΠΦΥ. 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω!


14 Ιανουαρίου 2009, 20:43:30
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Μόλις ξαναδιάβασα το μήνυμά μου και τα πήρα με την ορθογραφία και τις λέξεις που ξεχνάω!Να φανταστείται ότι προσέχω πολύ θέλοντας και μη.Καταραμένη δυσλεξία!!!
Ντρέπομαι αλλά θα συνεχίσω να γράφω!

15 Ιανουαρίου 2009, 12:11:21
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δημήτρη μονο οι σκεψεις, ιδεες εχουν σημασια
Και στα δύο εισαι πολυ καλος.
Φυσικά θα συνεχισεις να γράφεις....Είσαι πολύ χρησιμη φωνή σε τουτο το forum. 
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

15 Ιανουαρίου 2009, 17:09:04
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αγαπητέ  συνάδελφε .Δεν θέλω να σου δώσω το παρηγορητικό κτύπημα στην πλάτη και να σου πω  ότι τα περάσαμε όλοι μας αυτά, αλλά θα σου πω κάτι άλλο .Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες  ότι μας φοβούνται γιατί αν καταλάβουμε και εμείς οι γενικοί ιατροί τι δύναμη έχουμε στα χέρια μας τότε θα παίξουμε με διαφορετικούς όρους, αλλά νομίζω ότι κάπου είμαστε άξιοι της μοίρας μας την στιγμή που δεν μπορούμε να τα βρούμε ούτε και μεταξύ μας.(ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ) Όσο αφορά το άλλο θέμα που αναφέρεις για τον διευθυντή σου στην εκάστοτε κλινική να ξέρεις ότι εσύ δεν υπάρχει λόγος να πας να πιάσεις κανέναν .Αυτή είναι δουλεία του εκπαιδευτή που προφανώς θα έχει η κάθε κλινική και κατά κύριο λόγο του συντονιστή σου ο οποίος θα πρέπει να βγάλει τα καστανά από την φωτιά. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεις εσύ ο κακός. Αλλιώς θα ακούσουν εσένα και αλλιώς τον συντονιστή σου ,ο όποιος δεν χρειάζεται ούτε καν να τσακωθεί μαζί τους .Φτάνει να τους πει ότι οι υποχρεωτικές εφημερίες  για την εκπαίδευση σου είναι 4 και της υπόλοιπες θα τις διαθέσει αυτός ,με την δική σου σύμφωνη γνώμη βέβαια, όπως νομίζει καλύτερα βάσει των αναγκών  που θα έχουν σίγουρα και άλλες κλινικές  ,γιατί βλέπεις εμείς. αγαπητε συναδελφε οσο κανουμε ειδικοτητα ,ειμαστε για να κλεινουμε τρυπες ,αλλα το κακο είναι ότι συνεχειζετε και μετα την ειδηκοτιτα.

Αγαπητέ Γιάννη, δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες.Όταν όμως ο ίδιος ο διευθυντής σου λέει "αλλά και εσείς βρε παιδί μου, οι γενικοί, δε μαζεύεστε να πάτε στο διοικητή να ζητήσετε να σας βάλουν εφημερίες σαν τρίτους" τι να πεις; Εκείνο που είπα είναι, ότι για το συγκεκριμένο θέμα δε γίνεται να μαζευτούμε, πρώτον γιατί κάποιοι γενικοί έχουν περάσει ήδη από την κλινική και δεύτερον ,οι υπόλοιποι που δεν έχουν έρθει ακόμη, δεν ξέρουν το κλίμα και στην τελική ,δε με απασχολεί τι θέλουν να κάνουν οι άλλοι, αλλά το τι θέλω να κάνω εγώ!
Έχεις δίκιο όμως και άρχισα να σκέφτομαι ότι δεν είναι δική μου δουλειά να πάω στον διοικητή. Θα πάω στον συντονιστή και αν εκείνος δεν κάνει κάτι ,τότε θα πάω και ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Όσο για το κακός, δε νομίζω ότι με το να πάω να διεκδικήσω εφημερίες που δικαιούμαι και πρέπει να κάνω θα είναι κακία. Δεν βρίζω κανέναν, μιλάω ευγενικά και απλά προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι είναι κάτι που πρέπει να γίνει. Στο κάτω κάτω όλοι οι ειδικευόμενοι ,έχουν τα ίδια δικαιώματα στην εκπαίδευση!
Για το άλλο που είπες, ότι δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας έχεις δίκιο. Αλλά αυτό συμβαίνει με όλους τους γιατρούς. Όπως λέει και ένας φίλος μου "εμείς οι γιατροί είμαστε άτιμη φάρα".




Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς μάλλον πρέπει να αντιμετωπίσεις την κατάσταση με κυνισμό. Μην περιμένεις να τους πείσεις όλους για την υποχρέωσή τους να σε εκπαιδεύσουν.Επέλεξε τον καλύτερο επιμελητή ή ειδ\νο και κὀλλησέ του βοηθώντας ταυτόχρονα και με μέρος της λάντζας.Έχεις την τύχη και την ατυχία ταυτόχρονα να μην έχεις άμεση εξάρτηση από κανένα διευθηντή οπότε μπορείς να τον αγνοήσεις με σχετική ευκολία.Δυστυχώς η εκπαίδευσή μας στην ειδικότητα έχει να κάνει πολύ με προσωπικές σχέσεις ,με το αν θα βρεις ανθρώπους με τους οποίους θα ταιριάξεις.Επίσης έχει μεγάλη σημασία από την εμπειρία που υπάρχει από πρηγούμενους ΓΙ που δεν είναι (δεν τουλάχιστον στην εποχή μου) η καλύτερη οπότε το καλείσαι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι ακόμα και αν όλοι σε αντιμετωπίσουν με τον καλύτερο τρόπο και πάλι η εκπαίδευσή σου θα είναι ελλιπέστατη για τον απλούστατο λόγο ότι οι συνθήκες στην ΠΦΥ είναι πολύ διαφορετικές.Έτσι κι αλλιώς αυτά που καλούμαστε να μάθουμε μετά την ειδικότητα είναι τόσα πολλά και σημαντικά που ακόμα και αν ένα τμήμα της ειδικότητας δεν πάει καλά δε χάθηκε ο κόσμος.Η ζωή θα σου δώσει πολλές ευκαιρίες να καλύψεις τις ανεπάρκειές σου.Ακόμα μην παρασύρεσε προσπαθώντας να παρακολουθήσεις δεξιότητες και να συγκρατήσεις γνώσεις που αφορούν νοσοκομειακή περίθαλψη.Για να δώσω ένα παράδειγμα .Όταν έκανα ειδικότητα είχα αγχωθεί πολύ με τις κεντρικές φλέβες. Με τα πολλά κατάφερα να βάλω 2 σφαγίτιδες και 2 μηριαίες.Στα έξι χρόνια που μεσολάβησαν από τότε δεν έβαλα καμμία και ευτυχώς ούτε χρειάστηκε.Πιθανώς αν η δουλειά μου ήταν σε μικρό νησί η ίδια η πραγματικότητα να επέβαλε συνεχή εκπαίδευση και τριβή με μια δεξιότητα που τώρα μάλλον την έχω χάσει και δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα να ξανααποκτήσω.Επίσης καθόμουνα στη ΜΕΘ και έφτιαχνα πινακάκια με (γ) και δε συμμαζεύεται τα οποία κάπου είναι καταχωνιασμένα και μάλλον θα παραμείνουν.Είχα μάθει τον αναπνευστήρα απ΄εξω και έχω 7 χρόνια να δω αναπνευστήρα(εκτός αν μιλάμε για τον αναπνευστήρα του ψαροντούφεκου  που τον δουλεύω 5 ώρες τη βδομάδα).Θυμάμαι συνειδικευόμενό μου που στηνόταν και παρακολουθούσε το δι\ντή ΩΡΛ που έκανε αμυγδαλεκτομές με τοπική γιατί θεωρούσε ότι θα μπορούσε να το κάνει στο ΚΥ.Αλλη συνειδικευόμενή μου που τα είχαι πάρει στο κρανίο επειδή οι γυν\οι δεν τις έδιναν αποξέσεις τις οποίες δεν έβρισκε λόγο να μην τις κάνει στο ιατρείο της .Προφανώς οι περιπτώσεις αυτές είναι ακραίες δείχνουν πόσο εύκολα μπορεί να σε παρασύρει η πραγματικότητα του νοσοκομείο την ίδια στιγμή που παντελώς ανυποψίαστος για τις αναγκαιότητες της ΠΦΥ. 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα παραπάνω!

Αγαπητέ Δημήτρη, συμφωνώ σε όλα όσα είπες.
Έκανα αγροτικό σε κέντρο υγείας και ξέρω τις δυνατότητες που έχει ένα ΚΥ για να αντιμετωπίσει ένα περιστατικό.
Ποτέ δεν μπήκα στο χειρουργείο για να δω αμυγδαλεκτομή γιατί ποτέ δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο. Αυτό είναι δουλειά των ΩΡΛδων. 'Ομως μπήκα πολλές φορές στο σηπτικό χειρουργείο, και έκανα ράμματα κατά τη διάρκεια αφαίρεσης σπίλων, μορφωμάτων κτλ. στην περιοχή της μύτης, αυτιών γιατί αυτό θα μου χρειαστεί(τραύματα μετά από πτώσεις ή ξυλοδαρμούς).
Απλά προσπαθώ σε κάθε κλινική που περνάω(δεν έχω περάσει από πολλές) να μαθαίνω εκείνα τα πράγματα που πιστεύω ότι θα μου χρειαστούν.
Έχεις δίκιο στο ότι το νοσοκομείο μπορεί να σε παρασύρει, αλλά αυτή είναι και η αίγλη του. Έχω μαζί μου το τι πρέπει να δω σε κάθε κλινική(από το βιβλίο της ΕΛΕΓΕΙΑ) και αυτά θέλω να κάνω.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω, ότι μέχρι τώρα, σε κάθε κλινική υπάρχει ένας καλός άνθρωπος ,είτε επιμελητής ,είτε ειδικευόμενος που θα σου πει και θα σου δείξει κάποια πράγματα. Ελπίζω να υπάρξουν και στις υπόλοιπες κλινικές που θα περάσω.

21 Ιανουαρίου 2009, 00:15:42
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Βασικά έχει σημασία σε τι νοσοκομείο βρίσκεσαι. Σε μικρά επαρχιακά νοσοκομεία ο γενικός ιατρός μπορεί να μείνει στο νοσοκομείο στην ειδικότητα περισσότερο χρόνο από τις άλλες ειδικότητες και γνωρίζει καλύτερα από όλους πως λειτουργεί γιατί περνάει σχεδόν από παντού. Αυτό έχει το κέρδος ότι εάν φαίνεσαι με διάθεση να μάθεις και να βγάλεις δουλειά υπάρχει σαφές κίνητρο να σε εκπαιδεύσουν γιατί αργά ή γρήγορα θα σε έχουν ανάγκη. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορεί να γίνει η ειδικότητα με αυτά τα κριτήρια.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

26 Μαρτίου 2009, 20:07:03
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βασικά έχει σημασία σε τι νοσοκομείο βρίσκεσαι. Σε μικρά επαρχιακά νοσοκομεία ο γενικός ιατρός μπορεί να μείνει στο νοσοκομείο στην ειδικότητα περισσότερο χρόνο από τις άλλες ειδικότητες και γνωρίζει καλύτερα από όλους πως λειτουργεί γιατί περνάει σχεδόν από παντού. Αυτό έχει το κέρδος ότι εάν φαίνεσαι με διάθεση να μάθεις και να βγάλεις δουλειά υπάρχει σαφές κίνητρο να σε εκπαιδεύσουν γιατί αργά ή γρήγορα θα σε έχουν ανάγκη. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορεί να γίνει η ειδικότητα με αυτά τα κριτήρια.

Αν και έχουν περάσει 2 μήνες απο το ποστ αυτό θα συμφωνήσω.

Τελείωσε και η δεύτερη κλινική μου(ούτε κατάλαβα πότε πέρασαν 4 ολόκληροι μήνες).Δε σας κρύβω οτι πήγα με προκατάληψη σε αυτή την κλινική.Όλοι μου έλεγαν τα χειρότερα λόγια για τους επιμέλητες και γενικότερα για το όλο κλίμα. Καμία σχέση όμως.
Τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.
Η εκπαίδευση στα ΕΙ άψογη. Είχα τύχη βέβαια γιατί ήταν μία καινούρια επιμελήτρια που χωρίς κομπλεξ και απαξίωση μου έδειξε πάρα πολλά πράγματα.Λυπαμαι που φευγω αλλά τι να γίνει;πρέπει να προχωρήσω.Βέβαια θα περνάω όποτε μπορώ να εξετάζω κανέναν μικρό ασθενή και γενικότερα να βλέπω περιστατικά. Οφείλω να πω ότι μου έσπασαν λίγο τα νεύρα με τις εφημερίες γιατί δεν ήθελαν γενικό γιατρό, αλλά μετά απο αρκετό μπλα μπλα με τον διευθυντή , λύθηκε το θέμα με τις εφημερίες που θα κάνω τους 2 επόμενους μήνες.
Εκεί που καταλήγω και ήθελα να το πω και εδώ είναι, ότι δεν πρέπει ποτέ να ακούς τους άλλους.Ή καλύτερα να τους ακούς αλλά να μη παίρνεις de facto όλα όσα σου λένε.
Καλύτερα να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.

4 Μαΐου 2009, 15:45:41
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν ενας μήνας έχει 45 εφημερίες για τους ειδικευόμενους,είναι 6 ειδικευόμενοι και μαζί με εμένα 7, δε θα πρέπει οι εφημερίες να δωθούν εξίσου;

Ακριβώς. Τρεις εκείνοι, 3 και εσύ. Δεκατρείς εκείνοι? 13 και εσύ. Με αυτό το πνεύμα και στάση θα έχεις πλάτες νομικές αν χοντρύνεις το παιχνίδι.

Τα περί νέου και λίγες εφημερίες είναι αυτά που είχαμε κατά νού όταν ζητούσαμε το πακέτο εφημεριών σας να περάσει στα χέρια του συντονιστή.

«Βάλε ότι θέλεις εσύ οφθαλμίατρε από τους δικούς σου» θα του λέγαμε. «Εγώ θα σου κοτσάρω δίπλα και έναν δικό μου, τόσες φορές το μήνα» θα προσθέταμε. Έτσι και μόνο έτσι λύνεται το πρόβλημα
Κανένας ΩΡΠ π.χ. δε θα προθυμοποιηθεί να είσαι εσύ τον πρώτο μήνα μαζί του, αντί ο ΩΡΛ ειδικευόμενος 20 μηνών, αφού κινδυνεύει να τον φωνάζεις συχνά ενώ ο δικός του δεν πρόκειται να του χαλάσει τα ουζάκια του και να τον φέρει άρον άρον μέσα.
Αυτά είναι τα κυνικά δεδομένα και όσοι περί άλλων συζητούν, απλά στρουθοκαμηλίζουν ή φυγοπονούν.



Κύριε Μιχάλη ,τα παραπάνω λόγια σας έρχονται συνέχεια στο μυαλό μου.
Δυστυχώς όσο κι αν έχω τρέξει δε γίνεται τίποτα. Έχω να κάνω άλλες 2 εφημερίες στην προηγούμενη κλινική για να συμπληρώσω τις 16(4 το μήνα). Υποτίθεται ότι είχε συμφωνήσει ο διευθυντής της κλινικής με το γραφείο προσωπικού και τον υποδιοικητή να τις κάνω τον Μάιο. Δυστυχώς (όπως το περίμενα δεν εγκρίθηκαν!)
Ο υποδιοικητής λέει δεν έχει χρήματα να με βάλουν σαν 3η ειδικευόμενη, ο διευθυντής δε θέλει να βάλει σε γενικό γιατρό κανονική εφημερία. Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό το θέμα.
Στην κλινική που είμαι τώρα πάλι τα ίδια. Ενώ στην αρχή μου έβαλαν 4 κανονικές εφημερίες(ένας επιμελητής και ένας ειδικευόμενος ) μετά μίλησε ο διευθυντής και με έβαλν σαν 2η ειδικευόμενη.Φυσικά δεν ξέρω αν θα εγκριθούν!!! Τους ρώτησα γιατί γίνεται αυτό και η απάντηση ήταν ότι δεν με έχουν εκπαιδεύσει αρκετά.Πράγμα που είναι αλήθεια γιατί έχουν τόσες πολλές εισαγωγές για χειρουργεία που δεν προλαβαίνουν-με να κάνουμε τίποτα άλλο.
Σε άλλο συναδελφο σε άλλη κλινικη ενω του είπαν θα τον βάλουν στο πρόγραμμα των εφημεριών, τελικά δεν τον έβαλαν καθόλου!
Σε άλλους συναδέλφους σε άλλες κλινικές δεν το συζητούν καν να τους βάλουν το πρόγραμμα των εφημεριών.

Πήγαμε στον συντονιστή αλλά ότι κι αν είπε δεν έγινε τίποτα.

Τα παραπάνω βέβαια συμβαίνουν γιατί κανείς επιμελητής δε θέλει να εφημερεύσει με γενικό γιατρό , που θα φύγει σε 1-6 μήνες και ότι και να κάνει θα είναι πάντα "νέος" και άρα θα τους ενοχλεί συνέχεια!!!!!

Τώρα η διοικηση του νοσοκομείου συζητά να βάλουν γενικούς γιατρούς στα ΤΕΠ.Να σημειώσω ότι το νοσοκομείο μας δεν έχει οργανωμένο τμήμα ΤΕΠ και στο παρελθόν , όταν είχε συζητηθεί πάλι το θέμα δεν βρεθηκε κάποιος επιμελητής που να θέλει να είναι  υπευθυνος για εμάς.

Δεν ξέρω τι θα γίνει αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί με όλα όσα έχω δει και απογοητεύομαι όλο και περισσότερο!
Τι άλλο μπορώ να κάνω;;

4 Μαΐου 2009, 20:08:26
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Αγαπητέ timex

Λυπάμαι που έχετε τέτοια προβλήματα και που τραγικά επιβεβαιώνετε τα γραφόμενά μου.

Ειλικρινά, όσο και αν σας συμπαραστέκομαι με το θυμικό, δεν μπορώ να σας πώ τι να κάνετε περαιτέρω. Και αυτό, γιατί μετά από αυτά, εκτιμώ ότι πρέπει να κινηθείτε με extreme ενέργειες.
Όμως, ως μη θεσμικό πρόσωπο πλέον, δεν μπορώ να «υποστηρίξω» τις ενέργειες αυτές. Δεν μπορώ δηλαδή να σας παρέχω την απαιτούμενη κάλυψη ή ενδεχόμενη παρέμβαση που θα απαιτηθεί.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν παρεμβαίνω πλέον –όπως θα έχεις παρατηρήσει- με «προτάσεις –συστάσεις δράσεων» παρά μόνο σπανίως.
Δεν ανήκω σε αυτούς που έχουν τη λύση για όλα και την προτάσσουν σα τη μοναδική αλήθεια, που όμως, όταν η πρότασή τους εφαρμοζόμενη επιφέρει συνέπειες στον εφαρμόζοντα, ποιούνται την νύσσαν.

Προτείνω πάντως –σα γενικό περίγραμμα- περαιτέρω ενεργοποίηση του Συντονιστή και εντατικοποίηση των παρεμβάσεων με εκείνον, ενώ σαν ειδικές δράσεις, προτείνω τη συζήτηση με την Ένωση (αλλά γιατί όχι και την ΕΛΕΓΕΙΑ –η εκπαίδευση την αφορά) που θα αναλάβει να είναι και «πίσω σας» σε τυχόν ενέργειες που θα χοντραίνουν το παιχνίδι.

Εύχομαι καλή συνέχεια του αγώνα σας και μη το βάζετε κάτω. Κάθε νέο βήμα που εσείς θα αφήσετε, θα αποτελεί «πεπατημένη» για τους επόμενους. Πολλά από τα βήματα που κάνετε τώρα, τα κάνετε γιατί κάποιοι προηγούμενοι δεν αποτόλμησαν να τα έχουν ήδη κατοχυρώσει.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
54812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2017, 17:56:57
από Aggelos md
3 Απαντήσεις
67641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2023, 22:35:57
από Panos18
0 Απαντήσεις
66019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2018, 16:28:12
από DrD
2 Απαντήσεις
8360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2023, 06:55:51
από Denominator
0 Απαντήσεις
7257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2023, 14:29:18
από Myrsini