Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:00:01

Αποστολέας Θέμα: ΤΕΠ: Εχει θέση εκεί ο Γενικός Γιατρός -Νομιμες οι Αποσπασεις?  (Αναγνώστηκε 51802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Φεβρουαρίου 2008, 20:43:44
Αναγνώστηκε 51802 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
Σε πρόσφατη Υπουργική απόφαση προβλέπονται στά ΤΕΠ θέσεις γιά γενικούς γιατρούς ισότιμα με άλλες ειδικότητες με την προυπόθεση να έχουν τα τυπικά προσόντα(εξειδίκευση στην ΜΕΘ, πιστοποίηση στην επείγουσα προνοσοκομειακή ιατρική,το γνωστο ΕΠΙ, Κ.Λ.Π.).
Τι πιστευετε γιά αυτό? Εχει θέση ο Γ.Ι. στά ΤΕΠ?
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Φεβρουαρίου 2008, 20:58:01 από Ν.ΔΗΜΟΥ »
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

23 Φεβρουαρίου 2008, 21:16:29
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
Με τις προϋποθέσεις αυτές νομίζω ότι έχει. Βασικότερη προϋπόθεση όλων να το επιλέγει ο ίδιος. Άρα για θέσεις που προκυρήσσονται βεβαίως. Γιατί έχουμε δεί/ακούσει (κατά κόρον νομίζω) το φαινόμενο Γενικοί Ιατροί να εφημερεύουν στα ΤΕΠ σαν αγροτικοί, σαν βοηθοί βοηθών (ειδικευομένων).

27 Φεβρουαρίου 2008, 22:33:37
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν υπαρχει αμφηβολια οτι καπιοι Γ.Ι εχουν τις οικανοτητες για τα ΤΕΠ. Ομως ο ρολος του Γ.Ι δεν ειναι αυτος.
Αυτος ειναι ρολος καθαρα επειγοντολογου και δεν ειιναι ρολος  ΠΦΥ. Ας κανουν τα Κ.Υ αστικου τυπου και
ας στελεχωσουν τα Κ.Υ και να τα εξοπλισουν ετσι ωστε να μειωθει η κινηση απο αυτα προς τα νοσοκομεια...

27 Φεβρουαρίου 2008, 22:44:25
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ν.ΔΗΜΟΥ

Επώνυμοι
 1Να υπενθυμίσω οτι ΠΦΥ  γίνεται στα Κ.Υ. στά Π.Ι. στα εξωτερικά ιατρεια ασφαλιστικών οργανισμών(ΙΚΑ),στα τμήματα επειγόντων των νοσοκομείων, και φυσικά στα ιδιωτικά ιατρεία ορισμένων ειδικοτήτων.
2 Ειδικότητα επειγοντολογίας δένυπάρχει στην Ελλαδα.Αν θέλετε την γνώμη μου,ποιό συγγενική εξειδίκευση είναι αυτή τηε επείγουσας προνοσοκομειακής ιατρικής παρά η ΜΕΘ 
ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ

27 Φεβρουαρίου 2008, 23:47:03
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


      Πιστεύω ότι ο Γενικός Γιατρός είναι ο καταλληλότερος γιατρός για τη στελέχωση των ΤΕΠ στη χώρα μας επειδή δεν πάσχει από την "εξ'ορισμού" μονομέρεια όλων των άλλων ιατρικών ειδικοτήτων.Απαιτούνται βέβαια κάποιες επιπλέον εκπαιδευτικές "προσαρμογές" μας όπως η εκπαίδευση στην επείγουσα προνοσοκομειακή ιατρική, ATLS ,ALS, APLS που θα εστίαζαν την ,έτσι κι αλλιώς, ολιστική μας αντίληψη της νόσου,στον ιδιαίτερο χώρο του επείγοντος.
       Προς απόδειξη της καταλληλότητας των γενικών γιατρών, να θυμίσω το διαρκές  "ανέκδοτο"  που όλοι έχουμε ζήσει στα ΤΕΠ όταν αντιμετωπίζεται το κοιλιακό άλγος...
        Παθολόγος: "από μένα δεν έχει τίποτε, να το δούνε οι χειρουργοί..."
        Χειρουργός: "από μένα δεν έχει τίποτε,να το δει γυναικολόγος..."
        Γυναικολόγος: "από μένα δεν έχει τίποτε..."
Και τελικά αφού εξεταστεί ο άρρωστος (που πονάει), από τρεις γιατρούς ενημερώνεται ότι μάλλον δεν έχει τίποτε.(Κι ο πόνος ;). Το όλο θέμα θα μπορούσε να είχε λήξει με εξέταση του αρρώστου από ένα μόνο γιατρό (Γενικό Γιατρό),σε λιγότερο χρόνο, με λιγότερες εξετάσεις και με λιγότερο πόνο για τον άρρωστο.

 

28 Φεβρουαρίου 2008, 08:35:06
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Πριν 4-5 χρόνια είχαν καλέσει σε ένα συνέδριο επειγοντολογίας στην Κρήτη τον διευθυντή επειγοντολόγο ενός ΤΕΠ του Βελγίου που θεωρείται το καλύτερο στην Ευρώπη. Ήταν μια εποχή θέρμης για την δημιουργία ΤΕΠ και είχαν βγει και αρχές για κάθε τάξη μεγέθους νοσοκομείο.
Η πονηρή ερώτηση ήρθε στο τέλος σε ένα ακροατήριο που έβριθε από αναισθησιολόγους, παθολόγους, χειρουργούς, πνευμονολόγους, καρδιολόγους αλλά όχι γενικούς ιατρούς (είχαν πολλά ιατρεία και ασθενείς να καλύψουν....): "Ποια ειδικότητα είναι η καλύτερη για να πάρει κανείς την εξειδίκευση της επειγοντολίας;"
Ξεκίνησε να λέει κάποια μισόλογα προσπαθώντας να υποστηρίξει τους αναισθησιολόγους που τον κάλεσαν αλλά και τις άλλες ειδικότητες που έκαναν λαό στην αίθουσα. Προσωπικά, σαν ζιζάνιο, έθεσα την ερώτηση για την γενική ιατρική με απλά επιχειρήματα, που στηρίζονταν κατ' αρχήν στην ολιστική θεώρηση του ασθενή.
Τότε η απάντηση του έγινε: Έχεις δίκιο συνάδελφε, η προσωπική μου εμπειρία είναι, ότι δεν μετράει από τι ειδικότητα έρχεσαι αλλά πόσο αγαπάς την δουλειά που θα κάνεις στο ΤΕΠ. Αυτό μετράει.
Χάλασα την σούπα πάλι.... και αν δεν το καταλάβατε χάλασα και την δικιά σας, Νίκο μου...

Ο τρόπος εργασίας στο ΤΕΠ θυμίζει στρατιωτική υπηρεσία σε καιρό πολέμου. Δεν παίζει σημασία τίποτα άλλο, από το πόσο δίνεσαι για αυτή τη δουλειά...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Φεβρουαρίου 2008, 08:41:23
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο Κτιστάκη ότι σε ένα Σύστημα Υγείας ο ρόλος του Γ.Ι. δεν έχει σχέση με το επείγον. Στο Ελλάντα όμως δεν υπάρχουν διαχωρισμένες βαθμίδες, Τ.Ε.Π υφίστανται μόνο στα χαρτιά και ο Γ.Ι. -και επισήμως με το νέο σχέδιο νόμου -μένει χωρίς αντικείμενο και αντιμετωπίζεται σαν τσόντα.
Σε αυτόν τον αχταρμά λοιπόν  και με μια σχετική εκπαίδευση (όχι συνάδελφοι, τα ΕΠΙ, atls phtls δεν αρκούν) μπορεί ο Γ.Ι. να βρεί θέση στα επείγοντα. Και πιθανόν και έτσι να μειωθούν τις πάσες των περιστατικών
 

28 Φεβρουαρίου 2008, 16:26:34
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Koterakis

Επώνυμοι
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγούστου 2010, 10:22:28 από Koterakis »

28 Φεβρουαρίου 2008, 21:20:52
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Μια εισήγηση που είχα κάνει ως Αντιπρόεδρος του Ε.Σ του Πε.Σ.Υ Δυτ. Ελλάδος ίσως απαντά σε κάποιες απο τις ερωτήσεις.

Την στέλνω σε τρία μέρη λόγω χώρου.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Μαρτίου 2008, 19:28:29 από Σπ. Α. Μάρκου »

28 Φεβρουαρίου 2008, 21:21:40
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Μια εισήγηση που είχα κάνει ως Αντιπρόεδρος του Ε.Σ του Πε.Σ.Υ Δυτ. Ελλάδος ίσως απαντά σε κάποιες απο τις ερωτήσεις.

Την στέλνω σε τρία μέρη λόγω χώρου.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Μαρτίου 2008, 19:26:06 από Σπ. Α. Μάρκου »

28 Φεβρουαρίου 2008, 22:12:06
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ας ξεκαθαρίσουμε τι πρέπει να είναι τα ΤΕΠ, τι περιστατικά πρέπει να δέχονται, πώς λειτουργούν στην Ελλάδα και πώς στην Ευρώπη.
Αναλογιστείτε όλοι τι περιστατικά βλέπαμε (βλέπουν οι νεότεροι) στα «ΤΕΠ» των νοσοκομείων και τι βλέπουμε τώρα στα Κ.Υ. και στα Π.Ι. (στη διάρκεια των εφημεριών) κι αποφασίστε.

«Έχω ένα βήχακι εδώ και 1 μήνα…..»
«Πονάω το πόδι μου εδώ και 6 μήνες…»
«Μετρούσαμε με τις γειτόνισσες (αλήθεια τι μανία κι αυτή!!) την πίεση κι έχω 15..»
«Έχω βγάλει αυτό το σπυράκι στη μασχάλη εδώ και 10 μέρες…»
(Το περιστατικό με το σπυράκι -δοθιήνας ήταν τελικά-  από προσωπική εμπειρία, ήρθε στις 4 το πρωί όταν έφυγε από το μπαράκι..)
«Ήρθα τώρα –ντάλα μεσημέρι καλοκαιριού- γιατί δεν έχει κόσμο….».
«Ήρθα γιατί με δάγκωσε ένα…..μερμήγκι»
(Κι αυτό από την προσωπική συλλογή εμπειριών)
Και πόσα άλλα........(για γράψτε κι εσείς μερικά)

Υποθέτω ο Βέλγος συνάδελφος δεν είχε αυτό στο μυαλό του όταν μιλούσε για ΤΕΠ…
Αν δεν υπάρχει ο απαραίτητος ηθμός για ποιά ΤΕΠ συζητάμε;

29 Φεβρουαρίου 2008, 09:15:03
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Τ.Μαλλές


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αληθινά νομίζετε ότι οι ασθενείς ταλαιπωρούνται στα Τ.Ε.Π επειδή ο Χειρουργός η ο Παθολόγος δεν είναι σε θέση μόνοι τους να διεκπεραιώσουν το περιστατικό οπότε ένας Γ.Γ θα το έκανε;
Εντάξει αν πρέπει να το πούμε επειδή μπορεί στο υπουργείο να μας διαβάζουν, να το υποστηρίξω και εγώ.
   Το να πεις το ιστορικό σου 3 φορές ενώ πονάς,να εξετάσουν την επώδυνη κοιλιά σου 3 γιατροί,και ίσως και δακτυλική εξέταση επί τρία, συνιστά ταλαιπωρία .... είτε μας διαβάζει το υπουργείο,είτε όχι...

1 Μαρτίου 2008, 00:03:25
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

mandreou


Σαφώς ο Γ.Ι. μπορεί να εργαστεί στο ΤΕΠ εφόσον το επιθυμεί και αισθάνεται ότι έχει την κατάλληλη εμπειρία και γνώση γι αυτό. Όπως όλοι οι συνάδελφοι των υπολοίπων ειδικοτήτων μπορούν να αποκτούν συνεχιζόμενη εκπαίδευση σε κάποιο αντικείμενο της ειδικότητάς τους ( Σ.Δ., ΑΥ, Άσθμα, Επεμβατική Καρδιολογία, Λαπαροσκοπική Χειρουργική, Χειρουργική Παχυσαρκίας κλπ.) δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί και ο ΓΙ να ασχοληθεί πιο βαθειά με κάποιο κομάτι της ειδικότητας του όπως η αντιμετώπιση αναπνευστικών νόσων, η προνοσοκομειακή επείγουσα ιατρική, η τραυματιολογία ή η κοινωνική ψυχιατρική - όπως έκανα προσωπικά γιατί η ψυχιατρική είναι η κρυφή μου ερωμένη αν θεωρήσω δια βίου σύζυγό μου την Γενική Ιατρική!! ;). Από την προσωπική επιλογή όμως ως την επιβολή με το έτσι θέλω των διοικητών των νοσοκομείων ή των διευθυντών κάποιων κλινικών έχει νομίζω μεγάλη διαφορά ιδίως όταν σε αντιμετωπίζουν σαν αγροτικό ανειδίκευτο ιατρό και όχι σαν ισότιμο συνάδελφο επιμελητή ΕΣΥ. Επειδή στο Νοσοκομειο Ξάνθης όπου ανήκει το ΚΥ όπου εργάζομαι το ζούμε αυτό με απόφαση του ΔΣ από το Νοέμβριο αρχίζω να πιστεύω τελικά πως ίσως είναι καλύτερα να μην ξέρεις, να μην αποδίδεις, να μην καταξιώνεσαι γιατί στην χώρα που ζούμε αυτές οι ιδιότητες κινδυνεύουν να γίνουν μπούμεραγκ εναντίον σου. Φιλικά Ανδρέου Μάρθα     

3 Μαρτίου 2008, 19:30:12
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Σπ. Α. Μάρκου


Μια εισήγηση που είχα κάνει ως Αντιπρόεδρος του Ε.Σ του Πε.Σ.Υ Δυτ. Ελλάδος ίσως απαντά σε κάποιες απο τις ερωτήσεις.

Την στέλνω σε τρία μέρη λόγω χώρου.

29 Μαρτίου 2009, 17:12:24
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
Εντυπωσιακή η εμπειρία του ειδικευόμενου συναδέλφου .
Αξίζει πραγματικά να τη διαβάσετε στο ιστολόγιο των ειδικευόμένων ιατρών του "Βενιζέλειου".Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Εξακολουθεί να στρυφογυρίζει στο νου μου εκείνη η εκπληκτική ατάκα:"καλά, καλά. Πού θα βρώ τώρα έναν Γιατρό γιατρό;"
«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2010, 21:48:01
από kdiwavvou
3 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Ιουλίου 2011, 23:27:52
από Denominator
6 Απαντήσεις
20239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2012, 22:24:57
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
4636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιουλίου 2012, 22:23:47
από anastasios theodoridis
11 Απαντήσεις
89217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Μαρτίου 2016, 12:44:24
από pzogr