Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:02:56

Αποστολέας Θέμα: Προβλέπεται ανάπαυση κατά τη διάρκεια ενεργούς εφημερίας;  (Αναγνώστηκε 21453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Οκτωβρίου 2013, 11:31:42
Αναγνώστηκε 21453 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το τελευταίο διάστημα, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, πληθαίνουν τα επιχειρήματα του τύπου Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Προβλέπεται κάτι σχετικό; Θα μας επιτρέψουν τουλάχιστον να τρώμε και να κάνουμε τις φυσικές μας ανάγκες;


26 Οκτωβρίου 2013, 11:42:28
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το τελευταίο διάστημα, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, πληθαίνουν τα επιχειρήματα του τύπου Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Προβλέπεται κάτι σχετικό; Θα μας επιτρέψουν τουλάχιστον να τρώμε και να κάνουμε τις φυσικές μας ανάγκες;


Αν πιστέψουμε πάντως στα δημοσιεύματα που αναφέρονται στην επιθεώρηση που έγινε από το ΣΕΕΥΠ στο Νοσοκομείο Κέρκυρας, οι ελεγκτές θεώρησαν αρχικά απόντα συνάδελφο που ενώ ήταν σε ενεργό εφημερία ευρισκόταν στην τραπεζαρία στις 3μ.μ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Οκτωβρίου 2013, 20:09:04
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το τελευταίο διάστημα, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, πληθαίνουν τα επιχειρήματα του τύπου Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.
Προβλέπεται κάτι σχετικό; Θα μας επιτρέψουν τουλάχιστον να τρώμε και να κάνουμε τις φυσικές μας ανάγκες;


Είμαστε, κλασσικά, λαός της υπερβολής,
και δεν είναι πρωτόγνωρο, να μεταπηδάμε από το ένα άκρο στο άλλο...

Δηλαδή, συγνώμη, είναι δυνατόν να ΜΗΝ θεωρείται αυτονόητο,
ότι ο εφημερεύων γιατρός,
χωρίς μια στοιχειώδη σίτιση και δυνατότητα ανάπαυσης, όταν το beeper δεν σε καλεί,
γίνεται ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ για τον εαυτό του, αλλά και για τον επόμενο ασθενή που πρόκειται να εξετάσει...?

Σίγουρα, κάποιο ΦΕΚ, που να περιγράφει το Καθηκοντολόγιο του Εφημερεύοντος ιατρού, θα πρέπει να υπάρχει...
Και νομίζω,
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το αναζητήσουμε...


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν πιστέψουμε πάντως στα δημοσιεύματα που αναφέρονται στην επιθεώρηση που έγινε από το ΣΕΕΥΠ στο Νοσοκομείο Κέρκυρας, οι ελεγκτές θεώρησαν αρχικά απόντα συνάδελφο που ενώ ήταν σε ενεργό εφημερία ευρισκόταν στην τραπεζαρία στις 3μ.μ.

Ειλικρινά, έχω χάσει ΠΟΛΛΑ επεισόδια σχετικά με το σήριαλ αυτό της Κέρκυρας...

Προσωπικά, ΔΕΝ ξέρω ποιά είναι άραγε η fucked αντικειμενική Αλήθεια...

Πάντως, Λογικές και τακτικές,
του τύπου : κλειδώνω τον αρμόδιο Ελεγκτή του Υπουργείου σε ένα δωμάτιο, λές και είναι τυφλοπόντικας,
είναι τουλάχιστον από ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ έως ΡΕΝΤΙΚΟΛΑΡΙΕΣ...

Ο κάθε μεγαλόστομος Συνδικαλιστής,
που προσωπικά θεωρώ, ότι, κατά κανόνα, είναι ένα μελλοντικό μπαλκονάτο κομματικό "αηδόνι",
να κλείνει την πόρτα, και να μη δέχεται έλεγχο, στο σπίτι του...



26 Οκτωβρίου 2013, 21:16:14
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αμφιβάλλω αν υπάρχει σχετικό ΦΕΚ. Αν υπήρχε, είμαι σίγουρος ότι θα το είχαν κοινοποιήσει οι συνδικαλιστές.
Όπως λες είναι κοινή λογική που όμως απουσιάζει.
Αν δεχτεί ο εργοδότης ότι προβλέπεται και επιβάλλεται η ανάπαυση, πρέπει να παρέχει συνθήκες π.χ. (αξιοπρεπείς) κοιτώνες και σίτιση ή ο κάθε εφημερεύων καλείται να κάνει το "κουμάντο" του;
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Οκτωβρίου 2013, 21:32:17 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

26 Οκτωβρίου 2013, 21:36:47
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Στην γαλέρα του ΕΣΥ, οι δούλοι δεν δικαιούνται ανάπαυσης!
Ενα παρόμοιο μήνυμα θέλουν να περάσουν διάφορα κέντρα.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

26 Οκτωβρίου 2013, 21:49:22
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
23067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Νοεμβρίου 2010, 17:05:19
από silvertaur
10 Απαντήσεις
26165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2012, 15:14:02
από timex
1 Απαντήσεις
3653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2015, 01:47:55
από Αρχίατρος
9 Απαντήσεις
20891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2016, 19:41:49
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
45759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Απριλίου 2021, 20:34:07
από Αρχίατρος