Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:01:17

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη κενών και κενούμενων θέσεων Γενικών Νοσοκομείων - Κέντρων Υγείας, ΠΕΔΥ  (Αναγνώστηκε 257876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Αυγούστου 2017, 18:28:10
Απάντηση #120
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι

14 Αυγούστου 2017, 06:26:08
Απάντηση #121
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


Είμαι γενικός ιατρός επιμελητής β και η πρώτη μου πενταετία λήγει φέτος τον Νοέμβριο.  Χωρίς να παραιτηθω, έχω δικαίωμα συμμετοχής στην τρέχουσα προκήρυξη και να παραιτηθω αφού λάβω τη νέα θέση??????
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

14 Αυγούστου 2017, 08:45:10
Απάντηση #122
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι γενικός ιατρός επιμελητής β και η πρώτη μου πενταετία λήγει φέτος τον Νοέμβριο.  Χωρίς να παραιτηθω, έχω δικαίωμα συμμετοχής στην τρέχουσα προκήρυξη και να παραιτηθω αφού λάβω τη νέα θέση??????
OXI.

14 Αυγούστου 2017, 16:37:50
Απάντηση #123
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι γενικός ιατρός επιμελητής β και η πρώτη μου πενταετία λήγει φέτος τον Νοέμβριο.  Χωρίς να παραιτηθω, έχω δικαίωμα συμμετοχής στην τρέχουσα προκήρυξη και να παραιτηθω αφού λάβω τη νέα θέση??????
Όχι όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Όμως χωρίς να παραιτηθείς μπορείς να κάνεις αίτηση για τις ΤΟΜΥ στην προκήρυξη που τρέχει.

17 Αυγούστου 2017, 07:20:42
Απάντηση #124
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είμαι γενικός ιατρός επιμελητής β και η πρώτη μου πενταετία λήγει φέτος τον Νοέμβριο.  Χωρίς να παραιτηθω, έχω δικαίωμα συμμετοχής στην τρέχουσα προκήρυξη και να παραιτηθω αφού λάβω τη νέα θέση??????
Όχι όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Όμως χωρίς να παραιτηθείς μπορείς να κάνεις αίτηση για τις ΤΟΜΥ στην προκήρυξη που τρέχει.

Νομίζω ότι το ρίσκο να παραιτηθεί κανείς από μια μόνιμη θέση στο ΕΣΥ για να πάρει μια δουλειά (ΤΟΜΥ) που θα πληρώνεται με ΕΣΠΑ για 4 χρόνια μόνο (και μετά δεν ξέρει κανείς πώς θα χρηματοδοτείται), είναι πολύ μεγάλο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Αυγούστου 2017, 11:28:12
Απάντηση #125
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αναφέρθηκα μόνο στη δυνατότητα που σου δίνει η προκήρυξη για ΤοΜΥ να είσαι υποψήφιος χωρίς να παραιτηθείς από την υπάρχουσα θέση. Χωρίς να το έχω κοιτάξει, έτσι δεν είναι;
Αν επιλεγείς για ΤοΜΥ εξετάζεις τα δεδομένα και αποφασίζεις.
Σίγουρα υπάρχει ρίσκο αλλά δε νομίζω να απολυθούν (βλέπε Βοήθεια στο Σπίτι όπου υπάρχει πλέον και δομή σύγκρισης "γιατί εκείνοι κι όχι κι εμείς")
Με επικείμενη την κατάργηση ουσιαστικά των εφημεριών στο ΕΣΥ, με το σχέδιο νόμου που κυκλοφορεί, ίσως κάποιοι να το σκεφτούν να μεταπηδήσουν τελικά στις ΤοΜΥ.

18 Αυγούστου 2017, 11:35:51
Απάντηση #126
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


η προθεσμα υποβολης ληγε στισ 25 του τρεχοντοος
το σεναριο να τα μετατρεψει σε ΚΥ αστικου τυπου / μονιμοποιηση ??
το σεναριο τα ΚΥ να μετατραπουν σε tommy ??

σορρυ για ελλειψη τονισμου
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

18 Αυγούστου 2017, 17:19:06
Απάντηση #127
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
η προθεσμα υποβολης ληγε στισ 25 του τρεχοντοος
το σεναριο να τα μετατρεψει σε ΚΥ αστικου τυπου / μονιμοποιηση ??
το σεναριο τα ΚΥ να μετατραπουν σε tommy ??

σορρυ για ελλειψη τονισμου

Σενάρια όπως λες συνάδελφε.
Τι να σου πούμε.
Εγώ το ανέφερα επειδή είναι μια προκήρυξη που δεν απαιτεί παραίτηση. Απ' ό,τι έχουν αναφέρει τουλάχιστον.

19 Αυγούστου 2017, 05:45:26
Απάντηση #128
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


τι συμπληρώνω στα πεδία
α//Φορέας Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος και //β  Φορέας Άδειας Χρήσης Τίτλου Ιατρικής Ειδικότητας *

8enKs
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

19 Αυγούστου 2017, 12:51:47
Απάντηση #129
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
τι συμπληρώνω στα πεδία
α//Φορέας Άδειας Άσκησης Επαγγέλματος και //β  Φορέας Άδειας Χρήσης Τίτλου Ιατρικής Ειδικότητας *
8enKs??
Τη διεύθυνση υγειονομικού της νομαρχίας (αντιπεριφέρειας) που σας χορήγησε τους αντίστοιχους τίτλους.

19 Αυγούστου 2017, 19:58:21
Απάντηση #130
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Για να μην πάρω τον συνάδελφο kdiwavvou στο λαιμό μου επειδή έγραψα ότι δεν απαιτείται παραίτηση από προηγούμενη θέση για την προκήρυξη στις ΤΟΜΥ!

Μόλις τώρα πληροφορήθηκα ότι στην αίτηση για ΤΟΜΥ, περιλαμβάνεται και υπεύθυνη δήλωση που εκτός των άλλων αναφέρει:

"Δεν έχω διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α' ή β' βαθμού ή Ανεξάρτητων Αρχών με τις διατάξεις του Ν.2100/1994 ή έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού μου μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων"

Έτσι που το διαβάζετε τι καταλαβαίνετε για τους γενικούς γιατρούς που έχουν διοριστεί σε θέσεις αγροτικών αλλά δεν έχει παρέλθει 5ετία; Αποκλείονται από την προκήρυξη ή δεν θεωρούνται τακτικοί υπάλληλοι;

προσθήκη: Σε εκτενή συζήτηση για το θέμα στο fb, φαίνεται ότι ο αναφερόμενος νόμος είναι του ΑΣΕΠ, οι γιατροί δεν διορίζονται με τέτοιες διαδικασίες άρα δεν εμπίπτουν σ' αυτή την κατηγορία.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Αυγούστου 2017, 11:11:46 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

23 Αυγούστου 2017, 01:23:58
Απάντηση #131
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


εχοντας καμει λοπον την αιτηση και χωρις να εχω παραιτηθει απλα ακυρωνομαι και δεν λαμβανομαι υπ οψη ;
εαν λαβω θεση παραιτουμαι αμεσα ή πρεπει να περασει ενας μηνας απο την παραιτηση ;
τιθεται θεμα πεναλτυ απο την πολιτεια οτι ενω κατεχω θεση ασεπ/μη ασεπ δηλωσα συμμετοχη ;
και τελος αν λαβω θεση αλλα δεν παρουσιαστω και επιλεξω να παραμεινω στο ΚΥ/ΠΙ εχω πεναλτυ ή λαμβανει τη θεση ο επομενος ;

η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

23 Αυγούστου 2017, 08:52:22
Απάντηση #132
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχοντας καμει λοπον την αιτηση και χωρις να εχω παραιτηθει απλα ακυρωνομαι και δεν λαμβανομαι υπ οψη ;
εαν λαβω θεση παραιτουμαι αμεσα ή πρεπει να περασει ενας μηνας απο την παραιτηση ;
τιθεται θεμα πεναλτυ απο την πολιτεια οτι ενω κατεχω θεση ασεπ/μη ασεπ δηλωσα συμμετοχη ;
και τελος αν λαβω θεση αλλα δεν παρουσιαστω και επιλεξω να παραμεινω στο ΚΥ/ΠΙ εχω πεναλτυ ή λαμβανει τη θεση ο επομενος ;

Μαζί με την αίτηση συμπληρώνετε και δήλωση του ν.1599 για τη μη κατοχή άλλης θέσης στο δημόσιο ή της παραίτησης απ' αυτήν.
Τώρα σε περίπτωση ψευδούς δήλωσης του ν.1599 :Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

23 Αυγούστου 2017, 14:16:25
Απάντηση #133
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αναφέρθηκε παραπάνω, και μετά από εκτενή συζήτηση που παρακολούθησα στο fb, ότι αναφέρεται σε θέσεις στο δημόσιο που κατελήφθησαν μέσω ΑΣΕΠ (ο ν.2100/1994 που αναφέρει η υπεύθυνη δήλωση) οπότε δεν τίθεται θέμα για τους γιατρούς του ΕΣΥ περί ψευδούς δήλωσης. Δεν είμαστε νομικοί αλλά νομίζω ότι το κείμενο της ΥΔ είναι σαφές.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχοντας καμει λοπον την αιτηση και χωρις να εχω παραιτηθει απλα ακυρωνομαι και δεν λαμβανομαι υπ οψη ;
εαν λαβω θεση παραιτουμαι αμεσα ή πρεπει να περασει ενας μηνας απο την παραιτηση ;
τιθεται θεμα πεναλτυ απο την πολιτεια οτι ενω κατεχω θεση ασεπ/μη ασεπ δηλωσα συμμετοχη ;
και τελος αν λαβω θεση αλλα δεν παρουσιαστω και επιλεξω να παραμεινω στο ΚΥ/ΠΙ εχω πεναλτυ ή λαμβανει τη θεση ο επομενος ;


1. Όπως ανέφερα παραπάνω δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα παραίτησης και ακύρωσης της αίτησης
2. Περί παραίτησης από το ΕΣΥ σε περίπτωση λήψης θέσης σε ΤΟΜΥ υποθέτω θα υπάρξει ρύθμιση για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες παραίτησης.
3. Δες και 1
4. Δεν έχεις καμία ποινή. Η θέση θα περάσει στους επιλαχόντες (αν υπάρχουν)

7 Σεπτεμβρίου 2017, 00:20:59
Απάντηση #134
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πιστό το υπουργείο και αυτή τη φορά στις ορθές επαναλήψεις και ανακλήσεις.

Βγάζει προκήρυξη με προθεσμίες υποβολής αιτήσεων από 11 έως 25 Αυγούστου
Στις 21 Αυγούστου βγάζει ορθή επανάληψη που τροποποιεί τα στοιχεία σε κάποια ιατρεία.
Στις 24 Αυγούστου (μία μέρα πριν τη λήξη της προθεσμίας) βγάζει ανάκληση που αφαιρεί δύο ιατρεία.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
21523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2010, 20:59:11
από anastasios theodoridis
6 Απαντήσεις
8554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουνίου 2010, 17:29:16
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
4886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Ιουλίου 2010, 15:54:24
από anastasios theodoridis
27 Απαντήσεις
17821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Ιουλίου 2012, 13:40:40
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
9801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2018, 08:18:40
από Denominator