Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 20:39:33

Αποστολέας Θέμα: Καθορισμός προτεραιοτήτων στον Τομέα της Υγείας.  (Αναγνώστηκε 19338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

31 Ιανουαρίου 2016, 01:21:11
Αναγνώστηκε 19338 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καθώς βγαίνουν όλο και πιο ακριβά φάρμακα και πιο ακριβές θεραπείες ενώ ο προϋπολογισμός του Τομέα της Υγείας είναι κλειστός σε όλα τα κράτη,

γίνεται όλο και πιο φανερό ότι πρέπει να βάλουμε προτεραιότητες στο που θα ξοδεύουμε, ως κοινωνία, τα λεφτά που έχουμε στην διάθεσή μας για την Υγεία.

Σε άλλες χώρες έχουν εδώ και δεκαετίες ασχοληθεί με το θέμα αυτό ενώ στην Ελλάδα, για την ώρα τουλάχιστον, κάνουμε σαν να μην υπάρχει.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

31 Ιανουαρίου 2016, 01:22:13
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
International Society on Priorities in Health Care.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου 2016, 01:32:48 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

31 Ιανουαρίου 2016, 01:23:16
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Int J Equity Health. 2008; 7: 4.
Published online 2008 Jan 21. doi:  10.1186/1475-9276-7-4

Priority setting in health care: Lessons from the experiences of eight countries.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου 2016, 01:28:43 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Φεβρουαρίου 2017, 20:43:02
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Οι ώρες αναμονής στα Επείγοντα ενός Νοσοκομείου δεν είναι απαραίτητα δείκτης της ποιότητας ενός Συστήματος Υγείας.


Συχνά βλέπουμε δημοσιεύματα για τις πολλές ώρες αναμονής στα Τμήματα Επειγόντων Περιστατικών (ΤΕΠ), Βορειοευρωπαϊκών Νοσοκομείων και από αυτό εξάγουν κάποιοι το συμπέρασμα ότι τα συστήματα Υγείας τους, είναι σε κατάρρευση ή ότι το Ελληνικό ΕΣΥ είναι καλύτερο.
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Και εγώ όντας Ιατρός, στραμπούλιξα το πόδι μου ένα Σαββατόβραδο στην Στοκχόλμη και περίμενα στα ΤΕΠ 12 ώρες με το ρολόι. Επειδή γνωρίζω όμως, εκ των έσω, πως λειτουργεί το σύστημα εκεί, ξέρω ότι αν είχα Οξύ Έμφραγμα του Μυοκαρδίου θα μου κάναν θρομβόλυση ήδη μέσα στο ασθενοφόρο (επιστημονική φαντασία στην Ελλάδα).

Απλά σε αυτές τις χώρες ξέρουν να βάζουν προτεραιότητες. Και δεν χωράει μέσο ή τσαμπουκάς.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Φεβρουαρίου 2017, 20:52:18 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Φεβρουαρίου 2017, 21:04:36
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και εγώ όντας Ιατρός, στραμπούλιξα το πόδι μου ένα Σαββατόβραδο στην Στοκχόλμη και περίμενα στα ΤΕΠ 12 ώρες με το ρολόι.
Αργύρη, αυτή ήταν η μοναδική σου επιλογή ώστε να λάβεις ιατρική περίθαλψη; Δεν υπήρχε κάτι πιο πρωτοβάθμιο με ακτινολογική υποστήριξη κλπ;

12 Φεβρουαρίου 2017, 21:33:50
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και εγώ όντας Ιατρός, στραμπούλιξα το πόδι μου ένα Σαββατόβραδο στην Στοκχόλμη και περίμενα στα ΤΕΠ 12 ώρες με το ρολόι.
Αργύρη, αυτή ήταν η μοναδική σου επιλογή ώστε να λάβεις ιατρική περίθαλψη; Δεν υπήρχε κάτι πιο πρωτοβάθμιο με ακτινολογική υποστήριξη κλπ;

Θα γινόταν και να πάω σε Κέντρο Υγείας την Κυριακή το πρωί (μεταξύ 23.00 και 08.00 είναι στις περισσότερες πόλεις κλειστά τα Κέντρα Υγείας) αλλά μετά ο Γενικός Ιατρός θα με έστελνε μάλλον για ακτινογραφία σε Νοσοκομείο οπότε επειδή έμενα δίπλα στο Νοσοκομείο επέλεξα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να πάω κατευθείαν στο Νοσοκομείο. Αν θυμάμαι καλά αν πήγαινες στο Κέντρο Υγείας πλήρωνες 100 κορώνες  (= 10 ευρώ) ενώ αν πήγαινες κατευθείαν στο Νοσοκομείο 250  κορώνες (= 25 ευρώ).
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Φεβρουαρίου 2017, 21:36:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Φεβρουαρίου 2017, 00:51:43
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Πληρώνεις για να επισκεφτείς γιατρό ;
Τι γατάκια που είναι οι Σουηδοί !!
Δεν βλέπουν εμάς στο τσάμπα όλα ...
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

13 Φεβρουαρίου 2017, 12:05:40
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... Και εγώ όντας Ιατρός, στραμπούλιξα το πόδι μου ένα Σαββατόβραδο στην Στοκχόλμη και περίμενα στα ΤΕΠ 12 ώρες με το ρολόι. ...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... αλλά μετά ο Γενικός Ιατρός θα με έστελνε μάλλον για ακτινογραφία σε Νοσοκομείο ...
   Χεχε, επειδή αναφέρθηκε η ειδικότητα μου....
    Ποιος ο λόγος της ακτινογραφίας; Εύλογη απάντηση η υποψία κατάγματος. Αν όμως υπήρχε κάταγμα η αντιμετώπιση (ειδικά αν χρειάζεται επέμβαση) πρέπει να είναι γρήγορη πριν "πρηστεί" περισσότερο κάνοντας δυσκολότερο το χειρουργείο και αυξάνοντας τη νοσηλεία (συχνά αναγκάζεσαι να καθυστερήσεις μια βδομάδα το χειρουργείο). Οπότε μια εκτίμηση τις πρώτες ώρες είναι απαραίτητη.
    Ποιος κάνει την εκτίμηση. Αν είναι ορθοπαιδικός να υποθέσω ότι είχε πολλή δουλειά (με σοβαρότερα κατάγματα) ή κάποιο χειρουργείο. Τότε δεν θα έπρεπε να γίνει κάποιος προέλεγχος απο όποιον σχετικό (έστω και νοσηλευτή) και να δοθεί ένας ακτινολογικός έλεγχος; Υποψιαζόμαστε κάταγμα όπως προανέφερα που μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο.
    Αν αυτός που θα εκτιμήσει δεν είναι ορθοπαιδικός (είναι ΓΙ) τότε γιατί πήγατε στο νοσοκομείο; Στην περίπτωση σας ειδικά δεν είναι γραφειοκρατικό και χάσιμο χρόνου (πολύτιμου) να περιμένεις για κάτι που το ξέρεις ήδη;
    Νομίζω ότι οι 12 ώρες είναι πραγματικά πολλές από κάθε άποψη.

14 Φεβρουαρίου 2017, 08:57:30
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Προφανώς πουθενά δεν είναι όλα ρόδινα....

14 Φεβρουαρίου 2017, 20:18:36
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Βλέπω τον τελευταίο καιρό τα επείγοντα από τη μέσα μεριά (επέστρεψα στα θρανία, ξεκίνησα ειδικότητα ξανά!, επείγουσα ιατρική)
Όπως λέει ο Αργύρης, εδώ η προτεραιότητα δεν επιδέχεται τσαμπουκά/αντιγνωμίας/γκρίνιας.
Ο Αργύρης όπως και κάθε ένας στη θέση του είχε κριθεί από νοσηλευτή πιθανόν ο οποίος έκρινε ότι δε συνέτρεχε λόγος να στείλει ακτινογραφία. Σε υποψία του νοσηλευτή ο ασθενής πάει για ακτινογραφία έτσι ώστε όταν φτάσει να δει ορθοπεδικό να είναι έτοιμη η απάντηση. Για τη σουηδική πραγματικότητα μπορεί να σε δει ορθοπεδικός ή επειγοντολόγος ή αγροτικός, αν δε η κατάσταση του ασθενούς είναι πολύ καλή και η α/α καλή μπορεί να τον στείλει σπίτι και ο νοσηλευτής (σε απλές περιπτώσεις, όταν υπάρχει πιθανότητα κάκωσης συνδέσμων που να απαιτεί περαιτέρω παρακολούθηση πχ τότε ο νοσηλευτής θα συμβουλεύσει τον ασθενή να περιμένει).

Υπάρχουν μέρες (κυρίως Δευτέρες) που στα επείγοντα γίνεται της κακομοίρας. Από αναμονή ασθενών και ... μήκος λίστας μη εξετασθέντων, γιατί μέσα στο χώρο των επειγόντων επικρατεί ηρεμία και τάξη. 12 ώρες δεν έχω πετύχει ποτέ στην πόλη μου αλλά έχω ακούσει για 5-6ωρα ασθενών που κριθήκανε από νοσηλευτή ως μπλε ( το χρώμα που για τα επείγοντα σημαίνει ότι ο ασθενής ενημερώθηκε ότι δε χρήζει επείγουσας αντιμετώπισης αλλά επέμενε να περιμένει. σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να αδειάσουν πρακτικά τα επείγοντα για να εξεταστεί)

2 Απριλίου 2020, 21:56:11
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
02/04/2020

« Μόνη επιλογή είναι η έγκαιρη ενίσχυση των πόρων του δημόσιου Συστήματος Υγείας, με απευθείας δέσμευση εθνικής χρηματοδότησης, χωρίς «δεύτερες σκέψεις» για την επίπτωση στην οικονομία. »

( Και όμως κύριε Βιδάλη. Όσο και αν ενισχύσει κανείς τους πόρους που πάνε στον Τομέα της Υγείας πάντα θα χρειάζεται να βάζει κανείς προτεραιότητες. Είναι αδύνατον να το αποφύγει κανείς αυτό).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Απριλίου 2020, 22:06:32 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Μαρτίου 2024, 09:21:21
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

McKee M, Figueras J. Setting Priorities, Can Britain Learn from Sweden? BMJ. 1996;312:691–694.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Απριλίου 2011, 16:41:05
από Αγωνιστική Παρέμβαση
0 Απαντήσεις
24716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
12 Απαντήσεις
10799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Ιανουαρίου 2014, 00:31:28
από PanosK
1 Απαντήσεις
16708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2022, 15:45:47
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Δεκεμβρίου 2023, 23:10:38
από GirousisN