Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 15:03:31

Αποστολέας Θέμα: Άραγε τι παραπάνω έχει το Adenuric από το π.χ. Soluric ;  (Αναγνώστηκε 36191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Ιουλίου 2016, 10:54:46
Αναγνώστηκε 36191 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 07/07/2016 που γράφω αυτές τις γραμμές το

Το Tabl. Adenuric 80 mg x 28 αλλά και το Tabl. Adenuric 120 mg x 28 έχουν Λιανική Τιμή 32,16 €/κυτίο

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

ενώ την ίδια ημέρα

Το Tabl. Soluric 100 mg x 30 έχει Λιανική Τιμή 1,19 €/κυτίο και το Tabl. Soluric 300 mg x 30 έχει Λιανική Τιμή 3,38 €/κυτίο.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιουλίου 2016, 11:40:18
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


The urate-lowering efficacy and safety of febuxostat in the treatment of the hyperuricemia of gout: the CONFIRMS trial

Urate-lowering efficacy of febuxostat 80 mg exceeded that of febuxostat 40 mg and allopurinol (300/200 mg), which were comparable. In subjects with mild/moderate renal impairment, both febuxostat doses were more efficacious than allopurinol and equally safe. At the doses tested, safety of febuxostat and allopurinol was comparable.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λίγα πράγματα κατά την άποψή μου. Όσο για το κόστος, μάλλον στις ΗΠΑ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά απ' ότι στην Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2016, 11:44:02 από GirousisN »

7 Ιουλίου 2016, 12:37:46
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
The urate-lowering efficacy and safety of febuxostat in the treatment of the hyperuricemia of gout: the CONFIRMS trial

Urate-lowering efficacy of febuxostat 80 mg exceeded that of febuxostat 40 mg and allopurinol (300/200 mg), which were comparable. In subjects with mild/moderate renal impairment, both febuxostat doses were more efficacious than allopurinol and equally safe. At the doses tested, safety of febuxostat and allopurinol was comparable.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λίγα πράγματα κατά την άποψή μου. Όσο για το κόστος, μάλλον στις ΗΠΑ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά απ' ότι στην Ελλάδα.

Συμφωνώ... Η φεμπουξοστάτη έχει θέση κυρίως σε δυσανεξία στην αλλοπουρινόλη που, σημειωτέον, δεν είναι σπάνια.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Ιουλίου 2016, 13:24:13
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Συμφωνώ... Η φεμπουξοστάτη έχει θέση κυρίως σε δυσανεξία στην αλλοπουρινόλη που, σημειωτέον, δεν είναι σπάνια.

Εγώ πάλι 22 χρόνια γιατρός δεν θυμάμαι κάποιον ασθενή μου να έχει δυσανεξία στην αλλοπουρινόλη.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιουλίου 2016, 13:58:16
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Συμφωνώ... Η φεμπουξοστάτη έχει θέση κυρίως σε δυσανεξία στην αλλοπουρινόλη που, σημειωτέον, δεν είναι σπάνια.

Εγώ πάλι 22 χρόνια γιατρός δεν θυμάμαι κάποιον ασθενή μου να έχει δυσανεξία στην αλλοπουρινόλη.

Τυχερός είσαι...
Εμένα μου έχει τύχει 3-4 φορές και μάλιστα η μία ήταν πολύ σοβαρή και κατέληξε στο Νοσοκομείο...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Ιουλίου 2016, 14:28:02
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τυχερός είσαι...
Εμένα μου έχει τύχει 3-4 φορές και μάλιστα η μία ήταν πολύ σοβαρή και κατέληξε στο Νοσοκομείο...

Βασίλη, 3-4 φορές στα περίπου 20 χρόνια που είσαι γιατρός, για ένα αρκετά συχνό φάρμακο όπως η Αλλοπουρινόλη, πρέπει να είναι ένα ποσοστό κάτω από το ένα τοις χιλίοις.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Ιουλίου 2016, 16:07:06 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Ιουλίου 2016, 19:07:52
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τυχερός είσαι...
Εμένα μου έχει τύχει 3-4 φορές και μάλιστα η μία ήταν πολύ σοβαρή και κατέληξε στο Νοσοκομείο...

Βασίλη, 3-4 φορές στα περίπου 20 χρόνια που είσαι γιατρός, για ένα αρκετά συχνό φάρμακο όπως η Αλλοπουρινόλη, πρέπει να είναι ένα ποσοστό κάτω από το ένα τοις χιλίοις.

Νομίζω ότι σε όλους μας έχει συμβεί κάποια φάρμακα να τα έχουμε πάρει με... κακό μάτι!
Τέλος πάντων, είναι να μη γίνει το κακό...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

26 Ιουλίου 2017, 20:05:00
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Allopurinol, Febuxostat, and Risk for Renal Disease.

Jonathan S. Coblyn, MD Reviewing Singh JA and Cleveland JD., Ann Rheum Dis 2017 Jun 5;

An analysis of Medicare claims implies that allopurinol might be associated with better renal outcomes.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Ιουλίου 2017, 20:11:16
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Και το συμπέρασμα των μελετών (δεν τις είδα αναλυτικά, διάβασα μόνο ό,τι υπάρχει στο post) αλλά και η πράξη (αποτελέσματα ασθενών, που πήγαν από το ένα φάρμακο στο άλλο) λένε ότι η febuxostat 80mg είναι πιο αποτελεσματική από τα 300mg αλλοπουρινόλης και μάλιστα σημαντικά. Προφανώς για λόγους οικονομίας αξίζει η έναρξη με αλλοπουρινόλη... αλλά ως προς το ερώτημα του θέματος αυτό έχει παραπάνω η φεμπουξοστάτη... τα καλύτερα αποτελέσματα στα επίπεδα ουρικού.

15 Φεβρουαρίου 2022, 07:35:39
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Journal Watch

Allopurinol vs. Febuxostat in Patients with Gout: A Randomized Trial

Allan S. Brett, MD, reviewing O'Dell JR et al. NEJM Evidence 2022 Feb 3

Gout attacks occurred slightly less frequently with allopurinol than with febuxostat.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Μαΐου 2022, 21:12:42
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Η κυριότερη χρησιμότητα της φεμπουξοστάτης είναι ότι αποτελεί μία εναλλακτική λύση στις περιπτώσεις παρενεργειών της αλλοπουρινόλης. Κατά τα άλλα, η αρχική υπεραισιοδοξία περί σούπερ φαρμάκου, όσον αφορά την αποτελεσματικότητα της φεμπουξοστάτης, έχει πλέον καταλαγιάσει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

11 Μαΐου 2023, 21:56:32
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
11/05/2023

Η συμμετοχή του ασθενούς για το Adenuric είναι πλέον 9 ευρώ!!!

όταν

η συμμετοχή του ασθενούς για το Soluric 300 mg x 30 είναι 1 ευρώ !!!
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά: adenuric Φεβουξοστάτη 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
51425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2008, 16:35:07
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Οκτωβρίου 2014, 12:15:35
από Ορθοπαιδικός
10 Απαντήσεις
7001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Φεβρουαρίου 2014, 13:05:17
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
26212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιανουαρίου 2014, 11:43:57
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
37300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Δεκεμβρίου 2019, 22:08:17
από Argirios Argiriou