Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:01:34

Αποστολέας Θέμα: Καθεστως κανονικων αδειων για ειδικευομενους ΓΙ  (Αναγνώστηκε 36429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Δεκεμβρίου 2016, 21:37:27
Αναγνώστηκε 36429 φορές
Αποσυνδεδεμένος

austerlitz


Γεια σας, θα ηθελα να μαθω τι ισχυει οσον αφορα τις κανονικες αδειες των ειδικευομενων ΓΙ.
Ισχυει οτι πρεπει να παιρνουμε την αδεια που μας αναλογει στο καθε τμημα που ειμαστε και να την διεκδικουμε οσο ειμαστε στο τμημα αυτο, ειδαλλως "χανεται" η αδεια ?
Ευχαριστω.

2 Δεκεμβρίου 2016, 09:45:31
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

gmichail


Ο Ειδικευόμενος σε συνεννόηση με τον συντονιστή του και με τον Δ/ντή του τμήματος που είναι, καθορίζει τις ημέρες κανονικής άδειας και τις παίρνει από το τμήμα που είναι,φροντίζοντας πάντα εάν δεν υπάρχει άμεση ανάγκη, να πάρει κανονική άδεια από τα τμήματα με τους περισσότερους μήνες εκπαίδευσης όπως Παθ/κη ή χειρ/κή ή ορθ/κη ή μαιευτική , ψυχ/κή,και Κ.Υγείας.Όλοι αφήνουν να πάρουν μαζικά το Καλοκαίρι ή στίς γιορτές.Θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι λάθος.

2 Δεκεμβρίου 2016, 17:26:46
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

austerlitz


Ευχαριστώ για την απάντηση, ωστόσο θα ήθελα να μάθω τι ισχύει τυπικά όσον αφορά τις άδειες ειδικευομενων ΓΙ. Δηλαδή εάν δεν πάρω ούτε μια μέρα άδεια όσο είμαι παθολογια, ωστόσο θέλω να λειψω 10 μέρες όσο είμαι πχ ΩΡΛ, μπορώ να το κάνω ? Συμφωνω για το θέμα των εορτών και καλοκαιριου, ωστόσο δεν επαφίεται εκεί το ερώτημα μου, εξυπακούεται ότι υπάρχει μία στοιχειώδης συνεννόηση με το υπόλοιπο τμήμα. Θα ήθελα να μάθω τι ισχύει όσον αφορά την κατανομή των αδειών μας. Ευχαριστώ.

3 Δεκεμβρίου 2016, 20:40:47
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

gmichail


Καλησπέρα,όσο αναφορά για την περίοδο των αδειών ισχύει ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους Δημόσιους υπαλλήλους.Δηλαδή πρέπει να πάρεις μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος της ημέρες της κανονικής άδειας που σου αναλογούν.Εξαρτάται λοιπόν πότε εσύ προσλήφθηκες και πότε θέλεις να πάρεις την κανονική σου άδεια.Είναι απλά τα πράγματα.μέσα σε ένα έτος θα πάρεις αυτό που σου αναλογεί ασχέτως πότε είσαι στο τάδε τμήμα.Αυτό που παρατηρείται με τους Ειδ/νους της Γ.Ιατρικής είναι ότι παίρνουν τα ρεπό των εφημεριών και αφήνουν στο τέλος την Κανονική άδεια,με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται η Κανονική άδεια για 2-3 έτη .Είναι λάθος και παράνομο γιατί απαιτούν στο τέλος την Κανονική άδεια 2 και 3 ετών.

3 Δεκεμβρίου 2016, 20:58:00
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

austerlitz


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ! Το φαινόμενο που περιγράφεις δεν νομιζω να αποτελεί συνήθεια ειδικευομενων αποκλειστικά της ΓΙ. Άλλο να μαζεύεις άδειες ετών και να τις παίρνεις, άλλο όμως να σου λένε "α, ώστε δεν πήρες άδεια όσο ήσουν παθολογια ? Ε, πάει οι μέρες άδειες που αντιστοιχούν σε αυτό το τμήμα χάθηκαν εφόσον αλλαξες τμήμα !". Αυτό.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2010, 14:28:21
από Σπύρος Κ.
0 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2013, 21:33:13
από Μαραγκος Μ
2 Απαντήσεις
30823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Μαρτίου 2020, 14:03:40
από Σπύρος Κ.
5 Απαντήσεις
32986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2020, 16:47:53
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
1 Απαντήσεις
43053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουνίου 2021, 13:24:31
από timex