Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 00:50:14

Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΥΠΩΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ  (Αναγνώστηκε 8989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Δεκεμβρίου 2016, 10:16:57
Αναγνώστηκε 8989 φορές
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Επειδή δεν βρίσκω αντίστοιχο θέμα, ανοίγω αυτό για να συζητήσουμε πρακτικά θέματα καθημερινότητας που δεν άπτονται της ιατρικής ακριβώς
Ποιον εκτυπωτή χρησιμοποιείτε?
Έχετε βρει καποιον αξιόπιστο που να μην κολλάει, να μην βγάζει το ίδιο χαρτί 3 φορές και έχει καλή σχέση με ποια μελάνια(original -vs επαναγεμισμένα)?
Προσωπικα εχω προβληματιστεί γιατι με τον όγκο εκτυπωσης που έχουμε δεν έχω βρει καποιο μηχανημα που να αντέχει στο χρόνο και να έχει καλή σχέση κόστους προς όφελος στα μελάνια
Δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση ή δυσφήμιση προς ορισμένες εταιρείες , αλλά θα ήθελα να δω και άλλες απόψεις
Πέραν του εκτυπωτή η συζήτηση μπορεί να επεκταθέι και σε στυλό, σφραγίδες και άλλα είδη γραφείου που χρησιμοποιούμε καθημερινά

7 Δεκεμβρίου 2016, 16:48:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Dermitza


hp m201 χωρίς προβλήματα με συμβατό τόνερ 15 ευρώ των 8000 σελίδων (με 5% κάλυψη χαρτιού)
μακριά από samsung klp

7 Δεκεμβρίου 2016, 16:56:26
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Εδώ και μερικά χρόνια έχω τον hp LaserJetM1212nf MFP και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Δεκεμβρίου 2016, 12:18:57
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Έχω 7 χρόνια, πολυμηχάνημα ΟΚΙ ΜΒ470 και 4 χρόνια εκτυπωτής ΟΚΙ ΜΒ430 για τη γραμματέα από την kernel.gr με εγγύηση 3 χρόνια.
Ακριβό πλέον το αυθεντικό τύμπανο των 30000 σελίδων με 120€+ΦΠΑ για αλλά με μια ασφαλιούλα των 2€ το μηδενίζεις, δύο φορές ακόμα.
Το γεμίζω εγώ με μελάνι των 7000σελίδων με κόστος γύρω στα 10 ευρώ + τσιπ 5€
Δουλεύουν σαν σκυλιά. Υψηλή ποιότητα κατασκευής. Αλλά δεν θα τους βρεις πλέον

Πρόσφατα αγόρασα και ένα πολυμηχάνημα LEXMARK MX310 από τις προσφορές του e-shop (170€) με εγγύηση 2 χρόνια.
Το γεμίζω εγώ με μελάνι των 10.000σελίδων με κόστος 35€ μαζί με το τσιπ. 
αυθεντικό τύμπανο στις 50000 σελίδες στα 75€ από ελλάδα και δεν έχω μπει ακόμη στην ιδέα να μηδενίζω με νέο τσιπ και το τύμπανο.

Ψωνίζω συνήθως από εδώ; Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος καθώς στέλνει τιμολόγιο χωρίς το ΦΠΑ της πολωνίας και κάνω έκτακτη δήλωση ΦΠΑ με ενδοκοινοτικές ενεργοποιημένες

Γενικά, οι εκτυπωτές θέλουν κάθε εξάμηνο να βάζεις μιας ηλεκτρική σκούπα και να ρουφάς ότι γραφίτη και σκόνη έχει μαζευτεί μέσα στα σωθικά τους. Αν το κάνεις, ζουν γενικά περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Δεκεμβρίου 2016, 12:23:32 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Δεκεμβρίου 2016, 13:21:25
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Ένα κλασσικό λάθος που κάνουν οι άσχετοι με τους εκτυπωτές είναι να κοιτούν το κόστος κτήσης του εκτυπωτή. ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.
Αυτό που κοιτάμε είναι το κόστος/σελίδα, και γι' αυτό συμφέρει να δώσουμε κάτι παραπάνω στο αρχικό κόστος κτήσης προκειμένου να αποκτήσουμε έναν εκτυπωτή ο οποίος θα συμφέρει και θα αποσβέσει σύντομα το κόστος αγοράς του.

Μιας και μιλάμε για ιδιωτικό Ιατρείο, ηλεκτρονική συνταγογράφηση και μεγάλο όγκο εκτυπώσεων, ασχολούμαστε μόνο με:
- εκτυπωτές laser ασπρόμαυρους Α4
- χρήσιμη είναι η λειτουργία εκτύπωσης διπλής όψης duplex
-  επίσης χρήσιμη η σύνδεση Ethernet ώστε να τυπώνουν περισσότερα άτομα (γραμματέας αν μιλάμε για ιδιωτικό Ιατρείο).

Λαμβάνοντας όλα τα παραπάνω υπόψιν, εγώ θα κοίταζα μόνο 2 οίκους, την OKI που προαναφέρθηκε, όπως και την Kyocera Mita.
Τέτοια μηχανήματα (τα μεγαλύτερα αδελφάκια τους) θα δείτε και σε φωτοτυπάδικα, σπάνια θα δείτε εκεί HP, Samsung κτλ
Υπάρχει και ένας αξιόλογος και οικονομικός Lexmark (ο παραπάνω) που πληρεί τα παραπάνω κριτήρια.

Προσωπικά έχω αυτόν Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και τον έχω για οικιακή χρήση, μέχρι τώρα δεν έχω πάρει νέο τόνερ, ενώ όταν έρθει εκείνη η στιγμή θα προτιμήσω το original γιατί δεν θέλω να παίζω με την διάρκεια ζωής ενός μηχανήματος για το οποίο έσκασα κοντά 300€.
Αν μάλιστα ψάξετε θα δείτε ότι έχει απ΄τα μικρότερα, αν όχι το μικρότερο κόστος εκτύπωσης ανα σελίδα.

Θορυβώδης μεν, αλλά ταχύτατος !
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Δεκεμβρίου 2016, 20:50:16 από kopritis »

8 Δεκεμβρίου 2016, 17:46:24
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

spyros


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εδώ και μερικά χρόνια έχω τον hp LaserJetM1212nf MFP και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τον ίδιο έχω κι εγώ (Laser ασπρόμαυρο πολυμηχάνημα με fax), 7 χρόνια τώρα. Δεν είχα ποτέ προβλήματα, πάντα με ξαναγεμισμένο toner.

Λέξεις κλειδιά: προτάσεις εκτυπωτής εκτυπωτές 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
44138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Απριλίου 2010, 15:35:47
από Νίκος Αγγελής
0 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαρτίου 2010, 13:05:37
από Argirios Argiriou
11 Απαντήσεις
19824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Ιανουαρίου 2013, 19:34:29
από karts
4 Απαντήσεις
6811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Αυγούστου 2018, 09:20:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Νοεμβρίου 2018, 14:54:09
από Argirios Argiriou