Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Νοεμβρίου 2017, 08:38:32

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προυπηρεσίας εκτός δημοσίου για Ιατρούς του ΕΣΥ  (Αναγνώστηκε 677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

20 Φεβρουαρίου 2017, 20:20:29
Αναγνώστηκε 677 φορές
Αποσυνδεδεμένος

theos


Είναι δυνατόν να αναγνωριστεί ως προϋπηρεσία στο ΕΣΥ , το χρονικό διάστημα εργασίας ως ιδιώτης ιατρός ? 
 Υπάρχει το ΠΔ 69/2016  για αναγνώριση προϋπηρεσίας εκτός δημοσίου τομέα  αλλά το γραφείο προσωπικού θεωρεί  ότι δεν σχετίζεται με τους ιατρούς του ΕΣΥ.
Υπάρχει κάποιος άλλος  νόμος ή ΠΔ που να αναγνωρίζει την προϋπηρεσία εκτός δημοσίου για τους ιατρούς του ΕΣΥ?

21 Φεβρουαρίου 2017, 07:54:10
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ενώ το παραπάνω δεν φαίνεται να εξαιρεί τους ιατρούς ΕΣΥ κάπου σκόνταψε το πράγμα....

Στην προγραμματισμένη παράσταση διαμαρτυρίας στο Υπουργείο Εσωτερικών συμμετέχουν οι νοσοκομειακοί γιατροί αύριο Τετάρτη 14/09/2016 και ώρα 1μμ.
Όπως αναφέρει ανακοίνωση του θεσμικού τους οργάνου, η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος, με αφορμή το ΠΔ 69/2016 ζητάμε η αναγνώριση της προϋπηρεσίας εκτός δημόσιου τομέα να αφορά συγκεκριμένα και τους νοσοκομειακούς γιατρούς ως προς την βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξή τους με απλές διαδικασίες.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Φεβρουαρίου 2017, 08:13:34 από GirousisN »

7 Νοεμβρίου 2017, 17:16:30
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επειδή υπήρξαν διαμαρτυρίες συναδέλφων με προϋπηρεσία σε φορείς κοινωνικής ασφάλισης, σχετικά με την κατάταξη που έγινε από τα Γραφεία Προσωπικού σε μισθολογικό κλιμάκιο βάσει του νέου Ειδικού Ιατρικού Μισθολογίου, παραθέτουμε τη ρύθμιση του άρθρου 27 του νόμου 4461/2017 προκειμένου να αξιοποιηθεί για επανακατάταξη.

Συναδελφικά
Λιβαδάς Κώστας
Μέλος Ε.Γ. της ΟΕΝΓΕ

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4461/2017, Άρθρο 27

 

Προϋπηρεσία ειδικευμένων ιατρών και οδοντιάτρων σε φορείς κοινωνικής ασφάλισης

1. Ο χρόνος προϋπηρεσίας ειδικευμένων ιατρών, καθώς και οδοντιάτρων σε οποιονδήποτε φορέα κοινωνικής ασφάλισης, οποτεδήποτε και εάν διανύθηκε, αναγνωρίζεται για την πρόσληψή τους στο Ε.Σ.Υ. και υπολογίζεται για τη βαθμολογική και μισθολογική τους εξέλιξη (χορήγηση επιδόματος χρόνου υπηρεσίας) ως χρόνος προϋπηρεσίας στο Ε.Σ.Υ., εφαρμοζόμενης της διάταξης της παρ. 1 του άρθρου 38 του ν. 4368/2016 (Α΄21).

2. Η διάταξη της παραγράφου 1 ισχύει και για τους ειδικευμένους ιατρούς και οδοντιάτρους, οι οποίοι, κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού, υπηρετούν στο Ε.Σ.Υ.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

8 Νοεμβρίου 2017, 07:34:15
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επειδή υπήρξαν διαμαρτυρίες συναδέλφων με προϋπηρεσία σε φορείς κοινωνικής ασφάλισης, σχετικά με την κατάταξη που έγινε από τα Γραφεία Προσωπικού σε μισθολογικό κλιμάκιο βάσει του νέου Ειδικού Ιατρικού Μισθολογίου, παραθέτουμε τη ρύθμιση του άρθρου 27 του νόμου 4461/2017 προκειμένου να αξιοποιηθεί για επανακατάταξη.

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4461/2017, Άρθρο 27
Προϋπηρεσία ειδικευμένων ιατρών και οδοντιάτρων σε φορείς κοινωνικής ασφάλισης

1. Ο χρόνος προϋπηρεσίας ειδικευμένων ιατρών, καθώς και οδοντιάτρων σε οποιονδήποτε φορέα κοινωνικής ασφάλισης, οποτεδήποτε και εάν διανύθηκε, αναγνωρίζεται για την πρόσληψή τους στο Ε.Σ.Υ. και υπολογίζεται για τη βαθμολογική και μισθολογική τους εξέλιξη (χορήγηση επιδόματος χρόνου υπηρεσίας) ως χρόνος προϋπηρεσίας στο Ε.Σ.Υ., εφαρμοζόμενης της διάταξης της παρ. 1 του άρθρου 38 του ν. 4368/2016 (Α΄21).
2. Η διάταξη της παραγράφου 1 ισχύει και για τους ειδικευμένους ιατρούς και οδοντιάτρους, οι οποίοι, κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού, υπηρετούν στο Ε.Σ.Υ.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Οι φορείς κοιν. ασφάλισης ή πιο σωστά ο φορέας - πλέον - κοιν. ασφάλισης (ΕΦΚΑ) θεωρούνται -είται δημόσιοι οργανισμοί.
Για τους ιατρούς του ΕΣΥ προϋπηρεσία εκτός Δημοσίου προς το παρόν δεν αναγνωρίζεται.

9 Νοεμβρίου 2017, 11:06:27
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

mantsoti


συγγνωμη, εχω θεσει κι αλλου το ερωτημα μου, αλλα δυστυχως δεν εχω λαβει απαντηση ( υπαρχει προς το παρον δυσκολια κι απο τις κεντρικες υπηρεσιες ) ... προυπηρεσια με ανανεουμενες ετησιες συμβασεις σε ΤΕΒΕ και ΙΚΑ αναγνωριζονται ???

9 Νοεμβρίου 2017, 16:27:32
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
συγγνωμη, εχω θεσει κι αλλου το ερωτημα μου, αλλα δυστυχως δεν εχω λαβει απαντηση ( υπαρχει προς το παρον δυσκολια κι απο τις κεντρικες υπηρεσιες ) ... προυπηρεσια με ανανεουμενες ετησιες συμβασεις σε ΤΕΒΕ και ΙΚΑ αναγνωριζονται ???

Τα ακριβώς παραπάνω 2 προηγούμενα post (#2,3) σ’ αυτό που ρωτάτε αναφέρονται.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Νοεμβρίου 2017, 16:29:29 από GirousisN »

10 Νοεμβρίου 2017, 09:11:59
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

mantsoti


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
συγγνωμη, εχω θεσει κι αλλου το ερωτημα μου, αλλα δυστυχως δεν εχω λαβει απαντηση ( υπαρχει προς το παρον δυσκολια κι απο τις κεντρικες υπηρεσιες ) ... προυπηρεσια με ανανεουμενες ετησιες συμβασεις σε ΤΕΒΕ και ΙΚΑ αναγνωριζονται ???

Τα ακριβώς παραπάνω 2 προηγούμενα post (#2,3) σ’ αυτό που ρωτάτε αναφέρονται.

δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα ... υπαρχει ακομη μεγαλη ασαφεια κι αναμενουν ακομη διευκρινιστικες εγκυκλιους ... εχοντας μιλησει με την ΥΠΕ ( δεν ειμαι βεβαιος ομως για την σιγουρια της απαντησης και το αν ειναι το οριστικο ), μου ανεφεραν οτι θα αναγνωριστουν οι συμβασεις εργασιας κι οχι οι συμβασεις εργου με τους παραπανω φορεις ( μιλαω παντα για τις ανανεουμενες ετησιες συμβασεις του παρελθοντος, μιας κι αυτες θεωρω οτι πλεον αφορουν την πλειοψηφια των ενδιαφερομενων, αφου οι αοριστου συναδελφοι του τεως ΙΚΑ εχουν ηδη τακτοποιηθει η πλειονοτητα τους σε θεσεις διευθυντων καθως αναγνωριστηκε πληρως η προυπηρεσια τους ).

ευχαριστω παντως για την απαντηση σας, μαλλον ομως πρεπει να αναμενουμε ακομη τις διευκρινιστικες.

10 Νοεμβρίου 2017, 12:03:02
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
συγγνωμη, εχω θεσει κι αλλου το ερωτημα μου, αλλα δυστυχως δεν εχω λαβει απαντηση ( υπαρχει προς το παρον δυσκολια κι απο τις κεντρικες υπηρεσιες ) ... προυπηρεσια με ανανεουμενες ετησιες συμβασεις σε ΤΕΒΕ και ΙΚΑ αναγνωριζονται ???
Τα ακριβώς παραπάνω 2 προηγούμενα post (#2,3) σ’ αυτό που ρωτάτε αναφέρονται.
δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα ... υπαρχει ακομη μεγαλη ασαφεια κι αναμενουν ακομη διευκρινιστικες εγκυκλιους ... εχοντας μιλησει με την ΥΠΕ ( δεν ειμαι βεβαιος ομως για την σιγουρια της απαντησης και το αν ειναι το οριστικο ), μου ανεφεραν οτι θα αναγνωριστουν οι συμβασεις εργασιας κι οχι οι συμβασεις εργου με τους παραπανω φορεις ( μιλαω παντα για τις ανανεουμενες ετησιες συμβασεις του παρελθοντος, μιας κι αυτες θεωρω οτι πλεον αφορουν την πλειοψηφια των ενδιαφερομενων, αφου οι αοριστου συναδελφοι του τεως ΙΚΑ εχουν ηδη τακτοποιηθει η πλειονοτητα τους σε θεσεις διευθυντων καθως αναγνωριστηκε πληρως η προυπηρεσια τους ).
ευχαριστω παντως για την απαντηση σας, μαλλον ομως πρεπει να αναμενουμε ακομη τις διευκρινιστικες.

Δυστυχώς αυτά που αναφέρετε, είναι αυθαιρεσίες των ΔΥΠΕ και των γραφείων προσωπικού των νοσοκομείων. Το ΠΔ  69/2016 (Α’ 127) που ρυθμίζει το ζήτημα είναι σαφές σε σχέση με τις προϋποθέσεις αναγνώρισης προϋπηρεσίας. Το γιατί ΔΕΝ εφαρμόζεται είναι το ζητούμενο ?
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

10 Νοεμβρίου 2017, 16:48:19
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

DoctorX


Από προσωπική εμπειρία, δεν είχα κανένα πρόβλημα στο να αναγνωρίσω ώς προϋπηρεσία τα έτη που δούλεψα σε νοσοκομείο στο εξωτερικό, τόσο σε θέμα μισθολογικής κατάταξης όσο και σε θέμα βαθμολογικής εξέλιξης. Το θεωρώ αυτονόητο...

Λέξεις κλειδιά: προυπηρεσια ΕΣΥ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2009, 11:35:39
από Μαρία Χόρτη
0 Απαντήσεις
698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Νοεμβρίου 2012, 17:03:32
από Gatekeeper
16 Απαντήσεις
13400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαρτίου 2014, 00:21:31
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Μαΐου 2015, 00:16:06
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Αυγούστου 2016, 13:16:35
από athanasia