Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 13:37:54

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για εποχιακή απασχόληση  (Αναγνώστηκε 65004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Ιουνίου 2017, 20:05:14
Αναγνώστηκε 65004 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Σπύρος Κ.


Γεια σας συνάδελφοι, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Εν αναμονή του διορισμού μου ως επικουρικού, μου πρότειναν για 1-2 μήνες να δουλέψω σε κλινική.
Επειδή δεν έχω ξαναεργαστεί στον ιδιωτικό τομέα, ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια.
1. Συμφέρει πρόσληψη ως υπαλλήλου ή συνεργασία με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών; Ποιες είναι οι κρατήσεις (Εφορία κτλ.);
2. Πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος; Πώς και πού;
3. Η συνδρομή το ΤΣΑΥ πόσο είναι; Πού την πληρώνω (στην περιοχή μου δεν υπάρχουν γραφεία) και πότε;
Ευχαριστώ

28 Ιουνίου 2017, 20:12:07
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γεια σας συνάδελφοι, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Εν αναμονή του διορισμού μου ως επικουρικού, μου πρότειναν για 1-2 μήνες να δουλέψω σε κλινική.
Επειδή δεν έχω ξαναεργαστεί στον ιδιωτικό τομέα, ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια.
1. Συμφέρει πρόσληψη ως υπαλλήλου ή συνεργασία με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών; Ποιες είναι οι κρατήσεις (Εφορία κτλ.);
2. Πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος; Πώς και πού;
3. Η συνδρομή το ΤΣΑΥ πόσο είναι; Πού την πληρώνω (στην περιοχή μου δεν υπάρχουν γραφεία) και πότε;
Ευχαριστώ
Μην καν διανοηθείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να πληρώνεσαι με μπλοκάκι για 2 μήνες. Εκτός εάν σκοπεύουν να σε πληρώνουν 10.000 ακαθάριστα το μήνα. Εκεί αρχίζει να συμφέρει.....
Πας σαν υπάλληλος, πληρώνει ΤΣΑΥ-ΕΦΚΑ ο εργοδότης, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
650€ είναι μόνο το τέλος επιτηδεύματος για κάθε έτος, ακόμη κι αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας για μια ημέρα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Ιουνίου 2017, 00:58:45
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Εκτός από τα παραπάνω με τα οποία συμφωνώ, επειδή ανέφερες 1-2 μήνες μόνο, ίσως σε συμφέρει (φτου κακα, πιπέρι στο στόμα) να πας μαύρος. Όλους τους άλλους τους συμφέρει να πας με μπλοκάκι. Αν εκεί πας σαν "συνεργάτης" κάποιου "διευθυντή" και θα σε πληρώνει ο ίδιος αυτός θα θέλει να κόβεις αποδείξεις στους πελάτες-ασθενείς. Αν το συμφωνήσετε μπορείς να το αποφύγεις. Όλα έχουν οικονομικά συν και πλην. Με το μπλοκάκι θα πληρώσεις παραπάνω απ'όσα θα βγάλεις.

Δεν θυμάμαι πόσες είναι οι ελάχιστες εισφορές, θα πρέπει να είναι γύρω στα 1500 ευρώ το χρόνο μοιρασμένα σε μηνιαίες καταβολές. Για έναρξη πας στην εφορία που ανήκει η έδρα που θα δηλώσεις.

29 Ιουνίου 2017, 11:05:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...Δεν θυμάμαι πόσες είναι οι ελάχιστες εισφορές, θα πρέπει να είναι γύρω στα 1500 ευρώ το χρόνο μοιρασμένα σε μηνιαίες καταβολές. Για έναρξη πας στην εφορία που ανήκει η έδρα που θα δηλώσεις.
                                             Ετήσιο    Μηνιαίο
Βάση Υπολογισμού Εισφορών   €7,032.96   €  586.08
Ασφαλιστικές Εισφορές 2017   €2,320.68   €  193.39
   Όλες οι εισφορές του ΕΦΚΑ (μαζί με πρόνοια, ΟΑΕΔ κλπ). Και φυσικά μην ξεχνάμε αυτό:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....
650€ είναι μόνο το τέλος επιτηδεύματος για κάθε έτος, ακόμη κι αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας για μια ημέρα.
  Για 2 μήνες δουλειά μπλοκακίου υπολογίζεις εισφορές+φόρος: 387+650=1037 ευρόπουλα (και βέβαια φορολόγηση του εισοδήματος με αφαίρεση των 387 ευρώ των εισφορών...). Σε καλή μεριά τα κέρδη (προσωπικά θα πήγαινα ...διακοπές, πιο φθηνά θα βγει).

29 Ιουνίου 2017, 14:51:19
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Σπύρος Κ.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σε συζήτηση που είχα με το λογιστή μου μου είπε ότι σαφώς με συμφέρει η πρόσληψη ως μισθωτού με 16% εισφορές. Τέλος επιτηδεύματος δεν πληρώνω, ούτε κάνω έναρξη.

Ακόμα όμως και με μπλοκάκι, το τέλος επιτηδεύματος ισχύει μετά την 5ετία ως ελεύθερος επαγγελματίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουνίου 2017, 16:46:12 από Σπύρος Κ. »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
66115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2008, 14:55:37
από D-Michalis
0 Απαντήσεις
3760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Σεπτεμβρίου 2009, 02:25:23
από anastasios theodoridis
3 Απαντήσεις
66389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Ιουλίου 2018, 19:34:26
από anasm
0 Απαντήσεις
20956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Νοεμβρίου 2020, 18:49:02
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
27092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Δεκεμβρίου 2020, 08:30:24
από Argirios Argiriou