Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:33:00

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας στο ΤΣΑΥ για Ιατρούς που εργάζονται στο ΙΚΑ;  (Αναγνώστηκε 7537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Μαΐου 2009, 10:05:34
Αναγνώστηκε 7537 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 14/06/2007 έστειλα μια επιστολή στο ΤΣΑΥ. Εκει ρωτούσα αν οι Ιατροί που εργάζονται στο ΙΚΑ (τους οποίους τους πληρώνει την βασική ασφαλιστική κλίμακα στο ΤΣΑΥ το ΙΚΑ) έχουν δικαίωμα να πληρώσουν από την τσέπη τους κάτι παραπάνω στο ΤΣΑΥ ώστε να ανέβουν ασφαλιστική κατηγορία και να πάρουν καλύτερη σύνταξη.

Στις 18/05/2009 (δηλαδή περίπου 1 χρόνο και 11 μήνες μετά..) έλαβα απαντητική επιστολή από το ΤΣΑΥ την οποία επισυνάπτω παρακάτω σε μορφή pdf. Στην απαντητική αυτή επιστολή το ΤΣΑΥ μου γράφει ότι αν είμαι έμμισθος στο ΙΚΑ δεν υπάρχει ευχέρεια αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας και ότι αυτό είναι δυνατόν μόνο για τους Ιατρούς που ασκούν αποκλειστικά του ελεύθερο επάγγελμα.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Μαΐου 2009, 15:54:43
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στις 14/06/2007 έστειλα μια επιστολή στο ΤΣΑΥ. Εκει ρωτούσα αν οι Ιατροί που εργάζονται στο ΙΚΑ (τους οποίους τους πληρώνει την βασική ασφαλιστική κλίμακα στο ΤΣΑΥ το ΙΚΑ) έχουν δικαίωμα να πληρώσουν από την τσέπη τους κάτι παραπάνω στο ΤΣΑΥ ώστε να ανέβουν ασφαλιστική κατηγορία και να πάρουν καλύτερη σύνταξη.

Στις 18/05/2009 (δηλαδή περίπου 1 χρόνο και 11 μήνες μετά..) έλαβα απαντητική επιστολή από το ΤΣΑΥ την οποία επισυνάπτω παρακάτω σε μορφή pdf. Στην απαντητική αυτή επιστολή το ΤΣΑΥ μου γράφει ότι αν είμαι έμμισθος στο ΙΚΑ δεν υπάρχει ευχέρεια αλλαγής ασφαλιστικής κατηγορίας και ότι αυτό είναι δυνατόν μόνο για τους Ιατρούς που ασκούν αποκλειστικά του ελεύθερο επάγγελμα.

Η παραπάνω απάντηση του ΤΣΑΥ μου δημιουργεί ερωτήματα και για το αν κάποιος Ιατρός του ΕΣΥ που είναι ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ μπορεί να αλλάξει ασφαλιστική κατηγορία.

Σύμφωνα με την παραπάνω απάντηση "ο ασφαλιζόμενος δύναται να επιλέξει άλλη, εκτός της 1ης, ασφαλιστική κατηγορία για την καταβολή των μηνιαίων εισφορών με την προυπόθεση ότι ασκεί αποκλειστικά το ελεύθερο επάγγελμα του υγειονομικού."

Υπονοούν δηλαδή ότι ούτε οι Ιατροί του ΕΣΥ μπορούν να αλλάξουν ασφαλιστική κατηγορία;

Nομίζω και εγώ ότι το πράγμα θέλει περισσότερο ψάξιμο όπως γράφει και στο shoutbox σήμερα ο συνάδελφος Μάνος Πατρωνάκης. Μεταξύ άλλων θα είχε ενδιαφέρον, αν κάποιος Ιατρός του ΕΣΥ έστελνε το ίδιο γραπτό ερώτημα στο ΤΣΑΥ, να βλέπαμε την απάντηση του ΤΣΑΥ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

25 Μαΐου 2009, 18:39:46
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator

11 Ιουνίου 2009, 03:04:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

flone

Ιατροί
Με βάση το άρθρο 22 του 2084, φαίνεται ότι έτσι είναι. Γίνεται σαφής διάκριση μεταξύ μισθωτών (π.χ. ΕΣΥ αλλά και οι γιατροί του ΙΚΑ, εφόσον -αν ξέρω καλά- δεν πληρώνουν αυτοί οι ίδιοι τις εισφορές στο ΤΣΑΥ αλλά τις πληρώνει το ΙΚΑ -έτσι είναι?- θεωρούνται ως προς το ασφαλιστικό μισθωτοί) που έχουν ως κύριο φορέα ασφάλισης ταμείο αυτοαπασχολούμενων (όπως είναι το ΤΣΑΥ) και αυτοαπασχολούμενων. Στους πρώτους οι εισφορές είναι φιξαρισμένες σε ποσοστό των αποδοχών τους (για «νέους» ασφαλισμένους, >1993), στους δεύτερους υπάρχουν οι ασφαλιστικές κατηγορίες.

Δείτε αυτό Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δείτε τις ασφαλιστικές κατηγορίες ελεύθερων επαγγελματιών («νέων») του 2007
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Με την ευκαιρία, τρόπος υπολογισμού σύνταξης για ελεύθερους και μισθωτούς
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και προϋποθέσεις συνταξιοδότησης
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αυτό βέβαια ευνοεί του ιδιώτες που είναι σε ΙΚΑ-ΤΕΒΕ. Το ΤΕΒΕ (ανεξάρτητα από το τι μου έδινε κάθε μήνα) πλήρωνε τις εισφορές μου στο ΤΣΑΥ και εγώ δεν έδινα μια. Ήμουν για το ΤΣΑΥ μισθωτός (αλλά για την εφορία ελευθεροεπαγγελματίας) αλλά συγχρόνως και ιδιώτης. Οι κρατήσεις που μου γινόντουσαν για το ΤΣΑΥ ήταν πολύ πολύ λιγότερες από αυτές που θα πλήρωνα ως αυτοαπασχολούμενος και σαφώς το ΤΣΑΥ "έμπαινε μέσα" από αυτή την ιστορία. Υποθέτω πως λειτουργεί ως κίνητρο για να κάνουν οι γιατροί συμβάσεις με τα ταμεία αυτά. Με το ΙΚΑ δεν έχω ιδέα τι γίνεται.  Αυτό που θυμάμαι είναι ότι άν "είχες" και ΤΕΒΕ και ΙΚΑ, αποδίδανε τις εισφορές (και σου κάνανε κρατήσεις) και τα δυο. Ένα καλό ερώτημα είναι, αν ένας ελεύθερος είναι μέχρι τη σύνταξη στο ΙΚΑ, το ΜΟΜΤΠ (Μέσος Όρος Μισθού Τελευταίας Πενταετίας) είναι ο «μισθός» του ΙΚΑ?

Αυτό που σίγουρα συμφέρει είναι η ένταξη στην κατηγορία μονοσυνταξιούχων, που σίγουρα μπορείς να το κάνεις ανεξάρτητα αν είσαι αυτοαπασχολούμενος ή μισθωτός ΕΣΥ (ΑΛΛΑ μόνο για τους "νέους" ασφαλισμένους, αφού εμείς δεν παίρνουμε σύνταξη από το Δημόσιο αλλά μόνο από το ΤΣΑΥ). Η μηνιαία εισφορά είναι γύρω στα 85 ευρώ (αναπροσαρμόζεται). Πρέπει να πληρώσεις αναδρομικά από την πρώτη μέρα ασφάλισης στο ΤΣΑΥ, αλλά γίνονται συνήθως διακανονισμοί με δόσεις και φυσικά όλα τα ποσά (και τα αναδρομικά) εκπίπτουν από το φορολογητέο εισόδημα. Με την εισφορά αυτή, αυξάνεται η σύνταξη κατά 50%.
Δείτε λεπτομέρειες στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος που αναφέρεται και παραπάνω.
Οι «μισθοδοσίες» των νοσοκομείων δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα (ούτε που το γνωρίζουν) και πρέπει κάθε εξάμηνο να πηγαίνουμε στο ΤΣΑΥ για να πληρώνουμε χωριστά τις εισφορές.

Να εξηγήσω και γιατί δεν με πιάνει ύπνος, τέτοια ώρα:

Δείτε τι πληρώνω στο ΤΣΑΥ κάθε μήνα (νέος ασφαλισμένος, επιμελητής Β’)
Από τις τακτικές απoδοχές (μισθός 3754):151,87 σύνταξη +58,06 περίθαλψη + 91,07 πρόνοια + 2(!) στέγη = 303
Από τις εφημερίες (τιμές 2008): 121,91 σύνταξη (χωρίς να είναι συντάξιμη εργασία, παρακαλώ…)  + 46,61 περίθαλψη + 73,11 πρόνοια = 241,63
Το όλον 544,63.
Συν την εισφορά μονοσυνταξιούχου συν τιμες εφημεριών 3754, βγαίνουνε κάπου 650 ευρώ το μήνα. (Πού και να περάσω από τη συνέλευση του τομέα…)

Από το παραπάνω link, το σύνολο μηνιαίας εισφοράς για τον νέο ελεύθερο (2007) είναι 645,8 για την 13η κατηγορία (προ-τελευταία) και 678,1 για την 14η (τελευταία). Δηλ, και να μπορούσα να επιλέξω κατηγορία ως ΕΣΥιτης (μάλλον δεν μπορώ), έχω ήδη πιάσει…πλαφόν!

Ξέρει κανείς πόσο θα πλήρωνα με αντίστοιχη ασφάλιση στους…Λλόυδς?
(Μην ξεχνάμε ότι ο εργοδότης μου πληρώνει στο ΤΣΑΥ -έτσι λέει- άλλα 487,93 για το μισθό και 336,85 για τις εφημερίες, δηλ το ταμείο παίρνει το μήνα 650 από μένα και 825 από τον εργοδότη, όλα 1475 ευρώ...)
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιουνίου 2009, 03:19:42 από flone »

13 Ιουνίου 2009, 13:55:19
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Πληροφορίες σχετικές με την αναγνώριση της στρατιωτικής θητείας ως συντάξιμου χρόνου:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
49559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιανουαρίου 2011, 07:34:22
από Πατρωνάκης Μάνος
1 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Ιουλίου 2014, 17:02:45
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
3088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Νοεμβρίου 2014, 20:35:23
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
12546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2019, 22:09:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαρτίου 2021, 00:16:46
από Argirios Argiriou