Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία

<< < (437/611) > >>

Kyroula:
Ξέρει κανείς αν μπορεί να συνταγογραφηθεί γλυκαγονη σε ασθενή με ΣΔ τύπου 1 ή χορηγείται μόνο από διαβητολόγο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

fanisgp:
συγνωμη συναδελφε μα εκνευρίζομαι και μόνο πώς σκέφτηκες οτι δεν μπορεις.τι ηττοπάθεια μας εχει πιάσει επιτέλους.μόνοι μας ανοίγουμε το λάκο μας.θα μας διαβαζει και κανά ηλιθιουπεύθυνος και θα του ανοιξει η ορεξη.σε επιστημονικά ορθή συνταγογράφηση δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε.τελειωνοντας θα αναφέρω απλως οτι σε ασθενη μου με ηπια ζάλη που έκρινα οτι δεν χρήζει κάν επίσκεψης σε νευρολόγο βρέθηκε ουρολόγος που του εγραψε  ΜRI εγκεφάλου και ...αυχένος χωρίς ευρήματα φυσικά...!Εχεις δει γραμμενο στην ιδια συνταγη Οlartan co-diovan και Οrizal;επιμελ. γεν ιατρικης.Δυστυχως δεν υπάρχει κανένας ελεγχος...γι'αυτο επαναλαμβανω σε επιστημονικά ορθή συνταγογράφηση δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε.

Kyroula:
Εχεις δίκιο,ξανακοιταζοντας το μηνυμα μου και εμενα μου φανηκε υπερβολικο.
Τι να πω,υπαρχουν πια τοσοι κανονες,απαγορευσεις,προυποθεσεις καιι ανακοινωσεις που αδυνατω να παρακολουθησω....
(Για την ιστορια την ειχ ηδη γραψει την συνταγη,γιατι απλα θεωρω οτι το χρειαζοταν ο ασθενης)

Denominator:
Μήνυμα στο e-synt για τα νέα θεραπευτικά πρωτόκολλα:
"Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 29/7/2014 και ώρα 23:00 αναρτήθηκε στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης το νέο παραμετροποιημένο περιβάλλον συνταγογράφησης μέσω Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων για τα ήδη αναρτημένα ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας και της Οστεοπόρωσης, καθώς και για τα ΘΠΣ της Ρευματοειδούς Αρθρίτιδας, της Αξονικής Σπονδυλαρθρίτιδας, της Ψωριακής Αρθρίτιδας, της Ουρικής Αρθρίτιδας και της Υπερουριχαιμίας, κατόπιν απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Παρακολούθησης Φαρμακευτικής Δαπάνης και Εφαρμογής Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων Συνταγογράφησης. Οι οδηγίες χρήσης συνταγογράφησης μέσω ΘΠΣ βρίσκονται αναρτημένες στην Αρχική Σελίδα της εφαρμογής, στο σύνδεσμο "Οδηγίες Καταχώρησης Συνταγής με χρήση Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων".

Πετράκης Νϊκος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΜήνυμα στο e-synt για τα νέα θεραπευτικά πρωτόκολλα:
"Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 29/7/2014 και ώρα 23:00 αναρτήθηκε στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης το νέο παραμετροποιημένο περιβάλλον συνταγογράφησης μέσω Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων για τα ήδη αναρτημένα ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας και της Οστεοπόρωσης, καθώς και για τα ΘΠΣ της Ρευματοειδούς Αρθρίτιδας, της Αξονικής Σπονδυλαρθρίτιδας, της Ψωριακής Αρθρίτιδας, της Ουρικής Αρθρίτιδας και της Υπερουριχαιμίας, κατόπιν απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Παρακολούθησης Φαρμακευτικής Δαπάνης και Εφαρμογής Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων Συνταγογράφησης. Οι οδηγίες χρήσης συνταγογράφησης μέσω ΘΠΣ βρίσκονται αναρτημένες στην Αρχική Σελίδα της εφαρμογής, στο σύνδεσμο "Οδηγίες Καταχώρησης Συνταγής με χρήση Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων".

--- Τέλος παράθεσης ---

Επειδή έπρεπε να γράψω ένα Lipitor 20 σήμερα, ήρθε η γυναίκα 72 ετών, πρώην καπνίστρια (κόψιμο προ 1 1/2 έτους) το είδα το σύστημα. Ζητάει διάφορες τιμές όπως χοληστερίνη, πίεση, τριγλυκερίδια και τις ημερομηνίες μετρησης. Αλλά μάλλον αυτό, θα πρέπει κάθε φορά να αλλάζουν οι τιμές;

Και ρωτάω τώρα... Αν πω στον ασθενή ότι θέλω νέες εξετάσεις, για να δω τις πιο πρόσφατες τιμές. Δεν τους αυξάνουμε έτσι την θεραπευτική δαπάνη;

Μου ήρθε ένας κύριος για ένα Zylapour. Είχε μόνο το βιβλιάριο και δεν θυμόταν πόσο ήταν το ουρικό οξύ που ζητάει στο πρωτόκολλό. Και σε αυτόν εξετάσεις; Τελικά θα πάει να το αγοράσει γιατί μόνο η συμμετοχή του στις εξετάσεις ξεπερνάει το κόστος του φαρμάκου.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση