Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 08:57:29

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1335660 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

26 Ιουλίου 2014, 00:09:48
Απάντηση #2175
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....... θα δημιουργήσει αντικειμενικά ένα πολύ ισχυρό κίνητρο προκειμένου οι φαρμακοποιοί όλης της χώρας να χορηγούν στους ασφαλισμένους τα φθηνότερα από τα γενόσημα φαρμακευτικά σκευάσματα.....
   Γιατί επιμένουν σε αυτό το μύθο. Η επιλογή πρωτότυπου δεν επιφέρει αύξηση στη φαρμακευτική δαπάνη στις περισσότερες περιπτώσεις αφού μετράει η ασφαλιστική τιμή. Και αν επιλέγεται το φθηνότερο γενόσημο που πιθανότατα (θα πρέπει να) έχει φθηνότερη τιμή απο την ασφαλιστική (συνήθως βέβαια έχουν όλα ίδια τιμή - την ασφαλιστική) η επιβάρυνση στον ΕΟΠΥΥ (και στη δημόσια φαρμακευτική δαπάνη) είναι περίπου η ίδια αφού ο ασφαλισμένος πληρώνει μειωμένη συμμετοχή (και τα ταμείο πληρώνει περισσότερο απο 75%).
   Λύσεις για τον ΕΟΠΥΥ, να εύκολες 3: μείωση των ασφαλιστικών τιμών με το έτσι θέλω, ένταξη περισσότερων φαρμάκων στα μη αποζημιούμενα (όχι στα ΜΥΣΥΦΑ) και μείωση της τιμής των γενοσήμων (και φυσικά των ασφαλιστικών τιμών) όπως περίπου προβλεπόταν αφού:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
............
Βέβαια, όσον αφορά στα γενόσημα η μελέτη αναφέρει πως οι τιμές τους στη χώρα μας είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη, ενώ δεν απέχουν σημαντικά από τις τιμές των off-patent προϊόντων..................................

26 Ιουλίου 2014, 14:52:20
Απάντηση #2176
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από το ιστορικό παρατήρησα ότι συνταγές με φάρμακα που εκτελούνταν μόνο σε φαρμακεία του ΕΟΠΥΥ άρχισαν πλέον να εμφανίζονται ως "Εκτελεσμένες" ενώ παλαιότερα (αν και εκτελεσμένες, αφού οι ασθενείς είχαν πάρει τα σκευάσματα) εμφανίζονταν μόνιμα ως "Συνταγογραφημένες". Επομένως κάτι άλλαξε στο σύστημα των φαρμακείων του ΕΟΠΥΥ.
Μένει να δούμε αν αρχίσουν να μετράνε και στον μέσο όρο!

Δεν ξέρω αν έχει νόημα μετά τη νέα "γείωση" από το ΣτΕ στο μέσο όρο αλλά πρέπει να σας αναφέρω ότι οι παραπάνω φόβοι μου επαληθεύτηκαν.
Παρατήρησα ότι ο μέσος όρος μου σήμερα είχε αυξηθεί σε σχέση με το χτεσινό κατά 3,5 ευρώ! Αυτό σημαίνει (βάσει στατιστικής και δεδομένου ότι είμαστε προς το τέλος του μήνα κι άρα έχουν μπει αρκετά δεδομένα μέχρι τώρα στον υπολογισμό του μέσου όρου) ότι κάτι "βαρύ" είχε εκτελεστεί χτες.
Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ότι μια συνταγή με Enbrel με λιανική τιμή 753 ευρώ που είχα γράψει στις 3 Ιουλίου είχε εκτελεστεί χτες (σε φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ αφού εκεί μόνο εκτελείται) και προφανώς μου είχε ανεβάσει το μέσο όρο σε μια μέρα κατά 3,5 ευρώ!
Προχτές έγραψα 4 κουτιά Ferriprox 1000 (4x270=1080 ευρώ) σε ασθενή με μεσογειακή, έχω κάποιον με Humira 1 κάθε 2 βδομάδες (2x450=900 ευρώ), άλλον με Baraclude (408 ευρώ). Όλοι αυτοί παρακολουθούνται από γιατρούς στην Αθήνα κι εγώ συνταγογραφώ βάσει γνωματεύσεων που έχουν χορηγήσει. Τι να τους πω; "Πηγαίνετε στο γιατρό σας στην Αθήνα να σας τα γράφει";
Αν λοιπόν μείνει ο μέσος όρος και συνεχίσουν να μετρούν σ' αυτόν και φάρμακα υψηλού κόστους από φαρμακεία ΕΟΠΥΥ τότε τι γίνεται;

26 Ιουλίου 2014, 19:45:34
Απάντηση #2177
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Απο την εναρξη αυτης της ελεεινης αποφασης περι πλαφον, ημουν απολυτα σιγουρος πως δεν μπορουσε να σταθει και προετρεπα αλλους συναδελφους να μη φοβουνται να συνταγογραφουν.
Για ποιο ακριβως φοβο μιλαμε κυριοι;
Οταν σου ερχονται χρονιοι πασχοντες με γνωματευσεις που λαμβανουν ακριβα φαρμακα (αντιψυχωσικα, αντιδιαβητικα κ.α.) ποιος, με ποια αιτιολογια και με ποιο ακριβως τροπο μπορει να σε τιμωρησει; Λιγη σοβαροτητα..Προσωπικα παρακαλουσα (αν δεν εληγε τοσο συντομα η υποθεση) να με καλουσαν σε απολογια. Πρεπει να κοιταμε τον ασθενη και οχι να κανουμε μαθηματικες πραξεις πριν δουμε τον ασθενη.
Μη βαδιζουμε στη "λογικη" καθε ασχετου καρεκλοκενταυρου με οδηγο το φοβο.

Προσωπικα αν και το οριο μου ηταν στα 40, ο μ.ο. μου ηταν 125 και την επομενη εβδομαδα που ειναι να εκτελεστουν και αλλες ενας θεος ξερει που θα πηγαινε (με εξαιρεση ενα 10% οξεων, το υπολοιπο 90% αφορα χρονιους πασχοντες).

Επισης μιας και ειμαι σε παραταση και αφου περιμενω απο μερα σε μερα να μου ερθει ο τιτλος ειδικοτητας, σκεφτομαι να αλλαξω τον τιτλο ανευ ειδικοτητας που εμφανιζεται και να συνταγογραφω ως ειδικος πλεον.Δεν εχει προβλεφθει αυτη η περιπτωση σε νομο-ΦΕΚ οποτε θα πραξω κατα το δοκουν οπως εκανα παντα δηλαδη (αποψεις-γνωμες διαφορων ανευθυνουπευθυνων διοικητικων που εχουν προσληφθει ως βοηθοι θυρωρου στο νοσοκομειο μου ή αλλων παρομοιων περιπτωσεων στο υπουργειο μου ειναι παγερα αδιαφορες).
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου 2014, 19:48:19 από silvertaur »

26 Ιουλίου 2014, 20:37:36
Απάντηση #2178
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απο την εναρξη αυτης της ελεεινης αποφασης περι πλαφον, ημουν απολυτα σιγουρος πως δεν μπορουσε να σταθει και προετρεπα αλλους συναδελφους να μη φοβουνται να συνταγογραφουν.
Για ποιο ακριβως φοβο μιλαμε κυριοι;
Οταν σου ερχονται χρονιοι πασχοντες με γνωματευσεις που λαμβανουν ακριβα φαρμακα (αντιψυχωσικα, αντιδιαβητικα κ.α.) ποιος, με ποια αιτιολογια και με ποιο ακριβως τροπο μπορει να σε τιμωρησει; Λιγη σοβαροτητα..Προσωπικα παρακαλουσα (αν δεν εληγε τοσο συντομα η υποθεση) να με καλουσαν σε απολογια. Πρεπει να κοιταμε τον ασθενη και οχι να κανουμε μαθηματικες πραξεις πριν δουμε τον ασθενη.
Μη βαδιζουμε στη "λογικη" καθε ασχετου καρεκλοκενταυρου με οδηγο το φοβο.

Προσωπικα αν και το οριο μου ηταν στα 40, ο μ.ο. μου ηταν 125 και την επομενη εβδομαδα που ειναι να εκτελεστουν και αλλες ενας θεος ξερει που θα πηγαινε (με εξαιρεση ενα 10% οξεων, το υπολοιπο 90% αφορα χρονιους πασχοντες).

Επισης μιας και ειμαι σε παραταση και αφου περιμενω απο μερα σε μερα να μου ερθει ο τιτλος ειδικοτητας, σκεφτομαι να αλλαξω τον τιτλο ανευ ειδικοτητας που εμφανιζεται και να συνταγογραφω ως ειδικος πλεον.Δεν εχει προβλεφθει αυτη η περιπτωση σε νομο-ΦΕΚ οποτε θα πραξω κατα το δοκουν οπως εκανα παντα δηλαδη (αποψεις-γνωμες διαφορων ανευθυνουπευθυνων διοικητικων που εχουν προσληφθει ως βοηθοι θυρωρου στο νοσοκομειο μου ή αλλων παρομοιων περιπτωσεων στο υπουργειο μου ειναι παγερα αδιαφορες).


- Ελπίζω το σχόλιό σου "Λίγη σοβαρότητα" να μην πηγαίνει στη δική μου ανάρτηση.
- Ο ειδικευόμενος, ο αγροτικός και γενικά ο ανειδίκευτος έχουν την "δικαιολογία" της αντιγραφής από γνωμάτευση. Ο ειδικευμένος (παθολόγος και γενικός γιατρός, δεν αναφέρομαι σε άλλες ειδικότητες αν και οι φωστήρες του υπουργείου στο ΦΕΚ για τα όρια γενοσήμων έχουν βάλει τους δερματολόγους να γράφουν καρδιολογικά, τους αγγειοχειρουργούς δερματολογικά κλπ) δεν μπορεί να επικαλεστεί τη δικαιολογία της αντιγραφής από γνωματεύσεις άλλων. Εκτός φυσικά από περιπτώσεις που ξεφεύγουν σαφώς από τα όρια της ειδικότητας μας (ογκολογικά, ρευματολογικά κλπ).
Όταν έρχεται ο ασθενής που έχει πάρει από τον ενδοκρινολόγο ή διαβητολόγο γενικότερα, ινσουλίνες και DPP-4 (ένα 100ρικο χαλαρά), από τον καρδιολόγο pradaxa και αντιυπερτασικά (άλλο ένα 100ρικο χαλαρά επίσης) και από τον πνευμονολόγο κανένα εισπνεόμενο (50ρικο το ελάχιστο κι από εκεί), τα 250 ευρώ πέφτουν στο σύνολό τους στην υπογραφή μου.
Βάλε και την απαραίτητη πραζόλη για τα "πολλά φάρμακα".........
Εκεί ή συνταγογραφείς ό,τι συμφωνείς και για τα υπόλοιπα παραπέμπεις στους επιμέρους ή αναλαμβάνεις την ευθύνη και υπογράφεις το σύνολο της αγωγής ή αναλαμβάνεις την ευθύνη και τροποποιείς αγωγή. Η επίκληση "συνταγογράφηση εξ' αντιγραφής" δεν ισχύει στον ειδικευμένο (ιδιαίτερα γενικό γιατρό ή παθολόγο)
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Ιουλίου 2014, 20:51:13 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

26 Ιουλίου 2014, 22:07:26
Απάντηση #2179
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λύσεις για τον ΕΟΠΥΥ, να εύκολες 3: μείωση των ασφαλιστικών τιμών με το έτσι θέλω, ένταξη περισσότερων φαρμάκων στα μη αποζημιούμενα (όχι στα ΜΥΣΥΦΑ) και μείωση της τιμής των γενοσήμων (και φυσικά των ασφαλιστικών τιμών) όπως περίπου προβλεπόταν

Οι λύσεις αυτές είναι όντως εύκολες.
Αλλά, όπως και όσες ως τώρα επιλέγηκαν, θίγουν ευθέως το ασφαλιστικό δικαίωμα των πολιτών, οι οποίοι έχουν -κατά τεκμήριο- πληρώσει για να μπορούν την ώρα που θα χρειαστεί, να έχουν την αγωγή τους.

Ο μόνος έλεγχος που είναι δίκαιος είναι:
Α. Έλεγχος με επιστημονικά κριτήρια της ορθής συνταγογράφησης. Τρόποι υπάρχουν, θέληση δεν υπάρχει.
Β. Έλεγχος των τιμών και των κερδών-δίκαιος όμως.

Άν γίνουν αυτά και ο λογαριασμός βγαίνει Χ ευρώ, μία ευνομούμενη πολιτεία υποχρεούται να καλύψει αυτό το λογαριασμό.
Το να προκαθορίζεις ότι θα διαθέσω Ψ ευρώ και μετά να στραγγαλίζεις δικαιώματα και να απειλείς επαγγελματικές ομάδες για να πετύχεις αυτό το Ψ ευρώ στόχο, τότε δεν μιλάμε για κράτος δικαίου.
Και δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό δεν ζούμε σε τέτοιο
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

26 Ιουλίου 2014, 23:10:54
Απάντηση #2180
Αποσυνδεδεμένος

Kyroula


Ξέρει κανείς αν μπορεί να συνταγογραφηθεί γλυκαγονη σε ασθενή με ΣΔ τύπου 1 ή χορηγείται μόνο από διαβητολόγο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

27 Ιουλίου 2014, 22:48:27
Απάντηση #2181
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
συγνωμη συναδελφε μα εκνευρίζομαι και μόνο πώς σκέφτηκες οτι δεν μπορεις.τι ηττοπάθεια μας εχει πιάσει επιτέλους.μόνοι μας ανοίγουμε το λάκο μας.θα μας διαβαζει και κανά ηλιθιουπεύθυνος και θα του ανοιξει η ορεξη.σε επιστημονικά ορθή συνταγογράφηση δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε.τελειωνοντας θα αναφέρω απλως οτι σε ασθενη μου με ηπια ζάλη που έκρινα οτι δεν χρήζει κάν επίσκεψης σε νευρολόγο βρέθηκε ουρολόγος που του εγραψε  ΜRI εγκεφάλου και ...αυχένος χωρίς ευρήματα φυσικά...!Εχεις δει γραμμενο στην ιδια συνταγη Οlartan co-diovan και Οrizal;επιμελ. γεν ιατρικης.Δυστυχως δεν υπάρχει κανένας ελεγχος...γι'αυτο επαναλαμβανω σε επιστημονικά ορθή συνταγογράφηση δεν εχουμε τιποτα να φοβηθουμε.

28 Ιουλίου 2014, 07:46:39
Απάντηση #2182
Αποσυνδεδεμένος

Kyroula


Εχεις δίκιο,ξανακοιταζοντας το μηνυμα μου και εμενα μου φανηκε υπερβολικο.
Τι να πω,υπαρχουν πια τοσοι κανονες,απαγορευσεις,προυποθεσεις καιι ανακοινωσεις που αδυνατω να παρακολουθησω....
(Για την ιστορια την ειχ ηδη γραψει την συνταγη,γιατι απλα θεωρω οτι το χρειαζοταν ο ασθενης)

30 Ιουλίου 2014, 08:37:55
Απάντηση #2183
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Μήνυμα στο e-synt για τα νέα θεραπευτικά πρωτόκολλα:
"Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 29/7/2014 και ώρα 23:00 αναρτήθηκε στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης το νέο παραμετροποιημένο περιβάλλον συνταγογράφησης μέσω Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων για τα ήδη αναρτημένα ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας και της Οστεοπόρωσης, καθώς και για τα ΘΠΣ της Ρευματοειδούς Αρθρίτιδας, της Αξονικής Σπονδυλαρθρίτιδας, της Ψωριακής Αρθρίτιδας, της Ουρικής Αρθρίτιδας και της Υπερουριχαιμίας, κατόπιν απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Παρακολούθησης Φαρμακευτικής Δαπάνης και Εφαρμογής Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων Συνταγογράφησης. Οι οδηγίες χρήσης συνταγογράφησης μέσω ΘΠΣ βρίσκονται αναρτημένες στην Αρχική Σελίδα της εφαρμογής, στο σύνδεσμο "Οδηγίες Καταχώρησης Συνταγής με χρήση Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων".
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιουλίου 2014, 08:52:38
Απάντηση #2184
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μήνυμα στο e-synt για τα νέα θεραπευτικά πρωτόκολλα:
"Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη 29/7/2014 και ώρα 23:00 αναρτήθηκε στην εφαρμογή της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης το νέο παραμετροποιημένο περιβάλλον συνταγογράφησης μέσω Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων για τα ήδη αναρτημένα ΘΠΣ της Δυσλιπιδαιμίας και της Οστεοπόρωσης, καθώς και για τα ΘΠΣ της Ρευματοειδούς Αρθρίτιδας, της Αξονικής Σπονδυλαρθρίτιδας, της Ψωριακής Αρθρίτιδας, της Ουρικής Αρθρίτιδας και της Υπερουριχαιμίας, κατόπιν απόφασης της Εθνικής Επιτροπής Παρακολούθησης Φαρμακευτικής Δαπάνης και Εφαρμογής Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων Συνταγογράφησης. Οι οδηγίες χρήσης συνταγογράφησης μέσω ΘΠΣ βρίσκονται αναρτημένες στην Αρχική Σελίδα της εφαρμογής, στο σύνδεσμο "Οδηγίες Καταχώρησης Συνταγής με χρήση Θεραπευτικών Πρωτοκόλλων".

Επειδή έπρεπε να γράψω ένα Lipitor 20 σήμερα, ήρθε η γυναίκα 72 ετών, πρώην καπνίστρια (κόψιμο προ 1 1/2 έτους) το είδα το σύστημα. Ζητάει διάφορες τιμές όπως χοληστερίνη, πίεση, τριγλυκερίδια και τις ημερομηνίες μετρησης. Αλλά μάλλον αυτό, θα πρέπει κάθε φορά να αλλάζουν οι τιμές;

Και ρωτάω τώρα... Αν πω στον ασθενή ότι θέλω νέες εξετάσεις, για να δω τις πιο πρόσφατες τιμές. Δεν τους αυξάνουμε έτσι την θεραπευτική δαπάνη;

Μου ήρθε ένας κύριος για ένα Zylapour. Είχε μόνο το βιβλιάριο και δεν θυμόταν πόσο ήταν το ουρικό οξύ που ζητάει στο πρωτόκολλό. Και σε αυτόν εξετάσεις; Τελικά θα πάει να το αγοράσει γιατί μόνο η συμμετοχή του στις εξετάσεις ξεπερνάει το κόστος του φαρμάκου.

30 Ιουλίου 2014, 10:13:37
Απάντηση #2185
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


Σε υπάρχον ασθενή σε πρωτόκολλο οστεοπόρωσης που παίρνει ιβανδρονικό οξύ δεν μπορώ να συνταγογραφήσω το σκεύασμα,καθώς μέσω του πρωτοκόλλου μου βγάζει μόνο 3 σκευάσματα διαθέσιμα,από τα οποία τα 2 είναι ενέσιμα.Γνωρίζει-έχει καταλάβει κανείς τι συμβαίνει??

30 Ιουλίου 2014, 10:38:50
Απάντηση #2186
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Κάνοντας δοκιμές, είδα ότι για Υπερουριχαιμία με διάγνωση Ε79, πρέπει το ουρικό οξύ του ασθενούς να είναι 10< για να δεχθεί το πρωτόκολλο αλλιώς γράφει ότι ο ασθενής δεν έχει τις συνθήκες για να μπει στο πρωτόκολλο. Είναι αυτό δυνατόν; Πρέπει να κάνουνε άμεσα διορθώσεις.

Και να βάλουνε και ένα κουμπί "Προηγούμενο" γιατί αν κάνεις λάθος, φτου και από την αρχή!

30 Ιουλίου 2014, 11:01:05
Απάντηση #2187
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ζητάει διάφορες τιμές όπως χοληστερίνη, πίεση, τριγλυκερίδια και τις ημερομηνίες μετρησης.

Εγώ τις έβγαλα από την κοιλιά μου τις τιμές για μια ατορβαστατίνη που έδωσα πριν από λίγο. Η ασφαλισμένη είχε να την πάρει από το Μάρτιο (άρα δεν είχε έτοιμο πρωτόκολλο) και βιαζόταν και δεν ήθελα να φύγει χωρίς να την εξυπηρετήσω.

Ενδεικτικά:

Ολική χοληστερόλη: 220
Τριγλυκερίδια: 175

Δεν εισήγαγα ημερομηνία εξετάσεως (αφού δεν υπήρχε) αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να συνεχίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουλίου 2014, 11:06:28 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Ιουλίου 2014, 11:30:08
Απάντηση #2188
Αποσυνδεδεμένος

nikmix


H ΗΔΙΚΑ δεν ξέρει-δεν έχει ιδέα,σήμερα λέει τα είδαν και αυτοί τα νέα πρωτόκολλα και δεν ξέρουν γιατί δεν υπάρχουν οι περισσότερες εμπορικές συσκευασίες βασικών φαρμάκων.
Απολαύστε επίσημη απάντηση...

30 Ιουλίου 2014, 11:31:07
Απάντηση #2189
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Σε γυναίκα ασθενή με μετεμμηνοπαυσιακή οστεοπόρωση υπό αγωγή με γενόσημη αλενδρονάτη, παρόλο που έβαλα όλα τα στοιχεία που ζητούσε το πρωτόκολλο δεν έπαιρνε καμμία γενόσημη αλενδρονάτη παρά μόνο το fosamax.
Πήγαμε τη συνταγή με fosamax στο φαρμακείο όπου έδινε τη δυνατότητα να πάρει και τις γενόσημες.



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
67801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator