Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 17:59:04

Ψηφοφορία

Πώς αξιολογείτε τη διαδικασία έκδοσης ηλεκτρονικών συνταγών;

Άριστη
Πολύ καλή
Καλή
Μέτρια
Κακή

Αποστολέας Θέμα: e-syntagografisi -Καταχώριση Συνταγών -Δραστική Ουσία  (Αναγνώστηκε 1335869 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Σεπτεμβρίου 2014, 13:02:17
Απάντηση #2265
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Σε λίγο εδώ που βρίσκομαι θα μιλήσει ο Χάλαρης (αν ερθει ο ίδιος και δεν στείλει κανένα μικρότερο).  Λογικό δεν είναι να σιωπουν τα μηχανάκια της Ηδικα να τον ακούσουν;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Οκτωβρίου 2014, 10:57:08
Απάντηση #2266
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Ρε παιδιά μήπως τα έχει παίξει το κοντεράκι?? Στις 30 / 9/  το πλαφόν μου ήταν 34,75. Χθές 0,00. Σήμερα 48,46 . Θα μας τρελάνουν???

2 Οκτωβρίου 2014, 11:53:24
Απάντηση #2267
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ρε παιδιά μήπως τα έχει παίξει το κοντεράκι?? Στις 30 / 9/  το πλαφόν μου ήταν 34,75. Χθές 0,00. Σήμερα 48,46 . Θα μας τρελάνουν???
Η ΗΔΙΚΑ ενημερώνει κάθε βραδυ αργά ή νωρίς το πρωί και 2 φορές την ημέρα.δεν ξέρω αν αυτό βοηθά σε κάτι....

2 Οκτωβρίου 2014, 12:46:07
Απάντηση #2268
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ρε παιδιά μήπως τα έχει παίξει το κοντεράκι?? Στις 30 / 9/  το πλαφόν μου ήταν 34,75. Χθές 0,00. Σήμερα 48,46 . Θα μας τρελάνουν???
Η ΗΔΙΚΑ ενημερώνει κάθε βραδυ αργά ή νωρίς το πρωί και 2 φορές την ημέρα.δεν ξέρω αν αυτό βοηθά σε κάτι....
   Όσο έχω δει κάθε βράδυ ενημερώνεται (ή ξημερώματα). Οι συνταγές που εκτελέστηκαν χθες (και απο προηγούμενους μήνες "γραμμένες") διαμόρφωσαν το πλαφόν.

3 Οκτωβρίου 2014, 10:11:28
Απάντηση #2269
Αποσυνδεδεμένος

giota


Καλημέρα συνάδελφοι!μου βγαζει από χθες ότι έχω  ξεπεράσει το όριο μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο, μήπως ξερει κανεις πως πρεπει να το διαχειριστώ?


                                                                                                                                                                                                                  Ευχαριστω!

3 Οκτωβρίου 2014, 10:36:10
Απάντηση #2270
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα συνάδελφοι!μου βγαζει από χθες ότι έχω  ξεπεράσει το όριο μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο, μήπως ξερει κανεις πως πρεπει να το διαχειριστώ?


                                                                                                                                                                                                                  Ευχαριστω!
Αυξήστε το ποσοστό γενοσήμων που συνταγογραφείτε. Το υπουργείο θα σας ανταμείψει σύμφωνα με την Καθημερινή. ;D

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σοβαρά τώρα, εφ' όσον η συνταγογραφία σας είναι σύννομη και δικαιολογημένη δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα. Ο στόχος τους είναι αυτός ακριβώς  : Ο ΦΟΒΟΣ . Δεν κάνετε τίποτα παράνομο. Ποιος λοιπόν μπορεί να απαιτεί μείωση της δουλειάς σας ή της φροντίδας προς τους ασθενείς σας ?
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Οκτωβρίου 2014, 10:45:38 από GirousisN »

3 Οκτωβρίου 2014, 10:55:12
Απάντηση #2271
Αποσυνδεδεμένος

Μαραγκος Μ

Επώνυμοι
Εχει δίκιο ο συνάδελφος, δεν κάνουμε κάτι παράνομο. Στο κάτω - κάτω, δεν μπορώ με το ζόρι να αλλάξω τα φάρμακα των παππούδων αν αυτοί δεν θέλουν!!

3 Οκτωβρίου 2014, 12:14:27
Απάντηση #2272
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εχει δίκιο ο συνάδελφος, δεν κάνουμε κάτι παράνομο. Στο κάτω - κάτω, δεν μπορώ με το ζόρι να αλλάξω τα φάρμακα των παππούδων αν αυτοί δεν θέλουν!!
   Παράνομο, αν τηρούνται οι ενδείξεις και όλα τα σχετικά, δεν είναι. Ίσως κάποια παρέμβαση σε ακριβά φάρμακα που παίρνουν χωρίς σίγουρη αιτία τα παππούδια, μπορεί να γίνει. Και καλό είναι να μην περνάς (πολυ και κάθε μήνα) το όριο του πλαφόν. Μπορεί να σε καλέσουν για απολογία με ότι αυτό συνεπάγεται (σε κάποιους έκοψαν -γιά άλλες αιτίες- την πρόσβαση και ...χαρά έκαναν μόνο οι δικηγόροι).
   Μπορείτε να με πείτε υποταγμένο αλλά τον προηγούμενο μήνα που έτυχαν μερικά Prolia (χρόνια αγωγή για συγκεκριμένες αιτίες) το τελευταία δεκαήμερο , αν ερχόταν άλλο δεν θα το έγραφα (θα τους έλεγα περάστε την 1η του μηνός). Για πολλές μέρες είχα περάσει το πλαφόν (δεν ανησύχησα πάντως). Αν είσαι στο "Δημόσιο" είναι εύκολο να περνάς το πλαφόν. Ως ιδιώτης όμως δεν θα αισθανόμουν άνετα...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυξήστε το ποσοστό γενοσήμων που συνταγογραφείτε.
   Αυτό δεν θα λειτουργήσει αφού μετράει (πολλάκις) η ασφαλιστική τιμή που στα πρωτότυπα είναι (συχνότατα) ίδια με των γενοσήμων. Συνιστώ αποφυγή πολύ ακριβών συνταγών (ή σε ισορροπία με ανάλογες φθηνές) κυρίως ατο τέλος του μήνα. Ή, όπως πρότεινε και ο φίλτατος Διακομιστής παλιότερα βρίσκεις κάποιο "αγνό" ΑΜΚΑ και συνταγογραφείς κάτι φθηνό (Ποστάνι, Νοργεσικ, κλπ - φρόντιζεις όμως να το χρειάζονται για να εκτελεστεί) και έτσι κατεβαίνει ο ΜΟ.

3 Οκτωβρίου 2014, 12:34:02
Απάντηση #2273
Αποσυνδεδεμένος

theodos


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα συνάδελφοι!μου βγαζει από χθες ότι έχω  ξεπεράσει το όριο μηνιαίας φαρμακευτικής δαπάνης του ΕΟΠΥΥ ανά ασφαλισμένο, μήπως ξερει κανεις πως πρεπει να το διαχειριστώ?


                                                                                                                                                                                                                  Ευχαριστω!


Τα δεδομένα από τις αρχικές μέρες του μήνα δεν είναι αξιόπιστα γιατί μπορεί να εκτελέστηκαν '' ακριβές'' τρίμηνες.

Εαν τους προηγούμενους μήνες ήσουν εντός ορίων, το ίδιο θα γίνει και τώρα καθώς τρέχει ο μήνας.

Ωστόσο καλό είναι να αποφεύγονται τρίμηνες με ιδιαίτερα ακριβά φάρμακα.
Θεοδοσίου Θεοδόσιος
Γενικός Ιατρός

4 Οκτωβρίου 2014, 09:32:17
Απάντηση #2274
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αυξήστε το ποσοστό γενοσήμων που συνταγογραφείτε.
   Αυτό δεν θα λειτουργήσει αφού μετράει (πολλάκις) η ασφαλιστική τιμή που στα πρωτότυπα είναι (συχνότατα) ίδια με των γενοσήμων. Συνιστώ αποφυγή πολύ ακριβών συνταγών (ή σε ισορροπία με ανάλογες φθηνές) κυρίως ατο τέλος του μήνα. Ή, όπως πρότεινε και ο φίλτατος Διακομιστής παλιότερα βρίσκεις κάποιο "αγνό" ΑΜΚΑ και συνταγογραφείς κάτι φθηνό (Ποστάνι, Νοργεσικ, κλπ - φρόντιζεις όμως να το χρειάζονται για να εκτελεστεί) και έτσι κατεβαίνει ο ΜΟ.
Προφανώς και η προτροπή μου είχε τη διάθεση να σαρκάσει το άρθρο της Καθημερινής που προβλέπει άρση του πλαφόν σε συναδέλφους που πάνουν τον κρατικό στόχο για ποσοστό 60% στη συνταγογράφηση γενοσήμων.

6 Οκτωβρίου 2014, 11:29:23
Απάντηση #2275
Αποσυνδεδεμένος

GAD2



6 Οκτωβρίου 2014, 13:37:05
Απάντηση #2276
Αποσυνδεδεμένος

Psychonata


Γνωρίζετε πως μπορώ να συνταγογραφήσω το Lopid 900mg- gemfibrozil? Δεν καταφέρνω να βρω την ουσία στο πρωτόκολλο υπερλιπιδαιμίας.

6 Οκτωβρίου 2014, 15:40:35
Απάντηση #2277
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Γνωρίζετε πως μπορώ να συνταγογραφήσω το Lopid 900mg- gemfibrozil? Δεν καταφέρνω να βρω την ουσία στο πρωτόκολλο υπερλιπιδαιμίας.
Ως 3ο ή 4ο βήμα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Οκτωβρίου 2014, 18:27:52
Απάντηση #2278
Αποσυνδεδεμένος

Psychonata



6 Οκτωβρίου 2014, 21:36:19
Απάντηση #2279
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ανακοινώσεις   
Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα 26/9/2014 και ώρα 16:00 δεν επιτρέπεται η συνταγογράφηση σε Άμεσα ασφαλισμένους οι οποίοι δε διαθέτουν ασφαλιστική ικανότητα σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση του Εθνικού Μητρώου Δικαιούχων Περίθαλψης "ΑΤΛΑΣ"......
   Είναι διασκεδαστικό. Έχω ασφαλισμένη (συν/χο) ΟΠΑΔ που η ΗΔΙΚΑ αποφάσισε ότι είναι ΙΚΑ με περίεργο ΑΜ (αρχίζει απο Ε00...)... Όταν άλλαξα (όπως έκανα τους προηγούμενους μήνες) την ασφάλιση της σε ΟΠΑΔ, την έβγαλε ανασφάλιστη μη επιτρέποντας την συνταγογράφηση  ???. Λέω, δε βαριέσαι, αφού θέλει ΙΚΑ, ας γίνει έτσι. Καταχωρώ λοιπόν την συνταγή κανονικά ως ΙΚΑ - no problemo.
   Πριν λίγη ώρα το ΕΔΑΠΥ βέβαια -το ψιλοπερίμενα- δεν αναγνωρίζει τον αριθμό μητρώου που σκαρφίστηκε η ΗΔΙΚΑ (ως ΑΜ ΙΚΑ μου λέει ότι δεν υπάρχει) και δεν μου επιτρέπει την καταχώρηση της επίσκεψης. :laugh: :laugh: :laugh: (μάλλον θα την καταχωρήσω ως ΟΠΑΔ. Αυτό συμβαίνει μόνο στους ΙΚΑτζήδες ασθενείς γιατι το ΕΔΑΠΥ ελέγχει -μόνο για αυτούς- τους ΑΜ).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
11026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Οκτωβρίου 2011, 10:09:30
από EzeΤΡΟΛ
98 Απαντήσεις
67828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Απριλίου 2014, 13:02:43
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
7161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαΐου 2013, 23:24:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
9112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:17
από Gatekeeper
7 Απαντήσεις
22410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Μαΐου 2015, 17:34:31
από Denominator